Żeń-szeń – siła i witalność organizmu

Żeń-szeń – siła i witalność organizmu

Żeń-szeń (Panax) to roślina, która zdobyła sobie dobrą sławę dzięki działaniu leczniczemu. W chińskiej medycynie roślina ta jest lekiem na wiele dolegliwości stosowanym już od ok. 5000 lat. Znajdujące się w jej składzie substancje stymulują układ immunologiczny do efektywniejszego funkcjonowania, usprawniają pracę mózgu, a także wpływają na poprawę libido. Jakie jeszcze właściwości posiada żeń-szeń?  


Wszechlek żeń-szeń określany też jako „żeń-szeń właściwy” to bylina należąca do rodziny araliowatych. Naturalnie występuje w Chinach i Rosji. Wyróżnia się ok. 20 różnych jej gatunków. Chińska nazwa tej wieloletniej rośliny oznacza ,,korzeń przypominający z wyglądu człowieka”. Uprawy byliny znajdują się w Azji oraz Ameryce Północnej.

Roślina ta wydaje owoce w postaci pestkowca o jaskrawoczerwonej barwie. Żeń-szeń ma duże wymagania. Rozwija się na żyznych i próchniczych glebach. Muszą one mieć odczyn delikatnie kwaśny. Roślina nie toleruje nasłonecznienia, dlatego w miejscach, w których rośnie, ustawia się specjalne konstrukcje z zadaszeniem z materiału. Jest odporna na duże mrozy, a podczas okresu zimowego nie znosi zbyt dużej wilgoci.


Korzeń żeń-szenia był od wieków wykorzystywany w chińskiej medycynie dla poprawy funkcjonowania organizmu na płaszczyźnie fizycznej i psychicznej. Stosowany jest również w preparatach kosmetycznych dla  wyglądu skóry.

Składniki żeń-szenia wpływają na jego właściwości lecznicze i regeneracyjne
Żeń-szeń zawiera duże ilości związków aktywnych, takich jak ginsenozydy, czyli saponiny triterpenowe. W składzie rośliny znajdują się również witaminy: B1, B2, a także C i E; biopierwiastki, wśród których warto wyróżnić: arsen, miedź, mangan, kobalt i wanad. Inne substancje występujące w żeń-szeniu to: olejek eteryczny, panaksany, poliacetyleny, panaksynole, cukry, fitosterole oraz związki fenolowe.

Żeń-szeń wspiera udane życie seksualne

Przyjmowanie żeń-szenia od wieków uznawane było w Azji za niezawodny sposób na podniesienie libido. W kwestiach miłosnych szczególnie efektywna jest odmiana koreańska. Wykazują to współczesne wyniki analiz naukowców z University of Guelph w kanadyjskim Ontario, które potwierdzają polscy badacze z wydziału biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Żeń-szeń poprawia witalność i wywołanie pożądania seksualnego u kobiet i mężczyzn. Ten naturalny afrodyzjak wpływa pozytywnie na płodność, powodując zwiększenie ruchliwości plemników i ich liczebność. Jest stosowany na leczenie impotencji, a także niweluje zaburzenia erekcji. Właściwości podnoszące libido, żeń-szeń zawdzięcza saponinom triterpenowym. Wpływają one na zwiększony przepływ krwi do prącia, co wywołuje wzwód u mężczyzny i możliwość odbycia pełnego stosunku płciowego. Poprawiają się również doznania seksualne.

Żeń-szeń wpływa na lepsze samopoczucie i wzmocnienie organizmu

Żeń-szeń dzięki swoim składnikom powoduje stymulację układu nerwowego. Poprawia nastrój i działa relaksująco. Człowiek staje się spokojniejszy, bardziej wyciszony i mniej podatny na sytuacje stresowe. Znikają obawy, lęki i łatwiej jest zasnąć. Warto stosować żeń-szeń u osób zmagających się z chorobami neurodegeneracyjnymi, gdyż wpływa on na lepszą pamięć, koncentrację i pobudzenie aktywności psychicznej. Roślina ta powoduje też wzrost sił życiowych. Wzmacnia organizm, niweluje zmęczenie i znużenie, poprawia ogólną kondycję, a także może uchronić przed wyczerpaniem zarówno fizycznym, jak i psychicznym.

Przyjmowanie żeń-szenia korzystnie działa na pracę serca i kondycję naczyń krwionośnych 

Substancje zawarte w żeń-szeniu pozytywnie wpływają na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Saponiny powodują zmniejszenie poziomu ,,złego” cholesterolu, a podwyższają ilość tego ,,dobrego”, który dobrze działa na organizm. Natomiast antyutleniacze niwelują rozwój stanów zapalnych, a także powodują opóźnianie procesów starzenia się komórek. Żeń-szeń to także pożądany wpływ na serce, które dzięki zażywaniu tego zioła pracuje efektywniej. Roślina ta to również właściwości przeciwzakrzepowe  i korzystny wpływ na naczynia krwionośne. Dowiedziono też, że w znaczący sposób może obniżyć stężenie cukru we krwi.

Żeń-szeń uchodzi za lek na wiele chorób i schorzeń oraz środek poprawiający kondycję organizmu

  • Żeń-szeń może być przyjmowany przez kobiety przechodzące menopauzę, a także mężczyzn z andropauzą, gdyż zmniejsza symptomy klimakterium.
  • Wspiera organizm w dojściu do zdrowia po przebytych chorobach.
  • Żeń-szeń eliminuje toksyny z wątroby powstałe w wyniku spożycia napojów alkoholowych.
  • Preparaty kosmetyczne z dodatkiem żeń-szenia wpływają na młodszy wygląd cery.
  • Wspomaga procesy obronne układu immunologicznego.
  • Doskonale wzmacnia organizm osób starszych.
  • Żeń-szeń zalecany jest sportowcom i osobom uprawiającym aktywność fizyczną, gdyż przyspiesza regenerację organizmu po wysiłku.
  • Zapobiega powstaniu wrzodów żołądka.
  • Zawarte w żeń-szeniu saponiny triterpenowe mają zastosowanie również w profilaktyce nowotworowej, gdyż nie pozwalają na rozwój komórek rakowych.

To warto wiedzieć

Żeń-szeń wspomaga organizm i jest źródłem wielu korzyści, które pozwalają mu lepiej funkcjonować. Należy jednak pamiętać, żeby nie przyjmować suplementów i ekstraktów z tej rośliny po upłynięciu terminu przydatności do spożycia.


Kobiety będące w ciąży nie powinny używać żeń-szenia ze względu na jego działanie mogące wywołać wady u płodu. Lepiej jest się powstrzymać od spożywania tej rośliny również po porodzie i karmieniu dziecka piersią.


Łączenie żeń-szenia z produktami mającymi w swoim składzie kofeinę, a także z lekami: hormonalnymi, sterydowymi, przeciwzakrzepowymi, inhibotarmi MAO i stymulującymi ośrodkowy układ nerwowy, mogą wywołać niepożądane i szkodliwe skutki uboczne. Przeciwwskazania dotyczą również osób zmagających się z: bezsennością, dychawicą oskrzelową, astmą, kołataniem serca, zaburzeniami krzepliwości krwi oraz z nadmiernym ciśnieniem tętniczym.


Przedawkowanie żeń-szenia może wiązać się z nudnościami i wymiotami, bólami głowy, biegunką, zaburzeniami snu oraz nadpobudliwością, a także ogólnym kiepskim samopoczuciem. Zdarza się, że dochodzi do hipoglikemii, a także cukrzycy typu II czy też wystąpienia zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego krwi. W związku z tym preparaty na bazie tego zioła należy przyjmować najwyżej do trzech miesięcy, nie dłużej. 

Inne wpisy w tej kategorii

Pestycydy w warzywach i owocach – jak je eliminować

2024-04-12

Pestycydy w warzywach i owocach – jak je eliminować

Pestycydy to substancje, zarówno syntetyczne, jak i naturalne, stosowane w celu eliminacji organizmów uważanych za szkodliwe lub niechciane. Jak wpływają na nasze zdrowie? Czy są groźne? Sprawdź.

Czytaj dalej

Nutritarianizm jako koncepcja zdrowego odżywiania

2024-04-08

Nutritarianizm jako koncepcja zdrowego odżywiania

Nutritarianizm to koncepcja zdrowego odżywiania, według której kluczowa jest nie tyle liczba spożywanych kalorii, co jakość składników odżywczych. Zwraca się szczególną uwagę na różnorodność w diecie.

Czytaj dalej

Aromaty z Alembika

2024-04-03

Aromaty z Alembika

Przy pomocy pięknego, połyskującego miedzią alembika można wydobyć aromaty z roślin. Podczas destylacji parą wodną z umieszczonych w nim ziół otrzymujemy bardzo cenne olejki eteryczne oraz hydrolaty.

Czytaj dalej

Te nawyki zwiększają ryzyko nowotworów. Unikaj ich!

2024-04-02

Te nawyki zwiększają ryzyko nowotworów. Unikaj ich!

Wielu przypadkom nowotworów można zapobiec, gdyby tylko w odpowiednim momencie życia chorzy wdrożyli odpowiednie, prozdrowotne nawyki do swojego codziennego funkcjonowania. Dowiedz się więcej.

Czytaj dalej

Mutacja genu MTHFR i problemy z metylacją

2024-03-26

Mutacja genu MTHFR i problemy z metylacją

Z biegiem lat nasze ciała mogą napotkać pewne trudności w prawidłowym metylowaniu DNA. W rezultacie mogą pojawiać się błędy w DNA, zwiększające ryzyko rozwoju chorób, takich jak nowotwory.

Czytaj dalej