Aktywność ruchowa na reumatyzm

Aktywność ruchowa na reumatyzm

Osoby, które cierpią na choroby reumatyczne, powinny postawić na aktywność ruchową. Jej brak może nasilać dolegliwości i pogłębiać zwyrodnienia. Ruch i ćwiczenia mają na celu przede wszystkim zoptymalizować jakość życia chorych i podnieść ich komfort. Istotne jest tylko, aby uprawiać takie aktywności, które będą najlepsze dla konkretnego człowieka i nie wyrządzą szkody.

Naczelna zasada jest taka, że obciążenia nie powinny nadwyrężać stawów i narażać na ból. Jakie więc ćwiczenia najbardziej nadają się dla osób cierpiących na choroby reumatyczne?

Pojęcie

Reumatyzm to pojęcie stosowane potocznie dla określenia szerokiej grupy chorób reumatycznych (najczęściej bywa utożsamiane z reumatoidalnym zapaleniem stawów). Związane są one z przewlekłymi zmianami i stanami zapalnymi powstałymi w tkance łącznej. Mogą być wynikiem: czynników genetycznych, zaburzeń natury immunologicznej, różnych chorób (w tym nowotworowych), a także urazów. Objawem zmian są dolegliwości bólowe w stawach, a także kościach. Czasami dochodzi do ograniczenia ruchomości stawów. Miejsca objęte bólem niekiedy są obrzęknięte, zaczerwienione, a bywa że również trwale zdeformowane.

Aktywność na poprawę komfortu

Reumatyzm jest nieuleczalny, jednak nie oznacza to, że nie można wpłynąć na zmniejszenie odczuwania dolegliwości. Czasami bóle są bardzo silne i utrudniają normalne funkcjonowanie. Dlatego, żeby je zmniejszyć i nie dopuścić do ich nasilenia, należy być aktywnym ruchowo. Trzeba tylko umiejętnie i rozsądnie dobierać obciążenia, a w razie zaostrzenia objawów zmniejszyć intensywność lub na pewien czas aktywność ograniczyć.

Już 10 minut dziennie poświęcone na wykonanie konkretnych ćwiczeń będzie krokiem ku lepszemu samopoczuciu i zdrowiu. Później można ten czas wydłużać. Jeśli poczujemy, że organizm potrzebuje odpoczynku, to nic się nie stanie, jeśli któregoś dnia zrezygnujemy z aktywności. Można też ustalić stałe dni na trening, a także na odpoczynek od aktywności. Pozwoli to na regenerację ciała i umysłu.

Jakich aktywności unikać i na co uważać?

Należy unikać sportów, które mogą urażać stawy i narazić nas na zwiększenie dolegliwości. Oczywiście wszystko zależy od zaawansowania reumatyzmu i własnego odczuwania bolesności. Osoby, u których występują duże zmiany reumatyczne w stawach kończyn dolnych, powinny unikać podskoków, wyskakiwania, a także intensywnego biegu oraz długiego i mozolnego marszu. Raczej niewskazane zatem będzie bieganie czy też gra w piłkę nożną. Przy dolegliwościach reumatycznych związanych z kręgosłupem nie są wskazane również: skręty, skrętoskłony i zginanie tułowia, a także wszelkie aktywności, podczas których trudno jest uniknąć wstrząsów, np.: jazda na nartach po muldach czy na rowerze po terenie pofałdowanym i wyboistym. Oczywiście dobór aktywności zależy od rodzaju schorzenia i jego poziomu.

Najlepsze aktywności

Bardzo dobre na poprawę ruchomości stawów będą ćwiczenia rozciągające. Należy pamiętać, żeby był to delikatny stretching. Podczas tej aktywności trzeba pobudzać wszystkie partie ciała, a w szczególności dużą uwagę poświęcić nogom, rękom i kręgosłupowi. Elastyczność mięśni i stawów zapewnią także ćwiczenia jogi. W tym przypadku dojdzie również odprężenie psychiczne. Dobra będzie też gimnastyka wzorowana na powolnych i spokojnych ruchach stosowanych w chińskiej sztuce walki tai-chi. Warto też wykonywać ćwiczenia oddechowe w połączeniu z unoszeniem ramion i skłonami. To wszystko wpłynie na poprawę krążenia, wzmocnienie mięśni i stymulowanie układu ruchu.

Należy pamiętać, żeby nie obciążać bolących stawów. Dlatego idealnym sportem, który wpłynie na poprawę i utrzymanie kondycji, a jednocześnie nie spotęguje dolegliwości, będzie pływanie. Na wzmocnienie mięśni warto też wykonywać ćwiczenia w wodzie, takie jak np. aqua aerobic. Świetnie też sprawdzi się marsz Nordic Walking w żwawym tempie oraz różne formy taneczne.


Nie należy też unikać gier i zabaw. Wpłyną one na poprawę kondycji i ogólnej sprawności oraz polepszą samopoczucie psychiczne. Rywalizacja z innymi wymaga sporego wysiłku i zaangażowania. Dobrymi aktywnościami dla osób z chorobami reumatycznymi będą, np.: gra w kometkę, rzucanie plastikowej obręczy przez jednego gracza i chwytanie jej przez drugiego na trzymany w dłoni kij (serso), rzuty piłkami tenisowymi lub plastikowym talerzem do celu, a także gra w golfa.


Warto też korzystać z zabiegów masażu klasycznego, leczniczego, wodnego oraz relaksacyjnego. To także dobra forma aktywności, która wpłynie na zmniejszenie napięcia w mięśniach, pobudzi krążenie oraz ukrwienie tkanek, a także pozwoli na relaks i odprężenie psychiczne.

Ćwiczenia

Istotne jest to, że w większości przypadków człowiek sam może sobie pomóc. To od własnej inicjatywy zależy zdrowie każdego z nas. Osoby, u których stwierdzono zmiany reumatyczne, szczególnie powinny mieć to na uwadze. Nie warto czekać tylko na zabiegi fizjoterapeutyczne zlecone przez lekarza, ale samemu zadbać o swoje zdrowie i dobrą formę.


Przy dolegliwościach w stawach rąk dobrze jest zwiększać zakres ruchu, wykonując ćwiczenia odwodzenia ramion, np. na boki i ku górze, poruszając palcami każdym z osobna, stosując rozciąganie przy splecionych dłoniach, a także ściskając w nich różne przedmioty.


Na stymulowanie stawu barkowego dobry będzie ruch barkami z opuszczonymi rękoma, jak też z ich unoszeniem, próba chwytania dłoni za plecami, a także odwodzenie ramion na boki.

Przy bólach stawów kolanowych i skokowych warto wykonywać: ćwiczenia uginania kolan w pozycji stojącej – raz jednej, raz drugiej kończyny, chodzenie bokiem z oporowaniem taśmy założonej na uda, przysiady, wchodzenie na niewielki podest, masaże stopy piłeczką kauczukową, wykonywanie skrętów stopą, przechodzenie z siadu na stopach do klęku podpartego.

Na dolegliwości w okolicach bioder można ćwiczyć w pozycji leżącej na plecach unoszenie bioder z podpartymi stopami o podłoże stabilne oraz niestabilne, czyli np. na poduszkach dynamicznych.


Oczywiście są to tylko wybrane przykłady. Ważne, żeby ćwiczenia wykonywać powoli i dokładnie. Trzeba zwracać uwagę, by nie urazić i nie przeciążyć stawów. Dobrym pomysłem będzie wcześniejsza konsultacja z fizjoterapeutą, który podpowie najlepsze ćwiczenia dla danego pacjenta i wyjaśni, jak je prawidłowo wykonywać.


Aktywność ruchowa ma za zadanie zwiększyć zakresy ruchomości stawów, zabezpieczyć je przed uszkodzeniami, zniwelować usztywnienia, a także doprowadzić do tego, żeby były bardziej elastyczne. Istotnym czynnikiem systematycznie wykonywanych ćwiczeń będzie również wzmocnienie masy mięśniowej, co też wpłynie na lepszą ruchomość aparatu ruchu i ogólną sprawność organizmu.

Inne wpisy w tej kategorii

Jelita – nasz drugi mózg

2024-05-22

Jelita – nasz drugi mózg

Jelita nazywane są naszym „drugim mózgiem”. Gdy niedomagają, odbija się to negatywnie na całym organizmie. Sprawdź jak.

Czytaj dalej

Żywienie makrobiotyczne według Jewgienija Lebiediewa

2024-05-14

Żywienie makrobiotyczne według Jewgienija Lebiediewa

Leczenie alternatywne zdobywa ostatnimi laty coraz więcej zwolenników. Niezwykle dużą skutecznością w leczeniu poważnych chorób ma żywienie makrobiotyczne autorstwa Jewgienija Lebiediewa. Sprawdź.

Czytaj dalej

Apiterapia – leczenie produktami pochodzącymi od pszczół

2024-05-09

Apiterapia – leczenie produktami pochodzącymi od pszczół

Apiterapia jest metodą leczenia za pomocą różnych produktów, które są wytwarzane przez pszczoły. Wykorzystuje się nie tylko miód, ale także jad pszczeli oraz propolis. Zobacz jak działa.

Czytaj dalej

Jak ćwiczyć, żeby masować organy wewnętrzne?

2024-05-08

Jak ćwiczyć, żeby masować organy wewnętrzne?

Gdy nasze organy wewnętrzne szwankują, to aktywność ruchowa może wpłynąć na ich lepsze funkcjonowanie. Jakie ćwiczenia w tym pomogą?

Czytaj dalej

Ćwiczenia na rwę kulszową

2024-04-24

Ćwiczenia na rwę kulszową

Czasami przy niekontrolowanym schyleniu się nagle czujemy ostry ból w okolicach odcinka lędźwiowego kręgosłupa. To może oznaczać, że właśnie mamy do czynienia z rwą kulszową. Jak sobie pomóc?

Czytaj dalej

Dzieci w wirtualnym świecie

2024-04-16

Dzieci w wirtualnym świecie

Dzieci powinny być chronione przed pułapką uzależnienia od cyfrowych mediów. Rozwój dziecka to przebywanie w realnym świecie, a nie w cyberprzestrzeni, która potrafi okaleczać. Czytaj więcej.

Czytaj dalej