- Poradnik
- Zdrowa dieta
- Zdrowy styl życia
- Ziołolecznictwo
- 2023-02-01
Czystek – systematyczność opłacalna dla zdrowia
Czystek to zioło, które od dłuższego czasu plasuje się w czołówce ziół stosowanych prozdrowotnie. Przyczyniło się do tego jego silne działanie przeciwwirusowe, jednak nie tylko. Herbata z czystka to chyba jeden z popularniejszych sposobów wykorzystania tego zioła. Warto przyjrzeć się mu z bliska – choć czystek to spora liczba gatunków. Do najpopularniejszych i najczęściej stosowanych należą: czystek szary (Cistus incanus), czystek kreteński (Cistus creticus) czy czystek ladanowy (Cistus ladanifer).
Czystek – opinie lekarzy
Warto zacząć od tego, że nie tylko tradycyjne ludowe zastosowanie zioła jest dowodem na to, jaką moc ma czystek. Opinie lekarzy – poparte badaniami – również potwierdzają jego skuteczność. Niesamowita moc drzemiąca w tej roślinie została doceniona w 1999 roku. Wówczas to w Friedrich-Loeffler-Institut w Tubingen (Niemcy) przebadano właściwości prozdrowotne czystka. Naukowców interesowało głównie antywirusowe działanie czystka. Dlatego też ekstraktem z tego zioła oddziaływano na próbki zawierające wirusy obecne w górnych drogach oddechowych osób cierpiących na infekcje grypopodobne oraz grypę właściwą.
Udowodniono, że substancje aktywne zawarte w tej roślinie skutecznie blokowały namnażanie się wirusów oraz przyczyniały się do ich likwidacji. Badania potwierdziły więc właściwości lecznicze, które ma czystek. Opinie lekarzy opierają się więc na ich bardzo konkretnych wynikach.
Czystek – właściwości lecznicze
Wyżej wspomniane badania były tylko (albo aż) potwierdzeniem 2500-letniej wiedzy praktycznej dotyczącej czystka. Istnieje kilka jego odmian różniących się składem chemicznym, jednak każda z nich wykazuje silne działanie antyseptyczne. Już w starożytnej Grecji różnymi odmianami tej rośliny leczono choroby przeziębieniowe oraz wszystkie inne związane z nieżytem oraz zakażeniami układu oddechowego. Również inne zastosowania znajdował czystek. Właściwości lecznicze wykorzystywano przy leczeniu zaburzeń miesiączkowania, a także histerii. Wyciągów z zioła używano przy leczeniu: zaburzeń trawiennych, choroby wrzodowej, chorób reumatycznych, a także stanów zapalnych skóry i cukrzycy.
Dzięki gruntownym badaniom tej rośliny odkryto, że występujące w czystku ladanowym diterpeny labdanowe wykazują działanie cytostatyczne i cytotoksyczne wobec wielu rodzajów komórek nowotworowych (np.: piersi, okrężnicy, białaczki). Brzmi to bardzo optymistycznie, jednak do tej pory badania były przeprowadzane in vitro tylko na zwierzętach.
Mimo tego bez wątpienia czystek jest ziołem, które pomoże nam pozbyć się wielu problemów zdrowotnych. Świadczyć o tym mogą relację osób zarażonych boreliozą, które pijąc regularnie (jest to słowo kluczowe w przypadku stosowania czystka) prosty w wykonaniu napój, którym jest herbata z czystka, doświadczają poprawy stanu zdrowia. Jednak borelioza to poważna i podstępna choroba, której leczenie jest materiałem na osobny artykuł, a nawet całą ich serię. A skoro przy odkleszczowej chorobie jesteśmy, w dalszej części artykułu będzie coś w temacie: czystek na kleszcze.
Faktem jest natomiast, że czystek ma kilkudziesięciokrotnie większą skuteczność w leczeniu infekcji wirusowych niż okrzyknięty jakiś czas temu cudownym lekiem antywirusowym syntetyczny preparat Tamiflu szwajcarskiego koncernu Roche. To tym bardziej interesujące, że Światowa Organizacja Zdrowia zaleciła ten preparat jako wysoce skuteczny w walce z epidemią świńskiej grypy.
Dzięki temu koncern osiągnął miliardowe obroty, ponieważ wiele państw zakupiło go prewencyjnie. W samej tylko Wielkiej Brytanii zapasy leków opartych na składniku czynnym Tamiflu – oseltamiwirze – wystarczyłyby na podanie ich aż połowie populacji tego kraju. W Niemczech zaś zgromadzono go dla 1/3 ludności. Całe szczęście, że Polskę ominęła ta fala entuzjazmu dla tego cudownego remedium.
Czystek – działanie
Choćby z wyżej wymienionych powodów warto stosować kurację naparami, których składnikiem jest czystek. Działanie ich związane jest z wysoką zawartością w tym zielu polifenoli o właściwościach antyoksydacyjnych – oczyszczających nasz organizm z wolnych rodników. To dzięki: helianteminie, kwasowi galusowemu i elagowemu czystek działa:
• przeciwzapalnie,
• przeciwnowotworowo,
• antyrodnikowo.
Kwasy te wpływają również ochronnie na wątrobę i trzustkę, zabezpieczając ponadto nasz organizm przed szkodliwym wpływem leków immunosupresyjnych.
Herbata z czystka
Dzięki wyżej wymienionym substancjom czystek jest jedną z roślin najsilniej wzmacniających układ immunologiczny u człowieka, nie wykazując jednocześnie żadnych działań ubocznych. Można więc to zioło przyjmować bez ryzyka przedawkowania. Herbatkę z czystka mogą pić również dzieci od 3. miesiąca życia.
Warto wspomnieć, że wyżej wspomniana herbata z czystka (napar) działa alkalizująco na nasz organizm, przyczyniając się do zachowania równowagi kwasowo-zasadowej.
Wskazań do popijania herbaty czystkowej codziennie – a nie tylko podczas choroby – jest naprawdę sporo. Może ona z powodzeniem zastąpić cenioną za walory zdrowotne herbatę zieloną – herbata z czystka przewyższa ją właściwościami zdrowotnymi. Nie zawiera kofeiny ani innych substancji analeptycznych (teanina, teobromina, teofilina) występujących w herbacie zielonej.
Czystek – działanie – inne aspekty
Pita regularnie herbata z czystka:
• stanowi skuteczną profilaktykę zapalenia gruczołu prostaty, o czym powinni pamiętać panowie po 50. roku życia;
• usuwa toksyczne metale ciężkie z organizmu (zwłaszcza kadm), jest więc wskazana dla osób palących oraz przybywających w zanieczyszczonym środowisku.
Poza tym czystek:
• dzięki szerokiemu spektrum działania stosowany zewnętrznie w postaci kompresów przyczyni się do zmniejszenia objawów chorobowych u osób dotkniętych wszelkimi: egzemami, łuszczycą, łupieżem, trądzikiem, zmianami grzybicznymi skóry i paznokci;
• może działać pomocniczo przy: nawracającym zapaleniu zatok, infekcjach gronkowca złocistego, wirusa opryszczki, półpaśca, Helicobacter pylori oraz przy wszystkich innych schorzeniach mających swoje korzenie w niekontrolowanej ekspansji bakterii, wirusów lub patogennych grzybów;
• dzięki dużej liczbie czynników antyoksydacyjnych czystek wykazuje zdolność do obniżania aktywności kolagenazy (enzymu odpowiedzialnego za rozkład kolagenu) – w związku z tym pomaga dłużej cieszyć się jędrną skórą, opóźniając efekt jej starzenia się.
Czystek – działanie w usuwaniu nieprzyjemnych zapachów
Napar z tej rośliny pomoże nam także w utrzymaniu higieny jamy ustnej i pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu. Wystarczy zastosować go tak, jak zazwyczaj stosuje się różnego rodzaju płukanki. Najlepiej robić to po każdorazowym myciu zębów. A jeśli chcemy wzmocnić działanie antybakteryjne takiej czystkowej płukanki, wystarczy dodać do naparu pół łyżeczki ksylitolu – naturalnego zamiennika cukru mającego na dodatek właściwości przeciwpróchnicze. Będzie to o wiele zdrowszy i tańszy (a także i efektywny) sposób niż stosowanie chemicznych płukanek na bazie toksycznego triklosanu. Częste ich stosowanie przyczynia się do wyjałowienia naszej jamy ustnej z bakterii – zarówno niepożądanych, jak i tych pożytecznych. A to prosta droga do częstych infekcji gardła, których leczenie może się skończyć podaniem antybiotyku.
Herbata z czystka pomaga także wielu osobom w pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu potu. Efekt ten uzyskuje się już po kilku tygodniach regularnego picia naparu.
Systematyczne, codzienne picie czystkowej herbatki to klucz do maksymalnego wykorzystania leczniczych właściwości tej rośliny. Trzeba o tym pamiętać, kiedy będziemy zawiedzeni, że jedna czy dwie filiżanki naparu nie przyniosły ulgi w dolegliwościach. Wyraźnie zauważalne efekty takiej terapii powinny wystąpić mniej więcej po miesiącu.
Czystek – jak przygotować
W zależności od tego, w jaki sposób chcemy wykorzystać czystek, możemy zastosować dwa proste sposoby na jego przygotowanie.
Napar – herbata z czystka
Łyżkę ziela zalewamy wrzątkiem i zostawiamy pod przykryciem na ok. 10 minut. Następnie odcedzamy i pijemy po przestudzeniu co najmniej 2–3 razy dziennie. Zaleca się jedną porcję herbatki zaparzać wielokrotnie (można do 4 razy), co pozwoli na wydobycie wszystkich dobroczynnych składników. Dodatkowo napar możemy lekko posłodzić miodem lub ekologicznym słodzikiem. Warto też dolać do niego sok z czarnego bzu lub łyknąć tabletki z naturalną witaminą C z aceroli. Dzięki nim herbatka będzie miała jeszcze silniejsze działanie.
Odwar z czystka
Stosuje się go przy chorobach przewlekłych, cięższych w przebiegu oraz zmianach skórnych. Około 10 g zielonego surowca wsypujemy do 200–220 ml wody, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy 5 minut. Odstawiamy na 20 minut i po przestudzeniu odcedzamy. Odwar taki stosujemy zewnętrznie (okłady, płukanki, przemywanie) oraz wewnętrznie – 100 ml, 3–4 razy dziennie (stany zapalne, borelioza, nieżyt jelit i żołądka, schorzenia reumatoidalne), a także do lewatyw (doodbytniczo 150–200 ml).
Czystek na kleszcze
Herbata z czystka pita regularnie przez dłuższy czas sprawi, że różnego rodzaju owady będą nas omijać szerokim łukiem. Dotyczy to szczególnie tych najbardziej uciążliwych jak komary oraz niebezpiecznych – kleszczy. Napar z czystka w tym celu możemy stosować wewnętrznie, ale też zewnętrznie. W drugim przypadku napar powinien być mocny. Trzeba po prostu przelać go do pojemnika ze spryskiwaczem i aplikować na skórę. Co ważne, czystek na kleszcze w tej postaci to także pomoc dla naszych czworonogów, które „lubią” wrócić ze spacerów z tymi nieproszonymi gośćmi w sierści. Cenne jest to, że czystek na kleszcze jest bezpieczny również dla zwierząt.
Czystek – przeciwwskazania
Podsumowaniem rozważań o czystko powinna być odpowiedź na pytanie: kto może pić czystek. Otóż: wszyscy. Herbata z czystka, jak już wcześniej wspomniano, może być podawana nawet kilkumiesięcznym dzieciom. Nie wykryto też żadnych działań ubocznych, jeśli chodzi o picie herbaty z czystka przez kobiety w ciąży czy karmiące. Jednak osoby przewlekle chore i przyjmujące stale leki powinny temat: czystek przeciwwskazania przedyskutować z lekarzem. Choć do tej pory nie wykazano, by czystek wchodził w interakcje z innymi lekami.
Opracowanie Tomasz Kapuściński
Źródła:
www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/tamiflu-stracone-zludzenia
rozanski.li
naszezyciebezchemii.blogspot.com/
akademiawitalnosci.pl
- Poradnik
- Zdrowa dieta
- Zdrowy styl życia
- Ziołolecznictwo
- 2023-02-01
Inne wpisy w tej kategorii
2024-10-11
Naturalne wspomaganie leczenia kaszlu, kataru i bólu gardła
2024-10-01
Działanie zdrowotne kwasów tłuszczowych omega-3
2024-09-20
Sarkopenia – jak zapobiegać utracie masy i siły mięśni w starszym wieku
2024-09-19
Nasiona na każdy dzień
2024-08-28