Bambus – symbol długowieczności i czystości

Bambus – symbol długowieczności i czystościBambus (Bambusa Shreb.) nie jest raczej kojarzony z medycyną, ale to nikt inny jak Chińczycy uznali go za symbol długowieczności. Z kolei Japończycy traktują tę wieloletnią roślinę jako symbol czystości. Należy do rodziny wiechlinowatych i podrodziny bambusowatych, charakteryzuje się drewniejącymi łodygami. Stąd jej wszechstronne zastosowanie z wielu dziedzinach życia. Młode pędy bambusa są jadalne, natomiast te starsze służą do wyrobu różnych przedmiotów. Chińczycy produkowali papier, a z liści wyrabiali kapelusze i maty. We wschodniej Azji wyrabia się z nich nawet chaty, mosty i rury kanalizacyjne. My natomiast zajmiemy się tą rośliną pod kątem medyczno-kosmetycznym, bo i tutaj ma szerokie zastosowanie.

Jak wspomniałem, młode pędy bambusa są jadalne i jest to przysmak wielu zwierząt, a nawet główne pożywienie pandy wielkiej, zwanej z tego powodu „niedźwiedziem bambusowym”. Łodygi niektórych gatunków bambusa wydzielają galaretowaty sok. Jego słodkość i konsystencja spowodowała, że substancja ta nosi miano „indyjskiego miodu''. Wykorzystuje się też nasiona niektórych gatunków tej rośliny. Podobnie jak ryż stanowią one produkt żywnościowy, a także służą do wyrobu piwopodobnego napoju. Mieszkańcy Dalekiego Wschodu spożywają młode pędy na surowo, gotowane, pieczone, a nawet kiszone.
Bambusa to bardzo popularne warzywo w kuchni azjatyckiej, ale i europejscy kucharze coraz częściej po nie sięgają. Jest też składnikiem wielu kosmetyków. Najistotniejsze są jednak jego...Właściwości prozdrowotne


Aż trudno uwierzyć w niezwykle bogaty skład tej rośliny – w szczególności młodych pędów. Zawierają bowiem spore ilości: białka, tłuszczów, węglowodanów (w tym fruktozy), minerałów (krzem, wapń, potas, żelazo) oraz: krzemionki, ramnozy, tyrozyny, enzymów, sacharydów, flawonoidów, aminokwasów i witamin.Ciekawostka!
Bambus zawiera aż 520 substancji czynnych, czyli znacznie więcej niż czosnek czy żeń-szeń.

    
Wspomniane związki wywołują działanie antybakteryjne, antybiotyczne oraz antyoksydacyjne. Duża zawartość krzemionki oraz taniny bardzo korzystnie wpływa na wygląd: skóry, włosów i paznokci, stąd stanowi idealny dodatek do kosmetyków. Ekstrakt z bambusa znacznie poprawia kondycję słabych włosów, absorbuje promieniowanie ultrafioletowe (które działa niekorzystnie na skórę), wyzwala produkcję kolagenu oraz wygładza skórę i włosy. Ponadto specyfiki z ekstraktem bambusa wykazują działanie antyoksydacyjne na skórę i włosy, nadają im połysku oraz wzmacniają włosy i paznokcie. Dobra wiadomość jest też taka (szczególnie dla kobiet), że wykazują reakcję antycellulitową.


Spożywanie pędów bambusa działa także moczopędnie, dzięki czemu usuwane są z organizmu toksyny i inne szkodliwe substancje. Stosowane w medycynie naturalnej wyciągi z liści, pędów oraz korzeni bambusa bogate są w aminokwasy, które stanowią podstawę zdrowia i kondycji naszych kości i stawów, mięśni, krwi oraz wspomnianych już włosów, paznokci i skóry.
Składniki bambusa wzmagają też przemianę materii, stąd jego ekstrakty zalecane są osobom z problemami masy ciała. Duża zawartość cukrów złożonych (w tym fruktozy) znakomicie reguluje skrajne wahania poziomów glukozy we krwi i – co istotne – zmniejsza łaknienie słodyczy. Z tychże względów jest to wręcz idealny substytut dla osób odchudzających się, a mających jednocześnie słabość do słodkości.
Dowiedziono jednocześnie, że wyciągi z bambusa doskonale poprawiają krążenie i jednocześnie ukrwienie kończyn, a także wykazują uspokajające właściwości w nerwicach, niepokojach czy lękach.  ziałają także antybólowo. Chińczycy wyciąg z zielonych pędów stosują do wcierania lub okładów na bolące miejsca przy bólach: pleców, lędźwi, lumbago, artretyzmie czy zapaleniach stawów. Dlatego między innymi jest to składnik wielu maści przeciwbólowych.

Bambus plus biotyna


Na rynku można znaleźć wiele produktów zawierających wyciąg z bambusa, ale to firma RawForest oferuje coś niezwykłego. Jest to wyśmienite – i uzupełniające się – połączenie wyciągu z pędów bambusa zwyczajnego (Bambusa vulgaris) z biotyną, czyli witaminą z grupy B. Biotyna niezwykle korzystnie wpływa na przemianę materii, metabolizm oraz uspokajająco na układ nerwowy. Podobnie jak i inne witaminy z tej grupy poprawia kondycję: skóry, włosów i paznokci. Jak więc widzimy, działanie biotyny zbiega się w znacznej części z niezwykłymi właściwościami bambusa.


W przypadku tego oryginalnego suplementu o nazwie BAMBUS EKSTRAKT mamy właśnie do czynienia z kompozycją tychże składników. Dodatek biotyny potęguje prozdrowotne oddziaływanie wyciągu z bambusa, co w efekcie tworzy unikalne remedium. To całkowicie ekologiczny produkt – z czego słynie firma RawForest – z naturalnym pullulanem (węglowodan) jako substancją glazurującą.
Jedna kapsułka dziennie w zupełności zapewni zdrowy wygląd: skóry i paznokci, połysk włosów oraz spokój ducha.Sławomir Śmiełowski
    
    
    


Inne wpisy w tej kategorii

Progresywna relaksacja mięśni – trening Jacobsona

2023-02-06

Progresywna relaksacja mięśni – trening Jacobsona

Współczesne czasy niosą ze sobą wiele problemów. Nie tylko tych związanych z życiem codziennym, rodzinnym i zawodowym, ale również z sytuacją gospodarczą i polityczną. Wieści, których dostarczają [...]

Czytaj dalej

Sylimaryna, sylimarol i ostropest

2023-02-03

Sylimaryna, sylimarol i ostropest

Wszyscy znamy sylimarol, przede wszystkim ze względu na jego korzystny wpływ na wątrobę i drogi żółciowe. Na rynku jest sporo preparatów zawierających sylimarynę, czyli kompleks flawonoliganów wy [...]

Czytaj dalej

O zasypianiu za kierownicą

2023-02-02

O zasypianiu za kierownicą

Czy dobrze spałeś zeszłej nocy? Jeśli tak, to najwyraźniej jesteś w mniejszości. Amerykańskie Stowarzyszenie Snu, Fundacja Snu i Amerykańskie Stowarzyszenie Technologów Snu twierdzą, że ponad poł [...]

Czytaj dalej

Czystek – systematyczność opłacalna dla zdrowia

2023-02-01

Czystek – systematyczność opłacalna dla zdrowia

Czystek to zioło, które od dłuższego czasu plasuje się w czołówce ziół stosowanych prozdrowotnie. Przyczyniło się do tego jego silne działanie przeciwwirusowe, jednak nie tylko. Herbata z czystka [...]

Czytaj dalej