Orzech laskowy

Orzech laskowy

Orzech laskowy

Orzechy laskowe wykorzystywane są jako dodatki do czekolad, batonów, ciast, tortów, a także chałwy. Mają wiele składników odżywczych i wpływają pozytywnie na organizm. Zawarte w nich substancje pomagają regulować ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, a także wpływają na lepsze funkcjonowanie układu nerwowego.

Spożywanie orzechów laskowych wzmaga możliwości seksualne oraz – mimo ich sporej kaloryczności – nie powoduje nadwagi. Jakie jeszcze właściwości posiadają orzechy laskowe?

Orzech laskowy wyrasta na krzewach leszczyny, która ma wiele odmian. Początkowo znana była w Grecji oraz Azji Mniejszej, a obecnie jej uprawy znajdują się w USA oraz wielu krajach europejskich – także w Polsce. Owoce tej rośliny pozyskiwane są nie tylko do spożycia. Dodaje się je do wyrobów cukierniczych, a także dań niesłodkich. Wykorzystywane są również przy produkcji likierów, a pozyskiwany z nich olej stanowi przyprawę np. do sałatek. Orzech laskowy znajduje także zastosowanie przy wytwarzaniu farb oraz kosmetyków, a także w przemyśle papierniczym.    

Właściwości odżywcze orzecha laskowego 

W składzie orzecha laskowego występują duże ilości aminokwasów, takich jak: kwas glutaminowy, arginina, seryna, glicyna, kwas asparginowy, izoleucyna, a także alanina. Biorą one udział w wytwarzaniu energii, wpływają na odpowiedni wzrost organizmu, ulepszają pracę wielu układów (w tym nerwowego) oraz odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie wątroby. W orzechu laskowym nie brakuje też witamin: A, B1, B2, B3, B6, B9, C, E oraz K. Właściwości prozdrowotne zapewniają również biopierwiastki: potas, fosfor, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź oraz cynk. W składzie nasion leszczyny występuje też błonnik, który ma pozytywny wpływ na układ trawienny.  

Orzechy laskowe wpływają na poprawę sprawności seksualnej

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu na wielu płaszczyznach potrzebna jest odpowiednia dawka energii, a także składniki odżywcze, które wzmacniają komórki i pozwalają na efektywne działanie wszystkich narządów oraz ich układów. Jeśli występują niedobory witamin, biopierwiastków i innych ważnych substancji, to dochodzi do wielu zaburzeń zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Może się to negatywnie odbijać także na czynnościach seksualnych. Jeśli spożywamy orzechy laskowe, organizm otrzymuje sporą ilość witamin z grupy B oraz E. Wpływają one na właściwe funkcjonowanie naczyń krwionośnych, powodując, że są one odpowiednio rozszerzone, co ułatwia przepływ krwi do prącia. Odpowiadają także za produkcję hormonu związanego z płodnością, a także prawidłowe działanie narządów rozrodczych i układu nerwowego. Z kolei arginina ma wpływ na zwiększoną ilość krwi transportowanej do męskiego członka, co objawia się wzwodem i możliwością odbycia pełnego stosunku seksualnego.  

Substancje zawarte w orzechach laskowych zabezpieczają też przed szkodliwą działalnością wolnych rodników, dzięki czemu nie dochodzi do groźnych chorób i schorzeń, które mogą przeszkodzić w miłosnych uniesieniach.   

To warto wiedzieć

Z orzechów laskowych produkuje się olej, który wykazuje właściwości antypasożytnicze. Zalecany jest on do spożycia przy występowaniu robaków w układzie pokarmowym.  

Orzechy laskowe zbawiennie działają na układ krwionośny i sercowo-naczyniowy

Substancje zawarte w orzechach laskowych dobroczynnie wpływają na jakość i właściwe funkcjonowanie krwi. Witamina E zapobiega zbyt szybkiemu rozpadowi czerwonych krwinek. Nie pozwala też na łączenie się ze sobą płytek krwi, dzięki czemu hamuje powstawanie zatorów i zakrzepów, co chroni przed zawałem serca i groźnymi chorobami. Zapobiega także nadciśnieniu oraz pozytywnie wpływa na właściwe krążenie. Witamina E pełni również funkcję budulca wzmacniającego komórki ścian naczyń krwionośnych. Reguluje poziom cholesterolu, co w konsekwencji pozytywnie działa na serce, wyrównuje jego rytm i zapobiega wystąpieniu groźnych zaburzeń oraz stanów zapalnych prowadzących do powstania choroby wieńcowej, a także miażdżycy. 
 

Substancje zawarte w orzechach laskowych skutecznie zwalczają wolne rodniki

Witaminy A, C i E doskonale spisują się w roli ,,strażników” chroniących organizm przed utleniaczami. Przede wszystkim dotyczy to zabezpieczania błon komórkowych, które mogą być uszkadzane przez nienasycone kwasy tłuszczowe. Witaminy pełnią też funkcję regulatorów dbających o równowagę poziomu wolnych rodników, które mogą niszczyć cząstki białek, tłuszczów, a także DNA komórek. Dbając o niedopuszczenie do stresu oksydacyjnego, witaminy zapobiegają także rozwojowi chorób nowotworowych, choroby wieńcowej, Parkinsona, Alzheimera, miażdżycy, zawałowi serca, udarowi mózgu, a także zbyt szybkiemu starzeniu się skóry, 

Orzechy laskowe mogą spożywać osoby z cukrzycą 

Orzechy laskowe pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi. Badania przeprowadzone w Harvard T.H. Chan School of Public Health w USA dowodzą, że spożywane regularnie stanowią istotne zabezpieczenie przed schorzeniami, chorobami i zaburzeniami układu krążeniu u osób zmagających się z cukrzycą. W efekcie ludzie ci są w stanie dłużej żyć i cieszyć się lepszym zdrowiem. Poprawia się również funkcjonowanie serca i zmniejsza ryzyko jego udaru.   

Orzechy laskowe usprawniają pracę mózgu

Właściwości antyutleniające substancji zawartych w orzechach laskowych pozwalają na ochronę komórek przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Dotyczy to również mózgu. Dzięki temu poprawia się jego funkcjonowanie, nie dochodzi do uszkodzeń na poziomie komórkowym, co zabezpiecza przed groźnymi chorobami czy demencją. Usprawnieniu ulegają również funkcje umysłowe. Orzechy laskowe wpływają także na poprawę jakości pracy układu nerwowego. Informacje dochodzące do mózgu łatwiej są przyjmowane. Polepsza się nastrój, znika uczucie zmęczenia i lepiej można sobie poradzić ze stresem. Napływ energii przyczynia się także do zwiększenia możliwości w nabywaniu wiedzy, zapamiętywaniu i szybszym reagowaniu na różne bodźce zewnętrzne. Spożywanie orzechów laskowych pomaga też w hamowaniu procesów starzenia się organizmu, co pozytywnie działa na mózg, który po prostu sprawniej funkcjonuje. 

To warto wiedzieć

W medycynie ludowej sporządzano wywar z młodych liści leszczyny. Służył on na wiele dolegliwości. Poprawiał krążenie, a także łagodził objawy przy wystąpieniu hemoroidów. Miał również działanie moczopędne, przeciwzapalne oraz ściągające. 

https://www.zdrowiebezlekow.pl/warzywa-i-owoce/13900-orzech-laskowy-150-g.html