Siedzisz dużo za biurkiem? Zrób test Thomayera

Siedzisz dużo za biurkiem? Zrób test Thomayera

Efekty wieloletniego siedzenia przy biurku wymuszającego pewną określoną pozycję ciała, dają się we znaki – jednym z nich może być na przykład bolący kręgosłup. Często za ten ból odpowiada przeciążenie niektórych partii kręgosłupa czy grupy określonych mięśni, co może prowadzić do dysfunkcji w układzie ruchu.

Jednym z typowych problemów dotykających osobę (długotrwale i latami) utrwalającą nawyk wielogodzinnego siedzenia jest skrócenie i zesztywnienie mięśni kulszowo-goleniowych, co można rozpoznać w teście tzw. palce–podłoga. A czy Ty potrafisz dotknąć palcami dłoni podłogi przy wyprostowanych nogach?

Czym są mięśnie kulszowo-goleniowe

Na grupę mięśni kulszowo-goleniowych (grupa tylna uda) składają się trzy rodzaje mięśni: mięsień dwugłowy uda, mięsień półbłoniasty i mięsień półścięgnisty. Mięśnie te odpowiadają za zginanie i prostowanie nogi w stawie kolanowym oraz w stawie biodrowym. Mięśnie kulszowo-goleniowe w dużej mierze zbudowane są z włókien szybko kurczliwych, co oznacza, że skurcze w tej partii mięśni często dotykają osób spędzających wiele godzin w pozycji siedzącej, przez co mięśnie w tych określonych partiach ciała są cały czas skrócone i napięte.Ćwiczenia rozciągające mięśnie kulszowo-goleniowe i kręgosłup

Aby zminimalizować przykurcze, warto co jakiś czas wstać od biurka i wykonać choćby podstawowe ćwiczenia rozciągające mięśnie kulszowo-goleniowe.

Przykładowe ćwiczenia to:
•    Wyprostuj się, stań na wyprostowanych i złączonych nogach, wykonaj skłon.
•    Oprzyj wyprostowaną nogę o krawędź krzesła, wykonaj skłon.
•    Połóż się na plecach, unieś wyprostowaną nogę opartą na taśmie rehabilitacyjnej. Przyciągaj zgiętą nogę do klatki piersiowej. Spróbuj wytrzymać kilkadziesiąt sekund w jednej pozycji.Test palce–podłoga (test Thomayera)Test ten pozwala określić, w jakim stopniu rozciągliwe są nasze mięśnie kulszowo-goleniowe. Pozwala także ocenić ruchomość i mobilność całego kręgosłupa przy pochylaniu tułowia do przodu.


Aby wykonać test, należy stanąć w pozycji wyprostowanej, złączyć nogi, sięgając palcami dłoni jak najniżej do podłogi, nie zginając przy tym kolan. Test należy przerwać w momencie poczucia bólu, dyskomfortu lub kiedy czujemy, że osiągnęliśmy maksymalny zakres ruchu.


Wynikiem jest odległość (liczona w cm) między podłogą a końcem palców środkowych dłoni przy maksymalnym skłonie w przód.


Wyniki testu

Jeżeli odległość między opuszką palca środkowego a podłogą jest mniejsza niż 7 cm oznacza to, że mobilność (ruchomość, elastyczność) kręgosłupa jest wystarczająca. Natomiast jeżeli odległość ta jest większa niż 7 cm, oznacza to, że ruchomość kręgosłupa jest nieprawidłowa, na przykład z powodu skrócenia i zesztywnienia mięśni kulszowo-goleniowych. Jeżeli ruchomość kręgosłupa jest mocno ograniczona, zaleca się wizytę do fizjoterapeuty, który pomoże dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń. Test Thomayera może też wskazywać na to, że w obrębie kręgosłupa mogą występować jakieś patologie, które czekają na zdiagnozowanie.


Niezależnie od wieku i trybu życia warto wykonywać ćwiczenia rozciągające – dzięki konsekwentnej pracy ze swoim ciałem możemy uniknąć lub opóźnić zniedołężnienie na starość.Opracowanie Agata Majcher

Inne wpisy w tej kategorii

Festiwal Kultury Zdrowia - Pełnia Zdrowia bez Leków już 2.03.2024 w Katowicach

2024-02-14

Festiwal Kultury Zdrowia - Pełnia Zdrowia bez Leków już 2.03.2024 w Katowicach

Festiwal Kultury Zdrowia Pełnia Zdrowia bez Leków to największe w Polsce spotkanie poświęcone medycynie naturalnej, klasycznej, ziołolecznictwu i profilaktyce prozdrowotnej. Zapraszamy!

Czytaj dalej

Tłuszcze trans – czym są i jak wpływają na nasze zdrowie

2024-02-09

Tłuszcze trans – czym są i jak wpływają na nasze zdrowie

Tłuszcze trans od lat wzbudzają kontrowersje, a badania naukowe potwierdzają ich negatywny wpływ na zdrowie. W związku z tym ważne jest, abyśmy mieli świadomość ich obecności w produktach, które jemy.

Czytaj dalej

Bądź aktywny fizycznie niezależnie od pory roku

2024-02-08

Bądź aktywny fizycznie niezależnie od pory roku

W miejscu, w którym na co dzień przebywasz, możesz stworzyć własną oazę ruchu. Ściany naszego mieszkania skrywają wiele wspierających możliwości w utrzymaniu formy i dobrego samopoczucia. Sprawdź sam.

Czytaj dalej

Czy karma wraca?

2024-02-02

Czy karma wraca?

W artykule przybliżamy pojęcie karmy. Nikt z nas nie ucieknie przed konsekwencjami swoich czynów, a więc skoro tak, to czym są konsekwencje? Czy może być dobra karma i zła karma? Zapraszamy do lektury

Czytaj dalej

Dieta ketogeniczna - w jakich przypadkach znajduje szczególne zastosowanie?

2024-01-30

Dieta ketogeniczna - w jakich przypadkach znajduje szczególne zastosowanie?

W ostatnich latach dieta ketogeniczna, stała się bardzo popularnym sposobem na odchudzanie oraz na terapię różnych schorzeń. Jednak nie w każdym przypadku jest ona skuteczna. Wyjaśniamy dlaczego.

Czytaj dalej

Nadwaga i otyłość ważną przyczyną powstawania nowotworów. Jak schudnąć?

2024-02-06

Nadwaga i otyłość ważną przyczyną powstawania nowotworów. Jak schudnąć?

W jaki sposób nadmierna ilość tkanki tłuszczowej może prowadzić do rozwoju nowotworu u człowieka? Jak poradzić sobie z nadwagą oraz otyłością?

Czytaj dalej