Guarana – wspiera odchudzanie, zwalcza zmęczenie

Guarana – wspiera odchudzanie, zwalcza zmęczenie

Guarana to określenie dla nasion rośliny o nazwie Paullinia cupana. Pnącze pochodzi z dorzecza Amazonki. W owocu guarany, o kształcie gruszkowatej torebki, znajduje się duże, czarne nasiono (w liczbie od 1 do 3 sztuk). Nasiona są duże, okrągłe, białawe, z ciemnobrązowym okręgiem na górze przypominającym oko. Ze sproszkowanych nasion guarany wyrabia się kulki, z których przyrządza się napój pobudzający i odchudzający. Rdzenna ludność wykorzystuje guaranę od stuleci jako panaceum pokonujące zmęczenie. Podobno guarana ma w smaku: gorycz mniszka lekarskiego, teksturę kasztanów jadalnych i pachnie jak wędzarniczy dym.

Guarana została udomowiona przez Indian Sateré-Mawé ponad 500 lat temu. Ze względu na jej właściwości terapeutyczne jest to roślina wysoce ceniona przez Indian. Napoje z guarany poprawiają ich nastrój, pamięć, łagodzą stres psychiczny oraz fizyczny – 70 proc. wyprodukowanej guarany wykorzystywane jest do produkcji napojów bezalkoholowych i energetyzujących, a z pozostałych 30 proc. wytwarzany jest proszek.

Skład guarany


Guarana należy do roślin bogatych w niektóre rodzaje alkaloidów oddziałujących na ośrodkowy układ nerwowy, szczególnie zasobna jest w kofeinę, której zawiera do 6 proc. To jedna z roślin o najwyższym stężeniu tego alkaloidu. Oprócz kofeiny zawiera także: teobrominę, teofilinę, proantocyjanidyny, saponiny, garbniki oraz: potas, fosfor i żelazo.  



Guarana na zmęczenie


Przy braku dolegliwości ze strony serca, guarana polecana jest osobom zmęczonym fizycznie, które są zmęczone nawet pomimo odpowiedniej ilości jakościowego snu. Guarana „stawia” na nogi bardzo szybko – już w pierwszych dniach stosowania można odczuć jej wzmacniające działanie. Także osoby, które po spożytym posiłku czują potężne zmęczenie i senność, a mają jeszcze pracę do wykonania – powinny zażyć guaranę przed spożyciem posiłku. Kofeina i teobromina zawarte w guaranie znoszą uczucie znużenia i zmęczenia, a także niechęci do zwiększonego wysiłku. Guarana pomaga sprostać wymagającym wyzwaniom, przyśpiesza i usprawnia procesy myślowe, ułatwia pracę umysłową, polepsza procesy zapamiętywania i kojarzenia.



Guarana na odchudzanie


Guarana wspomaga odchudzanie, ponieważ poprawia podstawową przemianę materii i spalanie tłuszczu. Oczywiście samo zażywanie guarany nie sprawi, że ktoś w cudowny sposób schudnie, ale zasadne jest przyjrzenie się swoim nawykom żywieniowym i trybowi życia. Guaranina hamuje adipogenezę, czyli tworzenie się komórek tłuszczowych. Przeprowadzono badanie na 105 Polakach z nadwagą. Podawano im zestaw kapsułek zawierających guaranę, czarną i zieloną herbatę, strąki fasoli, chrom i tamaryndowiec malabarski. Po trzech miesiącach stosowania zaobserwowano znaczne zmniejszenie wskaźnika masy ciała (BMI) i tkanki tłuszczowej. W innym badaniu na 640 Brytyjczykach powyżej 60. roku życia podawano napoje na bazie guarany. Stwierdzono, że ich obwód w talii, ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu były niższy niż u osób w tym samym wieku, które nie miały nawyku spożywania tego napoju.


Guaranowe BHP


Guarany powinny unikać osoby z dolegliwościami sercowymi, kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także dzieci
poniżej 12. roku życia. Niezależnie od tego, czy chcesz zwiększyć poziom energii, odchudzić się, czy po prostu poprawić ogólny stan zdrowia, warto wypróbować guaranę.

Opracowała Agata Majcher



Inne wpisy w tej kategorii

Podwyższony kwas moczowy we krwi – o czym świadczy i jak go obniżyć?

2024-07-18

Podwyższony kwas moczowy we krwi – o czym świadczy i jak go obniżyć?

Podwyższony kwas moczowy we krwi – o czym świadczy, do czego prowadzi i jak go obniżyć? Sprawdzamy.

Czytaj dalej

Dieta paleolityczna i protokół autoimmunologiczny

2024-07-10

Dieta paleolityczna i protokół autoimmunologiczny

Dieta paleo, znana jest także jako dieta: paleolityczna, łowiecko-zbieracka lub z epoki kamiennej. To model żywieniowy wzorowany na diecie naszych przodków z epoki paleolitu. Sprawdź jak działa.

Czytaj dalej

Dłoń i paznokcie wskaźnikiem zdrowia

2024-07-09

Dłoń i paznokcie wskaźnikiem zdrowia

Wielkość, kształt, kontur i powierzchnia paznokci dają informację zarówno o przeważającym prakriti (konstytucja psychosomatyczna), jak i aktualnym stanie zdrowia organizmu. Sprawdź swoje zdrowie.

Czytaj dalej

Spirulina i chlorella – prozdrowotne algi?

2024-07-04

Spirulina i chlorella – prozdrowotne algi?

Spirulina i chlorella to zielononiebieskie algi, które najczęściej możemy kupić w postaci proszku lub kapsułek. Czy mają one silne właściwości prozdrowotne, czy raczej stoi za nimi dobry marketin [...]

Czytaj dalej

Rzuć na stałe palenie papierosów

2024-07-03

Rzuć na stałe palenie papierosów

Podpowiadamy jak skutecznie rzucić palenie. Jak nie wracać do nałogu. Jak być zdrowym. Wyjaśniamy dlaczego niektórym łatwiej jest rzucić palenie, podczas gdy inni mają z tym problem. Sprawdź już teraz

Czytaj dalej

Aktywności i ćwiczenia ruchowe na poprawę krążenia

2024-06-25

Aktywności i ćwiczenia ruchowe na poprawę krążenia

Przy kłopotach z krążeniem oprócz zastosowania odpowiedniego leczenia zaleca się również systematyczne uprawianie aktywności ruchowych, żebyśmy sami mogli sobie pomóc. Sprawdź jak ćwiczyć!

Czytaj dalej