Wzmacnianie mięśni łydek

Wzmacnianie mięśni łydek


W poruszaniu się bardzo ważną rolę odgrywają mięśnie łydek. Umiejscowione są w tylnej części nogi między udem a stopą. Dbanie o ich kondycję przyczyni się do lepszej skoczności, a także wytrzymywania trudów przemierzania wielu kilometrów marszem oraz biegiem. W przeciwnym razie dadzą o sobie znać dolegliwościami oraz skurczami. Na ich wzmacnianiu powinno zależeć każdemu, a zwłaszcza osobom aktywnym fizycznie i uprawiającym sport. Jakie zatem ćwiczenia są najlepsze, żeby mieć mocne i wytrzymałe mięśnie łydek?    


Funkcje mięśni łydek


Mięśnie łydek odgrywają bardzo ważną rolę w procesie poruszania się i utrzymania postawy pionowej. Główne i największe to: mięsień brzuchaty łydki i mięsień płaszczkowaty. Odpowiadają za:  


•    zginanie stopy,
•    odwracanie i przywodzenie stopy,
•    rotowanie podudzia,
•    pomaganie w zginaniu stawu kolanowego,
•    udział w poruszaniu się poprzez unoszenie stopy,
•    udział w możliwości chodzenia oraz biegania,
•    udział w wykonywaniu podskoków i skoków,
•    udział w utrzymaniu pozycji stojącej,
•    udział w utrzymaniu pionowej pozycji ciała w trakcie poruszania się marszem, jak i biegiem.

Biorąc pod uwagę ważne funkcje, jakie odgrywają mięśnie łydki, warto je wzmacniać. Poza tym ćwiczenia spowodują, że mięśnie te będą bardziej wyeksponowane. Trening łydek przyda się osobom, które uprawiają bieganie, kolarstwo oraz często wyprawiają się w góry. Im wcześniej zaczniemy o nie dbać, tym w lepszej kondycji będą w starszym wieku.   


Ćwiczenia na mięśnie łydek   

Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy solidnie rozgrzać mięśnie, co pozwoli na uniknięcie urazów i kontuzji. Rozgrzewka powinna trwać 8–15 minut. Najpierw zaczynamy od truchtu w miejscu, a następnie wykonujemy kilka ćwiczeń ogólnorozwojowych, które pozwolą na przygotowanie również innych partii mięśniowych. Mogą to być: pajacyki, skłony, skrętoskłony, wykroki, a także wymachy rąk i nóg.


Wszystkie prezentowane poniżej ćwiczenia możemy przeprowadzić w jednej lub nawet trzech seriach, co zależy od naszego wytrenowania. Po treningu należy koniecznie wykonać rozciąganie, zwracając szczególną uwagę na mięśnie łydek.


1) Chodzenie na palcach stajemy na palcach i następnie wykonujemy tak 5 kroków do przodu oraz 5 do tyłu. Chodzimy w ten sposób przez 3060 sekund.


2) Skoki na wyprostowanych nogach stoimy tak, żeby stopy były na szerokości bioder. Wykonujemy niski wyskok w górę opadając na śródstopie (przy lądowaniu nie opuszczamy pięty na podłoże). Robimy 1020 podskoków.


3) Skoki na jednej nodze uginamy jedną nogę w kolanie, a ciężar ciała spoczywa na drugiej. Wykonujemy na niej niski wyskok w górę, opadając na śródstopie (przy lądowaniu nie opuszczamy pięty na podłoże). Robimy 58 podskoków, a następnie zmieniamy nogę.  


4) Unoszenie na palcach. Stajemy bokiem przy ścianie, opierając na niej jedną rękę dla podtrzymania równowagi. Następnie stopę lewej nogi zakładamy za piętą prawej, na której opieramy ciężar ciała. Unosimy pietę prawej nogi w górę i stajemy na palcach, napinając jej mięśnie łydki. Wytrzymujemy w tej pozycji 3 sekundy i po tym czasie opuszczamy stopę na podłoże. Ćwiczymy tak 1020 razy, a potem zmieniamy nogi.   


5) Wspięcia na palce z obciążeniem. Siadamy na krześle, na kolanach kładziemy sztangę lub hantle. Ich ciężar dobieramy wg własnego uznania i wytrenowania. Stopy całą powierzchnią spoczywają na podłożu. Następnie jak najwyżej i powoli unosimy pięty ku górze tak, żeby tylko palce pozostały na podłożu, jednocześnie napinając mięśnie łydek. Po chwili wracamy do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie wykonujemy 1020 razy.


6) Przysiady należy stanąć w lekkim rozkroku. Wciągamy brzuch i uginamy kolana, starając się biodra wypychać ku przodowi. Ręce możemy składać jak do modlitwy lub trzymać wyprostowane przed sobą. Stopy przylegają całą powierzchnią do podłoża. Nie pochylamy się za bardzo do przodu i staramy się, żeby kolana nie wychodziły za linię stóp. Przysiad robimy powoli. Następnie wracamy do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie wykonujemy 1020 razy.


Warianty: a) przysiad ze sztangą lub hantlami, b) przy zejściu w dół liczymy do 4, zatrzymując się w każdej fazie na 1 sekundę, a wyprost wykonujemy płynnie.  


7) Wykroki i zakroki stoimy w pozycji wyprostowanej. Wysuwamy jedną nogę ku przodowi (wykrok) uginając kolano (nie wychodzimy kolanem za linię stopy), a druga noga jest wyprostowana. Wracamy do pozycji wyjściowej i tę samą nogę, która przed chwilą była z przodu, odwodzimy ku tyłowi (zakrok) i znów wracamy do wyprostu. Następnie tak samo ćwiczymy z drugą nogą. Ręce przez cały czas pracują jak przy bieganiu razem z lewą nogą do przodu wysuwamy prawą rękę, a potem na przemian. Ćwiczymy tak 1020 razy.  


8) Trucht na palcach łydki warto ćwiczyć również podczas rozgrzewki do treningu, który akurat stosujemy. Gdy wykonujemy jakiś element, przemieszczając się na danej odległości, a następnie wracamy na miejsce wykonywania ćwiczeń w truchcie, to można to zrobić na śródstopiu, co doskonale będzie wzmacniać mięśnie łydek.


Stajemy na palcach i zaczynamy trucht przez 2030 sekund. Po tym czasie maszerujemy na całych stopach przez 5 sekund, a następnie znów przechodzimy do truchtu na palcach. Ćwiczenie powtarzamy 58 razy.


9) Rolowanie piłką stawiamy jedną stopę na piłce do tenisa ziemnego. Następnie napinamy mięśnie łydki i przez 5 sekund przesuwamy stopą po piłce. Po tym czasie rozluźniamy mięśnie na 3 sekundy. Ćwiczenie wykonujemy 10 razy i zmieniamy stopę.


10) Unoszenie nóg kładziemy się na macie z wyprostowanymi nogami. Ręce leżą wzdłuż tułowia. Następnie napinając mięśnie łydek i zadzierając palce stóp na siebie, unosimy bardzo powoli obie nogi (nadal wyprostowane) ku górze, tak by utworzyły z biodrami kąt prosty, a po chwili opuszczamy je do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie wykonujemy 1020 razy.  


Opracowanie Jarosław Cieśla

 
   
 

Inne wpisy w tej kategorii

Ćwiczenia na rwę kulszową

2024-04-24

Ćwiczenia na rwę kulszową

Czasami przy niekontrolowanym schyleniu się nagle czujemy ostry ból w okolicach odcinka lędźwiowego kręgosłupa. To może oznaczać, że właśnie mamy do czynienia z rwą kulszową. Jak sobie pomóc?

Czytaj dalej

Dzieci w wirtualnym świecie

2024-04-16

Dzieci w wirtualnym świecie

Dzieci powinny być chronione przed pułapką uzależnienia od cyfrowych mediów. Rozwój dziecka to przebywanie w realnym świecie, a nie w cyberprzestrzeni, która potrafi okaleczać. Czytaj więcej.

Czytaj dalej

Pestycydy w warzywach i owocach – jak je eliminować

2024-04-12

Pestycydy w warzywach i owocach – jak je eliminować

Pestycydy to substancje, zarówno syntetyczne, jak i naturalne, stosowane w celu eliminacji organizmów uważanych za szkodliwe lub niechciane. Jak wpływają na nasze zdrowie? Czy są groźne? Sprawdź.

Czytaj dalej

Nutritarianizm jako koncepcja zdrowego odżywiania

2024-04-08

Nutritarianizm jako koncepcja zdrowego odżywiania

Nutritarianizm to koncepcja zdrowego odżywiania, według której kluczowa jest nie tyle liczba spożywanych kalorii, co jakość składników odżywczych. Zwraca się szczególną uwagę na różnorodność w diecie.

Czytaj dalej

Mutacja genu MTHFR i problemy z metylacją

2024-03-26

Mutacja genu MTHFR i problemy z metylacją

Z biegiem lat nasze ciała mogą napotkać pewne trudności w prawidłowym metylowaniu DNA. W rezultacie mogą pojawiać się błędy w DNA, zwiększające ryzyko rozwoju chorób, takich jak nowotwory.

Czytaj dalej

Program Arbonne - 30 Dni Do Zdrowego Stylu Życia

2024-03-20

Program Arbonne - 30 Dni Do Zdrowego Stylu Życia

Weź udział w oczyszczającym programie żywieniowym marki Arbonne. Zadzwoń do mnie o szczegóły!

Czytaj dalej