Odkryj rodzimy ocet balsamiczny z polskich jabłek

Odkryj rodzimy ocet balsamiczny z polskich jabłek

Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że każdy wielbiciel dobrej kuchni zetknął się z octem balsamicznym – prawdziwym rarytasem włoskiego pochodzenia. Tradycyjna i oryginalna receptura takiego octu opiera się na odpowiednim preparowaniu winogron białych lub czerwonych. Oryginalny ocet balsamiczny wytwarzany jest metodą mieszania octu winnego i fermentacji moszczu z winogron.


Czy wiesz, że…


Prawdziwy, naturalny i oryginalny ocet balsamiczny produkowany jest w prowincjach Modena lub Reggio Emilia we Włoszech. Octy sprzedawane są w buteleczkach 100 ml i opatrzone specjalną pieczęcią:
Aceto Balsamico Tradizionale di Modena DOP, Aceto Balsamico Tradizionale di Reggio Emilia DOP lub Aceto Balsamico di Modena IGP. Skróty DOP lub IGP oznaczają:

  • IGP – Indicazione Geografica Protetta (chronione pochodzenie geograficzne),
  • DOP – Denominazione d’Origine Protetta (chroniona nazwa pochodzenia).

Tymczasem na naszym podwórku…

Zamiast winogron, jak nakazuje włoska receptura, na rynku dostępne są także octy balsamiczne z jabłek czy innych owoców, buraków cukrowych, miodu, ryżu, zbóż - ogólnie ze wszystkiego, co można sfermentować. One również wyróżniają się niepowtarzalnym smakiem.
Tak jak Włochy mają swój ocet balsamiczny z winogron, tak Polska ma swój – z jabłek. Jak wyjaśnia Grzegorz Śleziak (Biały Sai Baba), producent octu balsamicznego z moszczu jabłkowego: „W naszej strefie klimatycznej produkowanie octu balsamicznego z moszczu winogronowego nie byłoby racjonalne i uzasadnione. Polskie winogrona są zbyt drogie i kwaśne. Za to jabłka nadają się idealnie”. Dobry ocet jest jak wino, a im starszy, tym lepszy. Ocet balsamiczny Białego Sai Baby dojrzewał w dębowych beczkach aż 10 lat – to dopiero mocna rzecz!

Do czego można użyć octu balsamicznego z jabłek

Ocet balsamiczny z jabłek nadaje się do tych samych celów, co jego oryginalny, winogronowy odpowiednik. Można tworzyć z niego sos winegret i dodawać do sałatek oraz przystawek (świetnie pasuje do włoskiej przystawki caprese). Można wzbogacać nim sosy, majonezy, polewać desery owocowe, dodawać do dań z ryżu, makaronu, warzyw, mięs, serów, ryb – ogranicza nas tylko wyobraźnia. Smacznego!


Opracowała Agata Majcher

Inne wpisy w tej kategorii

Helioterapia, czyli leczenie słońcem

2023-06-07

Helioterapia, czyli leczenie słońcem

Kiedy jest pochmurno, czy też pada deszcz, wtedy nie mamy ochoty na przebywanie poza własnym mieszkaniem. Natomiast gdy tylko słońce wyjdzie zza chmur, od razu poprawia się humor i wyjście na świ [...]

Czytaj dalej

Myśl jest początkiem wszystkiego…

2023-06-07

Myśl jest początkiem wszystkiego…

Czy starość musi być czasem smutku, samotności i zgorzknienia? Na przestrzeni wieków ludzie marzyli o nieśmiertelności i poszukiwali legendarnego eliksiru młodości. Obecnie tym zagadnieniem zajmu [...]

Czytaj dalej

Antybiotyczna żywność

2023-06-06

Antybiotyczna żywność

Natura od zarania dziejów pozwala nam czerpać garściami z jej bogatego menu, a człowiek – obserwując świat wokół niego – dostrzegł, co pomaga, a co szkodzi. Czy wiecie że… Już 7–9 tys. lat tem [...]

Czytaj dalej

Borowina – Limus – zastosowanie i działanie

2023-06-02

Borowina – Limus – zastosowanie i działanie

Borowina to naturalny produkt powstały wskutek powolnego beztlenowego butwienia szczątków roślinnych i zwierzęcych w warunkach dużej wilgotności będący odmianą torfu. Jednak w przeciwieństwie do [...]

Czytaj dalej