Bambus nakarmi, odżywi i da schronienie

Bambus nakarmi, odżywi i da schronienie


Bambus to trawa o drewniejącej łodydze z rodziny wiechlinowatych. Jest rekordzistą wśród najszybciej rosnących roślin na świecie – niektóre jego gatunki mogą urosnąć nawet do 1 m dziennie, a w ciągu całego życia bambus może osiągnąć imponującą wysokość do 40 m.

Średnica jego źdźbeł wynosi nawet 30 cm. Niezła trawka! Bambus naturalnie występuje głównie na terenach tropikalnych i subtropikalnych Azji, a także w Afryce i w obu Amerykach, jednak jego popularność sprawiła, że jest hodowany także w Europie. W Polsce także można go próbować uprawiać w donicach, jednak raczej do celów ozdobnych.


Rzeczywiście, bambus jest nie tylko piękny, ale też użyteczny i bardzo wszechstronny – w wielu kulturach służy jako ważne źródło pożywienia dla ludzi i zwierząt. W Chinach na przykład pędy bambusa często stanowią wartościowy dodatek do wielu dań. Bambus to także cenny materiał budowlany, wykorzystuje się go do tworzenia rękodzieł, można z niego stworzyć biżuterię czy nawet oprawki do okularów. Drewno bambusowe jest niezwykle trwałe i wytrzymałe, wyroby z niego mogą przetrwać nawet 100 lat. W Chinach i w Japonii bambusowe konstrukcje są często używane jako elementy dekoracyjne w ogrodach i w parkach.


Jako że bambus rośnie szybko, drewno bambusowe może stanowić doskonałą alternatywę wobec drewna z drzew egzotycznych. Swoją twardością przewyższa nie tylko dąb czy buk, ale nawet niektóre gatunki drewna egzotycznego. Po co więc wycinać całe lasy, skoro rośnie bambus?


Bambus – wysoko odżywcza roślina


Pędy bambusa są bezcennym źródłem składników odżywczych. Zawierają wysokie stężenie aminokwasów, węglowodanów, a także cennych soli mineralnych (krzem, potas, fosfor, sód, wapń, magnez czy żelazo) i witamin, przy jednocześnie niskiej zawartości tłuszczu. Pędy bambusa to także spore ilości witamin z grupy B, witamin: A, C i E; błonnika pokarmowego, polifenoli i fitosteroli.


Bambus jest znany ze swoich właściwości przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Składniki aktywne zawarte w tej roślinie pomagają w redukcji stanów zapalnych i bólowych, co jest szczególnie ważne dla osób z chorobami stawów, borykających się z przewlekłym bólem. Na szczególną uwagę zasługuje krzemionka zawarta w bambusie – tak bardzo istotna dla zachowania zdrowych kości i stawów. Krzem wzmacnia je, co może pomóc w zmniejszeniu bólu i stanów zapalnych.


Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i nawilżającym ekstrakty z bambusa są wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym. Ponieważ roślina zawiera witaminę C, niezbędną do produkcji kolagenu, kosmetyki z zawartością bambusa pomagają w zachowaniu elastycznej skóry. Wspomniany wcześniej krzem występujący w bambusie również wpływa na zdrowy wygląd skóry. Przeciwzapalne i antybakteryjne działanie bambusa pomaga łagodzić stany zapalne i redukować wypryski, a dzięki nawilżającym właściwościom bambus pomaga utrzymać wilgoć skóry na właściwym poziomie.


Bambus jest uważany za naturalny środek wspomagający odchudzanie, poprzez wpływ na regulację poziomu cukru we krwi i zmniejszenie apetytu. Jest to roślina o niskiej kaloryczności i niskiej zawartości tłuszczu, a ponieważ zawiera sporo błonnika, pomaga utrzymać uczucie sytości przez dłuższy czas. Substancje aktywne zawarte w bambusie pomagają wyregulować poziom glukozy we krwi i zapobiegają gromadzeniu się tkanki tłuszczowej.

Bambus – jak skorzystać z jego dobra


Choć w Polsce pędy bambusa nie należą do grupy popularnej żywności, to aby skorzystać z dobroczynnych walorów tej rośliny, wystarczy sięgnąć po kapsułkowane ekstrakty, które można nabyć w dobrych sklepach internetowych.


Agata Majcher

Inne wpisy w tej kategorii

Festiwal Kultury Zdrowia - Pełnia Zdrowia bez Leków już 2.03.2024 w Katowicach

2024-02-14

Festiwal Kultury Zdrowia - Pełnia Zdrowia bez Leków już 2.03.2024 w Katowicach

Festiwal Kultury Zdrowia Pełnia Zdrowia bez Leków to największe w Polsce spotkanie poświęcone medycynie naturalnej, klasycznej, ziołolecznictwu i profilaktyce prozdrowotnej. Zapraszamy!

Czytaj dalej

Tłuszcze trans – czym są i jak wpływają na nasze zdrowie

2024-02-09

Tłuszcze trans – czym są i jak wpływają na nasze zdrowie

Tłuszcze trans od lat wzbudzają kontrowersje, a badania naukowe potwierdzają ich negatywny wpływ na zdrowie. W związku z tym ważne jest, abyśmy mieli świadomość ich obecności w produktach, które jemy.

Czytaj dalej

Dieta ketogeniczna - w jakich przypadkach znajduje szczególne zastosowanie?

2024-01-30

Dieta ketogeniczna - w jakich przypadkach znajduje szczególne zastosowanie?

W ostatnich latach dieta ketogeniczna, stała się bardzo popularnym sposobem na odchudzanie oraz na terapię różnych schorzeń. Jednak nie w każdym przypadku jest ona skuteczna. Wyjaśniamy dlaczego.

Czytaj dalej

Nadwaga i otyłość ważną przyczyną powstawania nowotworów. Jak schudnąć?

2024-02-06

Nadwaga i otyłość ważną przyczyną powstawania nowotworów. Jak schudnąć?

W jaki sposób nadmierna ilość tkanki tłuszczowej może prowadzić do rozwoju nowotworu u człowieka? Jak poradzić sobie z nadwagą oraz otyłością?

Czytaj dalej