Tatarak kłącze 250g

Masa netto: 250g

Tatarak nie jedno ma imię, nazywany jest również: kalmusem, ajerem, szuwarem, tatarskim zielem, łączem czy lepichem. W kłączach rośliny znajdują się: olejek eteryczny, związki gorzkie, garbniki, aminy, węglowodany, kwasy organiczne oraz sole mineralne. Tatarak (kłącze) według literatury był stosowany na wiele dolegliwości, gdyż ma działanie: uspokajające, rozkurczające, nasenne, wspomagające trawienie, hamujące rozwój pasożytów przewodu pokarmowego, zabijające pasożyty zewnętrzne (wyciągi alkoholowe), przeciwwirusowe (olejek, nalewka), przeciwgrzybicze, antybakteryjnie, pierwotniakobójcze.

Informacje zaczerpnięte z Internetu i ogólnodostępnej literatury.

Cena brutto  Cena podstawowa 24,50 19,60 zł

najniższa cena z ostatnich 30 dni: 24,50 zł

Wybierz wariant

14 dni
od 249 zł

TATARAK – KŁĄCZE 250 g

Tatarak to bylina z rodziny tatarakowatych. Rośnie przeważnie na terenach bagnistych. Wywodzi się najprawdopodobniej z Indii oraz Chin. Jednak wystepuje powszechnie także w innych strefach klimatycznych: od subtropikalnej po umiarkowaną. A skąd się tatarak wziął w Polsce? Otóż przybył on prawdopodobnie z Tatarami lub Turkami w czasie najazdów. Można spotkać go w całym kraju nad brzegami jezior, stawów, strumieni, na mokradłach i bagnach. Tatarak nie jedno ma imię, nazywany jest również: kalmusem, ajerem, szuwarem, tatarskim zielem, łączem czy lepichem. W kłączach rośliny znajdują się: olejek eteryczny, związki gorzkie, garbniki, aminy, węglowodany, kwasy organiczne oraz sole mineralne.

Tatarak (kłącze) według literatury był stosowany na wiele dolegliwości, gdyż ma działanie:

  • uspokajające,
  • rozkurczające,
  • nasenne,
  • wspomagające trawienie
  • hamujące rozwój pasożytów przewodu pokarmowego,
  • zabijające pasożyty zewnętrzne (wyciągi alkoholowe),
  • przeciwwirusowe (olejek, nalewka),
  • przeciwgrzybicze,
  • antybakteryjnie,
  • pierwotniakobójcze.

Przygotowanie: 

Napar – zalać 2 łyżki surowca 2 szklankami wrzącej wody, przykryć, odstawić na 30 minut, przecedzić. Pić 2 razy dziennie po 200 ml jako środek uspokajający i pobudzający przemianę materii oraz regulujący trawienie. Lekki napar tatarakowy zastosowany na oczy i skórę. Hamuje stan zapalny i obrzęk, ściąga ropę, usprawnia krążenie krwi, likwiduje worki i cienie pod oczami. Mocny napar może posłużyć do płukania włosów z łupieżem, wypadających, bez połysku i elastyczności. Dobrze także odświeża i odkaża jamę ustną oraz gardło (płukanki) w razie nieprzyjemnego zapachu z ust i stanu zapalnego.

Nalewka – 100 g kłączy rozdrobnionych suchych lub świeżych zalać 300 ml alkoholu 30–50%, odstawić na 14 dni, przefiltrować. Zażywać doustnie w dawce 10–15 ml 1–2 razy dziennie w 100 ml wody. Stosować do płukania jamy ustnej i gardła (roztwór z 1 łyżki na szklankę wody). W stanie nierozcieńczonym używać do wcierania we włosy – po umyciu jako preparat antyseptyczny, przeciwzapalny i wzmacniający strukturę włosów.

Informacje zaczerpnięte z Internetu i ogólnodostępnej literatury.

Dowiedz się więcej...

Najskuteczniejsze zioła o właściwościach przeciwzapalnych

2024-08-20

Najskuteczniejsze zioła o właściwościach przeciwzapalnych

"Cichy" stan zapalny rozwija się powoli, aż dochodzi do rozwoju bardziej złożonych dolegliwości. Dowiedz się, jak zapobiegać i redukować przewlekły stan zapalny?

Czytaj więcej

Naturalne sposoby na odstraszanie i ukąszenia owadów

2024-08-07

Naturalne sposoby na odstraszanie i ukąszenia owadów

Lato to czas, kiedy chętnie spędzamy wieczory na świeżym powietrzu. Niestety, ukąszenia owadów mogą skutecznie zepsuć te chwile relaksu. Na szczęście istnieją naturalne metody, które pomogą pomóc.

Czytaj więcej

Aromaty z Alembika

2024-04-03

Aromaty z Alembika

Przy pomocy pięknego, połyskującego miedzią alembika można wydobyć aromaty z roślin. Podczas destylacji parą wodną z umieszczonych w nim ziół otrzymujemy bardzo cenne olejki eteryczne oraz hydrolaty.

Czytaj więcej

Kompleks ziołowy Carska w profilaktyce zdrowia

2024-01-18

Kompleks ziołowy Carska w profilaktyce zdrowia

Obecnie dużo się mówi o jakości soków żołądkowych, mało jednak wskazuje się na ich ilości, jakie organizm powinien produkować. W ciągu dnia człowiek powinien wytwarzać 10–12 litrów soków żołądkow [...]

Czytaj więcej

Jak doświadczyć głębokiego relaksu z medytacją uważności

2023-08-04

Jak doświadczyć głębokiego relaksu z medytacją uważności

Codziennie zadręczamy się problemami, obowiązkami i zadaniami, jakie mamy do wykonania. Przytłaczają nas różne sprawy – od prozaicznych do tych bardzo poważnych. Często trudno jest nam z nimi sob [...]

Czytaj więcej

Agawa (Agave) w praktycznej fitoterapii

2023-03-28

Agawa (Agave) w praktycznej fitoterapii

Agawa to ponad 300 gatunków roślin w Ameryce Północnej i Południowej. Wykształcają one mięsiste liście magazynujące wodę. Zaliczane są do grupy ekologicznej sukulentów. Zakwitają po przeżyciu kil [...]

Czytaj więcej

Pokaż więcej

Opinie (0)

Dodaj opinię

Powiązane artykuły na blogu