Skuteczne sposoby na wypadające włosy

Skuteczne sposoby na wypadające włosy

Wypadanie włosów nie jest niczym niezwykłym. Zdarza się to każdego dnia i nie musi oznaczać, że dzieje się coś niedobrego. Czasami jest to związane z jakimiś zmianami w naszym organizmie i po jakimś czasie mija. Jednak sytuacja zaczyna się robić poważna, jeśli wypadanie włosów jest nadmierne i zauważalne. Wiele przyczyn na to wpływa. Problem może tkwić np. w nieodpowiednio dobranej diecie i niewłaściwych nawykach żywieniowych, przez co nie dostarczamy organizmowi potrzebnych minerałów oraz witamin. Choroby, a także uszkadzanie włosów przy zabiegach kosmetycznych, również mogą być przyczyną ich wypadania. Na co więc należy zwrócić uwagę?

Diagnoza

Zbyt duża ilość wypadających włosów może wzbudzić niepokój. Lepiej tego nie bagatelizować, tylko zasięgnąć rady lekarza. Być może przyczyną jest stan chorobowy. Może trzeba będzie zastosować odpowiednią terapię za pomocą leków. Czasami nadmierna utrata włosów związana jest z zaburzeniami funkcjonowania tarczycy, schorzeniami skóry głowy albo brakiem równowagi hormonalnej. Zdarza się też, że czynnikiem jest podłoże psychiczne, czyli stały zbyt duży poziom stresu. Jednak gdy diagnoza nie daje żadnych jednoznacznych odpowiedzi, wtedy warto samemu zadbać o kondycję swoich włosów. Jest na to kilka sposobów.  

Dieta

Najlepszym sposobem na dbanie o włosy jest dostarczanie organizmowi właściwych składników odżywczych. Dieta powinna być zbilansowana. Koniecznym jest, aby produkty żywnościowe zawierały właściwą dawkę witamin i minerałów. Posiłki muszą zatem być bogate w białka, które są budulcem wzmacniającym strukturę włosów. Natomiast cynk i żelazo wpływają na ich wygląd, tak samo jak witaminy z grupy B. Natomiast witamina A pozwala na właściwy przyrost włosa. Warto zatem spożywać produkty bogate w białko, gdyż aminokwasy, które są ich budulcem mają istotny wpływ na strukturę i jakość skóry głowy. Powinno się zatem często jeść: jajka, ryby, mięso, nabiał, a także rośliny strączkowe. Bardzo dobrze na kondycję włosów działają składniki zawarte w: pietruszce, zielonej sałacie, bazylii, ziemniakach, papryce, szpinaku oraz orzechach.


Dobrym sposobem na uzupełnienie niedoborów składników odżywczych w organizmie jest przyjmowanie suplementów witaminowych oraz minerałów. W chińskiej medycynie ludowej od dawna na wypadanie i lepszy wzrost włosów stosuje się wyciąg z korzenia żeń-szenia.  

Aktywność i ruch poprawiający jakość życia

Do wszystkiego należy podchodzić holistycznie. Wszelkie aspekty życia wpływają przecież na nasze zdrowie. Ważnym czynnikiem mającym znaczenie dla zdrowia, również włosów, jest aktywność ruchowa. Wpływa ona na poprawę ogólnej kondycji organizmu i lepsze funkcjonowanie wszystkich jego tkanek. Poprawia się ich ukrwienie oraz krążenie, dzięki czemu substancje odżywcze przyjmowane w pożywieniu łatwiej są dostarczane do komórek wszystkich narządów. Ma to też znaczenie dla lepszej kondycji włosów. Warto zatem często przebywać na powietrzu i unikać sytuacji stresowych. Na odprężenie i równowagę wewnętrzną doskonale wpływa medytacja oraz uprawianie jogi. Dobrze jest także wybrać się na masaż skóry głowy lub wykonać taki zabieg w domu. Stymulowanie w ten sposób cebulek włosów korzystnie wpłynie na ich stan.  


Aktywność ruchowa spowoduje wytwarzanie endorfin, czyli hormonów poprawiających samopoczucie i wpływających na lepszy humor. To ważna kwestia, zwłaszcza dla osób narażonych na sytuacje stresowe. Stres bowiem zaburza harmonię wewnętrzną i może być przyczyną wypadania włosów.    

Dbanie o higienę włosów

Warto myć włosy w ciepłej wodzie, a nie gorącej, gdyż może ona powodować ich uszkodzenie. Rodzaj szamponu powinien być dobrany do danych włosów. Lepiej jest używać jednego rodzaju, gdyż częste jego zmienianie ma wpływ na wypadanie włosów. Po umyciu, zanim zacznie się je czesać, muszą dokładnie wyschnąć. Dopiero wtedy można je delikatnie rozczesywać. Warto także dać odpocząć włosom od plecenia warkoczów i spinania ich ciasno w kucyk. Nie znaczy to, że należy całkowicie zrezygnować z takich stylizacji. Jednak zbyt częste ich stosowanie może doprowadzić do uszkodzenia struktury włosów, a w rezultacie do ich nadmiernego wypadania. Wysoka temperatura również nie wpływa na nie korzystnie, więc korzystanie z prostownic oraz lokówek czy suszarek także należy ograniczyć do niezbędnego minimum. Trzeba bardzo ostrożnie postępować przy pielęgnacji włosów. Stosowanie różnych środków kosmetycznych może je uszkadzać i doprowadzać do wypadania. Włosy powinny mieć dużo swobody, dlatego wszelkie czapki, kapelusze i berety warto zakładać na głowę tylko w razie konieczności.

Płukanki własnej produkcji

Na wzmocnienie włosów dobrze jest stosować płukankę. Można do jej sporządzenia użyć sproszkowanej kozieradki wymieszanej z wodą. Dzięki temu poprawi się ukrwienie skóry głowy, a mieszki włosowe będą lepiej odżywione. Taką mieszankę należy nałożyć na skórę i włosy. Po godzinie wszystko trzeba zmyć szamponem.
Włosy warto też płukać wywarem z pokrzywy zaraz po ich umyciu. Dzięki temu będą mocniejsze i bardziej lśniące.

Wiele osób na tzw. łysienie plackowate stosuje sok z cebuli. Dla zwiększenia skuteczności takiej terapii należy go nakładać dwa razy dziennie na skórę głowy. 


Opracował Jarosław Cieśla

Inne wpisy w tej kategorii

Cynk potrzebny od zaraz

2023-03-24

Cynk potrzebny od zaraz

Czy otrzymujemy wystarczającą ilość cynku? Większość ludzi nie. W rzeczywistości szacuje się, że PONAD 1,1 MILIARDA ma niebezpieczny niedobór cynku. Pamiętajmy jednak, że jest to po prostu niedob [...]

Czytaj dalej

Graviola – owoc o wszechstronnych możliwościach

2023-03-23

Graviola – owoc o wszechstronnych możliwościach

Graviola (Annona muricata) to wiecznie zielone drzewo z rodziny flaszowcowatych, które do wzrostu upodobało sobie ciepły, tropikalny klimat. Naturalnie występuje tam, gdzie jest ciepło – np.: w A [...]

Czytaj dalej

Metformina czy berberyna w cukrzycy?

2023-03-22

Metformina czy berberyna w cukrzycy?

Wciąż istnieje ryzyko Cukrzyca typu 2 szybko staje się prawdziwą epidemią w cywilizowanych krajach. Statystyki pokazują stale rosnący trend otyłości, cukrzycy i związanych z nią powikłań, takich [...]

Czytaj dalej

Dieta w niedoczynności tarczycy – jak powinna wyglądać?

2023-03-21

Dieta w niedoczynności tarczycy – jak powinna wyglądać?

Tarczyca to niewielki gruczoł dokrewny umiejscowiony w przedniej, dolnej części szyi produkujący hormony: tyroksynę (T4), kalcytoninę i trójjodotyroninę (T3). Hormony te w dużej mierze odpowiad [...]

Czytaj dalej

Dwie łyżki octu jabłkowego dziennie skutecznie obniżą glukozę

2023-03-17

Dwie łyżki octu jabłkowego dziennie skutecznie obniżą glukozę

Osoby dotknięte cukrzycą typu 2 starają się wprowadzić rozmaite strategie ułatwiające normalizację poziomu glukozy we krwi. Niekiedy wystarczy zastosować bardzo proste rozwiązania, które zaskakuj [...]

Czytaj dalej

Owoc i liść jabłoni w fitoterapii jako źródło flawonoidów i polifenoli

2023-03-14

Owoc i liść jabłoni w fitoterapii jako źródło flawonoidów i polifenoli

Cudze chwalicie, swego nie znacie. Przysłowie to niezwykle trafnie charakteryzuje poszukiwanie przez wiele osób cudownych, zamorskich preparatów na odchudzanie, regulację wypróżnień, oczysz [...]

Czytaj dalej