Daktyle
Daktyle

Daktyle mają wiele właściwości zdrowotnych i odżywczych. Są uważane za najstarsze owoce Bliskiego Wschodu. Wykorzystywano je zarówno do spożywania na świeżo, jak też suszono, gotowano i smażono. Daktyle w krajach arabskich cenione są jako skuteczne afrodyzjaki. Często znajdują się w menu zawodników uprawiających sporty wytrzymałościowe, gdyż dodają energii i przywracają siły. Wzmacniają odporność, niwelują dolegliwość w okresie menopauzy, a także doskonale sprawdzają się jako lek na stres.

Daktyle to owoce daktylowca właściwego (Phoenix dactylifera L.), czyli palmy należącej do rodziny arekowatych. Drzewo to było uprawiane już w starożytności na obszarach Bliskiego Wschodu. Rośnie też dziko. Rozwija się najlepiej na terenach, gdzie światło jest rozproszone, a gleby żyzne i gliniaste. Kraje, w których produkuje się najwięcej daktyli, to: Irak, Iran, Algieria, a także Arabia Saudyjska. Owoce daktylowca są pestkowcami o słodkim smaku i mięsisto-mazistej strukturze. Dzieli się je na: miękkie, twarde i półtwarde. Można je suszyć i spożywać bezpośrednio, a także dodawać do: ciast, słodyczy, deserów, kompotów, mięs i szynek. Z daktyli otrzymuje się mąkę oraz sok zwany ,,miodem palmowym”, który nadaje się do wyrobu chleba. Wyróżnia się kilka gatunków daktyli, a każdy z nich ma inne składniki oraz właściwości – są to: Bhari, Deglet Nour, Hdlawy, Medjool, Thoory, Zabidi, a także Mozafati.

Składniki daktyli

Daktyle są bogatym źródłem węglowodanów (75,03 g na 100 g suszonych owoców) – w tym przede wszystkim cukrów prostych. Zawierają także: białko, tłuszcze oraz błonnik. W ich składzie nie brakuje również witamin: A, B1, B2, B3, B6, B9, C, E oraz K, które wpływają na ich właściwości zdrowotne i lecznicze. Wśród biopierwiastków na wyróżnienie zasługuje zwłaszcza potas (656 mg na 100 g suszonych daktyli). Inne to: fosfor, magnez, wapń, sód, żelazo, a także cynk.

Daktyle w krajach arabskich są cenionym afrodyzjakiem

Daktyle dzięki dużej ilości cukrów prostych prawie natychmiast potrafią dodać energii i sprawić, że powróci witalność. Razem z innymi substancjami można z nich tworzyć wino, który zwiększa libido i chęć do miłosnych igraszek. Już w starożytności w krajach arabskich daktyle uważane były za skuteczny afrodyzjak. Obecnie także są tam spożywane, po to żeby podnieść poziom sprawności seksualnej. Wpływają również na lepszą jakość spermy. Powodują wzrost liczby plemników oraz ich większą aktywność.

To warto wiedzieć

Daktyle pomagają oczyścić organizm z toksyn w przypadku jego zatrucia po przedawkowaniu alkoholu. Warto więc jeść te owoce na drugi dzień po spożyciu procentowych trunków. Zminimalizują one dolegliwości i pomogą szybciej wytrzeźwieć.

Daktyle przyspieszają regenerację organizmu po intensywnym wysiłku

Węglowodany zawarte w daktylach – a zwłaszcza cukry proste – bardzo szybko są przyswajane przez organizm. Dzięki temu wręcz błyskawicznie pojawia się energia, a uczucie zmęczenia zanika. Te właściwości sprawiają, że daktyle doskonale nadają się dla osób, które pracują fizycznie, są aktywne ruchowo oraz uprawiają sport. Poprawia się również sprawność intelektualna. Koncentracja oraz zdolności poznawcze podnoszą się na dużo wyższy poziom. Szybsza reakcja jest też spowodowana działaniem witaminy B3, która usprawnia funkcjonowanie układu nerwowego. Zawarty w daktylach potas minimalizuje ryzyko skurczów, które często występują u osób uprawiających dyscypliny biegowe. Natomiast wapń wpływa na odbudowanie i lepszą jakość mięśni zmęczonych po wysiłku. Regeneracja organizmu przebiega wtedy sprawniej i szybciej.

Daktyle wpływają na poprawę samopoczucia

W składzie daktyli znajduje się magnez, który skutecznie poprawia samopoczucie. Zaleca się jego spożycie osobom narażonym na stres, ciężko pracującym umysłowo i fizycznie, a także uskarżającym się na ciągłe znużenie i zmęczenie. Pozytywny nastrój powoduje także tauryna, czyli siarkowy aminokwas biogenny. Wpływa on też na lepszy i spokojny sen. Spożywanie daktyli zapewnia również ukojenie nerwów, niwelowanie drażliwości oraz pozytywne usposobienie.

To warto wiedzieć

W składzie daktyli występuje związek chemiczny z grupy amin biogennych o nazwie tyramina. Może on powodować zwiększenie dolegliwości u osób często uskarżających się na bóle głowy oraz migreny.

Daktyle wspomagają funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego oraz układu krążenia

Daktyle dzięki zawartym w nim substancjom wpływają na zmniejszanie w tętnicach ilości cholesterolu LDL, czyli tego ,,złego”. Dzięki temu nie odkłada się on na ściankach naczyń krwionośnych. Brak zatorów powoduje dobry przepływ krwi, a w związku z tym lepsze dostarczanie wielu cennych minerałów i witamin do komórek w organizmie, a także hamuje powstawanie groźnych chorób i schorzeń. Spożywanie daktyli chroni przed: miażdżycą, udarem mózgu, chorobą niedokrwienną serca, atakami serca i zaburzeniami jego pracy. Jest też wskazane u osób zmagających się z nadciśnieniem tętniczym.

Daktyle mogą hamować rozwój komórek nowotworowych

Przeciwutleniacze znajdujące się w składzie daktyli (np. witamina C) doskonale radzą sobie z procesem regulacji w organizmie ilości wolnych rodników, czyli atomów tlenu występujących bez pary. W przypadku ich nadmiaru mogą wywołać wiele negatywnych zjawisk. Powodują uszkadzanie naczyń krwionośnych, wystąpienie schorzeń skórnych (np. łuszczycy), a także choroby Parkinsona, Alzheimera, cukrzycy, choroby dwunastnicy, żołądka, zaburzeń pracy nerek i jelit. Mają też wpływ na rozwój nowotworów, które atakują wiele narządów organizmu człowieka.

Wyniki badania opisanego w naukowym czasopiśmie „International Journal of Food, Sciences and Nutrition” wskazują, że daktyle dzięki swoim cennym składnikom zapobiegają powstaniu raka. Wzmacniają również układ immunologiczny oraz wykazują właściwości przeciwzapalne.

To warto wiedzieć

Spożywanie daktyli usprawnia funkcjonowanie układu trawiennego. Zawarty w nich błonnik korzystnie wpływa na jelita, przyspieszając ich perystaltykę i poprawia metabolizm. Owoce daktylowca zalecane są osobom zmagającym się z nadkwasotą, a to dzięki właściwościom alkalizującym.

Przepis na daktylowy napój izotoniczny

Dwie garście daktyli bez pestek należy zalać gorącą, przegotowaną wodą i odstawić do ostygnięcia. Następnie po wyjęciu owoców trzeba dodać sok z połówki średniej cytryny. Taki napój można wypijać po intensywnym treningu sportowym, a także stosować podczas wysiłku. Doda sił oraz przywróci energię.

Opracował Jarosław Cieśla

https://www.zdrowiebezlekow.pl/warzywa-i-owoce/14646-daktyle.html

Inne wpisy w tej kategorii

Domowe techniki relaksacyjne i ćwiczenia na stres

2022-09-23

Domowe techniki relaksacyjne i ćwiczenia na stres

Stres jest obecny w naszym życiu. Jeśli występuje długotrwale, to jego działanie może wpływać niekorzystne na nasze zdrowie psychiczne, a także fizyczne. Jest przyczyną wielu chorób oraz dolegliw [...]

Czytaj dalej

Pyłek kwiatu herbaty  – na dolegliwości i wzmocnienie

2022-09-20

Pyłek kwiatu herbaty – na dolegliwości i wzmocnienie

Pyłek kwiatowy to naturalny suplement diety o niezwykłej skuteczności. Stosowany regularnie pozwala usunąć liczne dolegliwości zdrowotne i ogólnie wzmocnić organizm. W sprzedaży dostępnych jest w [...]

Czytaj dalej

Wzmacnianie mięśni łydek

2022-09-19

Wzmacnianie mięśni łydek

W poruszaniu się bardzo ważną rolę odgrywają mięśnie łydek. Umiejscowione są w tylnej części nogi między udem a stopą. Dbanie o ich kondycję przyczyni się do lepszej skoczności, a także wytrzymyw [...]

Czytaj dalej

Prawidłowa postawa, czyli skuteczne ćwiczenia na proste plecy

2022-09-15

Prawidłowa postawa, czyli skuteczne ćwiczenia na proste plecy

Ból pleców dotyka coraz więcej osób. Częstym powodem jest przyjmowanie nieprawidłowej postawy, a także przeciążanie kręgosłupa podczas wykonywania nawet zwykłych, prozaicznych czynności. Skutkiem [...]

Czytaj dalej

Heparegene – pięcioskładnikowy klejnot o wielu właściwościach

2022-09-15

Heparegene – pięcioskładnikowy klejnot o wielu właściwościach

Liderująca na rynku suplementów firma RawForest słynie z w pełni naturalnych oraz wieloskładnikowych produktów. Zazwyczaj są to dwu-, trzy-, wyjątkowo czteroskładnikowe kompozycje, ale najnowszy [...]

Czytaj dalej