Bambus nakarmi, odżywi i da schronienie

Bambus nakarmi, odżywi i da schronienie


Bambus to trawa o drewniejącej łodydze z rodziny wiechlinowatych. Jest rekordzistą wśród najszybciej rosnących roślin na świecie – niektóre jego gatunki mogą urosnąć nawet do 1 m dziennie, a w ciągu całego życia bambus może osiągnąć imponującą wysokość do 40 m.

Średnica jego źdźbeł wynosi nawet 30 cm. Niezła trawka! Bambus naturalnie występuje głównie na terenach tropikalnych i subtropikalnych Azji, a także w Afryce i w obu Amerykach, jednak jego popularność sprawiła, że jest hodowany także w Europie. W Polsce także można go próbować uprawiać w donicach, jednak raczej do celów ozdobnych.


Rzeczywiście, bambus jest nie tylko piękny, ale też użyteczny i bardzo wszechstronny – w wielu kulturach służy jako ważne źródło pożywienia dla ludzi i zwierząt. W Chinach na przykład pędy bambusa często stanowią wartościowy dodatek do wielu dań. Bambus to także cenny materiał budowlany, wykorzystuje się go do tworzenia rękodzieł, można z niego stworzyć biżuterię czy nawet oprawki do okularów. Drewno bambusowe jest niezwykle trwałe i wytrzymałe, wyroby z niego mogą przetrwać nawet 100 lat. W Chinach i w Japonii bambusowe konstrukcje są często używane jako elementy dekoracyjne w ogrodach i w parkach.


Jako że bambus rośnie szybko, drewno bambusowe może stanowić doskonałą alternatywę wobec drewna z drzew egzotycznych. Swoją twardością przewyższa nie tylko dąb czy buk, ale nawet niektóre gatunki drewna egzotycznego. Po co więc wycinać całe lasy, skoro rośnie bambus?


Bambus – wysoko odżywcza roślina


Pędy bambusa są bezcennym źródłem składników odżywczych. Zawierają wysokie stężenie aminokwasów, węglowodanów, a także cennych soli mineralnych (krzem, potas, fosfor, sód, wapń, magnez czy żelazo) i witamin, przy jednocześnie niskiej zawartości tłuszczu. Pędy bambusa to także spore ilości witamin z grupy B, witamin: A, C i E; błonnika pokarmowego, polifenoli i fitosteroli.


Bambus jest znany ze swoich właściwości przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Składniki aktywne zawarte w tej roślinie pomagają w redukcji stanów zapalnych i bólowych, co jest szczególnie ważne dla osób z chorobami stawów, borykających się z przewlekłym bólem. Na szczególną uwagę zasługuje krzemionka zawarta w bambusie – tak bardzo istotna dla zachowania zdrowych kości i stawów. Krzem wzmacnia je, co może pomóc w zmniejszeniu bólu i stanów zapalnych.


Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i nawilżającym ekstrakty z bambusa są wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym. Ponieważ roślina zawiera witaminę C, niezbędną do produkcji kolagenu, kosmetyki z zawartością bambusa pomagają w zachowaniu elastycznej skóry. Wspomniany wcześniej krzem występujący w bambusie również wpływa na zdrowy wygląd skóry. Przeciwzapalne i antybakteryjne działanie bambusa pomaga łagodzić stany zapalne i redukować wypryski, a dzięki nawilżającym właściwościom bambus pomaga utrzymać wilgoć skóry na właściwym poziomie.


Bambus jest uważany za naturalny środek wspomagający odchudzanie, poprzez wpływ na regulację poziomu cukru we krwi i zmniejszenie apetytu. Jest to roślina o niskiej kaloryczności i niskiej zawartości tłuszczu, a ponieważ zawiera sporo błonnika, pomaga utrzymać uczucie sytości przez dłuższy czas. Substancje aktywne zawarte w bambusie pomagają wyregulować poziom glukozy we krwi i zapobiegają gromadzeniu się tkanki tłuszczowej.

Bambus – jak skorzystać z jego dobra


Choć w Polsce pędy bambusa nie należą do grupy popularnej żywności, to aby skorzystać z dobroczynnych walorów tej rośliny, wystarczy sięgnąć po kapsułkowane ekstrakty, które można nabyć w dobrych sklepach internetowych.


Agata Majcher

Inne wpisy w tej kategorii

Podwyższony kwas moczowy we krwi – o czym świadczy i jak go obniżyć?

2024-07-18

Podwyższony kwas moczowy we krwi – o czym świadczy i jak go obniżyć?

Podwyższony kwas moczowy we krwi – o czym świadczy, do czego prowadzi i jak go obniżyć? Sprawdzamy.

Czytaj dalej

Miedź i jej rola w organizmie

2024-07-17

Miedź i jej rola w organizmie

Miedź uczestniczy w wielu kluczowych procesach życiowych, dlatego jej potrzebujemy w optymalnych dawkach, pamiętając, że zarówno jej nadmiar, jak i niedobór to dla nas sytuacje niekorzystne.

Czytaj dalej

Dieta paleolityczna i protokół autoimmunologiczny

2024-07-10

Dieta paleolityczna i protokół autoimmunologiczny

Dieta paleo, znana jest także jako dieta: paleolityczna, łowiecko-zbieracka lub z epoki kamiennej. To model żywieniowy wzorowany na diecie naszych przodków z epoki paleolitu. Sprawdź jak działa.

Czytaj dalej

Spirulina i chlorella – prozdrowotne algi?

2024-07-04

Spirulina i chlorella – prozdrowotne algi?

Spirulina i chlorella to zielononiebieskie algi, które najczęściej możemy kupić w postaci proszku lub kapsułek. Czy mają one silne właściwości prozdrowotne, czy raczej stoi za nimi dobry marketin [...]

Czytaj dalej

Rzuć na stałe palenie papierosów

2024-07-03

Rzuć na stałe palenie papierosów

Podpowiadamy jak skutecznie rzucić palenie. Jak nie wracać do nałogu. Jak być zdrowym. Wyjaśniamy dlaczego niektórym łatwiej jest rzucić palenie, podczas gdy inni mają z tym problem. Sprawdź już teraz

Czytaj dalej