Psychologia: Ostracyzm

Psychologia: Ostracyzm

Ostracyzm oznacza wykluczenie ze: społeczności, środowiska, grupy, towarzystwa osoby, która się w jakikolwiek sposób naraziła. Przeciwieństwem ostracyzmu jest jedność i poczucie wspólnoty.

Zjawisko ostracyzmu sięga czasów starożytnej Grecji. Warto byłoby się zastanowić, czy jest to forma społecznej antypatii. A może jest to kolektywne (wspólnotowe) sumienie, niosące światło oświecenia, ponadczasowych oryginalnych idei, poglądów, pomysłów, a może nawet nonkonformizmu?

Ostracyzm społeczny

Przykłady ostracyzmu społecznego można spotkać na każdym kroku. Mama wraz z dziećmi nie bierze pod uwagę ojca w ważnych sprawach rodzinnych. Koledzy i koleżanki nie chcą zaprosić na przyjęcie urodzinowe jednego z uczniów. Grupa znajomych wyklucza z towarzystwa koleżankę z jakiegoś powodu itp.

Jakie konkretne zachowania przemawiają za wykluczeniem społecznym danej osoby? Behawioralne aspekty takiego zachowania mogą materializować się w następujący sposób:

  • nieodzywanie się do pracownika, ucznia,
  • nieuwzględnianie czyjejś opinii w grupie, otoczeniu,
  • fizyczne odizolowanie osoby od współpracowników,
  • wykluczenie od podejmowania decyzji,
  • niedopuszczanie do integracji ze środowiskiem,
  • wykluczenie z różnych zadań w miejscu pracy.

Doświadczenia tego typu wzbudzają u osoby wykluczonej społecznie niejednokrotnie bardzo przykre przeżycia, uczucia i odczucia. Bardzo często prowadzi to do zakłócenia podstawowych potrzeb, takich jak: potrzeba przynależności, jedności, lojalności, samooceny, samoakceptacji, a w dalszej kolejności do zaburzenia poczucia istnienia w ogóle. Siła tych doświadczeń jest zindywidualizowana. Zależy ona od takich czynników jak: wyczulenie na niesprawiedliwość, oczekiwanie na naprawę sytuacji, optymizm, potrzeba relacji i alternatywnych metod rozwiązania w danych okolicznościach.

Niezmiernie ważne są poniesione koszty związane z takim odrzuceniem, wykluczeniem. W tym kontekście koszty rozumiane są jako straty: emocjonalne, uczuciowe czy też duchowe.

Jak poradzić sobie z wykluczeniem?

  1. Zadbać o dobre samopoczucie.
  2. Starać się pielęgnować zdrowe relacje.
  3. Zerwać np. toksyczne relacje.
  4. Pamiętać o dualności świata (nie ma dobra bez zła).
  5. Pamiętać o wychodzeniu z domu (np. spacer z psem).
  6. Pamiętać o stawianiu granic, przestrzeganiu zasad.
  7. Być asertywnym.

Być może zaistnieje potrzeba poszukania profesjonalnej pomocy u psychologa, trenera mentalnego czy psychoterapeuty.

Przeciwieństwo ostracyzmu

Ostracyzm może przyjmować różne formy, począwszy od obojętności poprzez niechęć, aż po jawne gnębienie osoby wykluczonej. Przyczyną takiego wykluczenia może być: sukces, talent, uroda, status majątkowy, osiągnięcia, różnice w poglądach. Pod tym wszystkim ukrywa się nietolerancja.

Przeciwieństwem wykluczenia jest jedność. Jedność i wspólnota to wolność. Zbiorowość to grupa o silnej jedności, więzi. Wszystko oscyluje wokół: świadomych celów, tradycji, wartości, obyczajów, lojalności, wspólnotowego życia. Wspólnota zaspokaja potrzeby jedności.

Zauważ, że z radością spędzasz chwile, które przeżywasz w grupie. Spotkania z ludźmi to zaangażowanie, często z wypiekami na twarzy i blaskiem w oczach. Dzięki wspólnocie możesz łatwiej przekroczyć próg własnego lęku. Dzięki wspólnocie otrzymujesz poczucie wewnętrznej spójności i autonomii. To, co mówisz i robisz jest ze sobą zgodne. Warunkiem jest wspólny cel, intencja grupy. Zwiększa się odporność na ból i radzenie sobie ze stresem.

Idealnym przykładem wspólnoty jest gospodarstwo Kruszewo na Podlasiu. Tam funkcjonuje 70 gospodarstw, mieszka 300 mieszkańców. Po roku 1989 rolnicy znaleźli się w trudnej sytuacji, ponieważ załamała się produkcja mleka. Mieszkańcy zaczęli wspólnotowo uprawiać i kisić ogórki. Jeden z rolników stworzył w 2004 r. Stowarzyszenie „Kruszewskie Warzywa Herbowe” z producenckim wizerunkiem – w logo jest herb i bocian. Można? Można! Jesteś w stanie sam na własną rękę sięgnąć po jedność i życie we wspólnocie społecznej. W jedności siła. A siła to moc przetrwania.

autor: Małgorzata i Maciej Adamscy

Inne wpisy w tej kategorii

Ćwiczenia na rwę kulszową

2024-04-24

Ćwiczenia na rwę kulszową

Czasami przy niekontrolowanym schyleniu się nagle czujemy ostry ból w okolicach odcinka lędźwiowego kręgosłupa. To może oznaczać, że właśnie mamy do czynienia z rwą kulszową. Jak sobie pomóc?

Czytaj dalej

Dzieci w wirtualnym świecie

2024-04-16

Dzieci w wirtualnym świecie

Dzieci powinny być chronione przed pułapką uzależnienia od cyfrowych mediów. Rozwój dziecka to przebywanie w realnym świecie, a nie w cyberprzestrzeni, która potrafi okaleczać. Czytaj więcej.

Czytaj dalej

Pestycydy w warzywach i owocach – jak je eliminować

2024-04-12

Pestycydy w warzywach i owocach – jak je eliminować

Pestycydy to substancje, zarówno syntetyczne, jak i naturalne, stosowane w celu eliminacji organizmów uważanych za szkodliwe lub niechciane. Jak wpływają na nasze zdrowie? Czy są groźne? Sprawdź.

Czytaj dalej

Nutritarianizm jako koncepcja zdrowego odżywiania

2024-04-08

Nutritarianizm jako koncepcja zdrowego odżywiania

Nutritarianizm to koncepcja zdrowego odżywiania, według której kluczowa jest nie tyle liczba spożywanych kalorii, co jakość składników odżywczych. Zwraca się szczególną uwagę na różnorodność w diecie.

Czytaj dalej

Mutacja genu MTHFR i problemy z metylacją

2024-03-26

Mutacja genu MTHFR i problemy z metylacją

Z biegiem lat nasze ciała mogą napotkać pewne trudności w prawidłowym metylowaniu DNA. W rezultacie mogą pojawiać się błędy w DNA, zwiększające ryzyko rozwoju chorób, takich jak nowotwory.

Czytaj dalej

Program Arbonne - 30 Dni Do Zdrowego Stylu Życia

2024-03-20

Program Arbonne - 30 Dni Do Zdrowego Stylu Życia

Weź udział w oczyszczającym programie żywieniowym marki Arbonne. Zadzwoń do mnie o szczegóły!

Czytaj dalej