Jak zażywać galgant

Jak zażywać galgant

Galgant (Alpinia lekarska) jest ceniony od wielu wieków

Jego właściwości lecznicze rozsławiła między innymi św. Hildegarda. Przyjmowanie tej rośliny w różnej formie to dobry pomysł na walkę z wieloma dolegliwościami.

Sproszkowany korzeń z miodem

Korzeń galgantu ma bardzo ostry smak, dlatego, by go nieco złagodzić, zaleca się zmieszać go z miodem w różnych stężeniach:

  • 5 g proszku na 100 g miodu (dawka dla dzieci oraz dla osób z wrażliwymi kubkami smakowymi)
  • 10 g proszku na 100 g miodu
  • 20 g proszku na 100 g miodu
  • 30 g proszku na 100 g miodu


Kurację należy rozpocząć od stężenia 10%. Po każdym posiłku rozpuścić 1–2 szczypty mieszanki  w ustach. Stopniowo zwiększać stężenie galgantu. Galgant działa natychmiastowo.

Miód z galgantem pomaga przy bólach serca, mdłościach, zmęczeniu, kolce żółciowej i niestrawnościach.

Powidła z galgantem

Receptury świętej Hildegardy, choć przetrwały wieki, to jednak nie są zbyt precyzyjne. Mimo to dostarczają cennych wskazówek, jak leczyć niewydolność serca z towarzyszącymi dusznościami i zastojem krwi w żołądku. To dla tych osób przeznaczona jest kuracja z galgantowych powideł. Oto przepis:

2 części majeranku, 2 części nasion selera, 1 część galgantu i odrobinę białego pieprzu zetrzeć na proszek. Dodać nieco ugotowanego miodu i przyrządzić powidła, gotując powoli.

Święta z Bingen zaleca, by powidła zażywać od kilku tygodni do dwóch miesięcy, zaczynając od dwóch razy dziennie (po 1 łyżeczce), stopniowo zwiększając dawkę do 6 łyżeczek dziennie.

Uwagi

Może wystąpić podrażnienie nerek, dlatego koniecznie trzeba kontrolować i badać mocz. Na początku lub w trakcie kuracji mogą wystąpić biegunki, wówczas należy zmniejszyć dawkę lub dodać więcej miodu.

Tabletki z galgantu

Galgant to najszybciej działający lek nasercowy polecany przez Hildegardę. Działa objawowo, sam w sobie nie leczy choroby. Święta z Bingen poleca zażywać tabletki z galgantu jako natychmiastowo działające lekarstwo przy nagłych i silnych zawrotach głowy, zasłabnięciach, bólach serca, ataku dusznicy bolesnej, ataku serca oraz przy gorączce wirusowej.

Stosować przed planowanym wysiłkiem fizycznym lub spodziewanym stresem, bądź w trakcie rozpoczynającego się bólu serca. W tym przypadku Hildegarda radzi rozpuścić 1–2 tabletki w ustach (można je ssać lub rozgryźć). W żadnym wypadku nie połykać w całości. Jeśli po 5–10 minutach nie nastąpi poprawa, należy powtórzyć proces.

W przypadku zmęczenia lub wyczerpania rozpuścić tabletkę w płynie i wypić.

W razie zawrotów głowy rozgryźć 2 tabletki.


Agata Majcher

Inne wpisy w tej kategorii

Aromaty z Alembika

2024-04-03

Aromaty z Alembika

Przy pomocy pięknego, połyskującego miedzią alembika można wydobyć aromaty z roślin. Podczas destylacji parą wodną z umieszczonych w nim ziół otrzymujemy bardzo cenne olejki eteryczne oraz hydrolaty.

Czytaj dalej

Moringa – dla diabetyków i nie tylko

2024-03-22

Moringa – dla diabetyków i nie tylko

Właściwości i popularność moringi na terenie subkontynentu indyjskiego spowodowały, że znalazła szerokie zastosowanie w naturalnej medycynie ajurwedyjskiej. Posiada niezwykłe walory leczniczo-odżywcze

Czytaj dalej

Kompleks ziołowy Carska w profilaktyce zdrowia

2024-01-18

Kompleks ziołowy Carska w profilaktyce zdrowia

Obecnie dużo się mówi o jakości soków żołądkowych, mało jednak wskazuje się na ich ilości, jakie organizm powinien produkować. W ciągu dnia człowiek powinien wytwarzać 10–12 litrów soków żołądkow [...]

Czytaj dalej

Aronocard – wsparcie dla serca na miarę XXI wieku

2024-01-08

Aronocard – wsparcie dla serca na miarę XXI wieku

Recepturę preparatu Aronocard opracował Zbigniew T. Nowak – ceniony w kraju znawca roślin leczniczych, autor dziesiątek bestsellerów o tej tematyce i ekspert telewizyjny. Poznaj i pokochaj Aronocard.

Czytaj dalej

Dania i przyprawy, które pomogą ci się rozgrzać zimą

2024-01-02

Dania i przyprawy, które pomogą ci się rozgrzać zimą

Zimą warto zadbać o rozgrzanie ciała od środka. Dzięki temu będziemy mieli więcej energii do działania i starczy nam sił do sprostania różnym codziennym obowiązkom.

Czytaj dalej

Sięgnij po kiszonki

2023-12-28

Sięgnij po kiszonki

Nie znam osoby, która nie lubiłaby kiszonek. Jest to jeden z najstarszych sposobów na zabezpieczenie produktów przed zepsuciem, a przy okazji metoda na jakże smaczne i zdrowe przysmaki. Moje poko [...]

Czytaj dalej