Sztuczna inteligencja i co dalej?

Sztuczna inteligencja  i co dalej?

Obserwując dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii w ostatnich latach, widać wyraźnie rosnącą aktywność sztucznej inteligencji, która małymi krokami wkracza w nasze codzienne życie. Może już czas poznać ten elektroniczny umysł i dowiedzieć się więcej – jakie ma plany wobec ludzkości i dlaczego ciągle nas podsłuchuje?

Rozwój AI

Myślące maszyny, komputery i roboty mogą być oczywiście ogromnym wsparciem dla nas, jeśli będą używane rozważnie i etycznie. Jednak eksperci od tworzenia nowych technologii – jak np. Elon Musk – uważają, że niekontrolowany rozwój sztucznej inteligencji może stanowić największe zagrożenie naszej cywilizacji.

Wiadomo już, że komputery poprzez nową formę uczenia maszynowego, tzw. głębokie uczenie, potrafią perfekcyjnie rozpoznawać obrazy i dźwięki. Ponadto zajmują się też filtrowaniem treści w sieciach społecznościowych, doradztwem finansowym, tłumaczeniem maszynowym, projektowaniem, bioinformatyką lub opracowywaniem leków. Większość z was, drodzy czytelnicy, zauważyła już pewnie, że jesteśmy podsłuchiwani przez sztuczną inteligencję każdego dnia poprzez mikrofony zamontowane w telefonach, komputerach lub telewizorach. Prostym przykładem jest powtarzanie kilka razy nazwy wybranego produktu, który w ciągu kilku godzin zaczyna wyświetlać się na waszym ekranie w formie reklamy lub oferty zakupu.

Warto zaznaczyć, że już ponad 20 proc. amerykanów ma w domu tzw. smart speakery, czyli inteligentne głośniki typu Google Home, Apple Home lub Amazon Echo, które są połączone z wirtualnymi asystentami, jak Google Asystent czy Amazon Alexa. Głośniki takie odpowiadają na zadawane pytania oraz podają aktualne informacje np. o natężeniu ruchu, sytuacji na rynkach, warunkach pogodowych itp. Potrafią też ułożyć nam kalendarz zajęć, spotkań lub ważnych wydarzeń w okolicy. Istnieją już nawet inteligentne czujniki dymu z mikrofonem, których rozmontowanie grozi karą.

Korzystając z takich urządzeń, wyrażamy zgodę na permanentne podsłuchiwanie nas i zbieranie informacji o najdrobniejszych szczegółach naszego prywatnego życia.

Po głosie do chorób

Wybitna ekspertka od głosu, Rebecca Kleinberger, jest naukowcem w MIT Media Lab, najlepszej uczelni technicznej na świecie. W jednym z wywiadów potwierdziła, że badając ludzki głos, np. nagrany podczas krótkiej rozmowy telefonicznej, można rozpoznać chorobę Parkinsona w bardzo wczesnym stadium, jak również choroby serca, depresję lub poziom hormonów.

Sztuczna inteligencja, analizując atrybuty parawerbalne ludzkiego głosu, może nawet określić stadium cyklu miesiączkowego u kobiet lub wykryć ciążę na długo przed zrobieniem testu czy badań. AI bez trudu potrafi też rozpoznawać mowę i przetwarzać naturalny język. Większość rozmów telefonicznych od tzw. konsultantów różnych firm nieprzypadkowo jest nagrywana, oczywiście wszystko dla naszego bezpieczeństwa i podniesienia jakości usług…

Może już czas zacząć zwracać uwagę na to, z kim rozmawiamy, jak unikać tego typu połączeń oraz jak ograniczyć używanie smartfona do niezbędnego minimum.

AI szybko się uczy

Sztuczna inteligencja na podstawie algorytmów widzenia maszynowego potrafi również bezbłędnie rozpoznawać twarze oraz inne obrazy. Aby ulepszyć te mechanizmy wprowadzono ostatnio konieczność oznaczania zdjęć w sieci. Wielu internautów oznacza też dobrowolnie swoje prywatne zdjęcia na portalach społecznościowych. Sztuczna inteligencja sama uczy się w ten sposób nie tylko widzieć, ale też wiedzieć o nas coraz więcej, poznając nasze potrzeby, zwyczaje, zachowania i reakcje. Dzięki temu elektroniczny umysł rozwija się coraz szybciej i potrafi nawet na podstawie zdjęcia rozpoznać naszą orientację seksualną.

Precyzyjna obserwacja ludzi przez AI

Kamery obserwują nas codziennie na każdym kroku i oficjalnie montowane są dla naszego dobra i zwiększenia bezpieczeństwa. Podobnie jak 3 lub 4 kamery w twoim smartfonie – mają zwiększyć funkcjonalność i podnieść jakość usług. Stały monitoring mamy już prawie w każdym mieście, sklepie, urzędzie lub środkach komunikacji. Wielu ekspertów twierdzi, że taka precyzyjna obserwacja ludności pod przykrywką bezpieczeństwa ma też inny, wyższy cel i jest pod stałą kontrolą AI.

Przejmowanie kontroli

Niezależni naukowcy twierdzą, że jeśli w porę nie zareagujemy, to myślące maszyny za kilka lat mogą przejąć kontrolę nad ludzkością. Do tego stopnia, że zostaniemy wówczas zamknięci w elektronicznym więzieniu bez krat, z którego nie będzie ucieczki. Obraz świata opanowanego przez cyborgi, z ukrywającymi się w podziemiach ludźmi, był nam pokazywany już w latach 80. i 90. w słynnym filmie Jamesa Camerona – Terminator. Tam również kierował światem inteligentny system skynet.

Warto wspomnieć, że jednym z najbardziej zaawansowanych systemów kierowanych przez sztuczną inteligencję jest system Aladdin, zbudowany przez firmę BlackRock. Aladdin oficjalnie to „platforma technologiczna, która ujednolica proces zarządzania inwestycjami – poprzez wspólny język danych – aby umożliwić skalowanie, zapewnić wgląd i wspierać prawdziwą transformację finansową”. Innymi słowy: Aladdin to gigantyczny komputer oparty na wielu technologiach, kierujący ekonomią i rynkami na całym świecie. Ciekawostką jest współpraca tego systemu z bankiem centralnym. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na oficjalnej stronie: www.blackrock.com/aladdin.

Najbardziej znanym ekspertem monitorującym rozwój sztucznej inteligencji, robotyki i cybernetyki jest Cyrus A. Parsa, założyciel i dyrektor generalny organizacji AI. Naukowiec ten wielokrotnie ostrzegał ludzkość i rządy największych mocarstw przed niebezpieczeństwem ze strony sztucznej inteligencji. Już wiosną 2019 r. Cyrus przewidział i ostrzegał świat na wiele sposobów o zbliżającej się chorobie z Chin, która doprowadzi do konfliktów, zniewolenia i przymusowych mandatów. Cyrus jest autorem ciekawych książek i programów na ten temat, przedstawia rozwiązania i środki zaradcze w celu ratowania życia i wolności wszystkich mieszkańców ziemi. Więcej szczegółowych informacji znajdziemy na jego oficjalnej stronie: theaiorganization.com/cyrus-a-parsa.

Oswój AI

Wszystkich chętnych zainteresowanych oswajaniem AI zapraszamy na nasze warsztaty Powrotu do natury. Najbliższe spotkania odbędą się w dniach 1–3 grudnia 2023 r. w okolicach Karpacza. Podczas zajęć prowadzonych przez mistyczkę uczymy się, jak unikać zagrożeń, odkrywać własne wnętrze i pracować z emocjami. Wieczorami odbywają się koncerty gongów, wykłady i ceremonia kakao. Szczegółowe informacje i zgłoszenia znajdziecie Państwo na naszej stronie: www.siwacki.com

źródło: www.media.mit.edu