Orzechy pecan

Orzechy pecan

Orzechy pecan są coraz bardziej popularne ze względu na smak oraz prozdrowotne właściwości. Przypominają orzechy włoskie, jednak różnią się od nich pod wieloma względami. Ich delikatny smak oraz aromat powodują, że znajdują one wielu zwolenników
i stanowią dodatek do pysznych potraw. Wpływają na poprawę funkcjonowania mózgu, a zawarte w nich substancje skutecznie zmniejszają stężenie cholesterolu we krwi. Dodadzą sił witalnych i zaspokoją głód. Jakie jeszcze cenne właściwości dla ludzkiego organizmu mają orzechy pecan?


Orzechy pecan (wymawia się: pekan) są nasionami orzesznika jadalnego określanego także jako „orzesznik pekanowy“ oraz orzesznik owocowy (Carya illinoinensis). To gatunek drzewa, które należy do rodziny orzechowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, a tereny jego bytowania to obszary USA oraz Meksyku. Do Europy trafił w XVI wieku, a później także zaczęto go uprawiać w Azji i Afryce. Orzech pecan był popularną przekąską plemion Indian Algonkinów. Jego nazwa w ich języku oznacza ,,orzech zbyt twardy do zgniecenia dłonią". Orzesznik jadalny jest rośliną wieloletnią. Do najlepszego rozwoju potrzebuje gleb żyznych usytuowanych w dolinach rzek, na nizinach. Wykazuje bardzo dużą wrażliwość na mróz, dlatego w Polsce można go rzadko spotkać. 

 
Nasiono określane jako „jądro orzecha” to jadalna część rośliny. Uważa się, że jest ono jednym z najsmaczniejszych orzechów. Ma delikatny, słodki i maślany smak. Można go spożywać na surowo oraz używać jako składnika do ciast, deserów, musli, owsianek, a także sałatek owocowo-warzywnych. Dobrze komponuje się z również z ryżem oraz kaszą jaglaną.  

Drewno orzesznika jadalnego ma trwałą i mocną strukturę. Stosuje się je do wytwarzania mebli, a także podłóg. W przemyśle spożywczym wykorzystuje się przy wędzeniu produktów mięsnych ze względu na wydzielaną charakterystyczną woń.

Substancje zawarte w orzechach pecan korzystnie wpływają na zdrowie

Sto gramów orzechów pecan to 690 kcal. W ich składzie znajdują się przede wszystkim tłuszcze (ok. 70 proc.), w tym kwasy: nasycone, jednonienasycone oraz wielonienasycone. Na odporność organizmu szczególny wpływ mają: kwas elagowy, proantocyjanidy, a także hydrolizowalne garbniki. Obecne jest także białko (9 proc.), węglowodany (4 proc.) oraz spora ilość błonnika pokarmowego (10 proc.). Na właściwości prozdrowotne wpływ mają witaminy: A, B1, B2, B5, B6, B9, B12, C, E oraz K. Nie brakuje także biopierwiastków. W składzie orzechów pecan znajdują się: potas, fosfor, magnez, wapń, selen, cynk, żelazo, a także miedź.  

Orzechy pecan zapobiegają destrukcji organizmu, gdyż są źródłem antyoksydantów

Orzechy pecan zawierają duże ilości antyutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki i w ten sposób zapobiegają rozwojowi stanów zapalnych w organizmie, a także przyczyniają się do obniżenia poziomu stresu oksydacyjnego. Nie pozwalają również na zwiększenie się ilości cholesterolu LDL, czyli tego ,,złego”. Zawarte w tej roślinie polifenole wykazują się właściwościami przeciwzapalnymi, niwelują krwawienie, a także zmniejszają obrzęki. Ich dużą zaletą jest bardzo silne działanie antyoksydacyjne. Spożywanie orzechów pecan zapobiega więc otyłości, a także chorobom nowotworowym.

Orzechy pecan korzystnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy

Orzechy pecan redukują zbyt wysokie ciśnienie krwi. Zawarte w nich substancje przyczyniają się do tego, że cholesterol LDL, HDL –
a także trójglicerydy – są na właściwym i bezpiecznym dla organizmu poziomie. Zapobiegają także chorobom serca oraz zaburzeniom jego funkcjonowania. Przeciwutleniacze zabezpieczają organizm przed rozwojem stanów zapalnych, dzięki czemu nie dochodzi do wystąpienia miażdżycy, choroby wieńcowej oraz innych groźnych chorób. Orzechy pecan zawierają kwas elagowy, który niszcząc wolne rodniki, chroni DNA, nie dopuszczając do mutacji genów.

Orzechy pecan podnoszą poziom libido i zwiększają metabolizm energetyczny

Orzechy pecan mają dość dużo kalorii. Nawet kilka zjedzonych nasion wystarczy, żeby podnieść nasz poziom energii. Większa witalność
i napływ sił gwarantują lepsze doznania w sypialni. Orzechy pecan są polecane jako skuteczny środek na płodność i podniesienie sprawności seksualnej na wyższy poziom. Zawarty w nich cynk wpływa także na właściwy rozwój płodu.

Obecne w orzechach pecan składniki wpływają na efektywniejsze funkcjonowanie wielu narządów i układów w organizmie człowieka

Zawarte w orzechach pecan składniki odżywcze, takie jak magnez, a także tiamina powodują, szybsze przekazywanie impulsów nerwowych. Ma to korzystny wpływ na mózg, który lepiej funkcjonuje. Poprawiają się: percepcja, pamięć oraz szybkość reakcji. Miedź natomiast pełni funkcję ochronną, zabezpieczając ten ważny organ przed uszkodzeniem. Takie działanie niweluje ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona oraz Alzheimera. Zmniejsza się również ryzyko udaru mózgu. Miedź wykazuje właściwości przeciwbólowe. Dzięki temu dolegliwości związane z różnymi schorzeniami i chorobami stawów są mniej dokuczliwe. Razem z cynkiem zapobiega też utracie masy kostnej.

Warto, żeby kobiety przed miesiączką również sięgały po orzechy pecan. Zawarte w nich substancje łagodzą objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Witaminy B6 i E, a także minerały – takie jak mangan oraz wapń – poprawiają nastrój, niwelują uczucie strachu, ograniczają poziom rozdrażnienia. Zmniejsza się również odczuwanie bólu przy skurczach.


Mimo wysokiej kaloryczności orzechy pecan spożywane w rozsądnych ilościach mogą wspomóc proces odchudzania. Zawarty w nich błonnik powoduje uczucie sytości, poprawia proces trawienia i perystaltykę jelit, oczyszczając je z niepotrzebnych składników pokarmowych, zapobiega zaparciom i usprawnia wypróżnianie. Szybsza przemiana materii jest też osiągana dzięki działaniu miedzi. Zawarte w orzechach pecan tłuszcze pozwalają także na efektywniejsze przyswajanie wielu minerałów i witamin, co wpływa na podniesienie się jakości zdrowia i lepszego funkcjonowania organizmu.


Oprócz wyżej wymienionej miedzi na dobrą kondycję i młody wygląd skóry wpływ mają także witaminy A i E, które również znajdują się
w orzechach pecan. Te cenne składniki odżywcze redukują zmarszczki i regenerują komórki skórne. Natomiast błonnik i cynk, które oczyszczają organizm ze szkodliwych substancji, zapobiegają wypryskom oraz wystąpieniu trądziku. Z kolej fosfor – tak jak i wapń – wpływa na większą gęstość kości, wzmacnia zęby, a co ważne dla sportowców: pomaga łagodzić dolegliwości związane z wysiłkiem. Zapobiega skurczom i bólom  przeciążonych mięśni.

Przepis na zdrową sałatkę z orzechami pecan

Do przygotowania potrzebne będą: 100 g orzechów pecan, po 50 g rukoli, roszponki, sałaty karbowanej, czerwonej sałaty karbowanej,
1 szklanka suszonej żurawiny, 50 g sera feta, 3 łyżki kremu balsamicznego, 2 łyżki oliwy z oliwek, sól i pieprz.

Do pojemnika wkładamy: sałaty, orzechy pecan i żurawinę. Następnie w innym naczyniu mieszamy ze sobą krem balsamiczny oraz oliwę
z oliwek. Takim roztworem polewamy orzechy pecan i warzywa, a potem doprawiamy całość do smaku solą i pieprzem.  

Inne wpisy w tej kategorii

Ćwiczenia na rwę kulszową

2024-04-24

Ćwiczenia na rwę kulszową

Czasami przy niekontrolowanym schyleniu się nagle czujemy ostry ból w okolicach odcinka lędźwiowego kręgosłupa. To może oznaczać, że właśnie mamy do czynienia z rwą kulszową. Jak sobie pomóc?

Czytaj dalej

Dzieci w wirtualnym świecie

2024-04-16

Dzieci w wirtualnym świecie

Dzieci powinny być chronione przed pułapką uzależnienia od cyfrowych mediów. Rozwój dziecka to przebywanie w realnym świecie, a nie w cyberprzestrzeni, która potrafi okaleczać. Czytaj więcej.

Czytaj dalej

Pestycydy w warzywach i owocach – jak je eliminować

2024-04-12

Pestycydy w warzywach i owocach – jak je eliminować

Pestycydy to substancje, zarówno syntetyczne, jak i naturalne, stosowane w celu eliminacji organizmów uważanych za szkodliwe lub niechciane. Jak wpływają na nasze zdrowie? Czy są groźne? Sprawdź.

Czytaj dalej

Nutritarianizm jako koncepcja zdrowego odżywiania

2024-04-08

Nutritarianizm jako koncepcja zdrowego odżywiania

Nutritarianizm to koncepcja zdrowego odżywiania, według której kluczowa jest nie tyle liczba spożywanych kalorii, co jakość składników odżywczych. Zwraca się szczególną uwagę na różnorodność w diecie.

Czytaj dalej

Te nawyki zwiększają ryzyko nowotworów. Unikaj ich!

2024-04-02

Te nawyki zwiększają ryzyko nowotworów. Unikaj ich!

Wielu przypadkom nowotworów można zapobiec, gdyby tylko w odpowiednim momencie życia chorzy wdrożyli odpowiednie, prozdrowotne nawyki do swojego codziennego funkcjonowania. Dowiedz się więcej.

Czytaj dalej