Odkryj rodzimy ocet balsamiczny z polskich jabłek

Odkryj rodzimy ocet balsamiczny z polskich jabłek

Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że każdy wielbiciel dobrej kuchni zetknął się z octem balsamicznym – prawdziwym rarytasem włoskiego pochodzenia. Tradycyjna i oryginalna receptura takiego octu opiera się na odpowiednim preparowaniu winogron białych lub czerwonych. Oryginalny ocet balsamiczny wytwarzany jest metodą mieszania octu winnego i fermentacji moszczu z winogron.


Czy wiesz, że…


Prawdziwy, naturalny i oryginalny ocet balsamiczny produkowany jest w prowincjach Modena lub Reggio Emilia we Włoszech. Octy sprzedawane są w buteleczkach 100 ml i opatrzone specjalną pieczęcią:
Aceto Balsamico Tradizionale di Modena DOP, Aceto Balsamico Tradizionale di Reggio Emilia DOP lub Aceto Balsamico di Modena IGP. Skróty DOP lub IGP oznaczają:

  • IGP – Indicazione Geografica Protetta (chronione pochodzenie geograficzne),
  • DOP – Denominazione d’Origine Protetta (chroniona nazwa pochodzenia).

Tymczasem na naszym podwórku…

Zamiast winogron, jak nakazuje włoska receptura, na rynku dostępne są także octy balsamiczne z jabłek czy innych owoców, buraków cukrowych, miodu, ryżu, zbóż - ogólnie ze wszystkiego, co można sfermentować. One również wyróżniają się niepowtarzalnym smakiem.
Tak jak Włochy mają swój ocet balsamiczny z winogron, tak Polska ma swój – z jabłek. Jak wyjaśnia Grzegorz Śleziak (Biały Sai Baba), producent octu balsamicznego z moszczu jabłkowego: „W naszej strefie klimatycznej produkowanie octu balsamicznego z moszczu winogronowego nie byłoby racjonalne i uzasadnione. Polskie winogrona są zbyt drogie i kwaśne. Za to jabłka nadają się idealnie”. Dobry ocet jest jak wino, a im starszy, tym lepszy. Ocet balsamiczny Białego Sai Baby dojrzewał w dębowych beczkach aż 10 lat – to dopiero mocna rzecz!

Do czego można użyć octu balsamicznego z jabłek

Ocet balsamiczny z jabłek nadaje się do tych samych celów, co jego oryginalny, winogronowy odpowiednik. Można tworzyć z niego sos winegret i dodawać do sałatek oraz przystawek (świetnie pasuje do włoskiej przystawki caprese). Można wzbogacać nim sosy, majonezy, polewać desery owocowe, dodawać do dań z ryżu, makaronu, warzyw, mięs, serów, ryb – ogranicza nas tylko wyobraźnia. Smacznego!


Opracowała Agata Majcher

Inne wpisy w tej kategorii

Mutacja genu MTHFR i problemy z metylacją

2024-03-26

Mutacja genu MTHFR i problemy z metylacją

Z biegiem lat nasze ciała mogą napotkać pewne trudności w prawidłowym metylowaniu DNA. W rezultacie mogą pojawiać się błędy w DNA, zwiększające ryzyko rozwoju chorób, takich jak nowotwory.

Czytaj dalej

Te witaminy chronią przed nowotworami

2024-03-21

Te witaminy chronią przed nowotworami

Odpowiednie spożycie witamin i składników mineralnych może mieć przełożenie na ryzyko zachorowania na różnego typu nowotwory. W niniejszym artykule skupimy się na tej pierwszej grupie – witaminach.

Czytaj dalej

Program Arbonne - 30 Dni Do Zdrowego Stylu Życia

2024-03-20

Program Arbonne - 30 Dni Do Zdrowego Stylu Życia

Weź udział w oczyszczającym programie żywieniowym marki Arbonne. Zadzwoń do mnie o szczegóły!

Czytaj dalej

Zakazana bakteria wsparciem w samoleczeniu organizmu

2024-03-14

Zakazana bakteria wsparciem w samoleczeniu organizmu

Kluczowym dla naszego zdrowia jest stan mikroflory jelitowej, bowiem zasiedlające jelita bakterie, mają szczególne znaczenie w zdrowiu całego organizmu. Poznaj ważną dla zdrowia bakterię Narine.

Czytaj dalej

Naturalne składniki o właściwościach przeciwdepresyjnych

2024-03-12

Naturalne składniki o właściwościach przeciwdepresyjnych

Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak za pomocą modyfikacji diety możesz pozytywnie wpłynąć na swoje samopoczucie i zmniejszyć ryzyko zachorowania na poważne schorzenie, jakim jest depresja.

Czytaj dalej