Jarosław

Jarosław

Skuteczne sposoby na wypadające włosy
Skuteczne sposoby na wypadające włosy

Wypadanie włosów nie jest niczym niezwykłym. Zdarza się to każdego dnia i nie musi oznaczać, że dzieje się coś niedobrego. Czasami jest to związane z jakimiś zmianami w naszym organizmie i po jakimś czasie mija. Jednak sytuacja zaczyna się robić poważna, jeśli wypadanie włosów jest nadmierne i zauważalne. Wiele przyczyn na to wpływa. Problem może tkwić np. w nieodpowiednio dobranej diecie i niewłaściwych nawykach żywieniowych, przez co nie dostarczamy organizmowi potrzebnych minerałów oraz witamin. Choroby, a także uszkadzanie włosów przy zabiegach kosmetycznych, również mogą być przyczyną ich wypadania. Na co więc należy zwrócić uwagę?

Diagnoza

Zbyt duża ilość wypadających włosów może wzbudzić niepokój. Lepiej tego nie bagatelizować, tylko zasięgnąć rady lekarza. Być może przyczyną jest stan chorobowy. Może trzeba będzie zastosować odpowiednią terapię za pomocą leków. Czasami nadmierna utrata włosów związana jest z zaburzeniami funkcjonowania tarczycy, schorzeniami skóry głowy albo brakiem równowagi hormonalnej. Zdarza się też, że czynnikiem jest podłoże psychiczne, czyli stały zbyt duży poziom stresu. Jednak gdy diagnoza nie daje żadnych jednoznacznych odpowiedzi, wtedy warto samemu zadbać o kondycję swoich włosów. Jest na to kilka sposobów.  

Dieta

Najlepszym sposobem na dbanie o włosy jest dostarczanie organizmowi właściwych składników odżywczych. Dieta powinna być zbilansowana. Koniecznym jest, aby produkty żywnościowe zawierały właściwą dawkę witamin i minerałów. Posiłki muszą zatem być bogate w białka, które są budulcem wzmacniającym strukturę włosów. Natomiast cynk i żelazo wpływają na ich wygląd, tak samo jak witaminy z grupy B. Natomiast witamina A pozwala na właściwy przyrost włosa. Warto zatem spożywać produkty bogate w białko, gdyż aminokwasy, które są ich budulcem mają istotny wpływ na strukturę i jakość skóry głowy. Powinno się zatem często jeść: jajka, ryby, mięso, nabiał, a także rośliny strączkowe. Bardzo dobrze na kondycję włosów działają składniki zawarte w: pietruszce, zielonej sałacie, bazylii, ziemniakach, papryce, szpinaku oraz orzechach.


Dobrym sposobem na uzupełnienie niedoborów składników odżywczych w organizmie jest przyjmowanie suplementów witaminowych oraz minerałów. W chińskiej medycynie ludowej od dawna na wypadanie i lepszy wzrost włosów stosuje się wyciąg z korzenia żeń-szenia.  

Aktywność i ruch poprawiający jakość życia

Do wszystkiego należy podchodzić holistycznie. Wszelkie aspekty życia wpływają przecież na nasze zdrowie. Ważnym czynnikiem mającym znaczenie dla zdrowia, również włosów, jest aktywność ruchowa. Wpływa ona na poprawę ogólnej kondycji organizmu i lepsze funkcjonowanie wszystkich jego tkanek. Poprawia się ich ukrwienie oraz krążenie, dzięki czemu substancje odżywcze przyjmowane w pożywieniu łatwiej są dostarczane do komórek wszystkich narządów. Ma to też znaczenie dla lepszej kondycji włosów. Warto zatem często przebywać na powietrzu i unikać sytuacji stresowych. Na odprężenie i równowagę wewnętrzną doskonale wpływa medytacja oraz uprawianie jogi. Dobrze jest także wybrać się na masaż skóry głowy lub wykonać taki zabieg w domu. Stymulowanie w ten sposób cebulek włosów korzystnie wpłynie na ich stan.  


Aktywność ruchowa spowoduje wytwarzanie endorfin, czyli hormonów poprawiających samopoczucie i wpływających na lepszy humor. To ważna kwestia, zwłaszcza dla osób narażonych na sytuacje stresowe. Stres bowiem zaburza harmonię wewnętrzną i może być przyczyną wypadania włosów.    

Dbanie o higienę włosów

Warto myć włosy w ciepłej wodzie, a nie gorącej, gdyż może ona powodować ich uszkodzenie. Rodzaj szamponu powinien być dobrany do danych włosów. Lepiej jest używać jednego rodzaju, gdyż częste jego zmienianie ma wpływ na wypadanie włosów. Po umyciu, zanim zacznie się je czesać, muszą dokładnie wyschnąć. Dopiero wtedy można je delikatnie rozczesywać. Warto także dać odpocząć włosom od plecenia warkoczów i spinania ich ciasno w kucyk. Nie znaczy to, że należy całkowicie zrezygnować z takich stylizacji. Jednak zbyt częste ich stosowanie może doprowadzić do uszkodzenia struktury włosów, a w rezultacie do ich nadmiernego wypadania. Wysoka temperatura również nie wpływa na nie korzystnie, więc korzystanie z prostownic oraz lokówek czy suszarek także należy ograniczyć do niezbędnego minimum. Trzeba bardzo ostrożnie postępować przy pielęgnacji włosów. Stosowanie różnych środków kosmetycznych może je uszkadzać i doprowadzać do wypadania. Włosy powinny mieć dużo swobody, dlatego wszelkie czapki, kapelusze i berety warto zakładać na głowę tylko w razie konieczności.

Płukanki własnej produkcji

Na wzmocnienie włosów dobrze jest stosować płukankę. Można do jej sporządzenia użyć sproszkowanej kozieradki wymieszanej z wodą. Dzięki temu poprawi się ukrwienie skóry głowy, a mieszki włosowe będą lepiej odżywione. Taką mieszankę należy nałożyć na skórę i włosy. Po godzinie wszystko trzeba zmyć szamponem.
Włosy warto też płukać wywarem z pokrzywy zaraz po ich umyciu. Dzięki temu będą mocniejsze i bardziej lśniące.

Wiele osób na tzw. łysienie plackowate stosuje sok z cebuli. Dla zwiększenia skuteczności takiej terapii należy go nakładać dwa razy dziennie na skórę głowy. 


Opracował Jarosław Cieśla

Jarosław

Jarosław

Inne wpisy w tej kategorii

Ćwiczenia na stawy biodrowe

2022-05-24

Ćwiczenia na stawy biodrowe

Dolegliwości w okolicach stawu biodrowego mogą komplikować normalne funkcjonowanie. Zwłaszcza jeśli dotyczą osób, które często muszą się poruszać, przemieszczać, a ruch jest ważnym elementem w wy [...]

Czytaj dalej

Mieszanka warzywna – dlaczego warto spożywać suszone warzywa?

2022-05-24

Mieszanka warzywna – dlaczego warto spożywać suszone warzywa?

Warzywa najlepiej jest spożywać świeże. Przyciągają swoim aromatem oraz wyglądem, co powoduje, że chce się po nie sięgać. Posiadają wiele cennych składników odżywczych, minerałów i witamin, które [...]

Czytaj dalej

Papryka czerwona słodka

2022-05-23

Papryka czerwona słodka

Papryka (Capsicum L.) jest rośliną należącą do rodziny psiankowatych i pochodzi z obszarów Ameryki Południowej oraz Środkowej. Obecnie jest rozpowszechniona i uprawiana na całym globie. Jeden z g [...]

Czytaj dalej

Rozmowa z dr Ewą Szmaj-Kupny o jej autorskiej linii kosmetyków

2022-05-20

Rozmowa z dr Ewą Szmaj-Kupny o jej autorskiej linii kosmetyków

Antyoksydanty obowiązkowo powinny się znaleźć w twoim menuAgata Majcher: Dzień dobry, Ewo, mam tu przed sobą świeżutką partię Twojej najnowszej linii kosmetyków na bazie organicznej truskawki o n [...]

Czytaj dalej

Jak dbać o nerki?

2022-05-18

Jak dbać o nerki?

Nerki to bardzo ważne organy układu moczowego, dzięki którym organizm może prawidłowo funkcjonować. Wraz z moczem usuwają z ciała substancje szkodliwe, co ma istotny wpływ  na jakość i poziom zdr [...]

Czytaj dalej

Kakao cejlońskie – pokarm bogów i ludzi

2022-05-13

Kakao cejlońskie – pokarm bogów i ludzi

Przez wieki ludzkość w każdym zakątku naszego globu miała swoje najbardziej uwielbiane grupy żywności, spośród których dodatkowo wyodrębniano tzw. wisienki na torcie wśród dostępnego jedzenia. Do [...]

Czytaj dalej