Zniżka 20%

mydlnica korzeń

Mydlnica korzeń 250g

Masa netto: 250g

Cena brutto  Cena podstawowa 28,00 22,40 zł

najniższa cena z ostatnich 30 dni: 28,00 zł

Wybierz wariant

3-4 dni robocze
14 dni
od 249 zł

Mydlnica lekarska – Saponaria officinalis – to pospolicie występująca roślina lecznicza wykorzystywana w: medycynie, farmakologii i kosmetologii. Surowcem leczniczym jest najczęściej korzeń, ale ziele również.

Właściwości i działanie

Z ważniejszych właściwości terapeutycznych wymienia się wsparcie leczenia układu oddechowego. Ze względu na działanie: wykrztuśne, przeciwzapalne, antybakteryjne i antyseptyczne sprawdza się przy zapaleniach oskrzeli oraz w leczeniu nieżytów układu oddechowego.

Mydlnica przyspiesza wydalanie moczu i potu, pobudza wydzielanie: żółci, śliny i śluzu, dzięki czemu niepożądane substancje, takie jak: toksyny, leki czy metale ciężkie zostają szybciej wydalone poza ustrój.

Ze względu na swe właściwości pianotwórcze mydlnica znalazła zastosowanie w kosmetyce, działając na skórę oczyszczająco, zmiękczająco i rozjaśniająco. 

Skład fitochemiczny

Mydlnica nazwę swą zawdzięcza zdolnościom do tworzenia piany mydlanej. Zawiera sporą ilość saponin trójterpenowych (nawet do 10 proc.). Saponiny to związki występujące w roślinach, mają one właściwości tworzenia piany przypominającą tę mydlaną (w kontakcie z wodą). Wyraz „saponiny” wywodzi się od łacińskiego wyrazu sapo oznaczającego „mydło”. Mydlnica zawiera też flawonoidy (saponarynę) oraz cukry.

Saponiny to najważniejsze związki występujące w mydlnicy. Należą do grupy glikozydów (pochodne cukrów). Dzieli się je na trójterpenowe i steroidowe, te w mydlnicy to saponiny trójterpenowe. W kontakcie z wodą tworzą obfitą, stabilną pianę, dlatego korzeń mydlnicy szczególnie wykorzystuje się do wyrobu kosmetyków myjących.

Mydlnicowe BHP

Mydlnica lekarska stosowana wewnętrznie daje wiele leczniczych korzyści, jednak z uwagi na sporą zawartość saponin nie powinno się jej stosować przez dłuższy czas i w dużych dawkach. To generalna zasada – najważniejszy jest umiar.

Saponiny spożywane w wysokich dawkach są toksyczne, mogą doprowadzić do hemolizy (zniszczenia erytrocytów, czyli czerwonych krwinek), prowadząc do anemii, a nawet do uszkodzenia szpiku kostnego. Pierwsze objawy przedawkowania to: nudności, wymioty i biegunka. 

Przepis na szampon z mydlnicy

Składniki:

  • 2 łyżki suszonego korzenia mydlnicy,
  • 200 ml wody.

Przygotowanie:

Mydlnicę zalać wodą i gotować pod przykryciem 10 min. Odwar przecedzić, ostudzić, przelać do buteleczki po szamponie. Włosy zmoczyć, a butelką mocno wstrząsnąć, by wydobyła się piana. Włosy polać szamponem, dokładnie wmasowując odwar. Spłukać wodą.

Dowiedz się więcej...

Bniec biały

2023-02-20

Bniec biały

Bniec biały należy do rodziny goździkowatych – Caryophyllaceae. Jest rośliną dwuletnią, choć czasem przeżywa 3 lata. Dorasta do 100 cm wysokości, ale najczęściej mierzy 30–90 cm. Łodyga często ro [...]

Czytaj więcej

Pokaż więcej

Opinie (0)

Dodaj opinię

Powiązane artykuły na blogu