Masło – zrób je sam

Masło – zrób je sam

Sytuacja gospodarcza i polityczna w kraju oraz na świecie wymuszają w nas odkrywanie pokładów coraz większej kreatywności w drodze do samowystarczalności, co wiąże się z samodzielnym wytwarzaniem, np. produktów spożywczych. Częściej myślimy o robieniu zapasów, zbieramy zioła, grzyby, konserwujemy żywność, intensywniej niż dotychczas nasze zainteresowania skupiają się wokół zabezpieczenia lodówki, kuchennych szafek czy piwniczki.


Bohaterem dzisiejszego artykułu jest masło, które można zrobić w zaciszu własnej kuchni. Potrzebne do tego celu będzie wiejskie, tłuste mleko (nie UHT z marketu), które można przerobić najpierw na śmietanę, a potem na masło, twaróg czy zsiadłe mleko. Można oczywiście pominąć produkcję domowej śmietany i kupić ją od sprawdzonego rolnika. Choć musielibyśmy na wykonanie tych specjałów poświęcić nieco czasu, to jednak mamy gwarancję jakości, no i z pewnością zaoszczędzimy pieniądze w stosunku do tego, gdybyśmy chcieli kupić te produkty w sklepie.


Przepis na domową śmietanę


Składniki:


•    8 l wiejskiego, tłustego mleka.
Potrzebne będą też szerokie, przezroczyste słoiki.

Przygotowanie:

Mleko rozlać do słoików i włożyć je na 10–15 godzin do lodówki. Po tym czasie na wierzchu utworzy się śmietana, którą należy zebrać łyżką. Pozostałe mleko ponownie włożyć do lodówki na 10–15 godzin i znowu zebrać śmietanę. Z 8 l mleka powinien wyjść ok. 1 l śmietany. Pozostałe mleko można przerobić na zsiadłe, a następnie na twaróg.


Jak zrobić masło


Składniki:


•    1 l śmietany,
•    zimna woda.
Potrzebny będzie też słoik.

Przygotowanie:

Śmietanę wlać do słoika, schłodzić w lodówce, a następnie słoik zakręcić i, trzymając w ręku, energicznie potrząsać do momentu, aż pojawią się grudki masła. Następnie potrząsamy naczyniem szybciej, aż grudki zaczną się zbijać w jedną bryłę. Przez sito przelać maślankę do miski, a z sita zebrać masło w jedną kulę za pomocą łopatki lub łyżki, następnie przełożyć do zimnej wody i wypłukać z maślanki. Zmienić wodę na czystą i wygnieść maślankę z masła. Wodę zmieniać tak długo, aż będzie czysta.

Jak zrobić masło solone

Składniki:


•    1 kg masła o temperaturze pokojowej,
•    6–10 g drobnej soli kłodawskiej niejodowanej.
Przygotować papier pergaminowy.


Przygotowanie:

Na papierze pergaminowym rozwałkować masło na cienką warstwę, posypać równomiernie solą, zwinąć w rulon, zagnieść w kulę i ponownie rozwałkować. Postępować tak aż do całkowitego rozpuszczenia soli.

Jak zrobić masło klarowane

Składniki:

•    500 g masła,
•    50–75 ml wody.
Przydatny będzie też termometr kuchenny.

Przygotowanie:

W garnku z grubym dnem podgrzać wodę do temperatury 65°C. Dodać kawałki masła (połowę tego, co zamierzamy stopić). Włożyć resztę masła pokrojonego w duże kawałki i podgrzać do temperatury 90°C. Gdy masło się roztopi, opcjonalnie można dodać drobnoziarnistej, niejodowanej soli. Dokładnie wymieszać i pozostawić w temperaturze 90°C przez 3–5 godzin. Zebrać powstałe „szumy”. Masło ostudzić i przelać do przygotowanych wcześniej naczyń/pudełek.

Masło klarowane to niemal czysty tłuszcz pozbawiony białka i wody, składa się prawie w 100 proc. z tłuszczów (w dużej mierze nasyconych). Klarowanie to proces powolnego roztapiania i gotowania masła, podczas którego woda wyparowuje, a cząstki stałe, w postaci wierzchniej piany lub osadu pozostałego na dnie naczynia, są usuwane.

Jeśli zastanawiacie się, jakiego tłuszczu użyć do smażenia czy pieczenia, masło klarowane będzie dobrym wyborem. Można rozgrzewać je do wysokich temperatur (punkt dymienia masła klarowanego wynosi aż 252°C).

Opracowanie Agata Majcher

Inne wpisy w tej kategorii

Festiwal Kultury Zdrowia - Pełnia Zdrowia bez Leków już 2.03.2024 w Katowicach

2024-02-14

Festiwal Kultury Zdrowia - Pełnia Zdrowia bez Leków już 2.03.2024 w Katowicach

Festiwal Kultury Zdrowia Pełnia Zdrowia bez Leków to największe w Polsce spotkanie poświęcone medycynie naturalnej, klasycznej, ziołolecznictwu i profilaktyce prozdrowotnej. Zapraszamy!

Czytaj dalej

Tłuszcze trans – czym są i jak wpływają na nasze zdrowie

2024-02-09

Tłuszcze trans – czym są i jak wpływają na nasze zdrowie

Tłuszcze trans od lat wzbudzają kontrowersje, a badania naukowe potwierdzają ich negatywny wpływ na zdrowie. W związku z tym ważne jest, abyśmy mieli świadomość ich obecności w produktach, które jemy.

Czytaj dalej

Bądź aktywny fizycznie niezależnie od pory roku

2024-02-08

Bądź aktywny fizycznie niezależnie od pory roku

W miejscu, w którym na co dzień przebywasz, możesz stworzyć własną oazę ruchu. Ściany naszego mieszkania skrywają wiele wspierających możliwości w utrzymaniu formy i dobrego samopoczucia. Sprawdź sam.

Czytaj dalej

Czy karma wraca?

2024-02-02

Czy karma wraca?

W artykule przybliżamy pojęcie karmy. Nikt z nas nie ucieknie przed konsekwencjami swoich czynów, a więc skoro tak, to czym są konsekwencje? Czy może być dobra karma i zła karma? Zapraszamy do lektury

Czytaj dalej

Dieta ketogeniczna - w jakich przypadkach znajduje szczególne zastosowanie?

2024-01-30

Dieta ketogeniczna - w jakich przypadkach znajduje szczególne zastosowanie?

W ostatnich latach dieta ketogeniczna, stała się bardzo popularnym sposobem na odchudzanie oraz na terapię różnych schorzeń. Jednak nie w każdym przypadku jest ona skuteczna. Wyjaśniamy dlaczego.

Czytaj dalej