Zielone herbaty – miłość od pierwszego łyku

Zielone herbaty – miłość od pierwszego łyku

Spośród kilkudziesięciu sprawdzonych przez nas gatunków herbaty wybraliśmy sześć najbardziej interesujących herbat pochodzących z Tajwanu i Chin. Są to:

  • herbaty typu oolong: Dong ding, Bao Zhong i Yunnan,
  • herbata typu dan cong: kwiat imbiru i wiosenna orchidea,
  • selekcja specjalnych herbat zielonych: Z Obłoków i Mgły, long jing i GABA.

Niektóre z tych nazw mogą wydawać się znajome, ale tylko dlatego, że są to nazwy gatunków. Jednak herbata herbacie nierówna – z tej samej odmiany można otrzymać produkty o zupełnie innych właściwościach, smakach i aromatach.

Wszystko zależy od tego, z jakich pochodzą upraw, o jakiej porze roku i z jakiej partii krzewów są zbierane, jak są selekcjonowane później i jakiemu procesowi dojrzewania i fermentacji są poddawane.

Korzyści z picia herbaty

Zielona herbata zawiera witaminy: A, B, C i P i jest bogatym źródłem antyoksydantów. Wspomaga system immunologiczny, przyspiesza regenerację organizmu. Dobrze wpływa na koncentrację oraz sprawność umysłu. Wyostrza zmysł smaku i powonienia. Zawarta w niej teina delikatnie przyspiesza pracę serca, co korzystnie wpływa na układ krwionośny oraz tempo przemiany materii. Poprawia nastrój i zwiększa uczucie zadowolenia.

Odświeżające działanie herbaty można wzmocnić, dodając do niej plasterek świeżego imbiru. Tak przygotowany napój doskonale gasi pragnienie, a po wysiłku fizycznym przyspiesza ponadto restytucję mięśni.

Mieszkańcy Dalekiego Wschodu wierzą, że picie herbaty przynosi nie tylko duchowe wyciszenie, ale też osiągnięcie kosmicznej harmonii.



Herbata oolong 

Oolong (zwana też szmaragdową lub turkusową) - to rodzaj półfermentowanej herbaty. Charakteryzuje się dużą zawartością L-teaniny i katechin (antyoksydantów) oraz nieznaczną ilością kofeiny.

Bao Zhong – jest uznawana za jedną z najlepszych na świecie odmian oolong. Ma niezwykle delikatny i orzeźwiający smak o kwiatowych nutach oraz pełny, unikalny, subtelny, a zarazem intrygujący aromat. Jest trzykrotnie bogatszym źródłem antyutleniaczy niż czarna herbata. Picie Bao Zhong – o łagodnym odcieniu wiosennej zieleni – to rozkosz dla podniebienia.

Dong Ding (oolong ze Zmrożonego Szczytu) – wysokiej klasy, lekko fermentowany oolong. Jej liście zwijane są w nieregularne kulki. To herbata o szlachetnym, głębokim zapachu i delikatnym kwiatowym smaku. Korzystnie wpływa na florę bakteryjną, co przyspiesza metabolizm i pomaga w zachowaniu szczupłej sylwetki. Zawarte w niej przeciwutleniacze obniżają poziom cukru we krwi, a dopaminy poprawiają nastrój i łagodzą objawy stresu.

Herbata Dan Cong 

Dan Cong to specjalna odmiana oolong pochodząca z góry Feniks. Jej nazwa oznacza: Pojedyncze drzewo, bo w odróżnieniu od innych herbat rośnie nie na krzewach, a na wysokich drzewach. Ze względu na jej małą ilość oraz trudny zbiór jest jedną z droższych herbat. Poszczególne drzewa mogą dawać liście różniące się smakiem i zapachem – mieć aromat kwiatu imbiru, pomarańczy, orchidei, grejpfruta oraz wielu innych. Najważniejsze jest jednak to, że wszystkie te smaki i zapachy są naturalne i pochodzą wyłącznie z liści – a nie ze sztucznych dodatków czy olejków eterycznych. Kto raz spróbuje prawdziwego Dan Congu, będzie nim zachwycony.

Kwiat imbiru – ta herbata zbierana jest tylko raz w roku, na wiosnę, na plantacjach położonych 800 metrów nad poziomem morza. Ma wyjątkowy aromat i smak, z wyraźnymi nutami kwiatowymi i delikatną słodyczą miodu. Można się w niej zakochać od pierwszego łyku.

Zielone herbaty dla koneserów

Herbata Z Obłoków i Mgły – Lu Shan Yun Wu – Góra Lu Shan, z której pochodzi, znajduje się w chińskiej prowincji Jiangsi, między rzeką Jangcy a jeziorem Poyang. Położenie sprawia, że otoczona jest niemal wieczną mgłą. Rosnące na niej krzewy herbaciane Yun Wu mają grube liście pokryte drobnym białym meszkiem. Walory smakowo-aromatyczne uzyskują dzięki wpływowi klimatu: naprzemiennemu chłodzeniu i nasłonecznieniu oraz dużej wilgotności. Odmiana ta uprawiana jest od czasów dynastii Tang ( 618–907 r.), a dziś zalicza się ją do pierwszej dziesiątki najlepszych herbat w Chinach. Słynie z intensywnego aromatu i wyjątkowego słodko-orzeźwiającego smaku o nutach orzechowo-owocowych.

Long Jing – jedna z najstarszych zielonych herbat, uprawiana od ponad 1700 lat. Autentyczna pochodzi wyłącznie z prowincji Zhejiang położonej we wschodnich Chinach. Zbiera się ją tylko ręcznie, w okresie równonocy wiosennej.

Znana jest z wysokiej jakości, a także wyjątkowego, aksamitnego smaku. Long jing zawiera duże ilości antyoksydantów, aminokwasów, katechin oraz teaniny i witaminy C. Ceniona przez znawców, kochana przez smakoszy.

GABA (Gamma-AminoButyric Acid) – uspokajający eliksir – to kwas gamma-aminomasłowy, którego główna rola to hamowanie nadpobudliwości układu nerwowego. Reguluje on również pracę mięśni gładkich przewodu pokarmowego oraz działanie układów: oddechowego, współczulnego i hormonalnego. Niewielka ilość tego aminokwasu znajduje się w niemal wszystkich gatunkach herbat.

W latach 80. ubiegłego wieku w trakcie eksperymentów nad konserwowanie różnych produktów spożywczych. dr Tsushida Tojiro, japoński naukowiec, zauważył, że GABA można uzyskiwać w sposób naturalny, w procesie fermentacji liści herbaty, w którym tlen zostaje zastąpiony azotem. Dzięki temu poziom GABA w liściach herbaty wzrasta dziesięciokrotnie. 


Tak wzbogacona herbata jest dziś przebojem rynku dzięki swoim: właściwościom wspomagającym odchudzanie, obniżającym ciśnienie krwi, zapobiegającym stanom lekowym i niepokojom, a także zapewniającym spokojny sen. Korzystnie wpływa na wygląd skóry, ujędrnia oraz odmładza cerę. Zawiera najwyższe stężenie przeciwutleniaczy: katechin, flawonoidów i polifenoli ze wszystkich herbat. Charakteryzuje ją łagodny smak słodyczy, poza tym działa orzeźwiająco i odświeżająco.

Opracował Liliann Kristinn Elmborg

Inne wpisy w tej kategorii

Dzieci w wirtualnym świecie

2024-04-16

Dzieci w wirtualnym świecie

Dzieci powinny być chronione przed pułapką uzależnienia od cyfrowych mediów. Rozwój dziecka to przebywanie w realnym świecie, a nie w cyberprzestrzeni, która potrafi okaleczać. Czytaj więcej.

Czytaj dalej

Pestycydy w warzywach i owocach – jak je eliminować

2024-04-12

Pestycydy w warzywach i owocach – jak je eliminować

Pestycydy to substancje, zarówno syntetyczne, jak i naturalne, stosowane w celu eliminacji organizmów uważanych za szkodliwe lub niechciane. Jak wpływają na nasze zdrowie? Czy są groźne? Sprawdź.

Czytaj dalej

Nutritarianizm jako koncepcja zdrowego odżywiania

2024-04-08

Nutritarianizm jako koncepcja zdrowego odżywiania

Nutritarianizm to koncepcja zdrowego odżywiania, według której kluczowa jest nie tyle liczba spożywanych kalorii, co jakość składników odżywczych. Zwraca się szczególną uwagę na różnorodność w diecie.

Czytaj dalej

Aromaty z Alembika

2024-04-03

Aromaty z Alembika

Przy pomocy pięknego, połyskującego miedzią alembika można wydobyć aromaty z roślin. Podczas destylacji parą wodną z umieszczonych w nim ziół otrzymujemy bardzo cenne olejki eteryczne oraz hydrolaty.

Czytaj dalej

Mutacja genu MTHFR i problemy z metylacją

2024-03-26

Mutacja genu MTHFR i problemy z metylacją

Z biegiem lat nasze ciała mogą napotkać pewne trudności w prawidłowym metylowaniu DNA. W rezultacie mogą pojawiać się błędy w DNA, zwiększające ryzyko rozwoju chorób, takich jak nowotwory.

Czytaj dalej