Recenzja książki K. Judki: Cztery pory roku z Niezłym Ziółkiem. Zioła Latem

Recenzja książki K. Judki: Cztery pory roku z Niezłym Ziółkiem. Zioła Latem

Krystyna Judka – zielarka i fitoterapeutka – jest autorką ziołowego bloga www.niezleziolko.bieszczady.pl. Zajmuje się medycyną niekonwencjonalną, holistycznie podchodząc do szeroko pojętego zdrowia, zarówno od strony fizycznej, jak i duchowej. Jej ulubione techniki pracy z człowiekiem to: bańki, zioła i medytacje. Swoją wiedzę praktyczną uzupełniła licznymi kursami i studiami podyplomowymi z zakresu: masażu, akupunktury, refleksoterapii, stawiania baniek, reiki, towaroznawstwa zielarskiego, kosmetyki oraz żywności funkcjonalnej. Zwraca szczególną uwagę na rolę profilaktyki oraz zdrowie emocjonalne i równowagę psychiczną. Prowadzi warsztaty z zakresu praktycznego wykorzystywania ziół, pokazuje, w jaki sposób można z nich pozyskiwać cenne mikstury.


Autorka od dłuższego czasu pisze artykuły do miesięcznika „Zdrowie bez Leków”, a ostatnio została opublikowana pierwsza część jej książki z cyklu Cztery pory z Niezłym Ziółkiem. Zioła latem.


Autorka zabiera nas w zielarską podróż po świecie charakterystycznych i typowych ziół dla letniej pory roku. W poradniku aż roi się od rozmaitych przepisów i receptur, pomysłów, w jaki sposób można dane zioła przetwarzać i wykorzystywać. Wybór roślin leczniczych w książce jest nieprzypadkowy – Krystyna Judka zdecydowała się na dobór takich, które są skuteczne, bezpieczne, uniwersalne i o szerokim zastosowaniu. Lato to wyjątkowa pora na ziołobranie, a niniejszy poradnik ułatwi tę pracę.


Książkę otwiera piwonia, ozdoba ogródków, ale również wspaniała roślina lecznicza. W rozdziale podany jest przepis na marmoladę piwoniową oraz piwoniowe potpourri (domowe pachnidło). Trudno wyobrazić sobie początek lata bez kwiatów czarnego bzu, w książce więc nie mogło zabraknąć rozdziału poświęconego tej roślince. Czarny bez wg podań i legend był rośliną uważaną za krzew magiczny, wielu ludzi drżało przed jego silnym i skutecznym działaniem, niektórzy sądzili, że jest „siedliskiem złego”, wg Słowian czarny bez był świętym drzewem podziemia, zaś wg innych roślina ta zabezpieczała przed czarami i uderzeniem pioruna. Następnie omówiona została koniczyna i ciekawe receptury na bazie tej rośliny. Autorka na tapet wzięła też uczep – to następny omówiony surowiec, który można pozyskiwać latem. Jest to mało znana roślina lecznicza pomocna przy wielu schorzeniach, np. migrenach. Późne lato to również czas na zbieranie jarzębiny – o niej również Czytelnicy przeczytają w pierwszej części poradnika. Porosty to także rzadko w literaturze omawiane surowce lecznicze, natomiast w książce autorka podaje świetne receptury na ich bazie. O dziurawcu, kolejnym bohaterze książki, krąży wiele legend. Autorka dzieli się praktyczną wiedzą o tym, co można z niego przygotować. W lecie zbieramy też przetacznik – w książce podane są wskazówki, w mieszance z jakimi ziołami można odnieść jak najwięcej korzyści terapeutycznych. Lipa to charakterystyczne, letnie drzewo, symbol długowieczności. Również w książce znajdziemy wiele praktycznych porad, jak postępować z tym surowcem. Latem pozyskujemy zielone, niedojrzałe orzechy włoskie w ich łupinach oraz liście. Orzech włoski uważany był za symbol dobrobytu, ponieważ karmił i przywracał siły. Z porą letnią kojarzy się także dziewanna, z której można wyczarować wiele fantastycznych receptur. Bylica piołun zaś to ziele, o którym autorka mogłaby napisać osobną książkę. Dawniej okadzano nim domy, skutecznie odstraszając owady. Trędownik to kolejna, mało popularna roślina lecznicza, którą autorka wysoko ceni. Także i w tym rozdziale podane są użyteczne przepisy, jak postępować z tym ziółkiem.


Książka jest bardzo estetycznie wydana – ma twardą okładkę i dyskretną szatę graficzną cieszącą oko. Użyty papier to wysoka jakość. Pierwsza z czterech części tej uroczej książeczki jest zaproszeniem do cudownego świata ziół leczniczych. Powinna zasilić biblioteczkę każdego ziołowego mola książkowego.


A już 10 września odbędzie się spotkanie autorskie z Krystyną Judką. Z miłości do roślinności to 8 godzin wspaniale spędzonego czasu z tą niezwykłą fitoterapeutką. Będzie czas na rozmowy, wspólne zdjęcie oraz zakup książki z dedykacją. Spotkanie odbędzie się w Dobieszkowie k. Łodzi. Zapraszamy!


Agata Majcher


Inne wpisy w tej kategorii

Ćwiczenia na rwę kulszową

2024-04-24

Ćwiczenia na rwę kulszową

Czasami przy niekontrolowanym schyleniu się nagle czujemy ostry ból w okolicach odcinka lędźwiowego kręgosłupa. To może oznaczać, że właśnie mamy do czynienia z rwą kulszową. Jak sobie pomóc?

Czytaj dalej

Dzieci w wirtualnym świecie

2024-04-16

Dzieci w wirtualnym świecie

Dzieci powinny być chronione przed pułapką uzależnienia od cyfrowych mediów. Rozwój dziecka to przebywanie w realnym świecie, a nie w cyberprzestrzeni, która potrafi okaleczać. Czytaj więcej.

Czytaj dalej

Pestycydy w warzywach i owocach – jak je eliminować

2024-04-12

Pestycydy w warzywach i owocach – jak je eliminować

Pestycydy to substancje, zarówno syntetyczne, jak i naturalne, stosowane w celu eliminacji organizmów uważanych za szkodliwe lub niechciane. Jak wpływają na nasze zdrowie? Czy są groźne? Sprawdź.

Czytaj dalej

Nutritarianizm jako koncepcja zdrowego odżywiania

2024-04-08

Nutritarianizm jako koncepcja zdrowego odżywiania

Nutritarianizm to koncepcja zdrowego odżywiania, według której kluczowa jest nie tyle liczba spożywanych kalorii, co jakość składników odżywczych. Zwraca się szczególną uwagę na różnorodność w diecie.

Czytaj dalej

Aromaty z Alembika

2024-04-03

Aromaty z Alembika

Przy pomocy pięknego, połyskującego miedzią alembika można wydobyć aromaty z roślin. Podczas destylacji parą wodną z umieszczonych w nim ziół otrzymujemy bardzo cenne olejki eteryczne oraz hydrolaty.

Czytaj dalej

Mutacja genu MTHFR i problemy z metylacją

2024-03-26

Mutacja genu MTHFR i problemy z metylacją

Z biegiem lat nasze ciała mogą napotkać pewne trudności w prawidłowym metylowaniu DNA. W rezultacie mogą pojawiać się błędy w DNA, zwiększające ryzyko rozwoju chorób, takich jak nowotwory.

Czytaj dalej