Zioła dla kobiet. Które warto znać?

Zioła dla kobiet. Które warto znać?

Fitoterapia to dziedzina, która mimo faktu, że jest daleko zakorzeniona w naszej historii, przeżywa na nowo swoją popularność. Nic dziwnego, bowiem zioła to doskonałe remedium na większość dolegliwości, także tych związanych ze zdrowiem kobiety. Jakie symptomy i choroby mogą być potraktowane preparatami ziołowymi bazującymi na związkach pochodzenia roślinnego? Jeśli chcesz się dowiedzieć, zachęcam do przeczytania niniejszego artykułu. Bazuję w nim tylko na naukowych i zaufanych źródłach!

Młodość zamknięta w ziołach

Niemal każdej kobiecie zależy na tym, by jak najdłużej utrzymać młody, zdrowy wygląd skóry. Produkty kosmetyczne i suplementy z napisem „anty-aging” świetnie się sprzedają. Tymczasem może się okazać, że skuteczne środki o działaniu przeciwstarzeniowym znajdują się… w naszym przydomowym ogrodzie!

Na jakie zioła warto postawić, gdy zależy nam na młodzieńczym wyglądzie skóry?

 1. Róża damasceńska – zwłaszcza olejek pozyskiwany z kwiatów tej rośliny jest szczególnie ceniony w kontekście naturalnej kosmetologii. Dzięki zawartości antocyjanów ma działanie przeciwutleniające – może więc „walczyć” z wolnymi rodnikami, czyli cząsteczkami powodującymi procesy starzenia się komórek. Dodatkowo olejek różany ma cechy przeciwgrzybicze i antybakteryjne, wpływa na poprawę kolorytu cery, zniwelowanie zmarszczek. Przeciwdziała przesuszeniu skóry, działa przeciwko rozstępom oraz pękającym naczyniom krwionośnym. Dodatkowo zawiera on związki, które przeciwdziałają szkodliwemu wpływowi promieniowania słonecznego na skórę. Jak więc widać, jest to produkt całkiem uniwersalny, z którego każda kobieta – niezależnie od rodzaju problemów skórnych – może czerpać korzyści.

  Jak stosować olejek różany? Zaleca się dodawanie kilku kropel produktu do kremu/balsamu używanego na co dzień na skórę. Nie powinniśmy stosować czystego olejku bezpośrednio, ponieważ może on wywołać podrażnienie, zwłaszcza w sytuacji, gdy nigdy wcześniej nie korzystaliśmy z olejków roślinnych.

 2. Szałwia lekarska – jeśli chodzi o działanie anty-aging, to również warto zwrócić uwagę na olejek szałwiowy otrzymywany z liści i pędów tej rośliny. Składniki zawarte w olejku z szałwii mają działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwutleniające. Stosowanie olejku szałwiowego na skórę wiąże się ze zniwelowaniem powstawania zmarszczek, poprawą stanu nawilżenia i odżywienia, a także napięcia skóry.

Jak stosować olejek szałwiowy? Podobnie jak w przypadku olejku różanego – dodajemy go do stosowanych na co dzień kosmetyków w liczbie kilku kropel.


Działanie podobne do wspomnianego wyżej ma też olejek pozyskiwany z lawendy lekarskiej wąskolistnej. Z kolei olejek tymiankowy może nie tylko działać przeciwstarzeniowo, ale też być stosowany leczniczo w przebiegu takich chorób jak: trądzik, łupież, grzybica.
Choroby kobiece – czy jest na nie ziołowe remedium?


Tak! Dolegliwości, takie jak: endometrioza, hiperprolaktynemia, problemy z płodnością, a także menopauza – są typowe dla kobiet. Wiążą się zarówno ze zmianami hormonalnymi, jak i z różnego rodzaju symptomami bólowymi, ale nie tylko.

Jak zioła mogą pomóc w przypadku zachorowania na któreś z charakterystycznych kobiecych chorób? Jak można ziołami zniwelować nieprzyjemne dolegliwości związane z przekwitaniem?

 1. Niepokalanek zwyczajny – to jedna z najbardziej „kobiecych” roślin. Dlaczego? Od dawna znane są właściwości niepokalanka w kontekście regulowania cyklu miesiączkowego oraz układu hormonalnego. Stosuje się go na przykład w przebiegu PMS (syndromu napięcia przedmiesiączkowego), i to jako lek! Niepokalanek zawiera między innymi związki, które swoją budową i działaniem odpowiadają dopaminie w ośrodkowym układzie nerwowym. Między innymi dlatego niepokalanek może wpływać na zmniejszanie stężenia prolaktyny, a przez to na niwelowanie dolegliwości bólowych i psychofizycznych związanych z cyklem miesiączkowym.

  Jak stosować niepokalanek? W badaniach zwykle wykorzystuje się alkoholowy wyciąg z owoców niepokalanka w ilości 20–40 mg na dobę. Trzeba jednak mieć świadomość, że leki ziołowe wymagają czasu, by skutecznie zadziałały i podobnie jest też z niepokalankiem. Badania wskazują, że trzeba odczekać około 3 miesiące, by odnotować faktyczne zmiany spowodowane jego działaniem.

 2. Magnolia lekarska – o tej roślinie można by napisać zarówno w kontekście działania anty-aging, jak i szerokiego wpływu klinicznego na kobiecy organizm. Charakteryzuje się zarówno działaniem antyoksydacyjnym – co może przełożyć się między innymi na skuteczną walkę z wolnymi rodnikami i tym samym – z procesami starzenia. Ponadto magnolia lekarska może być wykorzystywana w przebiegu symptomów związanych z depresją, lękami, obniżonym nastrojem i nadmiernym pobudzeniem nerwowym, także z bezsennością. To ważne zwłaszcza w kontekście menopauzy, bowiem niejednokrotnie w tym okresie kobiety doświadczają przykrych objawów natury psychicznej/emocjonalnej. Kora magnolii lekarskiej – bo to ten surowiec głównie jest wykorzystywany w fitoterapii – dodatkowo została przebadana pod kątem wpływu na choroby metaboliczne, a więc na przykład na otyłość czy miażdżycę. Okazuje się, że zawarte w niej związki mogą się przyczyniać do poprawy parametrów gospodarki lipidowej oraz węglowodanowej, w konsekwencji niwelując ryzyko rozwoju wspomnianych chorób. Ponadto podkreśla się jej wykorzystanie w przebiegu chorób krążenia, chorób neurodegeneracyjnych, a nawet nowotworowych!


Jak stosować magnolię lekarską? Najlepiej zaufać danym dotyczącym dawkowania przekazywanym przez producentów poszczególnych preparatów na ich opakowaniach. Zawarte w magnolii lekarskiej związki jak najbardziej mogą działać prozdrowotnie, ale niektóre badania wskazują na konieczność zachowania ostrożności w dawkowaniu z uwagi na możliwe działanie nefrotoksyczne i genotoksyczne. W badaniach zwykle stosuje się dawkę 200–800 mg ekstraktu z tej rośliny na dobę i wydaje się, że taka ilość jest dla nas jak najbardziej bezpieczna – a co więcej: zdrowa!


Literatura:

 1. Poivre M. i wsp.: Biological activity and toxicity of the Chinese herb Magnolia officinalis Rehder & E. Wilson (Houpo) and its constituents. J Zhejiang Univ Sci B., 2017, 18, 3, 194-214.
 2. Moksa K. i wsp.: Zioła zalecane przez świętą Hildegardę w pielęgnacji skóry. Post Fitoter., 2021, 22, 1, 61-69.
 3. Wolska J. i wsp.: Rola wybranych suplementów i ziół w terapii hiperprolaktynemii – przegląd piśmiennictwa. Farm Pol, 2021, 77, 7, 435-441.
 4. Kochanowski J.: Honokiol – potencjalne możliwości zastosowania w chorobach układu nerwowego. Neurologia Praktyczna, 2017, 6.
 5. Gryszczyńska A. i wsp.: Zastosowanie roślin leczniczych w menopauzie. Cz. I. Postępy Fitoterapii, 2012, 2.
 6. Karłowicz-Bodalska K. i wsp.: Wybrane rośliny lecznicze stosowane w menopauzie. Postępy Fitoterapii, 2015, 3.

Inne wpisy w tej kategorii

Zdrowie na dwóch kółkach

2023-09-21

Zdrowie na dwóch kółkach

Jazda rowerem powoduje utrzymanie ciała w dobrej kondycji, poprawia samopoczucie, wspomaga układ krążenia oraz pracę płuc. To jednak nie wszystkie dobroczynne walory tej formy aktywności fizycznej.

Czytaj dalej

Gastroskopia – najważniejsze informacje

2023-09-15

Gastroskopia – najważniejsze informacje

Endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego, potocznie zwana gastroskopią, jest badaniem diagnostycznym i terapeutycznym, służącym do wykonania oceny badanego układu.

Czytaj dalej

Ajurwedyjskie sposoby na upały - część II

2023-09-12

Ajurwedyjskie sposoby na upały - część II

Każdą porą roku ‘rządzi’ inny element i związana z nim dosza, a latem przeważa żywioł ognia i właśnie dosza pitta (ogień + woda).

Czytaj dalej

Trawa pszeniczna – zielone superfood

2023-09-07

Trawa pszeniczna – zielone superfood

Trawa pszeniczna to uznane "zielone superfood", jedno z najbogatszych źródeł cennego chlorofilu, na poziomie molekularnym zbliżonego do ludzkiej krwi.

Czytaj dalej

Niedokrwistość megaloblastyczna (złośliwa)

2023-09-05

Niedokrwistość megaloblastyczna (złośliwa)

Niedokrwistość megaloblastyczna, to rodzaj anemii, która występuje, gdy czerwone krwinki (erytrocyty, określane jako MCV) są większe niż normalnie

Czytaj dalej