TRIPHALA (Terminalia bellirica)

TRIPHALA (Terminalia bellirica)


TRIPHALA (Terminalia bellirica) 


Triphala będąca perłą medycyny ajurwedyjskiej to mieszanka tak naprawdę trzech pokrewnych sobie owoców połączonych w różnych proporcjach. 


Tymi owocami są:

  • Bibhitaki, inaczej beheda, który nadaje triphali słodko-gorzko-cierpki smak o właściwościach rozgrzewających. Zawiera aż 35 proc. olejów i ponad połowę białek, dlatego jego olej jest używany w Indiach (szczególnie przez biednych dzięki dużej dostępności) do produkcji mydła czy jako zamiennik oleju kuchennego (zamiast ghee).

  • Haritaki, tzw. harada, to kwintesencja sześciu ajurwedyjskich smaków z przewagą gorzkiego. Jego naturalne owoce zbierane są wiosną. To obfite źródło: tanin, aminokwasów, fruktozy, kwasu sukcynytowego i sitosterolu.

  • Amla (amalaki) to przeważnie kwaśny, ale również słodki, cierpki czy gorzki owoc o właściwościach odświeżających i ściągających. Główne źródło witaminy C, zawiera także: flawonoidy, kwas galusowy czy kwas elagowy należący do grupy polifenoli oraz cytokiny, wśród których najwięcej jest zeatyn – zeatyny rybosydowe i zeatyny nukleotydowe.

Owoce triphali są głównie produktem mielonym na proszek w uprawie tradycyjnej lub prowadzonej ekologicznie. Medycyna ajurwedyjska triphalę uważa za perłę, bowiem jest ona naturalnym źródłem wszystkich smaków, co pobudza powrót równowagi dosz. W Indiach ze składników triphali powstają: herbaty, soki, płyny, pasty do zębów czy tabletki.


Inne nazwy: Bellirica Myrobalan, Chebulic Myrobalan, Indian Gooseberry

Masz pytania lub własne doświadczenia? Opisz je w komentarzu!

Dodaj komentarz