Męczennica cielista – sposób na relaks, walkę ze stresem i... nałogami

Męczennica cielista – sposób na relaks, walkę ze stresem i... nałogami

Męczennica cielista to roślina, którą upodobali sobie Indianie z terenów Ameryki Północnej, gdyż po spożyciu przynosiła uspokojenie i pomagała zapanować nad stanami lękowymi. Jest stosowana na wiele dolegliwości. To pnącze zielne obniża ciśnienie krwi, łagodzi kaszel, a także zmniejsza objawy choroby Parkinsona. Jakie jeszcze właściwości posiada męczennica cielista?

 
Męczennica cielista (Passiflora incarnata L.) określana też jako „męczennica pańska“, a także „kwiat Męki Pańskiej“. To roślina należąca do rodziny męczennicowatych. Pochodzi z USA, a obecnie uprawiania jest w: Europie, Ameryce Środkowej i Południowej. Do dobrego rozwoju potrzebuje gleby lekko kwaśnej, gliniastej, próchniczej i wilgotnej. Lubi ciepło, jednak nie należy z tym przesadzać, żeby nie uschły jej liście. Wymaga częstego podlewania.


Kwiaty wytwarzają przyjemny aromat. Mają różną barwę. Najczęściej są białe, a także łososioworóżowe z kolorowymi pasmami. Owoce przybierają kulisty kształt. Początkowo są zielone, a po dojrzeniu – żółte.


Męczennica cielista wykorzystywana jest w lecznictwie. Jej owoce doskonale nadają się do spożycia na surowo. Można z nich robić przetwory. Często jest uprawiana w ogródkach dla swoich walorów ozdobnych.

Składniki męczennicy cielistej

Męczennica cielista zawiera alkaloidy indolowe, a wśród nich: hamrol, harman, harminę oraz harmalinę. W jej składzie znajdują się też: fitosterole, sole mineralne, maltol, kumaryny, olejki eteryczne jak również pasifloryna. Roślina jest także źródłem flawonoidów. Zalicza się do nich: kwercetynę, izowiteksynę, kempferol, izoorientynę, witeksynę, apigeninę i orientynę. Składnikami tego ziela są też glikozydy, benzoflawon oraz chryzyna.   

Męczennica cielista doskonale sprawdza się u osób narażonych na sytuacje stresowe

Męczennica cielista to roślina, która przede wszystkim jest bardzo cenionym środkiem na uspokojenie. Pozwala nie tylko na wewnętrzne wyciszenie i relaks. Po jej spożyciu łatwiej jest też o spokojny i głęboki sen, dlatego znajduje zastosowanie przy leczeniu bezsenności. Powinny z niej korzystać osoby, które zmagają się ze stanami lękowymi, napięciami na tle nerwowym, a także odczuwają długotrwały niepokój. Przyjmowanie męczennicy cielistej może pomóc złagodzić objawy mocnego wyczerpania organizmu na tle psychicznym. Zalecana jest także ludziom narażonym na stres oraz zmagającym się z nerwicami wegetatywnymi. Przynosi też dobre skutki w leczeniu depresji.  

Męczennica cielista łagodzi objawy wielu zaburzeń układu nerwowego

Substancje aktywne zawarte w męczennicy cielistej wpływają na lepsze funkcjonowanie układu nerwowego człowieka. Wspomagają też leczenie jego zaburzeń i minimalizują wynikające z nich skutki. Gdy dana osoba ma problemy żołądkowe i trawienne na tle nerwowym, wtedy spożywanie męczennicy cielistej znacznie łagodzi nieprzyjemne objawy. Tak samo roślina ta dobrze sprawdza się u kobiet w okresie menopauzy, minimalizując skutki tego stanu i podnosząc komfort psychiczny i fizyczny pań. Przynosi również ulgę przy pobudzeniu nerwowym, regulując pracę serca. Napar z ziela wykorzystuje się również u osób zmagających się z uzależnieniami od: używek, narkotyków, alkoholu i wyrobów tytoniowych.

Męczennica cielista pozwala na skuteczny wypoczynek

W obecnych czasach trudno jest o wewnętrzny spokój. W związku z obowiązkami domowymi i zawodowymi często występuje przemęczenie,  czy nawet wyczerpanie. Dzieje się tak zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i psychicznej. Wypijanie naparu z męczennicy cielistej przynosi ukojenie i dobry sen. Człowiek czuje się wypoczęty, ma więcej energii i chęci do działania. Ziele łagodzi też zbytnie pobudzenie ruchowe. Pozwala także na poprawę koncentracji, większe skupienie na wykonywanej czynności czy zadaniu. Niweluje również zachowania impulsywne. Jest stosowana u pacjentów z ADHD.

Męczennica cielista wykazuje właściwości antyoksydacyjne

Zawarte w męczennicy cielistej flawonoidy wpływają na regulowanie w organizmie ilości wolnych rodników. Dzięki temu nie dochodzi do wystąpienia stanów zapalnych, a także rozwoju komórek nowotworowych. Takie działanie antyoksydacyjne zapobiega starzeniu się tkanek, pozwala na lepsze funkcjonowanie narządów wewnętrznych, a także młodszy i atrakcyjniejszy wygląd skóry. Warto spożywać napary z męczennicy cielistej również w okresie zwiększonych przeziębień i zachorowań. Flawonoidy bowiem mają też właściwości przeciwbakteryjne i skutecznie zwalczają infekcje wirusowe.   

Męczennica cielista bardzo dobrze wpływa na funkcjonowanie organizmu, a także wspomaga leczenie wielu dolegliwości

  • Substancje zawarte w roślinie wykazują się działaniem zapobiegającym drgawkom.
  • Napary na jej bazie pomagają na skurcze naczyń wieńcowych.
  • Wpływa na obniżenie ciśnienia krwi.
  • Wykazuje działanie przeciwcukrzycowe.
  • Zaobserwowano, że wchodząca w skład męczennicy cielistej chryzyna prawdopodobnie podnosi poziom testosteronu. Dzięki temu zioło to może być wykorzystane dla poprawy sprawności seksualnej i podniesienia jakość stosunku płciowego.
  • Łagodzi dolegliwości związane z astmą.
  • Dobrze sprawdza się jako środek minimalizujący ból przy dolegliwościach stawów i mięśni, a także wystąpieniu kolki.
  • Znajduje zastosowanie w przypadku zapalenia mózgu.
  • Pomaga złagodzić objawy skurczów jelitowych, dzięki czemu minimalizuje zaburzenia trawienia i sprawdza się przy biegunkach.
  • Zauważono, że męczennica cielista wykazuje się działaniem przeciwbólowym.
  • Dawniej męczennica cielista zalecana była osobom, które zmagały się z długotrwałym i męczącym kaszlem.
  • Męczennica cielista zalecana jest do stosowania przy chorobie Parkinsona.
  • Wspomaga leczenie oparzeń.

Przeciwwskazania

Męczennica cielista ma właściwości silnie uspokajające, dlatego nie powinno się jej stosować po przyjęciu leków nasennych oraz na uspokojenie. Skutkiem ubocznym zastosowania rośliny u kobiet będących w stanie błogosławionym może być wywołanie skurczów macicy.

To warto wiedzieć

Męczennica cielista swoją nazwę zawdzięcza wyglądowi, gdyż przypomina koronę cierniową. Ma też elementy imitujące gwoździe, którymi do krzyża został przybity Jezus.

Inne wpisy w tej kategorii

Nutritarianizm jako koncepcja zdrowego odżywiania

2024-04-08

Nutritarianizm jako koncepcja zdrowego odżywiania

Nutritarianizm to koncepcja zdrowego odżywiania, według której kluczowa jest nie tyle liczba spożywanych kalorii, co jakość składników odżywczych. Zwraca się szczególną uwagę na różnorodność w diecie.

Czytaj dalej

Aromaty z Alembika

2024-04-03

Aromaty z Alembika

Przy pomocy pięknego, połyskującego miedzią alembika można wydobyć aromaty z roślin. Podczas destylacji parą wodną z umieszczonych w nim ziół otrzymujemy bardzo cenne olejki eteryczne oraz hydrolaty.

Czytaj dalej

Te nawyki zwiększają ryzyko nowotworów. Unikaj ich!

2024-04-02

Te nawyki zwiększają ryzyko nowotworów. Unikaj ich!

Wielu przypadkom nowotworów można zapobiec, gdyby tylko w odpowiednim momencie życia chorzy wdrożyli odpowiednie, prozdrowotne nawyki do swojego codziennego funkcjonowania. Dowiedz się więcej.

Czytaj dalej

Moringa – dla diabetyków i nie tylko

2024-03-22

Moringa – dla diabetyków i nie tylko

Właściwości i popularność moringi na terenie subkontynentu indyjskiego spowodowały, że znalazła szerokie zastosowanie w naturalnej medycynie ajurwedyjskiej. Posiada niezwykłe walory leczniczo-odżywcze

Czytaj dalej

Te witaminy chronią przed nowotworami

2024-03-21

Te witaminy chronią przed nowotworami

Odpowiednie spożycie witamin i składników mineralnych może mieć przełożenie na ryzyko zachorowania na różnego typu nowotwory. W niniejszym artykule skupimy się na tej pierwszej grupie – witaminach.

Czytaj dalej

Program Arbonne - 30 Dni Do Zdrowego Stylu Życia

2024-03-20

Program Arbonne - 30 Dni Do Zdrowego Stylu Życia

Weź udział w oczyszczającym programie żywieniowym marki Arbonne. Zadzwoń do mnie o szczegóły!

Czytaj dalej