Jak pić wodę

Jak pić wodę

Jakość i ilość spożywanej wody to jeden z najważniejszych czynników wpływających na nasze zdrowie

Jeśli chcemy się zdrowo się odżywiać, musimy dostarczać organizmowi odpowiednią ilość wody o wysokich walorach prozdrowotnych. Wbrew pozorom nie jest to takie proste.

Doktor nauk medycznych, profesor i autor ponad 200 prac naukowych – Iwan Pawłowicz Nieumywakin to niekwestionowany autorytet w dziedzinie medycyny naturalnej. Zajmował się on między innymi wpływem wody na stan naszego organizmu. Twierdził, że dzień powinniśmy rozpocząć od wypicia szklanki wody ze szczyptą soli wziętą wcześniej do ust. Pozwala to uzupełnić niedobory wody i ułatwia usuwanie szkodliwych produktów metabolizmu.

Taka praktyka chroni nas przed powstawaniem kamieni żółciowych, ponieważ pozwala usunąć żółć, która zabrała się przez noc. Ponieważ największa aktywność pęcherzyka żółciowego przypada między godziną 5 a 7 rano, to najlepszy efekt przyniesie wypicie wody tuż po wstaniu. Wtedy działa ona również jako antyoksydant, a także rozpuszcza szkodliwe twory mocznikowe nagromadzone w organizmie.

Zaleca się również wypijanie pół szklanki osolonej wody w ciągu dnia. Pozwala to na pozbycie się uczucia głodu. Należy dodać, że zarówno za łaknienie, jak i uczucie pragnienia, odpowiada histamina. Jeśli organizm nie jest odpowiednio nawodniony, czujemy głód, choć tak naprawdę powinniśmy uzupełnić niedobory wody. Często popełnianym błędem jest wypijanie dużej ilości wody w trakcie i po posiłku. Powoduje to rozcieńczenie soków żołądkowych, a niedostatecznie strawiony pokarm podlega procesom fermentacyjnym i gnilnym. Należy dodać, że nie powinniśmy przekraczać dziennej zalecanej dawki soli: 2–3 g. Jeśli podejrzewamy, że poziom soli w naszej diecie jest za wysoki, to przez jakiś czas należy pić wodę bez soli.

By nasycić wodę tlenem, należy wielokrotnie przelewać ją z naczynia do naczynia. Tak właśnie wygląda tradycyjna ceremonia przygotowania herbaty w krajach Azji Środkowej. W ten sposób przygotowana woda ma doskonały wpływ na nasze samopoczucie, likwiduje mdłości i przynosi ulgę przy wielu innych dolegliwościach.

Nawodnienie organizmu ma bardzo istotny wpływ na stan naszego organizmu. Odwodnieniu organizmu towarzyszy wiele objawów: ból głowy, bezsenność, depresja, drażliwość, obrzęk pod oczami, zaparcia, obrzęki stóp, kurcze łydek, nadciśnienie i niedociśnienie. Najprostszym testem mówiącym o nawodnieniu naszego organizmu jest obserwacja moczu. Mocz powinien być bezwonny i bezbarwny. Żółty wskazuje na umiarkowane nawodnienie, zaś mętny mocz koloru pomarańczowego to znak, że nasz organizm jest niebezpiecznie odwodniony.


Radosław Lesz

Inne wpisy w tej kategorii

Nutritarianizm jako koncepcja zdrowego odżywiania

2024-04-08

Nutritarianizm jako koncepcja zdrowego odżywiania

Nutritarianizm to koncepcja zdrowego odżywiania, według której kluczowa jest nie tyle liczba spożywanych kalorii, co jakość składników odżywczych. Zwraca się szczególną uwagę na różnorodność w diecie.

Czytaj dalej

Te nawyki zwiększają ryzyko nowotworów. Unikaj ich!

2024-04-02

Te nawyki zwiększają ryzyko nowotworów. Unikaj ich!

Wielu przypadkom nowotworów można zapobiec, gdyby tylko w odpowiednim momencie życia chorzy wdrożyli odpowiednie, prozdrowotne nawyki do swojego codziennego funkcjonowania. Dowiedz się więcej.

Czytaj dalej

Te witaminy chronią przed nowotworami

2024-03-21

Te witaminy chronią przed nowotworami

Odpowiednie spożycie witamin i składników mineralnych może mieć przełożenie na ryzyko zachorowania na różnego typu nowotwory. W niniejszym artykule skupimy się na tej pierwszej grupie – witaminach.

Czytaj dalej

Program Arbonne - 30 Dni Do Zdrowego Stylu Życia

2024-03-20

Program Arbonne - 30 Dni Do Zdrowego Stylu Życia

Weź udział w oczyszczającym programie żywieniowym marki Arbonne. Zadzwoń do mnie o szczegóły!

Czytaj dalej

Zakazana bakteria wsparciem w samoleczeniu organizmu

2024-03-14

Zakazana bakteria wsparciem w samoleczeniu organizmu

Kluczowym dla naszego zdrowia jest stan mikroflory jelitowej, bowiem zasiedlające jelita bakterie, mają szczególne znaczenie w zdrowiu całego organizmu. Poznaj ważną dla zdrowia bakterię Narine.

Czytaj dalej