Bambus nakarmi, odżywi i da schronienie

Bambus nakarmi, odżywi i da schronienie


Bambus to trawa o drewniejącej łodydze z rodziny wiechlinowatych. Jest rekordzistą wśród najszybciej rosnących roślin na świecie – niektóre jego gatunki mogą urosnąć nawet do 1 m dziennie, a w ciągu całego życia bambus może osiągnąć imponującą wysokość do 40 m.

Średnica jego źdźbeł wynosi nawet 30 cm. Niezła trawka! Bambus naturalnie występuje głównie na terenach tropikalnych i subtropikalnych Azji, a także w Afryce i w obu Amerykach, jednak jego popularność sprawiła, że jest hodowany także w Europie. W Polsce także można go próbować uprawiać w donicach, jednak raczej do celów ozdobnych.


Rzeczywiście, bambus jest nie tylko piękny, ale też użyteczny i bardzo wszechstronny – w wielu kulturach służy jako ważne źródło pożywienia dla ludzi i zwierząt. W Chinach na przykład pędy bambusa często stanowią wartościowy dodatek do wielu dań. Bambus to także cenny materiał budowlany, wykorzystuje się go do tworzenia rękodzieł, można z niego stworzyć biżuterię czy nawet oprawki do okularów. Drewno bambusowe jest niezwykle trwałe i wytrzymałe, wyroby z niego mogą przetrwać nawet 100 lat. W Chinach i w Japonii bambusowe konstrukcje są często używane jako elementy dekoracyjne w ogrodach i w parkach.


Jako że bambus rośnie szybko, drewno bambusowe może stanowić doskonałą alternatywę wobec drewna z drzew egzotycznych. Swoją twardością przewyższa nie tylko dąb czy buk, ale nawet niektóre gatunki drewna egzotycznego. Po co więc wycinać całe lasy, skoro rośnie bambus?


Bambus – wysoko odżywcza roślina


Pędy bambusa są bezcennym źródłem składników odżywczych. Zawierają wysokie stężenie aminokwasów, węglowodanów, a także cennych soli mineralnych (krzem, potas, fosfor, sód, wapń, magnez czy żelazo) i witamin, przy jednocześnie niskiej zawartości tłuszczu. Pędy bambusa to także spore ilości witamin z grupy B, witamin: A, C i E; błonnika pokarmowego, polifenoli i fitosteroli.


Bambus jest znany ze swoich właściwości przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Składniki aktywne zawarte w tej roślinie pomagają w redukcji stanów zapalnych i bólowych, co jest szczególnie ważne dla osób z chorobami stawów, borykających się z przewlekłym bólem. Na szczególną uwagę zasługuje krzemionka zawarta w bambusie – tak bardzo istotna dla zachowania zdrowych kości i stawów. Krzem wzmacnia je, co może pomóc w zmniejszeniu bólu i stanów zapalnych.


Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i nawilżającym ekstrakty z bambusa są wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym. Ponieważ roślina zawiera witaminę C, niezbędną do produkcji kolagenu, kosmetyki z zawartością bambusa pomagają w zachowaniu elastycznej skóry. Wspomniany wcześniej krzem występujący w bambusie również wpływa na zdrowy wygląd skóry. Przeciwzapalne i antybakteryjne działanie bambusa pomaga łagodzić stany zapalne i redukować wypryski, a dzięki nawilżającym właściwościom bambus pomaga utrzymać wilgoć skóry na właściwym poziomie.


Bambus jest uważany za naturalny środek wspomagający odchudzanie, poprzez wpływ na regulację poziomu cukru we krwi i zmniejszenie apetytu. Jest to roślina o niskiej kaloryczności i niskiej zawartości tłuszczu, a ponieważ zawiera sporo błonnika, pomaga utrzymać uczucie sytości przez dłuższy czas. Substancje aktywne zawarte w bambusie pomagają wyregulować poziom glukozy we krwi i zapobiegają gromadzeniu się tkanki tłuszczowej.

Bambus – jak skorzystać z jego dobra


Choć w Polsce pędy bambusa nie należą do grupy popularnej żywności, to aby skorzystać z dobroczynnych walorów tej rośliny, wystarczy sięgnąć po kapsułkowane ekstrakty, które można nabyć w dobrych sklepach internetowych.


Agata Majcher

Inne wpisy w tej kategorii

Myśl jest początkiem wszystkiego…

2023-06-07

Myśl jest początkiem wszystkiego…

Czy starość musi być czasem smutku, samotności i zgorzknienia? Na przestrzeni wieków ludzie marzyli o nieśmiertelności i poszukiwali legendarnego eliksiru młodości. Obecnie tym zagadnieniem zajmu [...]

Czytaj dalej

Antybiotyczna żywność

2023-06-06

Antybiotyczna żywność

Natura od zarania dziejów pozwala nam czerpać garściami z jej bogatego menu, a człowiek – obserwując świat wokół niego – dostrzegł, co pomaga, a co szkodzi. Czy wiecie że… Już 7–9 tys. lat tem [...]

Czytaj dalej

Prozdrowotna kuchnia azjatycka

2023-05-31

Prozdrowotna kuchnia azjatycka

Kuchnia azjatycka uważana jest za jedną z najzdrowszych na świecie. Wiele regionów Azji szczyci się z długo żyjących mieszkańców, a sposób odżywiania się jest jednym z głównych czynników przyczyn [...]

Czytaj dalej

Dlaczego boli nas coraz dokuczliwiej?

2023-05-30

Dlaczego boli nas coraz dokuczliwiej?

Chociaż dostęp do leczenia bólu jest uważany za podstawowe prawo człowieka (1), bezpieczne i skuteczne jego leczenie nadal jest dla wielu niedoścignionym marzeniem. W Stanach Zjednoczonych ponad [...]

Czytaj dalej

Chili, czyli zdrowie

2023-05-29

Chili, czyli zdrowie

Kapsaicyna jest alkaloidem zawartym w papryczkach chili nadającym im specyficzny ostry smak. Stosuje się ją od dawna w medycynie jako substancję czynną w plastrach rozgrzewających i przec [...]

Czytaj dalej