Jod – pogromca patogenów chorobotwórczych

Jod – pogromca patogenów chorobotwórczych


Jod to kluczowy pierwiastek biorący udział w wielu procesach istotnych dla naszego życia i zdrowia. Nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie go wyprodukować, dlatego  musimy go pozyskiwać wraz z pokarmami lub suplementami. Wolny jod bardzo łatwo się ulatnia. Choć jodowana sól spożywcza jest powszechnie dostępna, to nadal nie uzupełnia ona jodu w wystarczającym stopniu. Większość jodu ulatnia się, z łatwością przedostając się przez otwory w solniczce. Więc jeśli chcemy ocalić jak najwięcej tego cennego pierwiastka, sól powinna być zamknięta w szczelnym słoiczku. Jednak jodowana sól spożywcza nadal nie pokrywa dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek.


W niniejszym artykule skupię się na jednym z wielu jego właściwości, a mianowicie na jego wykorzystywaniu zewnętrznym.


Wielka siła drzemie w jodzie


„Ludzie w XXI wieku absolutnie muszą suplementować jod. Jod jest jedynym lekarstwem, które odgradza nas od antybiotykooporności” – dr Mark Sircus.


Jodyna – pamiętam, jak w wieku dziecięcym byłam nią smarowana. Jako aktywny dzieciak często zaliczałam upadki lub urazy, które kończyły się smarowaniem żółtym płynem o charakterystycznym zapachu. Do tej pory jodu używa się w szpitalach podczas różnych zabiegów czy operacji, odkaża się nim różne narzędzia, powierzchnie ze względu na swoje właściwości antyseptyczne o szerokim spektrum działania.


Jodyna to rozcieńczony roztwór jodu w etanolu z dodatkiem jodku potasu. Stosowana do użytku zewnętrznego,służy do dezynfekcji skóry. Można nią także uzdatniać wodę.


Jod ma udowodnione działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe. Potrafi zneutralizować: bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, grzyby, prątki pleśni, zarodniki, pierwotniaki i drożdże oporne na antybiotyki, co jest jego wielką zaletą. Patogeny chorobotwórcze nie uodporniają się na jod. Po zetknięciu z jodem większość form wegetatywnych drobnoustrojów ginie w ciągu 15–30 sekund po kontakcie. Jeszcze raz chciałam podkreślić – medycy używają jodu w celu wybicia patogenów znajdujących się na zewnątrz, do zwalczania wewnętrznych infekcji jodu nie wykorzystuje się.


Dr Mark Sircus, autor książki użył dosadnych słów na poparcie skuteczności jodu: „Niezastosowanie jodu jako pierwszej linii obrony przed infekcjami jest prawie samobójstwem“.


Zastosowanie jodu w praktyce


Jod jest prawdziwym pogromcą drobnoustrojów chorobotwórczych. Do użytku zewnętrznego jod wykorzystuje się przy zakażeniach skóry i błon śluzowych wywołanych działaniem bakterii, grzybów, wirusów. Wspiera gojenie ran, otarć, oparzeń czy owrzodzeń.
Wiele kobiet po antybiotykoterapii cierpi z powodu infekcji drożdżakowych pochwy. Antybiotyki zaburzają równowagę bakteryjną, wywołując infekcje grzybicze i drożdżakowe. Jod jest pomocny w zmniejszeniu ostrego i przewlekłego  zapalenia pochwy wywołanego drożdżycą, rzęsistkowicą czy innymi zakażeniami  (np. Gardenella vaginalis).


Jod często wykorzystywany jest w ramach dezynfekcji skóry przed wprowadzeniem igły lub cewnika, a także przed zabiegami chirurgicznymi.  Jod spotkać można również w gabinetach stomatologicznych, stosuje się go do pędzlowania ubytków próchniczych, odkażania rąk, dezynfekcji instrumentów chirurgicznych, sprzętu i pomieszczeń szpitalnych i laboratoryjnych. W okulistyce także znalazł zastosowanie – jodem smaruje się okolice oczu, a w przypadku wirusowego zapalenia spojówek płukanie oczu jodem powoduje szybsze gojenie.


Jod znalazł szerokie zastosowanie w: chirurgii, dermatologii, pediatrii, urologii, ginekologii, stomatologii oraz w innych działach medycyny, warto więc zasilić swoją domową apteczkę tym cennym medykamentem.


Opracowała Agata Majcher

Inne wpisy w tej kategorii

Jak zadbać o płuca?

2023-01-30

Jak zadbać o płuca?

Oddech, głęboki wdech – to pierwsze, co robimy zaraz po narodzinach i ostatnie tuż przed śmiercią. Średnio oddychamy 12–15 razy na minutę w stanie spoczynku. Przyspieszony albo spowolniony oddech [...]

Czytaj dalej

Twoje oszukane serce

2023-01-27

Twoje oszukane serce

Migotanie przedsionków jest coraz powszechniejszym problemem. Standardy żywieniowe spadły tak nisko, że w ciągu jednego pokolenia częstość występowania tej przypadłości (z uwzględnieniem wieku) z [...]

Czytaj dalej

Choroby późnego wieku

2023-01-27

Choroby późnego wieku

Wraz z zaawansowaniem wieku w naszych organizmach zachodzą określone i nieuniknione zmiany. Starzejąc się, ludzie chorują na powszechne, przewlekłe choroby, jak również we znaki daje się dotychcz [...]

Czytaj dalej