Jonizacja powietrza, czyli apiterapia i aromatoterapia w jednym!

Jonizacja powietrza, czyli apiterapia i aromatoterapia w jednym!

Palenie świec woskowych wpływa korzystnie na nasz organizm, zaś sam wosk jonizuje powietrze…

Apiterapia to nauka o leczniczych właściwościach medycznych produktów pszczelich, także za pomocą jonizacji powietrza poprzez spalanie świec wykonanych z naturalnego wosku pszczelego. Wraz z trawieniem wosku przez płomień wydostają się jonizatory powietrza w pomieszczeniu, w którym świeca jest spalana. Im pali się ona dłużej lub jest grubsza (a więc zawiera więcej woszczyny), tym więcej jonizatorów się wydostaje. W taki oto sposób za jednym razem skupiamy dwie medyczne dziedziny: apiterapię i aromatoterapię. Aromatoterapia to lecznictwo za pomocą zapachów – zazwyczaj roślinnych olejów eterycznych wyizolowanych w procesach destylacji z roślin poprzez podłoże olejne. W ulu taką naturalną bazą aromatoterapii jest samo powietrze ulowe. A więc powietrze wydostające się z ula. Zawiera ono: zapach pszczół i ich feromony, zapach matki pszczelej, zapach wosku, larw, jajeczek, mleczka pszczelego, pyłku, pierzgi i propolisu wewnątrz ula.

Powietrze z ula – ciekawa i skuteczna terapia

Powietrze ulowe to coraz bardziej znana i lubiana forma pszczołolecznictwa – nie tylko na wschodzie Europy czy w Euroazji. Jest także chętnie stosowana w Polsce i Europie Zachodniej. Co prawda dostępność powietrza ulowego jest ograniczona do sezonu letniego. Niestety też do takich miejsc trudno dotrzeć – zazwyczaj są w sporej odległości od terenów, do których łatwo dojechać. Właśnie tam można skorzystać z takiego powietrza lub komory apiterapeutycznej – jednak mimo wszystko warto przynajmniej raz w życiu przekonać się o skuteczności metody i skorzystać z inhalacji powietrzem ulowym. Oczywiście pod warunkiem, że nie mamy przeciwskazań, np. uczulenia na produkty pszczele i ich pochodne.

Co zamiast?

Co zatem zrobić, jeśli nie możemy skorzystać z takiej komory, a bardzo chcielibyśmy spróbować? Lub: co jeśli korzystamy z niej w sezonie letnim, ale zimą, wiosną, jesienią nie jest to możliwe lub trasa jest zbyt daleka? 

Skuteczną pomocą i rozwiązaniem zastępczym będzie wosk pszczeli. A dokładniej: świece woskowe wykonane z tego wosku, pod warunkiem że są naturalne i spalamy je właściwie. Co dają nam takie świece? Omówimy to w dalszej części artykułu. 

Właściwości, zalety i zastosowanie świec z wosku pszczelego 

Wśród najprostszych właściwości i zalet świec z wosku pszczelego jest światło, jakie dają. Jest ono dość widoczne – pod warunkiem, że świeca spala się systematycznie, a co za tym idzie, został dobrany odpowiedni knot do szerokości świecy. Ważne, aby knoty również były z tkanin naturalnych, organicznych, a więc: lnianych, bawełnianych, konopnych lub zastępczo drzewnych, np. knoty drzewne osikowe – dodawane kiedyś do starych świec w glinianych miseczkach.

Jakie zatem zalety czerpiemy ze spalania świecy woskowej? Owszem, jest ona droższa niż stearynowa lub parafinowa. Jednak to z racji naturalnego surowca i sposobu jego szczególnego pozyskiwania. Pierwszy argument „za” to samo wprowadzanie substancji przyjaznej środowisku i naszemu organizmowi. Wosk jest naturalny, parafina lub stearyna to syntetyczne pochodne ropy, co samo w sobie już jest nienaturalne. 

Po drugie, spalany wosk pszczeli zapewnia nam coś takiego jak jonizację powietrza w pomieszczeniu, w którym spalamy świecę woskową. A więc w wyniku spalania wosku, powietrze zostaje oczyszczone, rozładowane z plusowych jonów, które niekorzystnie wpływają na nasze organizmy. A to sprawia, że łatwiej, szybciej i lepiej śpimy, wypoczywamy, regenerujemy siły, a nasza witalność nabiera większej mocy. Minimum kilkugodzinne palenie świecy, w wyniku topnienia wosku, ulatnia olejki eteryczne woskowe, witaminę C, którą wosk zawiera, a także propolis oraz olejki eteryczne roślin, z którymi wosk wewnątrz ula miał kontakt. Gniazdo to główne skupisko pszczół obsiadających ramki z woszczyną, gdzie toczy się życie rodziny pszczelej. 

Spalanie świec woskowych ma jeszcze jedną ważną zaletę – neutralizuje zapach powietrza, wyciszając nas, działa uspokajająco i kojąco, łagodzi układ nerwowy, czyli korzystnie wpływa na wypoczynek. Dezynfekuje powietrze, oczyszcza i działa bakteriostatycznie na otoczenie. Czyli samo w sobie już jest dla nas właściwą drogą do obrania właściwego kierunku – ku zdrowiu. 

Przekonajmy się zatem sami, czy na nas również taki rodzaj api- i aromatoterapii działa właściwie. Gdy zdrowie człowieka zawodzi, wtedy warto zmienić stare nawyki i przyzwyczajenia. Harmonia zdrowia emocjonalnego jest oznaką naszego zdrowia fizycznego. 

Warto sięgać po proste, ale stare i sprawdzone sposoby, nim chwycimy za silną chemię. Organizm przyzwyczajony do silnej chemii traci bodźce reakcyjne na naturalne zabiegi, proste rozwiązania i medyczne praktyki. 

Wosk ceniony był do XVIII wieku jako „pszczele złoto‘’ – działał jak waluta. Świece pszczele to naprawdę przydatna sprawa dla ludzi aktywnych. 

Opracował Łukasz Karol Uliasz

Inne wpisy w tej kategorii

Dłoń i paznokcie wskaźnikiem zdrowia

2024-07-09

Dłoń i paznokcie wskaźnikiem zdrowia

Wielkość, kształt, kontur i powierzchnia paznokci dają informację zarówno o przeważającym prakriti (konstytucja psychosomatyczna), jak i aktualnym stanie zdrowia organizmu. Sprawdź swoje zdrowie.

Czytaj dalej

Rzuć na stałe palenie papierosów

2024-07-03

Rzuć na stałe palenie papierosów

Podpowiadamy jak skutecznie rzucić palenie. Jak nie wracać do nałogu. Jak być zdrowym. Wyjaśniamy dlaczego niektórym łatwiej jest rzucić palenie, podczas gdy inni mają z tym problem. Sprawdź już teraz

Czytaj dalej

Aktywności i ćwiczenia ruchowe na poprawę krążenia

2024-06-25

Aktywności i ćwiczenia ruchowe na poprawę krążenia

Przy kłopotach z krążeniem oprócz zastosowania odpowiedniego leczenia zaleca się również systematyczne uprawianie aktywności ruchowych, żebyśmy sami mogli sobie pomóc. Sprawdź jak ćwiczyć!

Czytaj dalej

Diagnoza z twarzy

2024-06-05

Diagnoza z twarzy

W ajurwedzie obraz całego człowieka daje niesamowite możliwości diagnostyczne. Sprawdzamy jakie sekrety kryje nasza twarz.

Czytaj dalej

Techniki samouzdrawiania przy przewlekłym stresie

2024-05-28

Techniki samouzdrawiania przy przewlekłym stresie

Stres przewlekły wydaje się być już pewną stałą cechą współczesnych cywilizacji. Czy możemy się jeszcze przed nim ustrzec? Czy istnieje możliwość pozbycia się stresorów z naszego życia?

Czytaj dalej

Jelita – nasz drugi mózg

2024-05-22

Jelita – nasz drugi mózg

Jelita nazywane są naszym „drugim mózgiem”. Gdy niedomagają, odbija się to negatywnie na całym organizmie. Sprawdź jak.

Czytaj dalej