Ananas

Ananas


Ananas to owoc tropikalny, który jest ceniony nie tylko ze względu na swoje walory smakowe. Roślina ta jest także wykorzystywana w lecznictwie. Substancje w niej zawarte wykazują się działaniem przeciwzapalnym, a także pozwalają na efektywniejsze gojenie ran. Ananas spożywany jest też na lepsze trawienie oraz wspomaganie procesu odchudzania. Jakie jeszcze posiada właściwości zdrowotne?


Ananas jadalny (Ananas comosus L.) to roślina z rodziny bromeliowatych. Określany jest też jako ananas właściwy i ananas czubaty. Rośnie dziko w Ameryce Południowej na terenach Brazylii. Wydaje owoce, które dojrzewają latem. Największe plantacje ananasa znajdują się na: Filipinach, Hawajach, w Chinach, Brazylii oraz w Meksyku. 

 
Owoce można spożywać na surowo, a także dodawać do ciast, tortów, jogurtów, koktajli, musli i lodów. Ananasy świetnie komponują się również z potrawami mięsnymi, np. z polędwicą wieprzową i kurczakiem. Wytwarza się z nich dżemy, kompoty i soki.


Składniki ananasa wpływają na poprawę zdrowia


Wartość energetyczna w 100 g owoców wynosi 55 kcal, natomiast w liofilizowanych 358 kcal. Ananas zawiera witaminy: A, B1, B2, B3, B6, B9, C, a także E. W jego składzie znajdują się również biopierwiastki: potas, wapń, fosfor, magnez, sód, cynk, mangan, jod, żelazo oraz miedź. Składnikami ananasów są także błonnik pokarmowy, a także kwasy: palmitynowy, oleinowy oraz linolenowy. Na lecznicze właściwości tej rośliny szczególny wpływ ma bromelina, czyli mieszanina enzymów, z kolei 85 proc. świeżych owoców stanowi woda.

To warto wiedzieć

Liofilizowane ananasy zachowują swoje walory zdrowotne, gdyż podczas tego procesu nie zostają utracone biopierwiastki, witaminy i inne składniki odżywcze. Zaletą jest też to, że suszenie sublimacyjne zamrożonych owoców powoduje usunięcie rakotwórczych azotynów, co potwierdzają badania naukowe.


Ananas wykazuje dużą skuteczność w leczeniu zapalenia zatok, a także wpływa na lepszą kondycję układu oddechowego  
Szczególnie w okresie sprzyjającym łapaniu infekcji wirusowych warto spożywać owoce lub soki z ananasa. Zawarte w ich składzie witamina C, a także bromelaina to substancje, które zmniejszają dolegliwości i przyspieszają wyzdrowienie. Katar nie dokucza tak bardzo, a ból w okolicach zatok zostaje zmniejszony. Te lecznicze właściwości ananasa potwierdzają badania wykonane w Niemczech w 2005 roku.
Właściwości przeciwzapalne ananasa wspomagają leczenie przy infekcjach układu oddechowego. Szczególnie warto wypijać sok z tego owocu podczas występowania kaszlu, jak też zapalenia oskrzeli.

Ananas ma właściwości przeciwzapalne


Osoby, które cierpią na stany zapalne objawiające się bólem, powinny spożywać ananasy. Zawarta w ich składzie bromelaina wykazuje się właściwościami przeciwbólowymi oraz przeciwzapalnymi. Dobrze też sprawdza się w przypadku występowania obrzęków i siniaków. Dlatego sięganie po ananasy zaleca się ludziom aktywnym ruchowo, a także uprawiającym sport. Nie tylko wpływają one na łagodzenie dolegliwości i przyspieszają powrót do zdrowia, ale także korzystnie działają na zmęczone i nadwyrężone mięśnie.


Ananas poprawia kondycję kości i stawów


Zawarte w ananasie substancje wzmacniają i budują strukturę kostną. Zapobiegają uszkodzeniom kości, a w przypadku złamań ułatwiają ich gojenie i regenerację. Minerały zapobiegają wystąpieniu np. osteoporozy. Składniki odżywcze zawarte w ananasach, a zwłaszcza bromelaina, ze względu na działanie przeciwbólowe i hamowanie rozwoju stanów zapalnych, doskonale radzą sobie z łagodzeniem objawów przy reumatoidalnym zapaleniu stawów oraz w chorobie zwyrodnieniowej.      

To warto wiedzieć


Ze względu na wysoki indeks glikemiczny ananasów (IG = 59) spożywanie tych owoców powinny ograniczyć osoby z cukrzycą.


Konsumpcja ananasów poprawia funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego


Wymieniana już wcześniej bromelaina korzystnie wpływa na funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Skutecznie też zabezpiecza przed sklejaniem się płytek krwi. Jeśli zdarza się, że w żyłach wytworzą się zakrzepy, wtedy rozpuszcza je. Takie działanie chroni przed wystąpieniem choroby wieńcowej oraz zakrzepowemu zapaleniu żył. Poprawia się też praca serca oraz obniża ryzyko jego chorób i zawału. Wpływ na dobre funkcjonowanie tego ważnego mięśnia mają również takie biopierwiastki jak magnez oraz potas. Warto też zaznaczyć, że spożywanie ananasów obniża ciśnienie krwi. 

 
Ananas zalecany jest osobom, które się odchudzają


Bromelaina jest enzymem trawiennym, który poprzez rozkładanie białka na mniejsze części ułatwia jego wchłanianie do jelita cienkiego. Dlatego, żeby ułatwić trawienie produktów mięsnych, warto po ich konsumpcji jeść ananasy. Dzięki temu poprawi się funkcjonowanie układu trawiennego, co zabezpieczy przed niestrawnością, zaparciom, a także wzdęciom. Przyspieszająca metabolizm bromelaina, razem z błonnikiem pokarmowym świetnie wspomaga proces utraty wagi. Zwiększa się uczucie sytości, które występuje przez długi czas, poprawia się perystaltyka jelit, zaś szkodliwe substancje (a także nadmiar płynów) zostają usunięte z organizmu. Należy tylko pamiętać, że odchudzanie wspomaga jedzenie świeżych owoców ananasa, a nie tych z puszek, ponieważ te drugie są bardziej kaloryczne.   

 
Ananasy warto spożywać ze względu na ich wiele prozdrowotnych właściwości


•    Spożywanie ananasa może pomóc w złuszczaniu naskórka, który jest już martwy.
•    Ananasy warto jeść po wysiłku i treningu sportowym, co pozwoli na efektywniejszą regenerację mięśni, stawów i ścięgien, a także uzupełnienie zapasów energii.
•    Zawarta w ananasach bromelina znajduje zastosowanie w leczeniu astmy. 
•    Ananasy w swoim składzie mają wiele antyoksydantów. Pomagają one zwalczać wolne rodniki, dzięki czemu zapobiegają rozwojowi chorób nowotworowych.
•    Osoby cierpiące na zgagę mogą się jej pozbyć, spożywając ananasy.
•    Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i efektywniejszym możliwościom gojenia się ran spożywanie ananasów zalecane jest osobom, które przeszły operację lub zabieg chirurgiczny.
•    Jedzenie ananasów poprawia nastrój i wprawia w lepsze samopoczucie.
•    Zawarte w owocach ananasa witaminy, makro- i mikroelementy, a także inne substancje przyczyniają się do bardzo dużego wzmocnienia odporności organizmu.
•    Ananasy często mają w swoim menu osoby, które chcą powiększyć masę mięśniową.
•    Podczas gorączki jedzenie ananasów może obniżyć temperaturę ciała.  


To warto wiedzieć


Ananasów nie powinny spożywać osoby, które przyjmują antybiotyki, a także leki na uspokojenie oraz przeciwzakrzepowe – żeby nie zwielokrotnić działania medykamentów. Odradza się jedzenie tych owoców również alergikom, chorym na nerki, wątrobę, oraz zmagającym się z wrzodami i nadkwaśnością. 

Jarosław Cieśla


Inne wpisy w tej kategorii

Astaksantyna

2021-10-15

Astaksantyna

Astaksantyna to substancja pochodząca z grupy związków chemicznych zwanych karotenoidami (karoteny i ksantofile). Są to naturalne barwniki występujące w roślinach. Dzięki wielu cennym właściw [...]

Czytaj dalej

Morwa biała – moc zdrowia

2021-10-15

Morwa biała – moc zdrowia

Morwa biała od wielu wieków była uprawiana w Chinach, gdyż jej liście stanowiły pożywienie dla jedwabnika morwowego. Wysoko ceniono tę roślinę ze względu na właściwości lecznicze i prozdrowotne. [...]

Czytaj dalej

Jabłka – czy wiesz o nich wszystko?

2021-10-15

Jabłka – czy wiesz o nich wszystko?

Jabłko to owoc chętnie spożywany jako przekąska, a także dodatek do wielu różnych potraw oraz ciast. Wyrabia się z niego: kompoty, soki, ocet, a także przetwory na zimę. Jest popularny nie tylko [...]

Czytaj dalej