Wiśnie – mały owoc, dużo korzyści

Wiśnie – mały owoc, dużo korzyści

Wiśnie to owoce, które są doskonałą przekąską i znajdują wiele zastosowań w kuchni. Ze względu na swoje właściwości zdrowotne były cenione już przez nasze prababki jako środek na wiele dolegliwości. Napoje wytwarzane na ich bazie stosowano na lepszy sen oraz poprawę trawienia. Spożywanie tych owoców korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca, a także dzięki zawartym w nim witaminom i minerałom zapobiega groźnym chorobom. Jakie jeszcze właściwości posiadają wiśnie?


Wiśnie (Cerasus L.) należą do rodziny różowatych i pochodzą z terenów azjatyckich. Są uprawiane, ale rosną również dziko. Znanych jest ok. 60 gatunków tych roślin, wśród których warto wymienić: wiśnię pospolitą, karłowatą, ptasią, osobliwą oraz wonną.
Drzewo rodzi kuliste owoce, w których soczysty miąższ otacza okrągłą pestkę. Najpopularniejsze odmiany uprawiane w Polsce to: łutówka, debreceni oraz nefris.


Wiśnie można spożywać na surowo, a także dodawać do wypieków, lodów oraz sałatek. Powstają z nich pyszne: dżemy, konfitury, soki, kompoty, wina, a także popularna nalewka zwana „wiśniówką”.
 
Drewno wiśniowe dzięki twardej strukturze znajduje zastosowanie w: meblarstwie, przemyśle muzycznym oraz przy wędzeniu mięsa. Wiśnie są również sadzone dla ozdoby w parkach oraz ogrodach. 

Właściwości lecznicze wiśnie zawdzięczają swoim cennym składnikom

Wartość energetyczna 100 g owoców wiśni wynosi 50 kcal. Około 80 proc. ich składu stanowi woda. Na właściwości zdrowotne tej rośliny wpływ mają zawarte w niej witaminy: A, B1, B2, B3, B6, B9, C, E oraz K. Nie brakuje także biopierwiastków, wśród których warto wyróżnić: potas, miedź, mangan, wapń, żelazo, magnez, fosfor, sód a także cynk. Ważnym składnikiem odżywczym jest również błonnik pokarmowy. Wiśnie zawierają duże ilości flawonoidów, a szczególnie proantocyjanidyny, cyjanidyny i antocyjanidyny. Inne cenne substancje wchodzące w skład tych owoców to alkohol perillylowy oraz melatonina.

To warto wiedzieć

Jeśli jedząc wiśnie, popija się jej wodą lub spożywa z mlekiem, wtedy taka mieszanka może skutkować rozwolnieniem.

Spożywanie wiśni wpływa na dobry wzrok oraz zapobiega nowotworom

Wiśnie zawierają wiele witamin oraz biopierwiastków. Poprawiają one funkcjonowanie różnych narządów, co skutkuje zdrowszym i sprawniejszym ciałem. Jedną z substancji wpływających na dobrą kondycję organizmu jest zawarta w tych owocach witamina A. Przede wszystkim odgrywa ona ważną rolę w procesie widzenia. Wykazuje właściwości pozwalające na regenerację komórek, co przyspiesza gojenie ran. Jej niedobór może objawiać się złym stanem: skóry, paznokci, a także włosów. Witamina A wzmacnia też odporność, niszcząc wirusy, a także hamuje rozwój nowotworów: płuc, piersi oraz jelita grubego. Działanie antynowotworowe wykazuje także alkohol perillylowy, który zapobiega namnażaniu się komórek rakowych.  

Wiśnie wpływają na hamowanie starzenia się organizmu

Zawarte w owocach wiśni antyutleniacze skutecznie niszczą zbyt dużą ilość wolnych rodników. Dzięki temu nie dochodzi do uszkodzenia komórek, a to wpływa na dobrą kondycję organizmu. Hamowany jest także rozwój stanów zapalnych, co zapobiega wystąpieniu groźnych chorób oraz degradacji tkanek. Dzięki temu skóra wygląda młodziej, a samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne, są na dużo wyższym poziomie. Spożywanie wiśni może obniżyć stężenie cholesterolu LDL (,,złego”) we krwi, co chroni przed miażdżycą i w konsekwencji ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie serca. Pozwala także na zmniejszenie ryzyka wystąpienia demencji i znacznie poprawia pamięć u starszych osób. Potwierdzają to badania przeprowadzone na University of Delaware, w których wykazano, że codzienne picie soku wiśniowego przez seniorów zwiększyło ich możliwości pamięciowe i wpłynęło na efektywniejsze przetwarzanie informacji. Wyniki tego testu mają bardzo duże znaczenie w leczeniu objawów choroby Alzheimera.  

To warto wiedzieć

Tuż przed jedzeniem mięsa i nabiału lepiej jest nie spożywać wiśni. Wykazano bowiem, że owoce te hamują trawienie posiłków, w których występuje białko.

Owoce wiśni poprawiają jakość snu i ułatwiają trawienie

Zawarta w owocach wiśni melatonina jest hormonem pozwalającym na spokojny sen. Systematyczne spożywanie soku z tych owoców jest więc doskonałą metodą na walkę z bezsennością. Organizm będzie wtedy bardziej wypoczęty i lepiej zregenerowany. Działanie przeciwzapalne, jakimi wykazują się substancje wchodzące w skład wiśni pomagają też niwelować dolegliwości bólowe. Dawniej wywar w tej rośliny podawano osobom gorączkującym, żeby zbić temperaturę oraz zmniejszyć objawy chorobowe. Z badań przeprowadzonych w 2012 roku wynika, że sok z tych owoców hamuje rozwój artretyzmu. Picie go pozwala również na unormowanie ciśnienia krwi i zahamowanie wystąpienia nadciśnienia. Poprawia też działanie układu trawiennego przede wszystkim, dzięki zawartości błonnika. Substancja ta zapewnia na długi czas uczucie sytości, usuwa zbędne resztki pokarmowe, korzystnie wpływa na funkcjonowanie jelit, a także wspomaga wypróżnianie, zapobiegając problemom żołądkowym i zaparciom. Mimo że wg badań regularne spożywanie wiśni może pomóc zmniejszyć ilość tłuszczu znajdującego się w okolicach brzucha, to warto z tym uważać, gdyż owoce te podsycają apetyt.

To warto wiedzieć

Owoce wiśni podrażniają przewód pokarmowy, dlatego z ich spożycia powinny zrezygnować osoby z chorobą wrzodową, a także te zmagające się z cukrzycą typu II.

Przepis na sok z wiśni

Wiśnie w ilości jednego kilograma można wcześniej wydrylować, jednak wiele osób przygotowuje sok z tych owoców bez usuwania pestek. Po umyciu należy je włożyć do garnka i zasypać 300 g cukru trzcinowego. Całość zostawić na ok. 10 godzin, aby sok z wiśni puścił. Po tym czasie zawartość garnka należy doprowadzić do wrzenia, a następnie gotować na małym ogniu przez kilka minut. Całość trzeba mieszać, żeby wiśnie nie przypaliły się i nie przywarły do ścianek naczynia. Następnie po odcedzeniu soku przez sitko można go przelać do słoików lub butelek wcześniej wyparzonych, czystych oraz suchych. Następnie należy je umieścić na ok. 15 minut w piekarniku o temperaturze 75°C w celu pasteryzacji. Z wiśni, które pozostały po odcedzeniu soku, można zrobić dżem lub konfiturę.  

 

Opracował Jarosław Cieśla


Inne wpisy w tej kategorii

Ćwiczenia na rwę kulszową

2024-04-24

Ćwiczenia na rwę kulszową

Czasami przy niekontrolowanym schyleniu się nagle czujemy ostry ból w okolicach odcinka lędźwiowego kręgosłupa. To może oznaczać, że właśnie mamy do czynienia z rwą kulszową. Jak sobie pomóc?

Czytaj dalej

Dzieci w wirtualnym świecie

2024-04-16

Dzieci w wirtualnym świecie

Dzieci powinny być chronione przed pułapką uzależnienia od cyfrowych mediów. Rozwój dziecka to przebywanie w realnym świecie, a nie w cyberprzestrzeni, która potrafi okaleczać. Czytaj więcej.

Czytaj dalej

Pestycydy w warzywach i owocach – jak je eliminować

2024-04-12

Pestycydy w warzywach i owocach – jak je eliminować

Pestycydy to substancje, zarówno syntetyczne, jak i naturalne, stosowane w celu eliminacji organizmów uważanych za szkodliwe lub niechciane. Jak wpływają na nasze zdrowie? Czy są groźne? Sprawdź.

Czytaj dalej

Nutritarianizm jako koncepcja zdrowego odżywiania

2024-04-08

Nutritarianizm jako koncepcja zdrowego odżywiania

Nutritarianizm to koncepcja zdrowego odżywiania, według której kluczowa jest nie tyle liczba spożywanych kalorii, co jakość składników odżywczych. Zwraca się szczególną uwagę na różnorodność w diecie.

Czytaj dalej

Aromaty z Alembika

2024-04-03

Aromaty z Alembika

Przy pomocy pięknego, połyskującego miedzią alembika można wydobyć aromaty z roślin. Podczas destylacji parą wodną z umieszczonych w nim ziół otrzymujemy bardzo cenne olejki eteryczne oraz hydrolaty.

Czytaj dalej