Apiterapia – leczenie produktami pochodzącymi od pszczół

Apiterapia – leczenie produktami pochodzącymi od pszczół

Apiterapia jest sztuką, a zarazem metodą leczenia za pomocą różnych produktów, które są wytwarzane przez pszczoły. Wykorzystuje się nie tylko miód, ale także jad pszczeli oraz propolis. Stosuje się również inhalacje powietrzem ulowym w specjalnie do tego przeznaczonych domkach. Jakie są jeszcze zalety apiterapii?

Czym jest apiterapia?

Apiterapia jest metodą, a także – jak niektórzy twierdzą – sztuką leczenia z obszaru medycyny alternatywnej. Korzysta ona z produktów pochodzących od pszczół. Nazwa pochodzi od połączenia dwóch słów: łacińskiego apis, co oznacza ,,pszczoła” oraz greckiego therapia, czyli ,,leczenie”.

Zastosowanie produktów pszczelich do leczenia miało miejsce już w czasach starożytnych w Rosji, niektórych krajach Azji, a także w Egipcie i Grecji. Później apiterapia była wykorzystywana przez medycynę ludową, aż wreszcie pod koniec ubiegłego wieku została szerzej rozpropagowana przez Philippa Terča, lekarza z Aust rii. W celach uzdrawiających wykorzystuje się wytwarzany przez pszczoły miód, a także mleczko pszczele, propolis, kit pszczeli, pyłek kwiatowy oraz jad pszczeli. W ramach apiterapii stosuje się również uloterapię, czyli przebywanie w specjalnym pomieszczeniu (domku), w którym żyją pszczoły oddzielone od człowieka siatką. Terapia polega na wdychaniu powietrza, które jest wydzielane z ula.

Apiterapia obejmuje też stosowanie produktów pochodzących od os.

To warto wiedzieć o apiterapii

Apiterapia zaliczana jest do naturopatii. Na jej temat powstaje wiele sprzecznych informacji. Niektóre źródła podają wyniki badań naukowych wykazujących niewielki skutek jej zdrowotnych właściwości. Jednak wiele osób uważa, że stosowanie leczenia produktami pszczelimi przynosi ogromne korzyści dla organizmu. Powołują się oni na obserwacje oraz inne badania kliniczne, które potwierdzają, że dzięki stosowaniu apiterapii można leczyć wiele chorób i wpływać na poprawę zdrowia.

Jakie produkty stosuje się w apiterapii?

Miód

Miód zawiera: cukry proste, witaminy C, B1, B2, B3, B6, żelazo, miedź, cynk, flawonoidy, enzymy oraz kwasy organiczne i fenolowe. Jako skuteczny środek na zwalczanie bakterii od wieków jest stosowany przy przeziębieniach, na zapalenie gardła i kaszel nocny. Korzystnie działa na układy: krążenia, pokarmowy i oddechowy. Wykazuje właściwości moczopędne, pozwala na gojenie oparzeń, ran oraz odmrożeń skórnych. Jest też dobrym środkiem na poprawę nastroju i uspokojenie. Wyróżnia się miody: akacjowe, spadziowe, wielokwiatowe, faceliowe, gryczane, nektarowo-spadziowe, a także wrzosowe.

Propolis

Propolis określany jest też jako kit pszczeli. Powstaje z żywic kwiatowych oraz drzewnych. Jest gęsty, ma lepką strukturę i w zależności od roślin, z jakich pochodzi, może być szary, czarny, brunatny, ciemnozielony, czerwony lub pomarańczowy. Pszczoły pokrywają nim ściany ula, uszczelniając jego wnętrze, a także zapobiegając dostaniu się do środka bakterii i wirusów. W skład propolisu wchodzą żywice pochodzące z roślin, pyłek kwiatowy, polifenole, polisacharydy, garbniki, kwasy fenolowe, terpenoidy, flawonoidy oraz olejki eteryczne. Nie brakuje też witamin A, z grupy B, C, D i E, a także biopierwiastków, takich jak: selen, żelazo, krzem, miedź, mangan, magnez, cynk i fosfor. Propolis wpływa na poprawę krążenia, stosuje się go na odleżyny, przy alergiach, reumatyzmie, a także na oparzenia i rany skórne oraz przy zatruciach alkoholowych. Propolis sprawdza się też jako środek leczniczy na przeziębienie, grypę i zapalenie gardła. Posiada właściwości przeciwzapalne, dlatego wykorzystywany jest na zapalenie żołądka i dwunastnicy.

Pierzga

Pierzga jest pyłkiem kwiatowym, który stanowi pożywienie pszczół. Ma twardą strukturę i grudkowaty wygląd. Zawiera witaminy A, B1, B2, B3, B6, B7, B12, C, E, D i K oraz takie biopierwiastki jak: potas, fosfor, cynk, żelazo, krzem, sód, mangan, miedź i selen. Posiada też aminokwasy egzogenne, węglowodany, białka i tłuszcze. Dzięki właściwościom bakteriobójczym stosuje się ją na poprawę odporności, przy przeziębieniu, osłabieniu i zmęczeniu fizycznym, jak i psychicznym. Może wspomagać leczenie depresji i anemii. Pierzgę zaleca się przy chorobach żołądkowych, biegunkach i zaparciach. Usuwa toksyny z wątroby, a także wpływa na wzmocnienie układu krwionośnego.

Mleczko pszczele

Substancja ta jest wydzieliną, którą produkują pszczoły, żeby żywić nimi larwy pszczół oraz trutni, a przede wszystkim królową matkę. Mleczko zawiera witaminy z grupy B, C, D i E. W jej składzie znajdują się też biopierwiastki: krzem. żelazo, wapń, miedź i fosfor. Nie brakuje także wody, białek, węglowodanów, lipidów, aminokwasów, acetylocholiny oraz kwasu deoksyrybonukleinowego.

Mleczko pszczele stosuje się na poprawę działania układu sercowo-naczyniowego i na zapobieganie jego chorób. Pozwala na obniżenie ciśnienia, jest skutecznym środkiem w leczeniu zaburzeń funkcjonowania układu pokarmowego, stosuje się je przy chorobach skóry i błony śluzowej oraz do gojenia oparzeń i ran. Pozytywnie wpływa też na organizm, dodając mu energii, zmniejszając skutki zmęczenia i osłabienia oraz poprawiając samopoczucie. Stosowane jest u osób ze schizofrenią.

Jad pszczeli

Jest to żółtawa substancja wydzielana przez pszczoły z ich gruczołu jadowego. Zawiera aminy, peptydy oraz enzymy. Jad dostaje się do organizmu człowieka poprzez użądlenie, podobnie jak w zastrzyku. Jest składnikiem maści i kremów. Stosuje się go głównie w leczeniu: reumatyzmu, zapalenia stawów, artretyzmu oraz gośćca. Używany jest także w przypadku nerwic, na poprawę działania układu nerwowego, na gojenie ran i przy chorobach układu krążenia.

Wosk pszczeli

Pszczoły produkują wydzielinę, której używają do konstruowania plastrów miodu oraz żeby osłonić komórki, gdzie przechowują miód. Wosk pszczeli zawiera witaminę A, beta-karoten, kwasy tłuszczowe, flawonoidy, chryzynę, a także alkohole. Wykorzystuje się go do leczenia schorzeń, chorób i zmian skórnych (np. trądzik, łuszczyca, czyraki, zapalenia skóry, świąd, oparzenia spowodowane promieniami słońca). Stosuje się z niego również okłady na dolegliwości reumatyczne. Wosk pszczeli jest składnikiem maści na rany oraz mazideł na rumień i hemoroidy. Znajduje też zastosowanie w przypadku wystąpienia kataru siennego, zapalenia zatok, a także nosa, jamy ustnej i gardła.

Bibliografia: 1. https://pasiekasmakulskich.pl/apiterapia, pasiekasmakulskich.pl, data dostępu: 29.08.2023. 2. Natalia Żak, Piotr Przybyłowski, Apiterapia wśród konsumentów XXI wieku – badania wstępne, „Marketing i Zarządzanie” nr 3 (53), s. 241–254, Gdynia 2018. 3. Ryszard Czarnecki, Tadeusz Liborowski, https://pasieka24.pl/index.php/pl-pl/pasieka-czasopismo-dla-pszczelarzy/105-pasieka-1-2003/1271-apiterapia, pasieka24.pl, data dostępu: 29.08.2023.