Terapia wisceralna, czyli masaż brzucha - Czym są terapie wisceralne?

Terapia wisceralna, czyli masaż brzucha - Czym są terapie wisceralne?

Ludowi medycy już dawno temu odkryli, że masaże brzucha pomagają na różne dolegliwości i choroby. Tą metodą można też oczyszczać organizm z niepotrzebnych produktów przemiany materii, a także wpływać na lepsze samopoczucie. Obecnie takie zabiegi określane są jako terapia wisceralna. Na czym ona dokładnie polega?

Czym jest terapia wisceralna?

Słowo „wisceralny” według Słownika Języka Polskiego PWN oznacza: jelitowy, trzewiowy. Terapia wisceralna jest oparta na starosłowiańskim masażu brzucha, metodzie znanej w naszym kręgu kulturowym oraz geograficznym i kultywowanej przez kolejne pokolenia. Współcześnie zaczął ją stosować i szeroko rozpowszechniać w wielu książkach i publikacjach rosyjski profesor Aleksander Ogułow, lekarz zajmujący się medycyną ludową. Jest on między innymi członkiem rzeczywistym Europejskiej Międzynarodowej Akademii Nauk Naturalnych z siedzibą w Hanowerze.

Terapia wisceralna stanowi połączenie kształtowanej przez wieki wiedzy z obszaru medycyny ludowej z dzisiejszą nauką dotyczącą zagadnień fizjologii i budowy organizmu ludzkiego.

Na czym polega terapia wisceralna?

Terapia wisceralna jest masażem, który wykonuje się na przedniej powłoce brzusznej, masując ją i uciskając. Według założeń tej metody stan narządów wewnętrznych ma wpływ na jakość naszego zdrowia, ponieważ są one połączone z układem mięśniowo-szkieletowym. Gdy narządy są przemieszczone lub źle funkcjonują, to cierpią na tym także mięśnie, kręgosłup, miednica i inne części ciała.

Choroby, urazy, schorzenia i inne dolegliwości mogą być przyczyną zastojów w naczyniach limfatycznych oraz żylnych różnych organów wewnętrznych, jak i w ich środowisku. Skutkiem tego jest niewłaściwe dotlenienie tych narządów. Zastoje powodują również niski przepływ krwi. To z kolei prowadzi do zakłóceń metabolizmu, spadku odporności, osłabienia i złego samopoczucia. Niedomagania organizmu mogą być też wynikiem przesunięcia się narządów wewnętrznych wskutek nadmiernego wysiłku fizycznego.

Masaż brzucha na lepsze zdrowie

Terapia wisceralna zakłada, że odpowiedni masaż brzucha wpłynie na pobudzenie organów wewnętrznych. Ma on na celu:

  • usunięcie napięć między kręgosłupem, a różnymi narządami wewnętrznymi;
  • stymulację mięśni gładkich organów wewnętrznych tak, żeby zostały rozluźnione;
  • uelastycznienie otrzewnej, a także zwieraczy jamy brzusznej oraz krezek;
  • doprowadzenie do lepszego przepływu i krążenia płynów w obrębie ustroju;
  • ustawienie narządów wewnętrznych na właściwe miejsca.

Masaż brzucha poprawia przepływ impulsów nerwowych. Bardzo istotne jest także to, że w znaczący sposób może usprawnić funkcjonowanie stawów kręgosłupa. Oprócz zlikwidowania zastojów limfatycznych i żylnych przyczynia się również do pozbycia się napięć mięśniowych i przykurczów. Pozwala na usunięcie z organizmu szkodliwych substancji, co ma pozytywny wpływ na układ trawienny. Niweluje niestrawności i pomaga w przypadku utrudnień z wypróżnianiem. Prawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych wpływa też na poprawę zdrowia oraz lepszy sen. Terapię wisceralną warto stosować profilaktycznie, ponieważ dzięki takim zabiegom zabezpieczymy się przed niedomaganiem organizmu i chorobami – zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i psychicznej. Zwolennicy tej metody twierdzą, że jeśli poprzez masaże brzucha zlikwiduje się zastoje, a także doprowadzi do normalnego położenia narządów wewnętrznych, to ludzie zmagający się z wirusami, pasożytami i grzybami poradzą sobie z ich usunięciem z organizmu bez przyjmowania lekarstw.

Jak wygląda zabieg terapii wisceralnej?

Na masaż brzucha powinno się przyjść około godziny do półtorej po posiłku. Nie może on być bardzo sycący, najlepiej gdy jest lekkostrawny, jednak nie możemy też odczuwać głodu. Na początku pacjent udziela szczegółowych odpowiedzi na pytania specjalisty, ponieważ musi on postawić właściwą diagnozę i dowiedzieć się, co danej osobie dolega. Podczas zabiegu może pojawić się uczucie dyskomfortu, jednak nie jest on bolesny. Terapeuta uciska i masuje przednią ścianę brzucha. Wpływa tym na mobilizowanie powięzi i uwalnia napięcia w jamie brzusznej. Pobudza krążenie, a także w sposób delikatny przesuwa narządy wewnętrzne. Stymuluje też układ nerwowy, co redukuje stres i poprawia samopoczucie psychiczne. Terapia pozwala na uelastycznienie i rozluźnienie tkanek powięziowych nie tylko jamy brzusznej. Masaż pozytywnie wpływa także na mięśnie miednicy, a nawet klatki piersiowej. Już pierwszy zabieg może przynieść lepsze samopoczucie i zmniejszenie lub nawet zlikwidowanie dolegliwości. Warto jednak terapię wisceralną powtarzać.

Kto nie powinien być poddany terapii wisceralnej?

Terapia wisceralna nie jest wskazana kobietom w ciąży, gdyż może to być zagrożeniem dla płodu. Przeciwwskazania dotyczą również osób zmagających się z chorobami nowotworowymi, gruźlicą, ostrymi chorobami narządów wewnętrznych jamy brzusznej, które wymagają interwencji medycznej, a także z chorobami psychicznymi. Nie zaleca się też masażu brzucha przy występowaniu wysokiej gorączki oraz krwotokach, świeżych ranach na skórze i zakrzepach.

Bibliografia: - Terapiawisceralna.pl, Techniki masażu wisceralnego brzucha, https://terapiawisceralna.pl/techniki-masazu-wisceralnego-brzucha/ - Ewa Michalska, Czym jest terapia wisceralna?, https://radioklinika.pl/terapia-wisceralna/, data dostępu: 1.08.2017. - Terapiawisceralna.pl, https://terapia-wisceralna.pl/szkoleniu/czym-jest-terapia-wisceralna