Skaza białkowa

Skaza białkowa

Skaza białkowa (SB) to rodzaj alergii i dotyczy zazwyczaj krowiego mleka, a konkretnie jego składnika, czyli białka kazeiny. SB może również dotknąć niemowlęta spożywające mleko matki, ale także i dorosłych. Przypadłość ta choć rzadziej – może także dotyczyć protein znajdujących się w: mięsie, rybach i jajach.

Podobnie jak w przypadku innych alergii organizm broni się przed szkodliwymi i nieprzyswajalnymi dla niego substancjami. Odruchem obronnym (podobnie jak w przypadku walki z wirusami czy bakteriami) jest zazwyczaj stan zapalny.

Objawy


Najczęściej SB możemy rozpoznać po zmianach skórnych w postaci czerwonych wysypek. Wypryski często występują na: twarzy, szyi, kolanach, łokciach czy też na tułowiu. U dorosłych mogą dodatkowo się pojawić: bóle żołądka, kaszel, katar czy świąd skóry.

Leczenie


W ostrych objawach SB stosuje się środki farmakologiczne (zazwyczaj maści), ale główną metodą kuracji jest dieta eliminacyjna. W przypadku dzieci leczenie polega na wykluczeniu wszystkich rodzajów mleka i jego przetworów (sery, masło, lody, jogurty, śmietana). W przypadku osób dorosłych, oprócz wymienionych produktów, należy dodatkowo wyeliminować białka pochodzenia zwierzęcego (mięso, ryby, jaja). W razie konieczności trzeba również zrezygnować  z  białka roślinnego (soja, orzechy, owoce cytrusowe, zboża).

Należy dokładnie obserwować reakcję organizmu na konkretne produkty i eliminować te,  które organizm kategorycznie odrzuca. Warto też uważać na gotowe produkty mogące zawierać białko ukryte (lody, budynie, batony, pasztety).

Opracowanie Sławomir Śmiełowski