Akupunktura – w czym może pomóc

Akupunktura – w czym może pomóc

Akupunktura (z łac. acus „igła”, punctura „(u)kłucie”) to oparte na starożytnej medycynie chińskiej podejście do leczenia różnych schorzeń polegające na stymulacji akupunktów (miejsc na skórze lub w tkance podskórnej) za pomocą bardzo cienkich igieł mających udrożniać kanały energetyczne (meridiany) w strategicznych punktach ciała. Choć akupunktura wykorzystywana jest w leczeniu bólu, coraz częściej jej celem jest poprawa samopoczucia oraz walka ze stresem.


Akupunktura stanowi trzon tradycyjnej medycyny chińskiej, a jej zasady zostały po raz pierwszy spisane 5 tys. lat temu w tekście pt. Żółty Cesarz – księga medycyny wewnętrznej. Zgodnie z zasadami medycyny chińskiej akupunktura wykorzystuje technikę równoważenia przepływu energii lub siły życiowej – znanej jako chi lub qi (czi) – która fluktuuje we wszystkich organizmach żywych. Qi dopływa do wszystkich części ciała przez 14 głównych kanałów energetycznych (meridianów) powiązanych z konkretnymi narządami.


Według medycyny chińskiej choroba wynika z nadmiaru lub niedoboru qi w poszczególnych częściach ciała. Na brak równowagi może wpływać wiele czynników, np.: ciepło, zimno, wilgoć, emocje, dieta, ćwiczenia czy duch. Zadaniem akupunktury jest przywrócenie równowagi przepływu qi poprzez nakłuwanie wybranych punktów energetycznych ciała.

Jak to działa

Jest to minimalnie inwazyjna metoda stymulacji obszarów powierzchni unerwionej skóry mająca na celu wpływanie na tkanki, gruczoły, narządy i różne funkcje organizmu. Każde nakłucie igłą wywołuje niewielkie zranienie w miejscu wkłucia. Choć ranka jest na tyle niewielka, że powoduje mały lub żaden dyskomfort, jednak jest wystarczającym bodźcem dla organizmu. Odpowiedź obejmuje stymulację układu odpornościowego, poprawę krążenia w obszarze nakłucia, gojenie się ran oraz zmniejszenie bólu.


Przed przystąpieniem do zabiegu akupunkturzysta w porozumieniu z pacjentem indywidualnie dobierze rodzaj zabiegu. Lekarz zrobi wywiad, dokładnie pozna historię choroby, przeprowadzi analizę stanu zdrowia, dodatkowo zwracając uwagę na: kolor skóry, sposób poruszania się, ton głosu, wygląd języka, bolesny obszar ciała, siłę, rytm i jakość tętna w nadgarstku, styl życia czy konstytucję organizmu.
Po zebranym wywiadzie i uporządkowaniu informacji określony zostanie rodzaj dysharmonii i zaburzeń funkcji organów. W wybrane punkty ciała wkłuwane zostaną sterylne, cieniutkie igły w celu poprawy harmonii całego ciała.

Na co może pomóc akupunktura

Akupunkturę stosuje się głównie w celu złagodzenia dyskomfortu związanego z różnymi chorobami i stanami, w tym:

 • różnego rodzaju bóle: zęba, głowy (np. napięciowe bóle głowy i migreny), ból porodowy, ból kręgosłupa w części lędźwiowej (np. rwa kulszowa), ból w odcinku szyjnym kręgosłupa, ból przewlekły;
 • nudności i wymioty po chemioterapii i operacjach;
 • zapalenie kości i stawów;
 • choroba zwyrodnieniowa stawów;
 • dolegliwości menstruacyjne;
 • zaburzenia układu oddechowego (np. alergiczny nieżyt nosa);
 • alergie;
 • lęk, depresja, stres;
 • nadciśnienie tętnicze;
 • bezsenność;
 • uzależnienia.

Akupunkturowe BHP

Stosowanie akupunktury niesie ze sobą niewielkie ryzyko. Najczęstszymi skutkami ubocznymi są łagodne, przejściowe depresje, niepokój lub zmęczenie. Ryzyko infekcji jest minimalne, ponieważ igły są sterylne i jednorazowego użytku. Częstymi działaniami niepożądanymi są bolesność i niewielkie krwawienie lub siniaki w miejscu wkłucia igieł.


Nie każdy jednak może skorzystać z zabiegów akupunktury, a przeciwwskazaniami są:

 • zaburzenia krzepnięcia krwi, które zwiększają możliwość krwotoków lub siniaków;
 • u osób z rozrusznikiem serca akupunktura może zakłócać jego działanie – przykładanie igieł wywołuje powstawanie łagodnych impulsów elektrycznych;
 • ciąża – uważa się, że niektóre rodzaje akupunktury stymulują poród, mogąc wywoływać przedwczesne rozwiązanie.

Korzyści z zabiegów akupunktury

Wiele osób uznaje akupunkturę za pomocną w kontrolowaniu różnych bolesnych stanów. Istnieją dowody na to, że ten rodzaj terapii odniesie największy skutek u osób oczekujących, że akupunktura zadziała. Dlaczego więc nie skorzystać? Ta starożytna metoda nie niesie z sobą wielu skutków ubocznych, więc warto ją wypróbować – szczególnie gdy konwencjonalne metody nie odnoszą skutku.

Inne wpisy w tej kategorii

Festiwal Kultury Zdrowia - Pełnia Zdrowia bez Leków już 2.03.2024 w Katowicach

2024-02-14

Festiwal Kultury Zdrowia - Pełnia Zdrowia bez Leków już 2.03.2024 w Katowicach

Festiwal Kultury Zdrowia Pełnia Zdrowia bez Leków to największe w Polsce spotkanie poświęcone medycynie naturalnej, klasycznej, ziołolecznictwu i profilaktyce prozdrowotnej. Zapraszamy!

Czytaj dalej

Tłuszcze trans – czym są i jak wpływają na nasze zdrowie

2024-02-09

Tłuszcze trans – czym są i jak wpływają na nasze zdrowie

Tłuszcze trans od lat wzbudzają kontrowersje, a badania naukowe potwierdzają ich negatywny wpływ na zdrowie. W związku z tym ważne jest, abyśmy mieli świadomość ich obecności w produktach, które jemy.

Czytaj dalej

Bądź aktywny fizycznie niezależnie od pory roku

2024-02-08

Bądź aktywny fizycznie niezależnie od pory roku

W miejscu, w którym na co dzień przebywasz, możesz stworzyć własną oazę ruchu. Ściany naszego mieszkania skrywają wiele wspierających możliwości w utrzymaniu formy i dobrego samopoczucia. Sprawdź sam.

Czytaj dalej

Czy karma wraca?

2024-02-02

Czy karma wraca?

W artykule przybliżamy pojęcie karmy. Nikt z nas nie ucieknie przed konsekwencjami swoich czynów, a więc skoro tak, to czym są konsekwencje? Czy może być dobra karma i zła karma? Zapraszamy do lektury

Czytaj dalej

Dieta ketogeniczna - w jakich przypadkach znajduje szczególne zastosowanie?

2024-01-30

Dieta ketogeniczna - w jakich przypadkach znajduje szczególne zastosowanie?

W ostatnich latach dieta ketogeniczna, stała się bardzo popularnym sposobem na odchudzanie oraz na terapię różnych schorzeń. Jednak nie w każdym przypadku jest ona skuteczna. Wyjaśniamy dlaczego.

Czytaj dalej

Nadwaga i otyłość ważną przyczyną powstawania nowotworów. Jak schudnąć?

2024-02-06

Nadwaga i otyłość ważną przyczyną powstawania nowotworów. Jak schudnąć?

W jaki sposób nadmierna ilość tkanki tłuszczowej może prowadzić do rozwoju nowotworu u człowieka? Jak poradzić sobie z nadwagą oraz otyłością?

Czytaj dalej