Siedzisz dużo za biurkiem? Zrób test Thomayera

Siedzisz dużo za biurkiem? Zrób test Thomayera

Efekty wieloletniego siedzenia przy biurku wymuszającego pewną określoną pozycję ciała, dają się we znaki – jednym z nich może być na przykład bolący kręgosłup. Często za ten ból odpowiada przeciążenie niektórych partii kręgosłupa czy grupy określonych mięśni, co może prowadzić do dysfunkcji w układzie ruchu.

Jednym z typowych problemów dotykających osobę (długotrwale i latami) utrwalającą nawyk wielogodzinnego siedzenia jest skrócenie i zesztywnienie mięśni kulszowo-goleniowych, co można rozpoznać w teście tzw. palce–podłoga. A czy Ty potrafisz dotknąć palcami dłoni podłogi przy wyprostowanych nogach?

Czym są mięśnie kulszowo-goleniowe

Na grupę mięśni kulszowo-goleniowych (grupa tylna uda) składają się trzy rodzaje mięśni: mięsień dwugłowy uda, mięsień półbłoniasty i mięsień półścięgnisty. Mięśnie te odpowiadają za zginanie i prostowanie nogi w stawie kolanowym oraz w stawie biodrowym. Mięśnie kulszowo-goleniowe w dużej mierze zbudowane są z włókien szybko kurczliwych, co oznacza, że skurcze w tej partii mięśni często dotykają osób spędzających wiele godzin w pozycji siedzącej, przez co mięśnie w tych określonych partiach ciała są cały czas skrócone i napięte.



Ćwiczenia rozciągające mięśnie kulszowo-goleniowe i kręgosłup

Aby zminimalizować przykurcze, warto co jakiś czas wstać od biurka i wykonać choćby podstawowe ćwiczenia rozciągające mięśnie kulszowo-goleniowe.

Przykładowe ćwiczenia to:
•    Wyprostuj się, stań na wyprostowanych i złączonych nogach, wykonaj skłon.
•    Oprzyj wyprostowaną nogę o krawędź krzesła, wykonaj skłon.
•    Połóż się na plecach, unieś wyprostowaną nogę opartą na taśmie rehabilitacyjnej. Przyciągaj zgiętą nogę do klatki piersiowej. Spróbuj wytrzymać kilkadziesiąt sekund w jednej pozycji.



Test palce–podłoga (test Thomayera)



Test ten pozwala określić, w jakim stopniu rozciągliwe są nasze mięśnie kulszowo-goleniowe. Pozwala także ocenić ruchomość i mobilność całego kręgosłupa przy pochylaniu tułowia do przodu.


Aby wykonać test, należy stanąć w pozycji wyprostowanej, złączyć nogi, sięgając palcami dłoni jak najniżej do podłogi, nie zginając przy tym kolan. Test należy przerwać w momencie poczucia bólu, dyskomfortu lub kiedy czujemy, że osiągnęliśmy maksymalny zakres ruchu.


Wynikiem jest odległość (liczona w cm) między podłogą a końcem palców środkowych dłoni przy maksymalnym skłonie w przód.


Wyniki testu

Jeżeli odległość między opuszką palca środkowego a podłogą jest mniejsza niż 7 cm oznacza to, że mobilność (ruchomość, elastyczność) kręgosłupa jest wystarczająca. Natomiast jeżeli odległość ta jest większa niż 7 cm, oznacza to, że ruchomość kręgosłupa jest nieprawidłowa, na przykład z powodu skrócenia i zesztywnienia mięśni kulszowo-goleniowych. Jeżeli ruchomość kręgosłupa jest mocno ograniczona, zaleca się wizytę do fizjoterapeuty, który pomoże dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń. Test Thomayera może też wskazywać na to, że w obrębie kręgosłupa mogą występować jakieś patologie, które czekają na zdiagnozowanie.


Niezależnie od wieku i trybu życia warto wykonywać ćwiczenia rozciągające – dzięki konsekwentnej pracy ze swoim ciałem możemy uniknąć lub opóźnić zniedołężnienie na starość.



Opracowanie Agata Majcher

Inne wpisy w tej kategorii

Ćwiczenia na pozbycie się „pelikanów”, czyli jak zniwelować obwisłe ramiona

2023-03-31

Ćwiczenia na pozbycie się „pelikanów”, czyli jak zniwelować obwisłe ramiona

Systematyczna aktywność wpływa na nasze zdrowie, ponieważ poprawia się krążenie i wzmacnia odporność organizmu. Poza tym uelastycznia mięśnie. Dzięki niej będziemy mieli ładniejszą sylwetkę i – p [...]

Czytaj dalej

Dieta a nasze przeznaczenie

2023-03-30

Dieta a nasze przeznaczenie

Jeśli spędziłeś czas na amerykańskim Południu, wiesz, że południowcy grillują, smażą lub smażą na głębokim tłuszczu prawie wszystko, co się rusza lub rośnie. Eponimiczny smażony po południowemu k [...]

Czytaj dalej

 Tatarak zwyczajny – właściwości dla zdrowia i urody

2023-03-27

Tatarak zwyczajny – właściwości dla zdrowia i urody

Tatarak zwyczajny to bylina, która rośnie nad brzegami wód stojących i moczarów. Jego charakterystyczny wygląd – głównie za sprawą brązowych kolb – jest dobrze wszystkim znany. Co, jeśli chodzi o [...]

Czytaj dalej

Cynk potrzebny od zaraz

2023-03-24

Cynk potrzebny od zaraz

Czy otrzymujemy wystarczającą ilość cynku? Większość ludzi nie. W rzeczywistości szacuje się, że PONAD 1,1 MILIARDA ma niebezpieczny niedobór cynku. Pamiętajmy jednak, że jest to po prostu niedob [...]

Czytaj dalej

Dlaczego warto jeździć na rowerze?

2023-03-24

Dlaczego warto jeździć na rowerze?

Rower to popularny pojazd, który ma wiele osób. Daje on nam możliwość szybszego dotarcia do celu, niż gdybyśmy chcieli dojść tam pieszo. Dzięki niemu możemy wybrać się na wycieczkę w trudno dostę [...]

Czytaj dalej

Graviola – owoc o wszechstronnych możliwościach

2023-03-23

Graviola – owoc o wszechstronnych możliwościach

Graviola (Annona muricata) to wiecznie zielone drzewo z rodziny flaszowcowatych, które do wzrostu upodobało sobie ciepły, tropikalny klimat. Naturalnie występuje tam, gdzie jest ciepło – np.: w A [...]

Czytaj dalej