Odkryj rodzimy ocet balsamiczny z polskich jabłek

Odkryj rodzimy ocet balsamiczny z polskich jabłek


Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że każdy wielbiciel dobrej kuchni zetknął się z octem balsamicznym – prawdziwym rarytasem włoskiego pochodzenia. Tradycyjna i oryginalna receptura takiego octu opiera się na odpowiednim preparowaniu winogron białych lub czerwonych. Oryginalny ocet balsamiczny wytwarzany jest metodą mieszania octu winnego i fermentacji moszczu z winogron.


Czy wiesz, że…


Prawdziwy, naturalny i oryginalny ocet balsamiczny produkowany jest w prowincjach Modena lub Reggio Emilia we Włoszech. Octy sprzedawane są w buteleczkach 100 ml i opatrzone specjalną pieczęcią:
Aceto Balsamico Tradizionale di Modena DOP, Aceto Balsamico Tradizionale di Reggio Emilia DOP lub Aceto Balsamico di Modena IGP. Skróty DOP lub IGP oznaczają:
•    IGP – Indicazione Geografica Protetta (chronione pochodzenie geograficzne),
•    DOP – Denominazione d’Origine Protetta (chroniona nazwa pochodzenia).


Tymczasem na naszym podwórku…


Zamiast winogron, jak nakazuje włoska receptura, na rynku dostępne są także octy balsamiczne z jabłek czy innych owoców, buraków cukrowych, miodu, ryżu, zbóż - ogólnie ze wszystkiego, co można sfermentować. One również wyróżniają się niepowtarzalnym smakiem.
Tak jak Włochy mają swój ocet balsamiczny z winogron, tak Polska ma swój – z jabłek. Jak wyjaśnia Grzegorz Śleziak (Biały Sai Baba), producent octu balsamicznego z moszczu jabłkowego: „W naszej strefie klimatycznej produkowanie octu balsamicznego z moszczu winogronowego nie byłoby racjonalne i uzasadnione. Polskie winogrona są zbyt drogie i kwaśne. Za to jabłka nadają się idealnie”. Dobry ocet jest jak wino, a im starszy, tym lepszy. Ocet balsamiczny Białego Sai Baby dojrzewał w dębowych beczkach aż 10 lat – to dopiero mocna rzecz!


Do czego można użyć octu balsamicznego z jabłek


Ocet balsamiczny z jabłek nadaje się do tych samych celów, co jego oryginalny, winogronowy odpowiednik. Można tworzyć z niego sos winegret i dodawać do sałatek oraz przystawek (świetnie pasuje do włoskiej przystawki caprese). Można wzbogacać nim sosy, majonezy, polewać desery owocowe, dodawać do dań z ryżu, makaronu, warzyw, mięs, serów, ryb – ogranicza nas tylko wyobraźnia. Smacznego!


Agata Majcher

Inne wpisy w tej kategorii

Suszone pomidory

2021-09-24

Suszone pomidory

Suszone owoce i warzywa cieszą się dużą popularnością. Można je dłużej przechowywać, niż świeże, jednak co ważniejsze posiadają zwiększoną ilość składników odżywczych, dzięki czemu mają silniejsz [...]

Czytaj dalej

Skuteczne sposoby na wypadające włosy

2021-09-24

Skuteczne sposoby na wypadające włosy

Wypadanie włosów nie jest niczym niezwykłym. Zdarza się to każdego dnia i nie musi oznaczać, że dzieje się coś niedobrego. Czasami jest to związane z jakimiś zmianami w naszym organizmie i po jak [...]

Czytaj dalej

Pistacje – źródło zdrowia (nie tylko) dla aktywnych

2021-09-21

Pistacje – źródło zdrowia (nie tylko) dla aktywnych

Pistacje, czyli orzechy pistacjowe, zawierają wiele cennych składników odżywczych. Są znane ze swych właściwości poprawiających zdrowie. Mimo sporej kaloryczności mogą je spożywać osoby, które si [...]

Czytaj dalej

Sposoby na reumatyzm

2021-09-21

Sposoby na reumatyzm

Często można usłyszeć, że komuś ,,strzyka w stawach”. Bóle w tych częściach ciała najczęściej związane są ze schorzeniami reumatoidalnymi, co popularnie określa się po prostu reumatyzmem. Dolegli [...]

Czytaj dalej