Kelp, czyli jod na zawołanie

Kelp, czyli jod na zawołanie

Kelp to glon o nazwie „morszczyn pęcherzykowaty" (Fucus vesiculosus) – należący do brunatnic. Najczęściej występuje w przybrzeżnych wodach północnego Atlantyku oraz Oceanu Arktycznego. Kelp można też spotkać w Bałtyku i Morzu Białym, choć dużo rzadziej. Warto zaznaczyć, że w Polsce morszczyn pęcherzykowaty objęty jest ochroną gatunkową, i to nie bez powodu. Mówi się bowiem, że zawiera więcej jodu niż ryby, stąd też znalazł zastosowanie w lecznictwie.

Kelp - Wyjątkowa obfitość składników odżywczych

Wodorosty są jadalne i nie bez przyczyny stanowią częsty dodatek w kuchniach azjatyckich. Zdecydowała o tym bogata zawartość substancji odżywczych, soli mineralnych oraz witamin. Kelp ceniony jest przede wszystkim za wyjątkowo dużą zawartość jodu – najwięcej wśród owoców morza. Bogaty jest ponadto w witaminy A, z grupy B, C, D, E oraz minerały, takie jak: magnez, żelazo, wapń, cynk, mangan czy potas. Zawiera również: kwas foliowy, kwas alginowy, beta-karoten, zeaksantynę, polisacharydy oraz aminokwasy, takie jak: lizyna, leucyna czy fenilioanalina. Kelp zawiera również łatwo przyswajalne białko, co przy niskiej kaloryczności stanowi doskonały składnik odżywczy. Dzięki swoim rewelacyjnym właściwościom jest wsparciem dla osób borykających się z problemami tarczycowymi. Choroba Hashimoto oraz niedoczynność tarczycy to dziś nierzadkie przypadki, szczególnie u kobiet. Algi morskie znajdują przy tych dolegliwościach swoje zastosowanie.

Niesamowite właściwości prozdrowotne kelpu

Kelp doskonale wspomaga proces metabolizmu energetycznego, co jest podstawą dobrego funkcjonowania organizmu. Ten niskokaloryczny, a jednocześnie bardzo odżywczy, produkt zalecany jest więc w szczególności osobom borykającym się z nadwagą, ale również aktywnym fizycznie. W glonach tych występują związki z grupy ksantofili, zwane fukoksantynami". To właśnie te odczynniki hamują magazynowanie się tłuszczu w okolicach jamy brzusznej (otyłość typu jabłko"). Spożywaniu kelpu towarzyszy jednocześnie zmniejszenie uczucia głodu, z uwagi na wpływ wspomnianego związku na hormon kontrolujący stan sytości. Szczególnie wysoka zawartość jodu spowodowała, że morszczyn pęcherzykowaty znalazł zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym. Wspomniany pierwiastek niezbędny jest do produkcji hormonów tarczycy, a jego niedobór może prowadzić do różnego rodzaju zaburzeń, chociażby przerostu tarczycy (tzw. wole na szyi). Spożywanie jodu zalecane jest jednak nie tylko osobom z problemami tarczycowymi. To także znakomita profilaktyka tego typu dolegliwości, ale też i innych coraz częściej występujących schorzeń (chociażby natury psychicznej). Niedobór jodu jest bowiem przyczyną chorób neurologicznych. Wodorosty równie znakomicie zapobiegają chorobom serca i układu krążeniowego. Regulują bowiem poziom cholesterolu oraz glukozy we krwi, przeciwdziałają przy tym tworzeniu się płytek miażdżycowych. Składniki kelpu biorą jednocześnie udział w procesie oczyszczania organizmu z toksyn. Warto dodać, że wszystkie glony z gatunku Focus dzięki fukoksantynie przydatne są w walce z otyłością czy chorobami metabolicznymi.

Dostarczanie jodu do organizmu

Najlepszym źródłem jodu jest oczywiście pożywienie, czyli ryby, takie jak: dorsz, makrela czy mintaj. Pierwiastek ten znajdziemy również w jajku, wątróbce, czy orzechach. Jednakże jako zwolennik i propagator diety wegetariańskiej (ryba to również mięso i nierzadko z zawartością rtęci) proponuję rzecz jasna glony, a wśród nich wyjątkowy morszczyn pęcherzykowaty, który zawiera więcej jodu niż ryby. Możemy skorzystać z dostępnych na rynku produktów zawierających kelp. Są to zazwyczaj mielone wodorosty stanowiące znakomitą przyprawę, w formie ziół, ale też w formie suplementów. Dodam tylko, że najlepiej stosować kelp wraz z potrawami wysokotłuszczowymi, następuje wówczas najlepsze wchłanianie przebogatych składników.

Przeciwwskazania do stosowania kelp

W zasadzie nie ma przeciwwskazań w przypadku stosowania kelpu w formie przyprawy. Pamiętając jednak o dużej zawartości jodu, należy wziąć to pod uwagę w przypadku suplementacji. W szczególności dotyczy to osób zażywających leki na nadczynność tarczycy czy chorobę Hashimoto. Nie należy również łączyć suplementów kelpu z lekami zawierającymi hormony lub przeciwzakrzepowymi. Jednak odrobina przypraw z wodorostów nikomu z pewnością nie zaszkodzi, a może jedynie pomóc. Opracowanie Sławomir Śmiełowski  

Inne wpisy w tej kategorii

Podwyższony kwas moczowy we krwi – o czym świadczy i jak go obniżyć?

2024-07-18

Podwyższony kwas moczowy we krwi – o czym świadczy i jak go obniżyć?

Podwyższony kwas moczowy we krwi – o czym świadczy, do czego prowadzi i jak go obniżyć? Sprawdzamy.

Czytaj dalej

Dieta paleolityczna i protokół autoimmunologiczny

2024-07-10

Dieta paleolityczna i protokół autoimmunologiczny

Dieta paleo, znana jest także jako dieta: paleolityczna, łowiecko-zbieracka lub z epoki kamiennej. To model żywieniowy wzorowany na diecie naszych przodków z epoki paleolitu. Sprawdź jak działa.

Czytaj dalej

Dłoń i paznokcie wskaźnikiem zdrowia

2024-07-09

Dłoń i paznokcie wskaźnikiem zdrowia

Wielkość, kształt, kontur i powierzchnia paznokci dają informację zarówno o przeważającym prakriti (konstytucja psychosomatyczna), jak i aktualnym stanie zdrowia organizmu. Sprawdź swoje zdrowie.

Czytaj dalej

Spirulina i chlorella – prozdrowotne algi?

2024-07-04

Spirulina i chlorella – prozdrowotne algi?

Spirulina i chlorella to zielononiebieskie algi, które najczęściej możemy kupić w postaci proszku lub kapsułek. Czy mają one silne właściwości prozdrowotne, czy raczej stoi za nimi dobry marketin [...]

Czytaj dalej

Rzuć na stałe palenie papierosów

2024-07-03

Rzuć na stałe palenie papierosów

Podpowiadamy jak skutecznie rzucić palenie. Jak nie wracać do nałogu. Jak być zdrowym. Wyjaśniamy dlaczego niektórym łatwiej jest rzucić palenie, podczas gdy inni mają z tym problem. Sprawdź już teraz

Czytaj dalej