Nerki – budowa i funkcje

Nerki – budowa i funkcje

Wbrew powszechnej opinii nerki odpowiadają nie tylko za wydalanie moczu. Jest to narząd układu moczowo-płciowego pełniący wiele ważnych funkcji, z których najważniejsze to: funkcja wydalnicza, regulacyjna i endokrynna.


Niektórzy ludzie żyją i funkcjonują tylko z jedną nerką. Jeśli żywy dawca odda jedną z dwóch nerek biorcy, przeszczepiony narząd (o ile jest zdrowy i wydolny) jest w stanie przejąć wszystkie funkcje drugiej nerki. Nierzadko noworodki przychodzą na świat tylko jedną, zdrową nerką (agenezja) i dzięki właściwemu trybowi życia i profilaktyce, dożywają długich lat w dobrej formie. Natomiast jeśli nerki są niewydolne i nie są w stanie pełnić swoich podstawowych funkcji, jest to sytuacja zagrażająca życiu.

Budowa nerki

Nerki są parzystym narządem położonym zaotrzewnowo. Mają kształt fasoli, a ich wymiar to ok. 120 mm długości, 60 mm szerokości i 30 mm grubości. Zewnętrzna część nerki to kora, a część wewnętrzna to rdzeń nerki. Podstawową funkcjonalną jednostką nerki jest nefron składający się z ciałka nerkowego (kłębuszka nerkowego) oraz z układu cewek (kanalików nerkowych). Nerka zawiera ok. 0,6–1,2 mln nefronów.


Kłębuszek nerkowy ma średnicę 200 µm, jest zbudowany z pęczka naczyniowego powstałego z rozgałęzienia się tętniczki doprowadzającej na 20–40 pętli naczyń włosowatych, które następnie łączą się i tworzą tętniczkę odprowadzającą. Kłębuszek otoczony jest torebką Bowmana tworzącą początek kanalika nerkowego.


Istotnym elementem budowy nefronu jest aparat przykłębuszkowy, w którym wytwarzana i magazynowana jest renina.
Śródmiąższ to tkanki i przestrzeń poza naczyniami i kanalikami – zalicza się do niego również naczynia limfatyczne. Objętość śródmiąższu stanowi 13 proc całkowitej objętości nerki, a objętość przestrzeni międzykomórkowej to 3–5 proc. W śródmiąższu występują różne ważne komórki, do zadań których należy np. tworzenie erytropoetyny czy prostaglandyn.

Funkcje nerek

Nerki są jednym z najważniejszych narządów spełniających wiele funkcji w naszym organizmie. Nie tylko pełnią chodzi o funkcję wydalniczą. Nerki także kontrolują homeostazę wodno-elektrolitową, kwasowo-zasadową i osmotyczną, regulują pracę wielu hormonów, uczestniczą w przemianie węglowodanowej, lipidowej, białkowej i witaminowej.

Oto najważniejsze funkcje, jakie pełnią nerki:

  • Biorą udział w regulacji wydalania: płynów, elektrolitów, zbędnych produktów przemiany materii oraz ksenobiotyków, różnych substancji chemicznych i ich metabolitów – leków, metali ciężkich czy toksyn. Jeśli nerki są niewydolne, ich funkcje przejmuje dializa pomagająca usunąć z ustroju szkodliwe produkty przemiany materii oraz płyny, których nerki nie są w stanie wydalić. Dializa pomaga usunąć z organizmu wiele związków toksycznych.
  • Biorą udział w regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej. Regulują ciśnienie tętnicze krwi dzięki kontroli objętość krążącej w ustroju krwi i stężenia jonów sodowych i potasowych w płynach ustrojowych.
  • Biorą udział w regulacji układu sprzężenia zwrotnego (renina, angiotensyna, aldosteron). Dzięki temu układowi utrzymana jest homeostaza wodno-elektrolitowa i kwasowo-zasadowa. Z drugiej strony układ uczestniczy w powstawaniu chorób różnych układów, w szczególności: układu sercowo-naczyniowego, moczowego, ośrodkowego układu nerwowego czy układu krwiotwórczego.
  • Biorą udział w regulacji gospodarki kwasowo-zasadowej. Przy prawidłowo funkcjonujących nerkach pH moczu może się wahać w granicach 4,5–8,2.
  • Biorą udział w regulacji wapniowo-fosforanowej i magnezowej. Zdrowe nerki na bieżąco wydalają jony wapnia i fosforu poza ustrój, ale na skutek procesów chorobowych w miąższu nerek lub w ścianach naczyń krwionośnych mogą wytworzyć się zwapnienia. Do powstawania zwapnień dochodzi, gdy poziom fosforanów przekracza 2,7–3,0 mmol/l (8–9 mg). W parze z przewlekłą i zaawansowaną niewydolnością nerek idą: hiperfosfatemia, hipokalcemia i hipermagnezemia, czyli  zbyt wysokie stężenie fosforu, wapnia i magnezu we krwi. Nerki biorą także udział w przemianie 25-hydroksycholekalcyferolu (prekursor witaminy D3) w 1,25-dihydroksycholekalcyferol, czyli aktywną postać witaminy D3 – silnego regulatora gospodarki wapniowo-fosforanowej w organizmie.
  • Parakrynnie (bez udziału krwiobiegu) regulują różne procesy fizjologiczne, kontrolując prostaglandyny, bradykininę i endotelinę.
  • Regulują czynności szpiku kostnego poprzez produkcję w korze nerek erytropoetyny pobudzającej powstawanie krwinek czerwonych w szpiku kostnym.

Diagnostyka funkcji nerek

Wydolność nerek można stwierdzić, przeprowadzając badania laboratoryjne, oznaczając w surowicy stężenia substancji wydzielanych przez nerki lub badając mocz.

Inne wpisy w tej kategorii

Helioterapia, czyli leczenie słońcem

2023-06-07

Helioterapia, czyli leczenie słońcem

Kiedy jest pochmurno, czy też pada deszcz, wtedy nie mamy ochoty na przebywanie poza własnym mieszkaniem. Natomiast gdy tylko słońce wyjdzie zza chmur, od razu poprawia się humor i wyjście na świ [...]

Czytaj dalej

Myśl jest początkiem wszystkiego…

2023-06-07

Myśl jest początkiem wszystkiego…

Czy starość musi być czasem smutku, samotności i zgorzknienia? Na przestrzeni wieków ludzie marzyli o nieśmiertelności i poszukiwali legendarnego eliksiru młodości. Obecnie tym zagadnieniem zajmu [...]

Czytaj dalej

Antybiotyczna żywność

2023-06-06

Antybiotyczna żywność

Natura od zarania dziejów pozwala nam czerpać garściami z jej bogatego menu, a człowiek – obserwując świat wokół niego – dostrzegł, co pomaga, a co szkodzi. Czy wiecie że… Już 7–9 tys. lat tem [...]

Czytaj dalej

Borowina – Limus – zastosowanie i działanie

2023-06-02

Borowina – Limus – zastosowanie i działanie

Borowina to naturalny produkt powstały wskutek powolnego beztlenowego butwienia szczątków roślinnych i zwierzęcych w warunkach dużej wilgotności będący odmianą torfu. Jednak w przeciwieństwie do [...]

Czytaj dalej

Prozdrowotna kuchnia azjatycka

2023-05-31

Prozdrowotna kuchnia azjatycka

Kuchnia azjatycka uważana jest za jedną z najzdrowszych na świecie. Wiele regionów Azji szczyci się z długo żyjących mieszkańców, a sposób odżywiania się jest jednym z głównych czynników przyczyn [...]

Czytaj dalej

Dlaczego boli nas coraz dokuczliwiej?

2023-05-30

Dlaczego boli nas coraz dokuczliwiej?

Chociaż dostęp do leczenia bólu jest uważany za podstawowe prawo człowieka (1), bezpieczne i skuteczne jego leczenie nadal jest dla wielu niedoścignionym marzeniem. W Stanach Zjednoczonych ponad [...]

Czytaj dalej