Guarana – wspiera odchudzanie, zwalcza zmęczenie

Guarana – wspiera odchudzanie, zwalcza zmęczenie

Guarana to określenie dla nasion rośliny o nazwie Paullinia cupana. Pnącze pochodzi z dorzecza Amazonki. W owocu guarany, o kształcie gruszkowatej torebki, znajduje się duże, czarne nasiono (w liczbie od 1 do 3 sztuk). Nasiona są duże, okrągłe, białawe, z ciemnobrązowym okręgiem na górze przypominającym oko. Ze sproszkowanych nasion guarany wyrabia się kulki, z których przyrządza się napój pobudzający i odchudzający. Rdzenna ludność wykorzystuje guaranę od stuleci jako panaceum pokonujące zmęczenie. Podobno guarana ma w smaku: gorycz mniszka lekarskiego, teksturę kasztanów jadalnych i pachnie jak wędzarniczy dym.

Guarana została udomowiona przez Indian Sateré-Mawé ponad 500 lat temu. Ze względu na jej właściwości terapeutyczne jest to roślina wysoce ceniona przez Indian. Napoje z guarany poprawiają ich nastrój, pamięć, łagodzą stres psychiczny oraz fizyczny – 70 proc. wyprodukowanej guarany wykorzystywane jest do produkcji napojów bezalkoholowych i energetyzujących, a z pozostałych 30 proc. wytwarzany jest proszek.

Skład guarany


Guarana należy do roślin bogatych w niektóre rodzaje alkaloidów oddziałujących na ośrodkowy układ nerwowy, szczególnie zasobna jest w kofeinę, której zawiera do 6 proc. To jedna z roślin o najwyższym stężeniu tego alkaloidu. Oprócz kofeiny zawiera także: teobrominę, teofilinę, proantocyjanidyny, saponiny, garbniki oraz: potas, fosfor i żelazo.  Guarana na zmęczenie


Przy braku dolegliwości ze strony serca, guarana polecana jest osobom zmęczonym fizycznie, które są zmęczone nawet pomimo odpowiedniej ilości jakościowego snu. Guarana „stawia” na nogi bardzo szybko – już w pierwszych dniach stosowania można odczuć jej wzmacniające działanie. Także osoby, które po spożytym posiłku czują potężne zmęczenie i senność, a mają jeszcze pracę do wykonania – powinny zażyć guaranę przed spożyciem posiłku. Kofeina i teobromina zawarte w guaranie znoszą uczucie znużenia i zmęczenia, a także niechęci do zwiększonego wysiłku. Guarana pomaga sprostać wymagającym wyzwaniom, przyśpiesza i usprawnia procesy myślowe, ułatwia pracę umysłową, polepsza procesy zapamiętywania i kojarzenia.Guarana na odchudzanie


Guarana wspomaga odchudzanie, ponieważ poprawia podstawową przemianę materii i spalanie tłuszczu. Oczywiście samo zażywanie guarany nie sprawi, że ktoś w cudowny sposób schudnie, ale zasadne jest przyjrzenie się swoim nawykom żywieniowym i trybowi życia. Guaranina hamuje adipogenezę, czyli tworzenie się komórek tłuszczowych. Przeprowadzono badanie na 105 Polakach z nadwagą. Podawano im zestaw kapsułek zawierających guaranę, czarną i zieloną herbatę, strąki fasoli, chrom i tamaryndowiec malabarski. Po trzech miesiącach stosowania zaobserwowano znaczne zmniejszenie wskaźnika masy ciała (BMI) i tkanki tłuszczowej. W innym badaniu na 640 Brytyjczykach powyżej 60. roku życia podawano napoje na bazie guarany. Stwierdzono, że ich obwód w talii, ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu były niższy niż u osób w tym samym wieku, które nie miały nawyku spożywania tego napoju.


Guaranowe BHP


Guarany powinny unikać osoby z dolegliwościami sercowymi, kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także dzieci
poniżej 12. roku życia. Niezależnie od tego, czy chcesz zwiększyć poziom energii, odchudzić się, czy po prostu poprawić ogólny stan zdrowia, warto wypróbować guaranę.

Opracowała Agata MajcherInne wpisy w tej kategorii

Pestycydy w warzywach i owocach – jak je eliminować

2024-04-12

Pestycydy w warzywach i owocach – jak je eliminować

Pestycydy to substancje, zarówno syntetyczne, jak i naturalne, stosowane w celu eliminacji organizmów uważanych za szkodliwe lub niechciane. Jak wpływają na nasze zdrowie? Czy są groźne? Sprawdź.

Czytaj dalej

Nutritarianizm jako koncepcja zdrowego odżywiania

2024-04-08

Nutritarianizm jako koncepcja zdrowego odżywiania

Nutritarianizm to koncepcja zdrowego odżywiania, według której kluczowa jest nie tyle liczba spożywanych kalorii, co jakość składników odżywczych. Zwraca się szczególną uwagę na różnorodność w diecie.

Czytaj dalej

Aromaty z Alembika

2024-04-03

Aromaty z Alembika

Przy pomocy pięknego, połyskującego miedzią alembika można wydobyć aromaty z roślin. Podczas destylacji parą wodną z umieszczonych w nim ziół otrzymujemy bardzo cenne olejki eteryczne oraz hydrolaty.

Czytaj dalej

Te nawyki zwiększają ryzyko nowotworów. Unikaj ich!

2024-04-02

Te nawyki zwiększają ryzyko nowotworów. Unikaj ich!

Wielu przypadkom nowotworów można zapobiec, gdyby tylko w odpowiednim momencie życia chorzy wdrożyli odpowiednie, prozdrowotne nawyki do swojego codziennego funkcjonowania. Dowiedz się więcej.

Czytaj dalej

Mutacja genu MTHFR i problemy z metylacją

2024-03-26

Mutacja genu MTHFR i problemy z metylacją

Z biegiem lat nasze ciała mogą napotkać pewne trudności w prawidłowym metylowaniu DNA. W rezultacie mogą pojawiać się błędy w DNA, zwiększające ryzyko rozwoju chorób, takich jak nowotwory.

Czytaj dalej