Jabłkowe ciekawostki

Jabłkowe ciekawostki

Jabłko to bez wątpienia najpopularniejszy owoc w naszym kraju. O niesamowitych właściwościach prozdrowotnych jabłek napisano i powiedziano już niemal wszystko, ale chciałbym przypomnieć o tych cudownych owocach w formie ciekawostek.

Powszechnie znane jest powiedzenie: „zjedz jedno jabłko dziennie, a lekarz nie będzie ci potrzebny", ale czy korzystamy z dobrodziejstwa tych pięknych, smacznych, tanich, a przede wszystkim zdrowych owoców?  Oto kilka ciekawostek, o których być może nie wszyscy wiedzą.



Samo zdrowie

Spośród witamin zawartych w jabłkach najwięcej stanowi witamina C. W 100 g owocu znajdziemy około 4–5 mg (w zależności od odmiany) wspomnianej witaminy, co stanowi  ok. 20 proc. naszego dziennego zapotrzebowania. Z niczym nie można jednak przesadzać. Jabłko szybko fermentuje, więc przy dużej ilości spożytych owoców może dojść do wzdęć czy bólu brzucha. Należy też pamiętać, że przy nadmiernym spożyciu fermentacja może spowodować podniesienie poziomu alkoholu we krwi (Uwaga, kierowcy!) oraz glukozy (Uwaga, diabetycy!). Zdrowa osoba może zjeść 1–3 jabłka dziennie, natomiast diabetycy najlepiej, jeśli zjedzą jedno jabłko. Ciekawostką jest jednak to, że pomimo zawartości fruktozy jabłka zapobiegają cukrzycy typu II.


Błąd, który często popełniają młode mamy, podając dziecku jabłko, to obieranie owocu ze skórki. Bezpośrednio pod skórką koncentruje się najwięcej dobroczynnych składników (dotyczy to zresztą większości owoców i warzyw), więc odrzucając skórkę, sami pozbawiamy się drogocennej esencji. Ponadto badania naukowe dowodzą, że obecne w skórce triterpenoidy zabijają komórki rakowe, a także hamują ich rozwój. Najskuteczniejsze działanie przeciwnowotworowe odnotowano w przypadku raka: jelita, wątroby i piersi.

Dobrą wiadomością dla osób odchudzających się jest też fakt, że jabłka są niskokaloryczne. Średniej wielkości owoc, pomimo obecności fruktozy, zawiera tylko około 90 kalorii.

Omawiane owoce to również bogactwo błonnika, który zmniejsza wchłanianie cholesterolu oraz cukrów. Zapobiega on tym samych chorobom układu krążenia, miażdżycy oraz cukrzycy i szeregu jej groźnych powikłań. Spowolnione wchłanianie cukrów zapobiega jednocześnie nagłym wyrzutom insuliny, co sprzyja utrzymaniu szczupłej sylwetki. Co ważne błonnik działa również przeciwnowotworowo.


Z kolei zawarte w jabłkach pektyny wspomagają pracę układu pokarmowego, a przede wszystkim jelit. Dobra perystaltyka zapewnia dokładne wypróżnianie oraz zapobiega powstawaniu kamieni kałowych. Przynosi także ukojenie osobom borykającym się z zespołem jelita drażliwego.
    
Oprócz witamin jabłka zawierają wiele minerałów, przede wszystkim wapń i krzem. Pierwiastki te gwarantują zdrowe: skórę, włosy i paznokcie. Natomiast bogactwo flawonoidów (naturalne barwniki) powoduje wzmocnienie odporności organizmu.

Jabłka stanowią również... naturalną szczoteczkę do zębów. Podczas spożywania twardych owoców samoistnie czyścimy zęby, usuwając z nich osad. Nie zastąpi to oczywiście szczotkowania zębów, ale jest swego rodzaju uzupełnieniem zabiegów higieny jamy ustnej.

Przechowywanie i spożycie



Warto wiedzieć, że przechowując jabłka, należy je trzymać z dala od innych owoców. Wydzielają one bowiem etylen, który powoduje, że znajdujące się w pobliżu inne owoce zaczynają szybciej psuć się. Ale zjawisko to można wykorzystać i w pozytywny sposób. Gdy mamy jakieś niedojrzałe owoce i chcemy, aby szybciej dojrzały, można je umieścić w pobliżu jabłek. Wówczas, dzięki wspomnianej substancji, proces dojrzewania sąsiadujących owoców znacznie przyspieszy.


Zaleca się spożywanie jabłek przede wszystkim na surowo, oczywiście ze skórką, po dokładnym ich umyciu. Taka forma spożycia zapewni największy efekt zdrowotny. Owoce myjemy bezpośrednio przed spożyciem, albowiem wcześniejsze ich umycie usunie warstwę ochronną, co przyspieszy ich gnicie.

Jabłka można również wykorzystać do wypieków czy też ususzyć. Temu celowi najlepiej służy gatunek pochodzący z Francji o nazwie „szara reneta". Powiadają, że gatunek ten wyhodowali cystersi w XVII wieku. Szarlotka na bazie szarej renety to coś niesamowicie smacznego.


Jabłka mogą również stanowić znakomity dodatek do deserów, ale być też samoistną przekąska między posiłkami.

Korzystajmy więc z darów natury, w tym z ogólnie dostępnych jabłek. Niech wizyta u lekarza będzie ostatecznością.
    

Opracowanie Sławomir Śmiełowski
    
    
    
    
    

Inne wpisy w tej kategorii

Ćwiczenia na rwę kulszową

2024-04-24

Ćwiczenia na rwę kulszową

Czasami przy niekontrolowanym schyleniu się nagle czujemy ostry ból w okolicach odcinka lędźwiowego kręgosłupa. To może oznaczać, że właśnie mamy do czynienia z rwą kulszową. Jak sobie pomóc?

Czytaj dalej

Dzieci w wirtualnym świecie

2024-04-16

Dzieci w wirtualnym świecie

Dzieci powinny być chronione przed pułapką uzależnienia od cyfrowych mediów. Rozwój dziecka to przebywanie w realnym świecie, a nie w cyberprzestrzeni, która potrafi okaleczać. Czytaj więcej.

Czytaj dalej

Pestycydy w warzywach i owocach – jak je eliminować

2024-04-12

Pestycydy w warzywach i owocach – jak je eliminować

Pestycydy to substancje, zarówno syntetyczne, jak i naturalne, stosowane w celu eliminacji organizmów uważanych za szkodliwe lub niechciane. Jak wpływają na nasze zdrowie? Czy są groźne? Sprawdź.

Czytaj dalej

Nutritarianizm jako koncepcja zdrowego odżywiania

2024-04-08

Nutritarianizm jako koncepcja zdrowego odżywiania

Nutritarianizm to koncepcja zdrowego odżywiania, według której kluczowa jest nie tyle liczba spożywanych kalorii, co jakość składników odżywczych. Zwraca się szczególną uwagę na różnorodność w diecie.

Czytaj dalej

Te nawyki zwiększają ryzyko nowotworów. Unikaj ich!

2024-04-02

Te nawyki zwiększają ryzyko nowotworów. Unikaj ich!

Wielu przypadkom nowotworów można zapobiec, gdyby tylko w odpowiednim momencie życia chorzy wdrożyli odpowiednie, prozdrowotne nawyki do swojego codziennego funkcjonowania. Dowiedz się więcej.

Czytaj dalej