Pomysły na zdrowe przekąski

Pomysły na zdrowe przekąski


Po przekąski sięgamy, gdy głód daje o sobie znać, a do kolejnego posiłku jest jeszcze sporo czasu. Warto jednak uważać, co spożywamy, zwłaszcza jeśli zrzucamy wagę i zależy nam na redukcji masy ciała. Wtedy warto, żeby przekąski nie były zbyt kaloryczne oraz nie powodowały nagromadzenia się tkanki tłuszczowej. Powinny za to dodawać energii potrzebnej do sprostania obowiązkom zawodowym czy też domowym.

Przekąski dobrze jest przyrządzać sobie samemu, gdyż te gotowe mogą zawierać składniki, które powodują wiele szkód w naszym organizmie, w tym przybieranie na wadze. Często zawierają składniki sprawiające, że się uzależniamy od ich spożywania. Co więc jeść, żeby wyszło nam na zdrowie?


Najlepiej jest oczywiście nie podjadać pomiędzy posiłkami. Jednak, gdy czujemy głód, to trudno jest nam powstrzymać się od sięgania po coś ,,na ząb”. Tak też często jest podczas podróży, kiedy nie mamy możliwości ani czasu, by zjeść zbilansowany posiłek. Ważne, żeby przekąska była niskokaloryczna i zawierała wiele cennych substancji potrzebnych organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Należy zatem unikać tych wysokoprzetworzonych, o dużej liczbie kalorii, które często określa się jako ,,puste".


Zestaw surowych warzyw zawsze pod ręką


Zdrową przekąską są, pokrojone w plastry lub słupki, surowe warzywa. Można je codziennie rano przygotować, dzięki czemu zawsze będziemy mogli z nich skorzystać, gdy tylko poczujemy taką potrzebę. Dobrym pomysłem jest też zabieranie ich ze sobą do: pracy, szkoły, czy też w podróż. Można je wtedy przechowywać, np. w plastikowym pudełeczku. Warto przygotować sobie pełen zestaw. Wystarczy tylko najpierw obrać, a później pokroić w słupki: jedną marchew, jedną cukinię, jedną paprykę, jeden mały korzeń selera naciowego, a także jeden ogórek. Te warzywa doskonale komponują się sosem, który sami wykonamy. Jego składnikami są: jogurt naturalny, do którego dodamy 2 ząbki wyciśniętego czosnku oraz szczyptę: bazylii, ziół prowansalskich, oregano, pieprzu i soli. Kiedy sos jest gotowy, możemy w nim zamaczać warzywa i spożywać, gdy tylko poczujemy taką potrzebę. Będzie to na pewno bardzo smaczna i zdrowa przekąska.         


Czipsy z buraka


Niezdrowe i zbyt słone przekąski typu czipsy można z powodzeniem zamienić na takie, które mają wiele cennych składników odżywczych. Świetnym pomysłem jest wykorzystanie do tego buraków. Potrzebne będą 3 średniej wielkości. Obieramy je ze skórki, a następnie myjemy i kroimy w cienkie plastry. Podczas tych czynności warto założyć rękawiczki gumowe, żeby nie zabarwić dłoni sokiem z warzywa. Później plasterki z buraka układamy na papierze do pieczenia, który z kolei kładziemy na blasze. Posypujemy je przyprawami: ostrą papryką, rozmarynem, pieprzem i solą. Spryskujemy również oliwą z obu stron oraz sokiem z wyciśniętej cytryny. Wcześniej włączamy piekarnik i nagrzewamy do 150°C, a następnie wstawiamy przygotowane plasterki z buraka i pieczemy przez ok. 30 minut. W tym czasie co 34 minuty przewracamy czipsy na drugą stronę, żeby się nie przypaliły. Wyjmujemy je w momencie, kiedy nabiorą odpowiedniej chrupkości.   

Pomidor z fetą


Smaczną i zdrową przekąską są pomidory z serem z mleka owczego lub koziego, czyli fetą. Dzięki temu drugiemu produktowi dostarczymy naszemu organizmowi pełnowartościowego białka, wapnia, a także witamin z grupy B. To pozwoli nam nie tylko na zaspokojenie głodu, ale też wzrost sił i poprawę funkcjonowania układu nerwowego oraz immunologicznego. Natomiast pomidory są bardzo dobre na lepsze trawienie i uczucie sytości. Poza tym dostarczą też wiele cennych minerałów, takich jak: potas, żelazo, fosfor, magnez czy cynk.


Do przekąski wykorzystamy jeden pomidor, którego należy pokroić w plasterki. Na wierzch kładziemy plastry sera fety, a wszystko skrapiamy oliwą z oliwek, szczyptą pieprzu i bazylii.  


Oliwki


Na przekąski, które możemy spożyć w dowolnym momencie, a także podczas wykwintnego przyjęcia doskonale nadają się oliwki. Niektórzy jedzą je bez żadnych dodatków. Istotne jest to, że składniki w nich zawarte powodują rozkład tłuszczów, dlatego dobrze je spożywać, zwłaszcza gdy ktoś chce zaspokoić głód, a nie ma zamiaru przybrać na wadze.


Do przygotowania przekąski potrzebne będą czarne i zielone oliwki. Po wyjęciu ze słoiczka należy je opłukać. Obieramy 3 spore ząbki czosnku, wyciskamy je, dodajemy do nich jedną łyżkę stołową oliwy z oliwek i posypujemy szczyptą kminku, a następnie mieszamy składniki. Takim sosem polewamy oliwki, które przekłuwamy wykałaczkami, dzięki czemu nie ubrudzimy sobie palców podczas spożywania przekąski.      


Jabłka pieczone


Wiele osób czując głód, zaspokaja go, jedząc jabłka. Te zdrowe i smaczne owoce zawierają antyutleniacze, które zapobiegają chorobom i niszczą nadmierną ilość wolnych rodników. Poza tym w ich składzie są też biopierwiastki: magnez, żelazo, fosfor, wapń oraz witaminy C i z grupy B. Nie brakuje również błonnika pokarmowego. Jednak jabłka nie tylko spożywa się na surowo i robi z nich pyszne soki. Można je też piec.

Zrobienie takiej przekąski nie jest trudne. Jabłka nie obieramy, tylko najpierw usuwamy z jego środka całe gniazdo nasienne tak, żeby w środku znajdował się wycięty otwór. Wcześniej należy rozgrzać piekarnik do ok. 180°C, a  następnie na blasze położyć owoce. Powinny się piec ponad pół godziny, aż zobaczymy na nich oznaki pieczenia. Potem do środka jabłek dodajemy cynamon oraz jedną łyżeczkę miodu i dopiekamy jeszcze kilka minut.  


Koktajle owocowe i warzywne


Koktajle jako przekąska to bardzo dobry pomysł. Dostarczą nam wielu cennych składników odżywczych i zaspokoją głód. Będą też zdrowszą alternatywą dla słonych i przetworzonych przekąsek dostępnych w sklepach. Poza tym są smaczne, dzięki czemu z chęcią po nie sięgamy.


•    Koktajl owocowy 
Do przygotowania potrzebne będzie 0,5 kg truskawek. Jeśli nie mamy świeżych, to mogą być mrożone. Dodajemy także 2 banany obrane ze skórki. Owoce wkładamy do blendera, a całość zalewamy ok. 600 ml mleka kokosowego. Po wymieszaniu wszystkich składników koktajl możemy od razu spożywać.


•    Koktajl warzywny
Najpierw należy obrać ze skórki 2 niezbyt duże ogórki i po pokrojeniu w plastry włożyć do blendera. Wrzucamy tam też 5 listków mięty, a także 2 garście rukoli. Do tego wszystkiego wlewamy sok z jednej dużej połówki cytryny i 250 ml jogurtu naturalnego. Dodajemy też jedną łyżeczkę miodu i blendujemy.



Opracowanie Jarosław Cieśla

Inne wpisy w tej kategorii

Ćwiczenia na rwę kulszową

2024-04-24

Ćwiczenia na rwę kulszową

Czasami przy niekontrolowanym schyleniu się nagle czujemy ostry ból w okolicach odcinka lędźwiowego kręgosłupa. To może oznaczać, że właśnie mamy do czynienia z rwą kulszową. Jak sobie pomóc?

Czytaj dalej

Łuszczyca – co o niej warto wiedzieć

2024-04-17

Łuszczyca – co o niej warto wiedzieć

Łuszczyca to przewlekła, nawracająca, niezakaźna choroba skóry, przybierająca różne formy i stopnie nasilenia. Szacuje się, że na świecie łuszczyca dotyka około 2–3 proc. populacji.

Czytaj dalej

Dzieci w wirtualnym świecie

2024-04-16

Dzieci w wirtualnym świecie

Dzieci powinny być chronione przed pułapką uzależnienia od cyfrowych mediów. Rozwój dziecka to przebywanie w realnym świecie, a nie w cyberprzestrzeni, która potrafi okaleczać. Czytaj więcej.

Czytaj dalej

Pestycydy w warzywach i owocach – jak je eliminować

2024-04-12

Pestycydy w warzywach i owocach – jak je eliminować

Pestycydy to substancje, zarówno syntetyczne, jak i naturalne, stosowane w celu eliminacji organizmów uważanych za szkodliwe lub niechciane. Jak wpływają na nasze zdrowie? Czy są groźne? Sprawdź.

Czytaj dalej

Nutritarianizm jako koncepcja zdrowego odżywiania

2024-04-08

Nutritarianizm jako koncepcja zdrowego odżywiania

Nutritarianizm to koncepcja zdrowego odżywiania, według której kluczowa jest nie tyle liczba spożywanych kalorii, co jakość składników odżywczych. Zwraca się szczególną uwagę na różnorodność w diecie.

Czytaj dalej