Hiperlordoza

Hiperlordoza

Hiperlordoza (inaczej: lordoza pogłębiona) to coraz częściej występująca wada postawy wynikająca ze schorzenia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Potocznie określa się tę przypadłość jako „kaczy kuper”' z uwagi na to, że charakteryzuje się nadmiernym wygięciem dolnego odcinka kręgosłupa ku przodowi. Osoba z hiperlordozą ma wysunięty do przodu brzuch i cofnięte pośladki, a kręgosłup przypomina literę ''C''.

Przyczyny

Główną przyczyną wspomnianego schorzenia jest przede wszystkim siedzący tryb życia i brak ruchu. Dlatego też na pogłębioną lordozę cierpią najczęściej pracownicy biur, kierowcy oraz osoby siedzące nadmierną ilość czasu w domach. Innymi przyczynami „kaczego kupra” mogą być wady wrodzone, przebyte urazy i choroby, np.: krzywica, osteoporoza, rwa kulszowa czy dyskopatia.

Leczenie

Nieleczona hiperlordoza może prowadzić do poważnych konsekwencji. Skrzywiona postawa będzie bowiem się pogłębiać, może więc utrudniać oddawanie stolca i moczu oraz wzmagać uczucie drętwienia i mrowienia. Terapia polega przede wszystkim na zwiększeniu aktywności fizycznej, gimnastyce korekcyjnej i rehabilitacji. Mając siedzący tryb pracy czy życia, należy w odstępach około 20-minutowych wstać i kilka minut pochodzić. Poza pracą wskazany jest każdy rodzaj aktywności – oby za dużo nie siedzieć. Osoby cierpiące już na pogłębioną lordozę powinny wykonywać ćwiczenia korekcyjne. W poważniejszych przypadkach stosuje się gorsety ortopedyczne. Rzadko, ale zdarzają się też przypadki konieczności przeprowadzenia zabiegów chirurgicznych.


Opracował Sławomir Śmiełowski

Inne wpisy w tej kategorii

Dłoń i paznokcie wskaźnikiem zdrowia

2024-07-09

Dłoń i paznokcie wskaźnikiem zdrowia

Wielkość, kształt, kontur i powierzchnia paznokci dają informację zarówno o przeważającym prakriti (konstytucja psychosomatyczna), jak i aktualnym stanie zdrowia organizmu. Sprawdź swoje zdrowie.

Czytaj dalej

Rzuć na stałe palenie papierosów

2024-07-03

Rzuć na stałe palenie papierosów

Podpowiadamy jak skutecznie rzucić palenie. Jak nie wracać do nałogu. Jak być zdrowym. Wyjaśniamy dlaczego niektórym łatwiej jest rzucić palenie, podczas gdy inni mają z tym problem. Sprawdź już teraz

Czytaj dalej

Aktywności i ćwiczenia ruchowe na poprawę krążenia

2024-06-25

Aktywności i ćwiczenia ruchowe na poprawę krążenia

Przy kłopotach z krążeniem oprócz zastosowania odpowiedniego leczenia zaleca się również systematyczne uprawianie aktywności ruchowych, żebyśmy sami mogli sobie pomóc. Sprawdź jak ćwiczyć!

Czytaj dalej

Diagnoza z twarzy

2024-06-05

Diagnoza z twarzy

W ajurwedzie obraz całego człowieka daje niesamowite możliwości diagnostyczne. Sprawdzamy jakie sekrety kryje nasza twarz.

Czytaj dalej

Techniki samouzdrawiania przy przewlekłym stresie

2024-05-28

Techniki samouzdrawiania przy przewlekłym stresie

Stres przewlekły wydaje się być już pewną stałą cechą współczesnych cywilizacji. Czy możemy się jeszcze przed nim ustrzec? Czy istnieje możliwość pozbycia się stresorów z naszego życia?

Czytaj dalej

Jelita – nasz drugi mózg

2024-05-22

Jelita – nasz drugi mózg

Jelita nazywane są naszym „drugim mózgiem”. Gdy niedomagają, odbija się to negatywnie na całym organizmie. Sprawdź jak.

Czytaj dalej