Wiśnie – mały owoc, dużo korzyści

Wiśnie – mały owoc, dużo korzyści


Wiśnie to owoce, które są doskonałą przekąską i znajdują wiele zastosowań w kuchni. Ze względu na swoje właściwości zdrowotne były cenione już przez nasze prababki jako środek na wiele dolegliwości. Napoje wytwarzane na ich bazie stosowano na lepszy sen oraz poprawę trawienia. Spożywanie tych owoców korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca, a także dzięki zawartym w nim witaminom i minerałom zapobiega groźnym chorobom. Jakie jeszcze właściwości posiadają wiśnie?


Wiśnie (Cerasus L.) należą do rodziny różowatych i pochodzą z terenów azjatyckich. Są uprawiane, ale rosną również dziko. Znanych jest ok. 60 gatunków tych roślin, wśród których warto wymienić: wiśnię pospolitą, karłowatą, ptasią, osobliwą oraz wonną.
Drzewo rodzi kuliste owoce, w których soczysty miąższ otacza okrągłą pestkę. Najpopularniejsze odmiany uprawiane w Polsce to: łutówka, debreceni oraz nefris.


Wiśnie można spożywać na surowo, a także dodawać do wypieków, lodów oraz sałatek. Powstają z nich pyszne: dżemy, konfitury, soki, kompoty, wina, a także popularna nalewka zwana „wiśniówką”.
 
Drewno wiśniowe dzięki twardej strukturze znajduje zastosowanie w: meblarstwie, przemyśle muzycznym oraz przy wędzeniu mięsa. Wiśnie są również sadzone dla ozdoby w parkach oraz ogrodach. 

 
Właściwości lecznicze wiśnie zawdzięczają swoim cennym składnikom


Wartość energetyczna 100 g owoców wiśni wynosi 50 kcal. Około 80 proc. ich składu stanowi woda. Na właściwości zdrowotne tej rośliny wpływ mają zawarte w niej witaminy: A, B1, B2, B3, B6, B9, C, E oraz K. Nie brakuje także biopierwiastków, wśród których warto wyróżnić: potas, miedź, mangan, wapń, żelazo, magnez, fosfor, sód a także cynk. Ważnym składnikiem odżywczym jest również błonnik pokarmowy. Wiśnie zawierają duże ilości flawonoidów, a szczególnie proantocyjanidyny, cyjanidyny i antocyjanidyny. Inne cenne substancje wchodzące w skład tych owoców to alkohol perillylowy oraz melatonina.

 
To warto wiedzieć


Jeśli jedząc wiśnie, popija się jej wodą lub spożywa z mlekiem, wtedy taka mieszanka może skutkować rozwolnieniem.


Spożywanie wiśni wpływa na dobry wzrok oraz zapobiega nowotworom


Wiśnie zawierają wiele witamin oraz biopierwiastków. Poprawiają one funkcjonowanie różnych narządów, co skutkuje zdrowszym i sprawniejszym ciałem. Jedną z substancji wpływających na dobrą kondycję organizmu jest zawarta w tych owocach witamina A. Przede wszystkim odgrywa ona ważną rolę w procesie widzenia. Wykazuje właściwości pozwalające na regenerację komórek, co przyspiesza gojenie ran. Jej niedobór może objawiać się złym stanem: skóry, paznokci, a także włosów. Witamina A wzmacnia też odporność, niszcząc wirusy, a także hamuje rozwój nowotworów: płuc, piersi oraz jelita grubego. Działanie antynowotworowe wykazuje także alkohol perillylowy, który zapobiega namnażaniu się komórek rakowych.  


Wiśnie wpływają na hamowanie starzenia się organizmu


Zawarte w owocach wiśni antyutleniacze skutecznie niszczą zbyt dużą ilość wolnych rodników. Dzięki temu nie dochodzi do uszkodzenia komórek, a to wpływa na dobrą kondycję organizmu. Hamowany jest także rozwój stanów zapalnych, co zapobiega wystąpieniu groźnych chorób oraz degradacji tkanek. Dzięki temu skóra wygląda młodziej, a samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne, są na dużo wyższym poziomie. Spożywanie wiśni może obniżyć stężenie cholesterolu LDL (,,złego”) we krwi, co chroni przed miażdżycą i w konsekwencji ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie serca. Pozwala także na zmniejszenie ryzyka wystąpienia demencji i znacznie poprawia pamięć u starszych osób. Potwierdzają to badania przeprowadzone na University of Delaware, w których wykazano, że codzienne picie soku wiśniowego przez seniorów zwiększyło ich możliwości pamięciowe i wpłynęło na efektywniejsze przetwarzanie informacji. Wyniki tego testu mają bardzo duże znaczenie w leczeniu objawów choroby Alzheimera.  


To warto wiedzieć


Tuż przed jedzeniem mięsa i nabiału lepiej jest nie spożywać wiśni. Wykazano bowiem, że owoce te hamują trawienie posiłków, w których występuje białko.


Owoce wiśni poprawiają jakość snu i ułatwiają trawienie


Zawarta w owocach wiśni melatonina jest hormonem pozwalającym na spokojny sen. Systematyczne spożywanie soku z tych owoców jest więc doskonałą metodą na walkę z bezsennością. Organizm będzie wtedy bardziej wypoczęty i lepiej zregenerowany. Działanie przeciwzapalne, jakimi wykazują się substancje wchodzące w skład wiśni pomagają też niwelować dolegliwości bólowe. Dawniej wywar w tej rośliny podawano osobom gorączkującym, żeby zbić temperaturę oraz zmniejszyć objawy chorobowe. Z badań przeprowadzonych w 2012 roku wynika, że sok z tych owoców hamuje rozwój artretyzmu. Picie go pozwala również na unormowanie ciśnienia krwi i zahamowanie wystąpienia nadciśnienia. Poprawia też działanie układu trawiennego przede wszystkim, dzięki zawartości błonnika. Substancja ta zapewnia na długi czas uczucie sytości, usuwa zbędne resztki pokarmowe, korzystnie wpływa na funkcjonowanie jelit, a także wspomaga wypróżnianie, zapobiegając problemom żołądkowym i zaparciom. Mimo że wg badań regularne spożywanie wiśni może pomóc zmniejszyć ilość tłuszczu znajdującego się w okolicach brzucha, to warto z tym uważać, gdyż owoce te podsycają apetyt.


To warto wiedzieć


Owoce wiśni podrażniają przewód pokarmowy, dlatego z ich spożycia powinny zrezygnować osoby z chorobą wrzodową, a także te zmagające się z cukrzycą typu II.


Przepis na sok z wiśni
Wiśnie w ilości jednego kilograma można wcześniej wydrylować, jednak wiele osób przygotowuje sok z tych owoców bez usuwania pestek. Po umyciu należy je włożyć do garnka i zasypać 300 g cukru trzcinowego. Całość zostawić na ok. 10 godzin, aby sok z wiśni puścił. Po tym czasie zawartość garnka należy doprowadzić do wrzenia, a następnie gotować na małym ogniu przez kilka minut. Całość trzeba mieszać, żeby wiśnie nie przypaliły się i nie przywarły do ścianek naczynia. Następnie po odcedzeniu soku przez sitko można go przelać do słoików lub butelek wcześniej wyparzonych, czystych oraz suchych. Następnie należy je umieścić na ok. 15 minut w piekarniku o temperaturze 75°C w celu pasteryzacji. Z wiśni, które pozostały po odcedzeniu soku, można zrobić dżem lub konfiturę.  

 
Jarosław Cieśla


Inne wpisy w tej kategorii

Astaksantyna

2021-10-15

Astaksantyna

Astaksantyna to substancja pochodząca z grupy związków chemicznych zwanych karotenoidami (karoteny i ksantofile). Są to naturalne barwniki występujące w roślinach. Dzięki wielu cennym właściw [...]

Czytaj dalej

Morwa biała – moc zdrowia

2021-10-15

Morwa biała – moc zdrowia

Morwa biała od wielu wieków była uprawiana w Chinach, gdyż jej liście stanowiły pożywienie dla jedwabnika morwowego. Wysoko ceniono tę roślinę ze względu na właściwości lecznicze i prozdrowotne. [...]

Czytaj dalej

Jabłka – czy wiesz o nich wszystko?

2021-10-15

Jabłka – czy wiesz o nich wszystko?

Jabłko to owoc chętnie spożywany jako przekąska, a także dodatek do wielu różnych potraw oraz ciast. Wyrabia się z niego: kompoty, soki, ocet, a także przetwory na zimę. Jest popularny nie tylko [...]

Czytaj dalej