Trawa cytrynowa 50g

Masa netto: 50g

Trawa cytrynowa (Cymbopogon citratus), a właściwie palczatka cytrynowa, jest przyprawową rośliną leczniczą najczęściej uprawianą w krajach o ciepłym klimacie. Naturalnie występuje w rejonach tropikalnych. Zwana jest również cytronelą ze względu na intensywny, cytrynowy zapach, który się wydziela po roztarciu w palcach. 

Cena brutto 8,00 zł

Wybierz wariant

3-4 dni robocze
14 dni
od 249 zł
Ostatnie 2 produkty w magazynie

Trawa cytrynowa 

50 g netto

Ze względu na zawartość olejku lemongrasowego zawierającego cytral, palczatka wykorzystywana jest i wysoko ceniona w kuchni azjatyckiej jako składnik orientalnych potraw, napojów czy zup – zarówno słodkich, jak i wytrawnych. W Tajlandii znana jest ostro-kwaśna zupa o nazwie Tom-yum, której jednym z ważniejszych składników jest trawa cytrynowa. Cytronela, dzięki swojemu orzeźwiającemu, przyjemnemu cytrynowo-imbirowemu charakterowi, często jest aromatyzującym dodatkiem do mieszanek herbacianych, ziołowych lub do yerba mate. Można ją też zaparzać jako odrębny napar. 

Warto wiedzieć, że trawę cytrynową wykorzystuje się nie tylko w gastronomii, ale także w przemyśle perfumeryjnym i medycznym.

Na co może pomóc trawa cytrynowa? Popraw swoje samopoczucie

Trawa cytrynowa swój zapach zawdzięcza zawartości olejku lemongrasowego zawierającemu: cytral, mircen, geraniol, citronelol, linalol, citronelal, nerol i alfa-terpineol. To dzięki tym olejkom cytronela ma wiele zalet terapeutycznych. Przede wszystkim cytronela wpływa korzystnie na pracę układu nerwowego, wzmacniając go i stymulując centralny układ nerwowy. Przetwory na bazie trawy cytrynowej (np. nalewki, napary) poprawiają nastrój, działają przeciwdepresyjnie, psychostymulująco, wspierają leczenie nerwic wegetatywnych oraz zdolność uczenia się i zapamiętywania. Sprawdzi się w łagodzeniu bólów głowy oraz mięśni.

Na infekcje różnego typu

Palczatka pomaga przy różnego rodzaju infekcjach górnych dróg oddechowych, warto zrobić inhalacje na bazie tej rośliny. Trawa cytrynowa łagodzi stany zapalne: gardła, jamy ustnej, krtani, oskrzeli, nosa i zatok. Działa silnie grzybobójczo, pierwotniakobójczo, owado- i bakteriobójczo. Trawa cytrynowa wyraźnie hamuje rozwój drożdżaków, np. Candida. Wspomaga leczenie chorób grzybiczych, wirusowych i bakteryjnych. 

Komary i kleszcze jej nienawidzą

Do wielu preparatów przeciw kleszczom dodawany jest olejek z cytroneli. Sprawdzi się też mocny napar z trawy cytrynowej przelany do plastikowej buteleczki z dyfuzorem, który warto zabierać na spacery do lasu.

Opinie (0)

Dodaj opinię

Powiązane artykuły na blogu