Wentylacja mechaniczna płuc

Wentylacja mechaniczna płuc

Wentylacja mechaniczna płuc oznacza zastąpienie lub wspomaganie oddychania przez respirator. Celem sztucznego wspomagania oddechu jest umożliwienie oddychania osobie, która w wyniku choroby nie jest wstanie wykonywać tej czynności samodzielnie. 

Żelazne płuca

Pierwsze w historii respiratory (XVII w.) nie były bezpieczne ani skuteczne. Prowadzono próby sztucznej wentylacji u psów z użyciem dwóch skórzanych miechów. Wiązało się to z koniecznością chirurgicznego otwarcia klatki piersiowej. W efekcie nie przynosiło to ulgi pacjentowi, a w dodatku pojawiły się powikłania.

Punktem zwrotnym w rozwoju medycyny ratunkowej było wynalezienie w XIX w. „żelaznego płuca” czyli opancerzonej kabiny, w której leżał pacjent, a maszyna oddychała za niego. 

Żelazne płuca pomogły wielu osobom chorym na polio podczas światowej epidemii w pierwszym pięćdziesięcioleciu ubiegłego wieku, kiedy nie była jeszcze dostępna szczepionka na tę chorobę. 

Siedemdziesięcioletni już letni Paul Alexander z Dallas w Teksasie w żelaznym płucu mieszka nieprzerwanie od 5. roku życia, odkąd zachorował na polio. Choroba nie tylko na trwałe uszkodziła mu układ oddechowy – pacjent jest sparaliżowany od szyi w dół. Żelazne płuca działają, gdy pacjent leży wewnątrz szczelnej komory, w której wytwarzana jest sztuczna próżnia.

Obecnie nie stosuje się takich rozwiązań. Na całym świecie pozostało zaledwie 10 osób, które wciąż używają „żelaznych płuc”.

Mechaniczną wentylację płuc prowadzić można na dwa sposoby:

  1. Wprowadzając rurkę do tchawicy, co wymaga intubacji lub tracheotomii.

  2. Nakładając na twarz maskę nosową, twarzową, poduszeczki nosowe, ustniki, uprzęże mocujące maskę na głowie lub chełmy wentylacyjne.

Pierwszy ze sposobów jest inwazyjny, a drugi – nieinwazyjny.

Inwazyjna wentylacja mechaniczna z dodatnim ciśnieniem

Inwazyjną wentylację mechaniczną z dodatnim ciśnieniem zwykle przeprowadza się na oddziałach intensywnej terapii. Wymaga intubacji dotchawiczej lub nawet tracheostomii.

Wskazania

Wskazaniem do tego typu wentylacji jest bezdech i niewydolność oddechowa niemożliwa do opanowania innymi metodami, takimi jak: tlenoterapia, rehabilitacja oddechowa czy wentylacja nieinwazyjna.


Powikłania

Do powikłań należą:

  • uszkodzenie płuc związane z wentylacją mechaniczną,
  • uraz ciśnieniowy pęcherzyków płucnych z następującą odmą opłucnową i sródpiersiową,
  • obniżenie ciśnienia tętniczego,
  • zastój żylny,
  • zakażenie układu oddechowego,
  • zasadowica posthiperkapniczna,
  • odleżyna i zwężenie tchawicy.

Nieinwazyjna wentylacja mechaniczna z dodatnim ciśnieniem

Nieinwazyjną wentylację mechaniczną z dodatnim ciśnieniem przeprowadza wykwalifikowany personel medyczny dobrze znający zasady zabiegów resuscytacyjnych. Niestety może się zdarzyć, iż pomimo leczenia niewydolność oddechowa może się nasilić, co wymaga wdrożenia wentylacji inwazyjnej.

Wskazania do stosowania doraźnego:

  • zaostrzenia przewlekłych chorób płuc,
  • kardiogenny obrzęk płuc,
  • początkowy okres ARDS,
  • COVID.

Wskazania do leczenia przewlekłego:

  • choroby układu nerwowego i mięśni (np. stwardnienie zanikowe boczne),
  • zaawansowana kifoskolioza,
  • zespół hipowentylacji otyłych,
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc utrzymująca się pomimo leczenia.

Wentylację przeprowadza się:

  • Z użyciem stale dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (CPAP continous positive airway pressure). Dzięki temu, że respirator utrzymuje dodatnie ciśnienie, możliwe jest zwalczanie hipoksemii, a wysiłek oddechowy u pacjentów jest mniejszy. 
  • Z użyciem dwufazowego ciśnienia dodatniego (BIPAP bi-level positive airway pressure). 


Powikłania:

  • miejscowe otarcie naskórka,
  • odleżyny skóry nosa i innych części twarzy,
  • nieżyt i niedrożność nosa,
  • zapalenie spojówek. 


Opracowała Agata Majcher

Źródła:

Choroby układu oddechowego [w] „Medycyna Praktyczna”; redaktorzy działu: E. Niżankowska-Mogilnicka, R. Krenke, F. Mejza.

www.kowbojki.pl , Ten mężczyzna od 1952 roku mieszka w maszynie, o której istnieniu większość ludzi nie ma pojęcia, dostęp: 28.02.2018

Inne wpisy w tej kategorii

Ćwiczenia na rwę kulszową

2024-04-24

Ćwiczenia na rwę kulszową

Czasami przy niekontrolowanym schyleniu się nagle czujemy ostry ból w okolicach odcinka lędźwiowego kręgosłupa. To może oznaczać, że właśnie mamy do czynienia z rwą kulszową. Jak sobie pomóc?

Czytaj dalej

Dzieci w wirtualnym świecie

2024-04-16

Dzieci w wirtualnym świecie

Dzieci powinny być chronione przed pułapką uzależnienia od cyfrowych mediów. Rozwój dziecka to przebywanie w realnym świecie, a nie w cyberprzestrzeni, która potrafi okaleczać. Czytaj więcej.

Czytaj dalej

Pestycydy w warzywach i owocach – jak je eliminować

2024-04-12

Pestycydy w warzywach i owocach – jak je eliminować

Pestycydy to substancje, zarówno syntetyczne, jak i naturalne, stosowane w celu eliminacji organizmów uważanych za szkodliwe lub niechciane. Jak wpływają na nasze zdrowie? Czy są groźne? Sprawdź.

Czytaj dalej

Nutritarianizm jako koncepcja zdrowego odżywiania

2024-04-08

Nutritarianizm jako koncepcja zdrowego odżywiania

Nutritarianizm to koncepcja zdrowego odżywiania, według której kluczowa jest nie tyle liczba spożywanych kalorii, co jakość składników odżywczych. Zwraca się szczególną uwagę na różnorodność w diecie.

Czytaj dalej

Mutacja genu MTHFR i problemy z metylacją

2024-03-26

Mutacja genu MTHFR i problemy z metylacją

Z biegiem lat nasze ciała mogą napotkać pewne trudności w prawidłowym metylowaniu DNA. W rezultacie mogą pojawiać się błędy w DNA, zwiększające ryzyko rozwoju chorób, takich jak nowotwory.

Czytaj dalej

Program Arbonne - 30 Dni Do Zdrowego Stylu Życia

2024-03-20

Program Arbonne - 30 Dni Do Zdrowego Stylu Życia

Weź udział w oczyszczającym programie żywieniowym marki Arbonne. Zadzwoń do mnie o szczegóły!

Czytaj dalej