Masło – zrób je sam

Masło – zrób je sam

Sytuacja gospodarcza i polityczna w kraju oraz na świecie wymuszają w nas odkrywanie pokładów coraz większej kreatywności w drodze do samowystarczalności, co wiąże się z samodzielnym wytwarzaniem, np. produktów spożywczych. Częściej myślimy o robieniu zapasów, zbieramy zioła, grzyby, konserwujemy żywność, intensywniej niż dotychczas nasze zainteresowania skupiają się wokół zabezpieczenia lodówki, kuchennych szafek czy piwniczki.


Bohaterem dzisiejszego artykułu jest masło, które można zrobić w zaciszu własnej kuchni. Potrzebne do tego celu będzie wiejskie, tłuste mleko (nie UHT z marketu), które można przerobić najpierw na śmietanę, a potem na masło, twaróg czy zsiadłe mleko. Można oczywiście pominąć produkcję domowej śmietany i kupić ją od sprawdzonego rolnika. Choć musielibyśmy na wykonanie tych specjałów poświęcić nieco czasu, to jednak mamy gwarancję jakości, no i z pewnością zaoszczędzimy pieniądze w stosunku do tego, gdybyśmy chcieli kupić te produkty w sklepie.


Przepis na domową śmietanę


Składniki:


•    8 l wiejskiego, tłustego mleka.
Potrzebne będą też szerokie, przezroczyste słoiki.

Przygotowanie:

Mleko rozlać do słoików i włożyć je na 10–15 godzin do lodówki. Po tym czasie na wierzchu utworzy się śmietana, którą należy zebrać łyżką. Pozostałe mleko ponownie włożyć do lodówki na 10–15 godzin i znowu zebrać śmietanę. Z 8 l mleka powinien wyjść ok. 1 l śmietany. Pozostałe mleko można przerobić na zsiadłe, a następnie na twaróg.


Jak zrobić masło


Składniki:


•    1 l śmietany,
•    zimna woda.
Potrzebny będzie też słoik.

Przygotowanie:

Śmietanę wlać do słoika, schłodzić w lodówce, a następnie słoik zakręcić i, trzymając w ręku, energicznie potrząsać do momentu, aż pojawią się grudki masła. Następnie potrząsamy naczyniem szybciej, aż grudki zaczną się zbijać w jedną bryłę. Przez sito przelać maślankę do miski, a z sita zebrać masło w jedną kulę za pomocą łopatki lub łyżki, następnie przełożyć do zimnej wody i wypłukać z maślanki. Zmienić wodę na czystą i wygnieść maślankę z masła. Wodę zmieniać tak długo, aż będzie czysta.

Jak zrobić masło solone

Składniki:


•    1 kg masła o temperaturze pokojowej,
•    6–10 g drobnej soli kłodawskiej niejodowanej.
Przygotować papier pergaminowy.


Przygotowanie:

Na papierze pergaminowym rozwałkować masło na cienką warstwę, posypać równomiernie solą, zwinąć w rulon, zagnieść w kulę i ponownie rozwałkować. Postępować tak aż do całkowitego rozpuszczenia soli.

Jak zrobić masło klarowane

Składniki:

•    500 g masła,
•    50–75 ml wody.
Przydatny będzie też termometr kuchenny.

Przygotowanie:

W garnku z grubym dnem podgrzać wodę do temperatury 65°C. Dodać kawałki masła (połowę tego, co zamierzamy stopić). Włożyć resztę masła pokrojonego w duże kawałki i podgrzać do temperatury 90°C. Gdy masło się roztopi, opcjonalnie można dodać drobnoziarnistej, niejodowanej soli. Dokładnie wymieszać i pozostawić w temperaturze 90°C przez 3–5 godzin. Zebrać powstałe „szumy”. Masło ostudzić i przelać do przygotowanych wcześniej naczyń/pudełek.

Masło klarowane to niemal czysty tłuszcz pozbawiony białka i wody, składa się prawie w 100 proc. z tłuszczów (w dużej mierze nasyconych). Klarowanie to proces powolnego roztapiania i gotowania masła, podczas którego woda wyparowuje, a cząstki stałe, w postaci wierzchniej piany lub osadu pozostałego na dnie naczynia, są usuwane.

Jeśli zastanawiacie się, jakiego tłuszczu użyć do smażenia czy pieczenia, masło klarowane będzie dobrym wyborem. Można rozgrzewać je do wysokich temperatur (punkt dymienia masła klarowanego wynosi aż 252°C).

Opracowanie Agata Majcher

Inne wpisy w tej kategorii

Podwyższony kwas moczowy we krwi – o czym świadczy i jak go obniżyć?

2024-07-18

Podwyższony kwas moczowy we krwi – o czym świadczy i jak go obniżyć?

Podwyższony kwas moczowy we krwi – o czym świadczy, do czego prowadzi i jak go obniżyć? Sprawdzamy.

Czytaj dalej

Dieta paleolityczna i protokół autoimmunologiczny

2024-07-10

Dieta paleolityczna i protokół autoimmunologiczny

Dieta paleo, znana jest także jako dieta: paleolityczna, łowiecko-zbieracka lub z epoki kamiennej. To model żywieniowy wzorowany na diecie naszych przodków z epoki paleolitu. Sprawdź jak działa.

Czytaj dalej

Dłoń i paznokcie wskaźnikiem zdrowia

2024-07-09

Dłoń i paznokcie wskaźnikiem zdrowia

Wielkość, kształt, kontur i powierzchnia paznokci dają informację zarówno o przeważającym prakriti (konstytucja psychosomatyczna), jak i aktualnym stanie zdrowia organizmu. Sprawdź swoje zdrowie.

Czytaj dalej

Spirulina i chlorella – prozdrowotne algi?

2024-07-04

Spirulina i chlorella – prozdrowotne algi?

Spirulina i chlorella to zielononiebieskie algi, które najczęściej możemy kupić w postaci proszku lub kapsułek. Czy mają one silne właściwości prozdrowotne, czy raczej stoi za nimi dobry marketin [...]

Czytaj dalej

Rzuć na stałe palenie papierosów

2024-07-03

Rzuć na stałe palenie papierosów

Podpowiadamy jak skutecznie rzucić palenie. Jak nie wracać do nałogu. Jak być zdrowym. Wyjaśniamy dlaczego niektórym łatwiej jest rzucić palenie, podczas gdy inni mają z tym problem. Sprawdź już teraz

Czytaj dalej

Aktywności i ćwiczenia ruchowe na poprawę krążenia

2024-06-25

Aktywności i ćwiczenia ruchowe na poprawę krążenia

Przy kłopotach z krążeniem oprócz zastosowania odpowiedniego leczenia zaleca się również systematyczne uprawianie aktywności ruchowych, żebyśmy sami mogli sobie pomóc. Sprawdź jak ćwiczyć!

Czytaj dalej