Figi
Figi

Figa jest owocem, który zdobył uznanie jako środek poprawiający pracę układu trawiennego. Roślina ta rosła dziko na obszarach strefy śródziemnomorskiej, jednak jej walory zdrowotne spowodowały, że zaczęła być też uprawiana. Niestety nie zawsze owocowała, co skłoniło do przypuszczeń, że wydaje owoce dzięki siłom magicznym. 

Figi pozytywnie wpływają na jakość naczyń krwionośnych, a także poprawiają pracę mózgu. Do spożycia nadają się świeże owoce, a także suszone, które mają wiele właściwości prozdrowotnych. Można też z nich wytwarzać przetwory, dżemy, galaretki oraz dodawać do serów, pieczonego mięsa, wędlin oraz sałatek. Z fig wyrabia się również wina, a właściwościami leczniczymi wykazują się wywary przygotowane na ich bazie. 

Figi to popularne określenie owocu figowca pospolitego (Ficus carica L.), czyli krzewu lub drzewa, który nazywany jest także „drzewem figowym”, „figowcem owocowym”, „figą pospolitą” lub karyjską. Gatunek ten należy do rodziny morwowatych. W owocostanach o gruszkowatym kształcie znajdują się owoce, czyli orzeszki. Ta egzotyczna roślina pochodzi z obszarów Afryki oraz europejskich krajów śródziemnomorskich, takich jak: Francja, Hiszpania, Grecja oraz Włochy. Obecnie występuje dziko także w USA, Australii, a także Ameryce Południowej (Ekwador). Figowiec pospolity jest uprawiany w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Owoce figi uważane są za symbol urodzaju oraz płodności. 

Spożywanie fig przynosi wiele korzyści zdrowotnych

Spożywanie fig podnosi jakość życia i pozytywnie wpływa na organizm ze względu na zawarte w nich składniki. Badania wykazują, że zwłaszcza w suszonych owocach wartości odżywcze biopierwiastków, takich jak: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, cynk i sód zwiększają się kilkukrotnie. W składzie figowca pospolitego znajduje się także witaminy: A, B1, B2, B3, B6, B9, C, E oraz K. Wspomaganie procesów trawiennych ułatwia błonnik, a związki organiczne z grupy fenoli są skutecznymi przeciwutleniaczami. 

Figi wpływają na efektywniejszą pracę układu trawiennego 

Spożywanie fig, zwłaszcza suszonych, stymuluje lepszą pracę jelit. Odpowiedzialny za to jest błonnik, dzięki któremu można uniknąć różnych sensacji i zaburzeń żołądkowych. Sprawdza się zwłaszcza przy zaparciach. Owoce drzewa figowego wpływają na właściwe funkcjonowanie jelit i ich prawidłową mikroflorę, co zapobiega wystąpieniu różnych schorzeń, a także chorób układu pokarmowego. Poprawia się również przemiana materii, dzięki czemu produkty uboczne łatwiej są wydalane z organizmu, a energia jest efektywniej pożytkowana.    

Figi wykazują właściwości przeciwnowotworowe

Z owoców drzewa figowego można sporządzać wywary, które pomagają zapobiegać groźnym chorobom. Dzieje się tak dzięki substancjom o właściwościach antyoksydacyjnych wchodzącym w skład tej rośliny. Niszczą one wolne rodniki, hamując ich rozwój. Dzięki temu nie dochodzi do powstania różnych schorzeń i zaburzeń w organizmie, a także chorób nowotworowych.     

To jest ciekawe

Owoce drzewa figowego w starożytności miały wartość złota. Roślinie tej przypisywano magiczne właściwości i traktowano ją z wielką estymą. Karą za jej zniszczenie bez wyraźnego powodu była śmierć. Figi są bogatym źródłem wapnia i potasu


Suszone owoce figowca powinny spożywać kobiety będące w wieku przed menopauzą, a także osoby o słabych mięśniach, dzieci oraz ludzie prowadzący siedzący tryb życia, gdyż są one narażone na wystąpienie osteoporozy. Potrzebują zatem ciągłej podaży wapnia. Suszone figi zawierają 162 mg tego pierwiastka oraz 680 mg potasu na 100 g owoców. Dzięki podaży tych substancji odżywczych wzmocnione zostaną struktury kości, a także zębów.   

Figi pozytywnie wpływają na psychikę i umysł

Substancje zawarte w owocach drzewa figowego, a przede wszystkim magnez, korzystnie działają na osoby wykonujące pracę umysłową i uczące się, gdyż skutecznie aktywują układ nerwowy. Mózg działa też sprawniej, co poprawia zdolność logicznego myślenia, kojarzenia, nabywania wiedzy i skupiania się. Polepszają się także nastrój i humor, a objawy stresu są złagodzone. Figi powinny spożywać osoby, które mają skłonność do szybkiego denerwowania się, a także wykazują często zmęczenie zarówno fizycznie, jak też na płaszczyźnie psychicznej. Owoce te mogą pomóc się wyciszyć i zapewnić spokojny sen. 

Figi wspomagają pracę układu sercowo-naczyniowego

Potas zawarty w owocach figowca wpływa na obniżenie ciśnienia krwi. Dzięki temu poprawia się drożność układu krwionośnego, a substancje odżywcze oraz tlen łatwiej docierają do tkanek i komórek, we właściwy sposób je odżywiając. Składniki występujące w owocach fig przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia zawału serca, jego chorób oraz miażdżycy. Wszystko to dzięki właściwościom prowadzącym do ograniczania zwiększania się ilości ,,złego” cholesterolu we krwi. Po wywary i napoje na bazie owoców figowca warto zatem sięgać w przypadku nadciśnienia, a także po to, żeby usprawnić funkcjonowanie serca i układu krwionośnego.   

To warto wiedzieć

Już w starożytności wykorzystywano sok, który wydobywał się z drzewa figowego do leczenia ran skórnych.

Figi to skuteczny środek na zastrzyk energii. 

Ze względu na sporą kaloryczność (249 g na 100 g owoców) oraz indeks glikemiczny o wartości 40 po suszone figi warto sięgać przy zmęczeniu. Pomogą odzyskać siły i zregenerować organizm po wysiłku. Warto, żeby korzystały z nich osoby aktywne fizycznie, a także uprawiające sporty wytrzymałościowe. Dla lepszego wchłaniania dobre będą wywary, soki i napoje na bazie tych owoców. Dodają energii i pozwalają na wykonanie solidnego treningu.    

Prozdrowotne właściwości figi

Owoce drzewa figowego mogą być stosowane w profilaktyce wielu dolegliwości, schorzeń i chorób. Na co jeszcze pomagają? 

  • Wywar z figi działa moczopędnie.
  • Napar z fig stosuje się jako płukankę przy bólach gardła. 
  • Wywar z owoców figowych można stosować przy infekcjach wirusowych i przeziębieniu.
  • Owoce drzewa figowego zalecane są do spożycia w przypadku anemii.
  • Substancje zawarte w figach działają odtruwająco na organizm. 
  • Figi wpływają na prawidłowe funkcjonowanie hormonów w organizmie.    
  • Wywary z owoców drzewa figowego doskonale nadają się na zbijanie gorączki, a także jako środek napotny.


Mimo że figi mają w swoim składzie błonnik, który wpływa na lepsze funkcjonowanie układu trawiennego, to należy uważać ze spożywaniem większej ilości tej rośliny. Suszone figi posiadają bowiem aż 249 kcal na 100 g owoców. Powinny na to zwrócić uwagę zwłaszcza osoby odchudzające się.