Jak zażywać koper włoski

Jak zażywać koper włoski

Koper włoski, inaczej fenkuł włoski, to roślina wykorzystywana nie tylko dla złagodzenia kolki u małych niemowląt. Dzięki zawartym w nim składnikom sprawdza się także podczas różnych dolegliwości także u osób dorosłych.

Tabletki z kopru włoskiego

Hildegarda zachęca, by, chcąc się pozbyć nieprzyjemnego zapachu z ust, sięgać po dowolną liczbę tabletek z kopru włoskiego w ciągu dnia. Jako lekarstwo uniwersalne można zażywać je profilaktycznie przed ciężkostrawnym posiłkiem. Z kolei po posiłku koper włoski złagodzi dolegliwości trawienne, takie jak: zgaga, wzdęcia czy zaparcia.

Święta z Bingen zaleca zażywać koper włoski na czczo, gdyż tym sposobem: usunie się zły śluz, zły oddech i zgniliznę.

Kluseczki na przewlekłe zapalenia

W przypadku przewlekłych zapaleń: żołądka, jelit, dwunastnicy, pęcherzyka żółciowego i trzustki, święta zaleca wykonanie takiej oto mieszanki:

  • Sproszkować: koper włoski, pokrzywę i lubczyk ogrodowy.
  • Jedną łyżeczkę mieszanki zmieszać z 2 łyżkami mąki orkiszowej, dodać wodę, jajko, sól i wyrobić kluseczki. Wrzucić na wrzątek i ugotować. Jeść raz dziennie przez 6 do 8 tygodni.


Mieszanka ziołowa usuwa śluz z chorego żołądka, można nią także doprawiać zupy. 

Uniwersalny środek dla zachowania zdrowia

Hildegarda przekazała nam wiele zdrowotnych receptur, ale nie wszystkie dotyczyły konkretnych dolegliwości. Jednym z takich przykładów jest uniwersalna, wzmacniająca mieszanka ziołowa wpływająca pozytywnie na przemianę materii, krążenie krwi, o działaniu uspokajającym i poprawiająca koloryt cery.

Jak przygotować taki proszek:

  • Drobno sproszkować: galgant, korzeń dyptamu, koper włoski i jastrzębiec kosmaczek.
  • Dwie, trzy szczypty mieszanki dodać do kieliszka ciepłego wina i wypić godzinę po obiedzie.


Święta z Bingen zaleca:

Bierze się owoc kopru włoskiego, połowę tej ilości galgantu, następnie połowę tej ilości korzenia dyptamu i z tego połowę ilości jastrzębca. Mieli na proszek rozpuszczony w ciepłym, lecz nie wrzącym winie, przecedza przez chustę i pije dobrą godzinę po jedzeniu. Ten proszek zachowa zdrowie u zdrowego, ale i wzmocni słabego, zapewni dobre trawienie, wzmocni, nada obliczu dobry i piękny kolor i spożyty po posiłku będzie korzystny dla każdego, czy jest zdrowy, czy chorowity.

Sok z kopru włoskiego na melancholię i przygnębienie

Wycisnąć sok z kopru włoskiego i zakonserwować w 20-procentowym alkoholu. Co najmniej raz dziennie nacierać sokiem czoło i skronie, klatkę piersiową i podbrzusze. Kurację przeprowadzać przez 4 tygodnie.


Agata Majcher

Inne wpisy w tej kategorii

Trawa pszeniczna – zielone superfood

2023-09-07

Trawa pszeniczna – zielone superfood

Trawa pszeniczna to uznane "zielone superfood", jedno z najbogatszych źródeł cennego chlorofilu, na poziomie molekularnym zbliżonego do ludzkiej krwi.

Czytaj dalej

Chili, czyli zdrowie

2023-05-29

Chili, czyli zdrowie

Kapsaicyna jest alkaloidem zawartym w papryczkach chili nadającym im specyficzny ostry smak. Stosuje się ją od dawna w medycynie jako substancję czynną w plastrach rozgrzewających i przec [...]

Czytaj dalej

Włącz owoce goji do swojej zdrowej diety

2023-05-24

Włącz owoce goji do swojej zdrowej diety

Kolcowój szkarłatny (Lycium barbarum) to krzew z rodziny psiankowatych pochodzący z Chin. Gałązki rośliny pokryte są kolcami – stąd jej nazwa. Owoce kolcowoju, znane bardziej jako jagody goji, są [...]

Czytaj dalej

Cytryniec chiński – zioło adaptogenne, prokognitywne, przeciwdepresyjne

2023-05-19

Cytryniec chiński – zioło adaptogenne, prokognitywne, przeciwdepresyjne

Cytryniec chiński – Schizandra chinensis Turczaninow (Baillon) jest pnączem należącym do rodziny Schisandraceae. Występuje: w Chinach, Korei, na Wyspach Kurylskich, w Sachalinie. Uprawiany jest d [...]

Czytaj dalej

Rokitnik – złoto Syberii – skarb w zasięgu ręki

2023-05-09

Rokitnik – złoto Syberii – skarb w zasięgu ręki

„Pieniądze leżą na ulicy, wystarczy tylko się po nie schylić” – podobnie jest z wieloma leczniczymi roślinami. Trzeba tylko nauczyć się je rozpoznawać, a się okaże, że zdrowie „rośnie” w zasięgu [...]

Czytaj dalej

Ziele i kwiatostan lucerny siewnej w praktycznej fitoterapii

2023-04-26

Ziele i kwiatostan lucerny siewnej w praktycznej fitoterapii

Lucerna siewna (alfalfa) – Medicago sativa Linne należy do rodziny motylkowatych – Papilionaceae (bobowate – Fabaceae). Jej rodzaj obejmuje ok. 60 gatunków roślin jednorocznych, bylin i krzewine [...]

Czytaj dalej