Jonizacja powietrza, czyli apiterapia i aromatoterapia w jednym!

Jonizacja powietrza, czyli apiterapia i aromatoterapia w jednym!

Palenie świec woskowych wpływa korzystnie na nasz organizm, zaś sam wosk jonizuje powietrze…

Apiterapia to nauka o leczniczych właściwościach medycznych produktów pszczelich, także za pomocą jonizacji powietrza poprzez spalanie świec wykonanych z naturalnego wosku pszczelego. Wraz z trawieniem wosku przez płomień wydostają się jonizatory powietrza w pomieszczeniu, w którym świeca jest spalana. Im pali się ona dłużej lub jest grubsza (a więc zawiera więcej woszczyny), tym więcej jonizatorów się wydostaje. W taki oto sposób za jednym razem skupiamy dwie medyczne dziedziny: apiterapię i aromatoterapię. Aromatoterapia to lecznictwo za pomocą zapachów – zazwyczaj roślinnych olejów eterycznych wyizolowanych w procesach destylacji z roślin poprzez podłoże olejne. W ulu taką naturalną bazą aromatoterapii jest samo powietrze ulowe. A więc powietrze wydostające się z ula. Zawiera ono: zapach pszczół i ich feromony, zapach matki pszczelej, zapach wosku, larw, jajeczek, mleczka pszczelego, pyłku, pierzgi i propolisu wewnątrz ula.

Powietrze z ula – ciekawa i skuteczna terapia

Powietrze ulowe to coraz bardziej znana i lubiana forma pszczołolecznictwa – nie tylko na wschodzie Europy czy w Euroazji. Jest także chętnie stosowana w Polsce i Europie Zachodniej. Co prawda dostępność powietrza ulowego jest ograniczona do sezonu letniego. Niestety też do takich miejsc trudno dotrzeć – zazwyczaj są w sporej odległości od terenów, do których łatwo dojechać. Właśnie tam można skorzystać z takiego powietrza lub komory apiterapeutycznej – jednak mimo wszystko warto przynajmniej raz w życiu przekonać się o skuteczności metody i skorzystać z inhalacji powietrzem ulowym. Oczywiście pod warunkiem, że nie mamy przeciwskazań, np. uczulenia na produkty pszczele i ich pochodne.

Co zamiast?

Co zatem zrobić, jeśli nie możemy skorzystać z takiej komory, a bardzo chcielibyśmy spróbować? Lub: co jeśli korzystamy z niej w sezonie letnim, ale zimą, wiosną, jesienią nie jest to możliwe lub trasa jest zbyt daleka? 

Skuteczną pomocą i rozwiązaniem zastępczym będzie wosk pszczeli. A dokładniej: świece woskowe wykonane z tego wosku, pod warunkiem że są naturalne i spalamy je właściwie. Co dają nam takie świece? Omówimy to w dalszej części artykułu. 

Właściwości, zalety i zastosowanie świec z wosku pszczelego 

Wśród najprostszych właściwości i zalet świec z wosku pszczelego jest światło, jakie dają. Jest ono dość widoczne – pod warunkiem, że świeca spala się systematycznie, a co za tym idzie, został dobrany odpowiedni knot do szerokości świecy. Ważne, aby knoty również były z tkanin naturalnych, organicznych, a więc: lnianych, bawełnianych, konopnych lub zastępczo drzewnych, np. knoty drzewne osikowe – dodawane kiedyś do starych świec w glinianych miseczkach.

Jakie zatem zalety czerpiemy ze spalania świecy woskowej? Owszem, jest ona droższa niż stearynowa lub parafinowa. Jednak to z racji naturalnego surowca i sposobu jego szczególnego pozyskiwania. Pierwszy argument „za” to samo wprowadzanie substancji przyjaznej środowisku i naszemu organizmowi. Wosk jest naturalny, parafina lub stearyna to syntetyczne pochodne ropy, co samo w sobie już jest nienaturalne. 

Po drugie, spalany wosk pszczeli zapewnia nam coś takiego jak jonizację powietrza w pomieszczeniu, w którym spalamy świecę woskową. A więc w wyniku spalania wosku, powietrze zostaje oczyszczone, rozładowane z plusowych jonów, które niekorzystnie wpływają na nasze organizmy. A to sprawia, że łatwiej, szybciej i lepiej śpimy, wypoczywamy, regenerujemy siły, a nasza witalność nabiera większej mocy. Minimum kilkugodzinne palenie świecy, w wyniku topnienia wosku, ulatnia olejki eteryczne woskowe, witaminę C, którą wosk zawiera, a także propolis oraz olejki eteryczne roślin, z którymi wosk wewnątrz ula miał kontakt. Gniazdo to główne skupisko pszczół obsiadających ramki z woszczyną, gdzie toczy się życie rodziny pszczelej. 

Spalanie świec woskowych ma jeszcze jedną ważną zaletę – neutralizuje zapach powietrza, wyciszając nas, działa uspokajająco i kojąco, łagodzi układ nerwowy, czyli korzystnie wpływa na wypoczynek. Dezynfekuje powietrze, oczyszcza i działa bakteriostatycznie na otoczenie. Czyli samo w sobie już jest dla nas właściwą drogą do obrania właściwego kierunku – ku zdrowiu. 

Przekonajmy się zatem sami, czy na nas również taki rodzaj api- i aromatoterapii działa właściwie. Gdy zdrowie człowieka zawodzi, wtedy warto zmienić stare nawyki i przyzwyczajenia. Harmonia zdrowia emocjonalnego jest oznaką naszego zdrowia fizycznego. 

Warto sięgać po proste, ale stare i sprawdzone sposoby, nim chwycimy za silną chemię. Organizm przyzwyczajony do silnej chemii traci bodźce reakcyjne na naturalne zabiegi, proste rozwiązania i medyczne praktyki. 

Wosk ceniony był do XVIII wieku jako „pszczele złoto‘’ – działał jak waluta. Świece pszczele to naprawdę przydatna sprawa dla ludzi aktywnych. 

Opracował Łukasz Karol Uliasz

Inne wpisy w tej kategorii

Diagnoza z twarzy

2024-06-05

Diagnoza z twarzy

W ajurwedzie obraz całego człowieka daje niesamowite możliwości diagnostyczne. Sprawdzamy jakie sekrety kryje nasza twarz.

Czytaj dalej

Techniki samouzdrawiania przy przewlekłym stresie

2024-05-28

Techniki samouzdrawiania przy przewlekłym stresie

Stres przewlekły wydaje się być już pewną stałą cechą współczesnych cywilizacji. Czy możemy się jeszcze przed nim ustrzec? Czy istnieje możliwość pozbycia się stresorów z naszego życia?

Czytaj dalej

Jelita – nasz drugi mózg

2024-05-22

Jelita – nasz drugi mózg

Jelita nazywane są naszym „drugim mózgiem”. Gdy niedomagają, odbija się to negatywnie na całym organizmie. Sprawdź jak.

Czytaj dalej

Żywienie makrobiotyczne według Jewgienija Lebiediewa

2024-05-14

Żywienie makrobiotyczne według Jewgienija Lebiediewa

Leczenie alternatywne zdobywa ostatnimi laty coraz więcej zwolenników. Niezwykle dużą skutecznością w leczeniu poważnych chorób ma żywienie makrobiotyczne autorstwa Jewgienija Lebiediewa. Sprawdź.

Czytaj dalej

Apiterapia – leczenie produktami pochodzącymi od pszczół

2024-05-09

Apiterapia – leczenie produktami pochodzącymi od pszczół

Apiterapia jest metodą leczenia za pomocą różnych produktów, które są wytwarzane przez pszczoły. Wykorzystuje się nie tylko miód, ale także jad pszczeli oraz propolis. Zobacz jak działa.

Czytaj dalej

Jak ćwiczyć, żeby masować organy wewnętrzne?

2024-05-08

Jak ćwiczyć, żeby masować organy wewnętrzne?

Gdy nasze organy wewnętrzne szwankują, to aktywność ruchowa może wpłynąć na ich lepsze funkcjonowanie. Jakie ćwiczenia w tym pomogą?

Czytaj dalej