Jonizacja powietrza, czyli apiterapia i aromatoterapia w jednym!

Jonizacja powietrza, czyli apiterapia i aromatoterapia w jednym!

Palenie świec woskowych wpływa korzystnie na nasz organizm, zaś sam wosk jonizuje powietrze…

Apiterapia to nauka o leczniczych właściwościach medycznych produktów pszczelich, także za pomocą jonizacji powietrza poprzez spalanie świec wykonanych z naturalnego wosku pszczelego. Wraz z trawieniem wosku przez płomień wydostają się jonizatory powietrza w pomieszczeniu, w którym świeca jest spalana. Im pali się ona dłużej lub jest grubsza (a więc zawiera więcej woszczyny), tym więcej jonizatorów się wydostaje. W taki oto sposób za jednym razem skupiamy dwie medyczne dziedziny: apiterapię i aromatoterapię. Aromatoterapia to lecznictwo za pomocą zapachów – zazwyczaj roślinnych olejów eterycznych wyizolowanych w procesach destylacji z roślin poprzez podłoże olejne. W ulu taką naturalną bazą aromatoterapii jest samo powietrze ulowe. A więc powietrze wydostające się z ula. Zawiera ono: zapach pszczół i ich feromony, zapach matki pszczelej, zapach wosku, larw, jajeczek, mleczka pszczelego, pyłku, pierzgi i propolisu wewnątrz ula.

Powietrze z ula – ciekawa i skuteczna terapia

Powietrze ulowe to coraz bardziej znana i lubiana forma pszczołolecznictwa – nie tylko na wschodzie Europy czy w Euroazji. Jest także chętnie stosowana w Polsce i Europie Zachodniej. Co prawda dostępność powietrza ulowego jest ograniczona do sezonu letniego. Niestety też do takich miejsc trudno dotrzeć – zazwyczaj są w sporej odległości od terenów, do których łatwo dojechać. Właśnie tam można skorzystać z takiego powietrza lub komory apiterapeutycznej – jednak mimo wszystko warto przynajmniej raz w życiu przekonać się o skuteczności metody i skorzystać z inhalacji powietrzem ulowym. Oczywiście pod warunkiem, że nie mamy przeciwskazań, np. uczulenia na produkty pszczele i ich pochodne.

Co zamiast?

Co zatem zrobić, jeśli nie możemy skorzystać z takiej komory, a bardzo chcielibyśmy spróbować? Lub: co jeśli korzystamy z niej w sezonie letnim, ale zimą, wiosną, jesienią nie jest to możliwe lub trasa jest zbyt daleka? 

Skuteczną pomocą i rozwiązaniem zastępczym będzie wosk pszczeli. A dokładniej: świece woskowe wykonane z tego wosku, pod warunkiem że są naturalne i spalamy je właściwie. Co dają nam takie świece? Omówimy to w dalszej części artykułu. 

Właściwości, zalety i zastosowanie świec z wosku pszczelego 

Wśród najprostszych właściwości i zalet świec z wosku pszczelego jest światło, jakie dają. Jest ono dość widoczne – pod warunkiem, że świeca spala się systematycznie, a co za tym idzie, został dobrany odpowiedni knot do szerokości świecy. Ważne, aby knoty również były z tkanin naturalnych, organicznych, a więc: lnianych, bawełnianych, konopnych lub zastępczo drzewnych, np. knoty drzewne osikowe – dodawane kiedyś do starych świec w glinianych miseczkach.

Jakie zatem zalety czerpiemy ze spalania świecy woskowej? Owszem, jest ona droższa niż stearynowa lub parafinowa. Jednak to z racji naturalnego surowca i sposobu jego szczególnego pozyskiwania. Pierwszy argument „za” to samo wprowadzanie substancji przyjaznej środowisku i naszemu organizmowi. Wosk jest naturalny, parafina lub stearyna to syntetyczne pochodne ropy, co samo w sobie już jest nienaturalne. 

Po drugie, spalany wosk pszczeli zapewnia nam coś takiego jak jonizację powietrza w pomieszczeniu, w którym spalamy świecę woskową. A więc w wyniku spalania wosku, powietrze zostaje oczyszczone, rozładowane z plusowych jonów, które niekorzystnie wpływają na nasze organizmy. A to sprawia, że łatwiej, szybciej i lepiej śpimy, wypoczywamy, regenerujemy siły, a nasza witalność nabiera większej mocy. Minimum kilkugodzinne palenie świecy, w wyniku topnienia wosku, ulatnia olejki eteryczne woskowe, witaminę C, którą wosk zawiera, a także propolis oraz olejki eteryczne roślin, z którymi wosk wewnątrz ula miał kontakt. Gniazdo to główne skupisko pszczół obsiadających ramki z woszczyną, gdzie toczy się życie rodziny pszczelej. 

Spalanie świec woskowych ma jeszcze jedną ważną zaletę – neutralizuje zapach powietrza, wyciszając nas, działa uspokajająco i kojąco, łagodzi układ nerwowy, czyli korzystnie wpływa na wypoczynek. Dezynfekuje powietrze, oczyszcza i działa bakteriostatycznie na otoczenie. Czyli samo w sobie już jest dla nas właściwą drogą do obrania właściwego kierunku – ku zdrowiu. 

Przekonajmy się zatem sami, czy na nas również taki rodzaj api- i aromatoterapii działa właściwie. Gdy zdrowie człowieka zawodzi, wtedy warto zmienić stare nawyki i przyzwyczajenia. Harmonia zdrowia emocjonalnego jest oznaką naszego zdrowia fizycznego. 

Warto sięgać po proste, ale stare i sprawdzone sposoby, nim chwycimy za silną chemię. Organizm przyzwyczajony do silnej chemii traci bodźce reakcyjne na naturalne zabiegi, proste rozwiązania i medyczne praktyki. 

Wosk ceniony był do XVIII wieku jako „pszczele złoto‘’ – działał jak waluta. Świece pszczele to naprawdę przydatna sprawa dla ludzi aktywnych. 

Opracował Łukasz Karol Uliasz

Inne wpisy w tej kategorii

Helioterapia, czyli leczenie słońcem

2023-06-07

Helioterapia, czyli leczenie słońcem

Kiedy jest pochmurno, czy też pada deszcz, wtedy nie mamy ochoty na przebywanie poza własnym mieszkaniem. Natomiast gdy tylko słońce wyjdzie zza chmur, od razu poprawia się humor i wyjście na świ [...]

Czytaj dalej

Myśl jest początkiem wszystkiego…

2023-06-07

Myśl jest początkiem wszystkiego…

Czy starość musi być czasem smutku, samotności i zgorzknienia? Na przestrzeni wieków ludzie marzyli o nieśmiertelności i poszukiwali legendarnego eliksiru młodości. Obecnie tym zagadnieniem zajmu [...]

Czytaj dalej

Antybiotyczna żywność

2023-06-06

Antybiotyczna żywność

Natura od zarania dziejów pozwala nam czerpać garściami z jej bogatego menu, a człowiek – obserwując świat wokół niego – dostrzegł, co pomaga, a co szkodzi. Czy wiecie że… Już 7–9 tys. lat tem [...]

Czytaj dalej

Borowina – Limus – zastosowanie i działanie

2023-06-02

Borowina – Limus – zastosowanie i działanie

Borowina to naturalny produkt powstały wskutek powolnego beztlenowego butwienia szczątków roślinnych i zwierzęcych w warunkach dużej wilgotności będący odmianą torfu. Jednak w przeciwieństwie do [...]

Czytaj dalej

Prozdrowotna kuchnia azjatycka

2023-05-31

Prozdrowotna kuchnia azjatycka

Kuchnia azjatycka uważana jest za jedną z najzdrowszych na świecie. Wiele regionów Azji szczyci się z długo żyjących mieszkańców, a sposób odżywiania się jest jednym z głównych czynników przyczyn [...]

Czytaj dalej

Dlaczego boli nas coraz dokuczliwiej?

2023-05-30

Dlaczego boli nas coraz dokuczliwiej?

Chociaż dostęp do leczenia bólu jest uważany za podstawowe prawo człowieka (1), bezpieczne i skuteczne jego leczenie nadal jest dla wielu niedoścignionym marzeniem. W Stanach Zjednoczonych ponad [...]

Czytaj dalej