Chiropraktyka – terapia usuwająca blokady ruchu i nie tylko

Chiropraktyka – terapia usuwająca blokady ruchu i nie tylko

Przy zaburzeniach narządów ruchu oraz dysfunkcji występujących w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego mogą pomóc zabiegi chiropraktyki. Ta dziedzina medycyny niekonwencjonalnej jest stosowana przy dolegliwościach kręgosłupa, a także bólach pleców. Zwolennicy tej metody leczenia twierdzą, że wpływa również na ogólną poprawę zdrowia organizmu. Jakie jeszcze zalety posiada chiropraktyka?

Na czym polega chiropraktyka?

Nazwa chiropraktyka pochodzi z języka greckiego od słów chiro (ręka) oraz practicos (czynione). Tę dziedzinę leczenia zalicza się do kręgarstwa, a korzenie jej stosowania sięgają czasów starożytnych. Została stworzona i opisana przez Amerykanina Daniela Dawida Palmera w końcowych latach XIX w. Jest to metoda z dziedziny terapii manualnej i opiera się na założeniu, że układ nerwowy ma ogromny wpływ na ludzkie zdrowie. Może ono być zaburzone, jeśli dojdzie do przemieszczenia się kręgów, które zaczynają naciskać na nerwy, co objawia się bólem i blokadami ruchu. Specjaliści od chiropraktyki głównie skupiają się na leczeniu kręgosłupa, jednak istotne jest to, że manipulacje i zabiegi mogą pomóc w przypadku innych dolegliwości, schorzeń i chorób.

Chiropraktyka zakłada, że ludzki organizm jest zdrowy, gdy układ nerwowy funkcjonuje bez zakłóceń, a impulsy nerwowe swobodnie przepływają. Zmienia się to, kiedy następuje przesunięcie kręgów, które naciskając na nerwy, powodują wiele nieprawidłowości i zaburzeń.

Komu polecane są zabiegi chiropraktyki?

Osoby, które zwracają się do specjalistów od chiropraktyki, szukają pomocy przy zaburzeniach związanych z narządami ruchu. Metoda ta pomaga w przypadku zwyrodnień kręgosłupa i wynikających z tego dolegliwości pleców. Sprawdza się również na nerwobóle, bóle karku, mięśni, szyi, przy zawrotach głowy oraz migrenach. Jest również skuteczna na bolesności pojawiające się w okolicach ramion i znajduje zastosowanie przy różnych zmianach zwyrodnieniowych stawów rąk i nóg. Terapia chiropraktyką jest zalecana przy rwie kulszowej, kręgozmyku, dyskopatiach oraz w przypadku skrzywienia kręgosłupa.

Kto jeszcze może skorzystać z zabiegów chiropraktyki?

Stosowanie chiropraktyki może pomóc osobom, które uskarżają się na bezsenność, mdłości i duszności. Metodę tę wykorzystuje się też na bóle oczu, przy astmie, zaburzeniach funkcjonowania serca, a także w przypadku impotencji. Terapia poprawia także pracę narządów wewnętrznych. Jest skuteczna przy zaburzeniach pracy jelita grubego, pomaga na chorą śledzionę i wątrobę, znajduje zastosowanie przy chorobach narządów płciowych, a także na zapalenie jamy ustnej.

To warto wiedzieć o chiropraktyce

Pomysłodawca metody chiropraktyki zmagał się z głuchotą. Udało się ją wyleczyć dopiero po manualnych sesjach manipulacji kręgami.

Jak wyglądają zabiegi metodą chiropraktyki?

Manipulacje na kręgach to skomplikowane zabiegi, dlatego warto wcześniej sprawdzić kwalifikacje danego specjalisty oraz opinie osób, które były przez niego leczone. Na początku przeprowadza on wywiad z pacjentem i dokonuje wstępnych oględzin, szczegółowo badając kręgosłup i jego okolice. Czasami przydatne bywa wykonanie zdjęcia RTG, które pozwoli łatwiej zdiagnozować przyczynę dolegliwości.

Specjaliści od chiropraktyki stosują manualne techniki i manipulacje na kręgach, żeby wróciły one na swoje miejsca i przestały uciskać na nerwy. Zabiegi niekiedy mogą wywołać bolesność. Mają one na celu zlikwidowanie dolegliwości oraz usunięcie blokad uniemożliwiających normalny ruch. Często jeden zabieg nie wystarczy, żeby osiągnąć zamierzony efekt i przywrócić pełny zakres ruchomości.

Terapeuta manualny wskazuje też przyczyny wystąpienia nieprawidłowości. Zaleca profilaktykę, wykonywanie ćwiczeń, uprawianie aktywności, a także zmiany stylu życia, które to mają zapobiec nawrotom zaburzeń.

Przyczyny występowania zaburzeń

Do przesunięcia kręgów może dojść wskutek stosowania zbyt dużych obciążeń, dźwigania ciężkich przedmiotów, pozostawania przez wiele godzin w pozycji siedzącej, a także w wyniku braku ruchu. Zalecana jest zatem aktywność, jednak i tu należy uważać, ponieważ zbyt duże przeciążenia też mogą doprowadzić do przesunięcia kręgów i dolegliwości bólowych. Warto również zwrócić uwagę na to, że przyczyną wielu zaburzeń, również związanych z kręgosłupem i układem ruchu, jest niepokój i stres.

Kto nie powinien korzystać z zabiegów chiropraktyki?

Każdą wizytę należy dokładnie skonsultować ze specjalistą. To on może zadecydować, czy zabieg jest możliwy do wykonania i konieczny dla dzieci w wieku przedszkolnym, a także osób, które ukończyły już sześćdziesiąt lat. Z chiropraktyki nie powinni korzystać pacjenci po operacjach kręgosłupa i złamaniach karku. Nie zaleca się też tej terapii w przypadku osłabienia, infekcji, stanów zapalnych organizmu, spadku ciśnienia oraz ludziom z chorobami nowotworowymi.

Bibliografia: 1. Steven Yeomans, What is a Chiropractor?, https://www.spine-health.com/treatment/chiropractic/what-a-chiropractor, data dostępu: 14.03.2013. 2. Fizjoterapeuty.pl, Chiropraktyka, https://fizjoterapeuty.pl/chiropraktyka/chiropraktyka.html, data dostępu: 28.01.2014. 3. Trybulec B., Chwastowski M., Chiropraktyka w leczeniu w zespołach bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, „Rehabilitacja w Praktyce”, 2/2008.