E-produkty – szkodliwe dodatki do żywności – barwniki (cz. III)

E-produkty – szkodliwe dodatki do żywności – barwniki (cz. III)


Coraz więcej się mówi o tym, że dodatki do żywności mogą powodować wiele szkód w organizmie człowieka. Wpływają też negatywnie na rozwój dzieci zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Ważne zatem jest, żeby każdy konsument zdał sobie sprawę z zagrożenia i zdobywał wiedzę, która pomoże mu bardziej racjonalnie spojrzeć na kwestię żywienia.

Istotne jest dokładne czytanie etykiet znajdujących się na produktach spożywczych. Tam są bowiem informacje o tym, jakie dodatki zostały w nich użyte. Poniżej prezentujemy wykaz barwników, które mogą być niebezpieczne dla organizmu i w niektórych przypadkach wywołują wiele szkód dla zdrowia.


•    E102 tartazyna – określana też jako „żółcień żywnościowa 5". Ten sztuczny barwnik  znajduje swoje zastosowanie także w produkcji farmaceutyków, kosmetyków oraz kredek. Może wywołać bezsenność oraz objawy alergiczne, takie jak: duszności, zaczerwienie oraz bąble na skórze. Skutki uboczne spożycia tej substancji bardziej odczują chorzy na astmę oskrzelową. Dzieci pod jej wpływem mogą mieć zaburzone skupienie, a także wykazywać objawy jak w przypadku ADHD. Dopuszczalne dzienne spożycie wynosi 10 mg/kg masy ciała.


•    E104 żółcień chinolinowa – mimo że jest to barwnik pochodzenia zwierzęcego, to do celów przemysłowych pozyskuje się go przeważnie w trybie syntetycznym. Dodatkowo jest wykorzystywany również do produkcji kosmetyków oraz farmaceutyków.  U osób z dużą skłonnością do alergii może wywołać takie objawy jak wysypka, pokrzywka i zaczerwienie na skórze. Spożywanie jej jest niewskazane przez ludzi uczulonych na estry kwasu salicylowego. Żółcień chinolinowa to jeden z kilku barwników, które mogą powodować u  dzieci nadpobudliwe zachowanie. Zdarza się, też że jest przyczyną wstrząsu anafilaktycznego. Dopuszczalne dzienne spożycie wynosi 10 mg/kg masy ciała.


•    E110 żółcień pomarańczowa – barwnik azowy, syntetyczny o żółtopomarańczowym kolorze. Używany także do barwienia leków oraz kosmetyków. Stymuluje wydzielanie histaminy, co często jest przyczyną zwiększenia symptomów astmy, a także może powodować katar sienny, bóle brzucha oraz zaczerwienienia, wypryski i bąble na skórze. Nie wskazany do spożycia przez osoby uczulone na salicylany. Przyjęty razem z benzoesanem może u dzieci wywołać nadpobudliwość. Dopuszczalne dzienne spożycie wynosi 1 mg/kg masy ciała.


•    E120 koszenila – określana też jako  kwas karminowy jest barwnikiem pochodzenia zwierzęcego. Powstaje z pancerzy owadów o nazwie czerwce kaktusowe. Substancję tę wykorzystuje się też w produkcji  kosmetyków, leków oraz farb. Kwas karminowy uzyskuje się także w sposób syntetyczny. U osób wykazujących się tendencją do wystąpienia alergii, oprócz typowych objawów może też wywołać wstrząs anafilaktyczny. Dopuszczalne dzienne spożycie wynosi 5 mg/kg masy ciała.


•    E 122 azorubina – barwnik azowy, syntetyczny. Nie powinny go spożywać osoby uczulone na salicylany, a także astmatycy (zwielokrotnienie objawów) oraz kobiety w ciąży. Może powodować reakcje alergiczne, takie jak: pokrzywka, obrzęki czy też wysypki skórne. Po jej spożyciu dzieci mogą być nadpobudliwe i wykazywać się brakiem skupienia uwagi.  Dopuszczalne dzienne spożycie wynosi 4 mg/kg masy ciała.


•    E 123 amarant – jest organicznym związkiem chemicznym otrzymywanym również w sposób syntetyczny. Barwnik ten dodaje się do: wypieków, galaretek, płatków śniadaniowych, przetworów oraz napojów bezalkoholowych. Spożywany może wywołać nieżyt nosa, zaburzenia funkcjonowania wątroby, nerek oraz przyczynić się do rozwoju raka. Kobiety w ciąży szczególnie powinny uważać na produkty, które zawierają amarant, gdyż w innym przypadku mogą narazić dziecko na spowodowanie u niego wad wrodzonych. Dopuszczalne dzienne spożycie wynosi 0,5 mg/kg masy ciała.


•    E124 czerwień koszenilowa – barwnik otrzymywany w sposób syntetyczny, nazywany także pąsem 4R". Wykorzystywany również w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Osoby uczulone na salicylany (np. aspiryna, polopiryna) po spożyciu czerwieni koszenilowej mogą mieć nasilone objawy nietolerancji: alergiczny nieżyt nosa, zmiany na skórze i obrzęki, a także wstrząs anafilaktyczny. Substancja ta jest też niewskazana dla astmatyków. Przyjęty razem z benzoesanem sodu może wywołać u dzieci nadpobudliwość. Dopuszczalne dzienne spożycie wynosi 0,7 mg/kg masy ciała.

•    E127 erytrozyna – syntetyczny barwnik z grupy azowych. Wykorzystuje się także w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym oraz w produkcji tuszów drukarskich. Może wywoływać reakcje alergiczne, a u dzieci nadpobudliwość, hamowanie wzrostu oraz trudności w nauce. U niektórych osób powoduje światłowstręt. Może niekorzystnie działać na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, wątroby, serca, a także żołądka. Dopuszczalne dzienne spożycie wynosi 0,1 mg/kg masy ciała.

•    E131 błękit patentowy – syntetyczny barwnik azowy lub smołowy. Stosowany także w przemyśle farmaceutycznym. Może powodować: świąd, pokrzywkę, nudności i inne objawy alergiczne. U niektórych osób wywołuje także dolegliwości żołądkowe oraz niedociśnienie. W drastycznych przypadkach może być przyczyną wstrząsu anafilaktycznego. Dopuszczalne dzienne spożycie wynosi 15 mg/kg masy ciała. 

•    E132 indygotyna – indygokarmin lub błękit indygowy, barwnik smołowy, organiczny pozyskiwany również sposobem laboratoryjnym. W zetknięciu z białkiem może być przyczyną wystąpienia: wysypki, świądu, nudności, a nawet zaburzać oddychanie i pracę serca. Czasami powoduje nadpobudliwość, dlatego nie powinien być spożywany przez dzieci. Jest potencjalnie rakotwórczy. Dopuszczalne dzienne spożycie wynosi 5 mg na 1 kg masy ciała.

•    E 142 zieleń brylantowa barwnik smołowy, organiczny związek chemiczny. Nadmierne spożycie może doprowadzić do: nadpobudliwości, bezsenności i reakcji alergicznych, takich jak wysypka na skórze oraz katar sienny. Przypuszcza się, że w niektórych przypadkach jest przyczyną wystąpienia anemii. Dopuszczalne dzienne spożycie wynosi 5 mg/kg ciała.

•    E 150a – E150d karmel – cukier przeznaczony do spożycia, który został poddany działaniu wysokiej temperatury. Nadmierne ilości mogą wywołać problemy żołądkowe i jelitowe, nudności, a także doprowadzić do nadpobudliwości.    

•     E 151 czerń brylantowa dwuazowy barwnik spożywczy. Nadmierne spożycie może wywołać dolegliwości u osób uczulonych na salicylany, a także doprowadzić do przekształcenia przez bakterie występujące w jelitach, w toksyczne i szkodliwe dla organizmu substancje. Dopuszczalne dzienne spożycie wynosi 15 mg/kg ciała.

•     E 173 aluminium – metal występujący naturalnie. Stosowany do ozdabiania niektórych wyrobów cukierniczych. Jest bardzo szkodliwy dla organizmu i negatywnie wpływa na funkcjonowanie układu rozrodczego, nerwowego, a także krwionośnego. Może wywołać choroby płuc, nerek i spowodować wystąpienie choroby Alzheimera. Brak jest informacji o dopuszczalnym dziennym spożyciu.

•    E-180 czerwień litolowa – inne nazwy to karmin 6B" oraz litorlubina". Barwnik syntetyczny (azowy lub smołowy). Nadmierne spożywanie często jest przyczyną wystąpienia objawów alergicznych, takich jak: katar sienny, pokrzywka czy też zaburzenia funkcjonowania żołądka i jelit. Może  też powodować bezsenność oraz nadpobudliwość. Dopuszczalne dzienne spożycie wynosi 1,5 mg/kg masy ciała.


Opracowanie Jarosław Cieśla

Inne wpisy w tej kategorii

Cynk potrzebny od zaraz

2023-03-24

Cynk potrzebny od zaraz

Czy otrzymujemy wystarczającą ilość cynku? Większość ludzi nie. W rzeczywistości szacuje się, że PONAD 1,1 MILIARDA ma niebezpieczny niedobór cynku. Pamiętajmy jednak, że jest to po prostu niedob [...]

Czytaj dalej

Dlaczego warto jeździć na rowerze?

2023-03-24

Dlaczego warto jeździć na rowerze?

Rower to popularny pojazd, który ma wiele osób. Daje on nam możliwość szybszego dotarcia do celu, niż gdybyśmy chcieli dojść tam pieszo. Dzięki niemu możemy wybrać się na wycieczkę w trudno dostę [...]

Czytaj dalej

Graviola – owoc o wszechstronnych możliwościach

2023-03-23

Graviola – owoc o wszechstronnych możliwościach

Graviola (Annona muricata) to wiecznie zielone drzewo z rodziny flaszowcowatych, które do wzrostu upodobało sobie ciepły, tropikalny klimat. Naturalnie występuje tam, gdzie jest ciepło – np.: w A [...]

Czytaj dalej

Metformina czy berberyna w cukrzycy?

2023-03-22

Metformina czy berberyna w cukrzycy?

Wciąż istnieje ryzyko Cukrzyca typu 2 szybko staje się prawdziwą epidemią w cywilizowanych krajach. Statystyki pokazują stale rosnący trend otyłości, cukrzycy i związanych z nią powikłań, takich [...]

Czytaj dalej