Siedzisz dużo za biurkiem? Zrób test Thomayera

Siedzisz dużo za biurkiem? Zrób test Thomayera

Efekty wieloletniego siedzenia przy biurku wymuszającego pewną określoną pozycję ciała, dają się we znaki – jednym z nich może być na przykład bolący kręgosłup. Często za ten ból odpowiada przeciążenie niektórych partii kręgosłupa czy grupy określonych mięśni, co może prowadzić do dysfunkcji w układzie ruchu.

Jednym z typowych problemów dotykających osobę (długotrwale i latami) utrwalającą nawyk wielogodzinnego siedzenia jest skrócenie i zesztywnienie mięśni kulszowo-goleniowych, co można rozpoznać w teście tzw. palce–podłoga. A czy Ty potrafisz dotknąć palcami dłoni podłogi przy wyprostowanych nogach?

Czym są mięśnie kulszowo-goleniowe

Na grupę mięśni kulszowo-goleniowych (grupa tylna uda) składają się trzy rodzaje mięśni: mięsień dwugłowy uda, mięsień półbłoniasty i mięsień półścięgnisty. Mięśnie te odpowiadają za zginanie i prostowanie nogi w stawie kolanowym oraz w stawie biodrowym. Mięśnie kulszowo-goleniowe w dużej mierze zbudowane są z włókien szybko kurczliwych, co oznacza, że skurcze w tej partii mięśni często dotykają osób spędzających wiele godzin w pozycji siedzącej, przez co mięśnie w tych określonych partiach ciała są cały czas skrócone i napięte.



Ćwiczenia rozciągające mięśnie kulszowo-goleniowe i kręgosłup

Aby zminimalizować przykurcze, warto co jakiś czas wstać od biurka i wykonać choćby podstawowe ćwiczenia rozciągające mięśnie kulszowo-goleniowe.

Przykładowe ćwiczenia to:
•    Wyprostuj się, stań na wyprostowanych i złączonych nogach, wykonaj skłon.
•    Oprzyj wyprostowaną nogę o krawędź krzesła, wykonaj skłon.
•    Połóż się na plecach, unieś wyprostowaną nogę opartą na taśmie rehabilitacyjnej. Przyciągaj zgiętą nogę do klatki piersiowej. Spróbuj wytrzymać kilkadziesiąt sekund w jednej pozycji.



Test palce–podłoga (test Thomayera)



Test ten pozwala określić, w jakim stopniu rozciągliwe są nasze mięśnie kulszowo-goleniowe. Pozwala także ocenić ruchomość i mobilność całego kręgosłupa przy pochylaniu tułowia do przodu.


Aby wykonać test, należy stanąć w pozycji wyprostowanej, złączyć nogi, sięgając palcami dłoni jak najniżej do podłogi, nie zginając przy tym kolan. Test należy przerwać w momencie poczucia bólu, dyskomfortu lub kiedy czujemy, że osiągnęliśmy maksymalny zakres ruchu.


Wynikiem jest odległość (liczona w cm) między podłogą a końcem palców środkowych dłoni przy maksymalnym skłonie w przód.


Wyniki testu

Jeżeli odległość między opuszką palca środkowego a podłogą jest mniejsza niż 7 cm oznacza to, że mobilność (ruchomość, elastyczność) kręgosłupa jest wystarczająca. Natomiast jeżeli odległość ta jest większa niż 7 cm, oznacza to, że ruchomość kręgosłupa jest nieprawidłowa, na przykład z powodu skrócenia i zesztywnienia mięśni kulszowo-goleniowych. Jeżeli ruchomość kręgosłupa jest mocno ograniczona, zaleca się wizytę do fizjoterapeuty, który pomoże dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń. Test Thomayera może też wskazywać na to, że w obrębie kręgosłupa mogą występować jakieś patologie, które czekają na zdiagnozowanie.


Niezależnie od wieku i trybu życia warto wykonywać ćwiczenia rozciągające – dzięki konsekwentnej pracy ze swoim ciałem możemy uniknąć lub opóźnić zniedołężnienie na starość.



Opracowanie Agata Majcher

Inne wpisy w tej kategorii

Dłoń i paznokcie wskaźnikiem zdrowia

2024-07-09

Dłoń i paznokcie wskaźnikiem zdrowia

Wielkość, kształt, kontur i powierzchnia paznokci dają informację zarówno o przeważającym prakriti (konstytucja psychosomatyczna), jak i aktualnym stanie zdrowia organizmu. Sprawdź swoje zdrowie.

Czytaj dalej

Rzuć na stałe palenie papierosów

2024-07-03

Rzuć na stałe palenie papierosów

Podpowiadamy jak skutecznie rzucić palenie. Jak nie wracać do nałogu. Jak być zdrowym. Wyjaśniamy dlaczego niektórym łatwiej jest rzucić palenie, podczas gdy inni mają z tym problem. Sprawdź już teraz

Czytaj dalej

Aktywności i ćwiczenia ruchowe na poprawę krążenia

2024-06-25

Aktywności i ćwiczenia ruchowe na poprawę krążenia

Przy kłopotach z krążeniem oprócz zastosowania odpowiedniego leczenia zaleca się również systematyczne uprawianie aktywności ruchowych, żebyśmy sami mogli sobie pomóc. Sprawdź jak ćwiczyć!

Czytaj dalej

Diagnoza z twarzy

2024-06-05

Diagnoza z twarzy

W ajurwedzie obraz całego człowieka daje niesamowite możliwości diagnostyczne. Sprawdzamy jakie sekrety kryje nasza twarz.

Czytaj dalej

Techniki samouzdrawiania przy przewlekłym stresie

2024-05-28

Techniki samouzdrawiania przy przewlekłym stresie

Stres przewlekły wydaje się być już pewną stałą cechą współczesnych cywilizacji. Czy możemy się jeszcze przed nim ustrzec? Czy istnieje możliwość pozbycia się stresorów z naszego życia?

Czytaj dalej

Jelita – nasz drugi mózg

2024-05-22

Jelita – nasz drugi mózg

Jelita nazywane są naszym „drugim mózgiem”. Gdy niedomagają, odbija się to negatywnie na całym organizmie. Sprawdź jak.

Czytaj dalej