Sinica - objaw niektórych chorób

Sinica - objaw niektórych chorób

Sinica to stan (objaw), gdy krew nie dostarcza wystarczającej ilości tlenu do tkanek, czyli z hemoglobiną wiąże się zbyt mała ilość tlenu, na skutek czego organizm jest niewystarczająco dotleniony.

Sinicę można rozpoznać po tym, że niektóre obszary skóry, usta, język, błony śluzowe i paznokcie stają się niebieskawe lub sinawe – objawy sinicy są dość charakterystyczne. Organizm reaguje na niedobory wysycenia tlenem. Gdy hemoglobina jest wystarczająco nasycona tlenem, kolor krwi jest jaśniejszy. Ciemniejsza barwa krwi, przechodząca nawet w niebieskawą czy fioletowawą, oznacza wyższy stopień odtlenowania hemoglobiny.

Sinica jest symptomem, a nie chorobą samą w sobie - to oznacza, że jest wynikiem innego stanu medycznego. W zależności od genezy, rozróżnia się  dwa rodzaje sinicy: obwodową oraz centralną.

Możliwe przyczyny

Przyczyną sinicy może być współwystępowanie różnych chorób, a najczęściej są to schorzenia płuc i serca. Samą sinicę różnicuje się wg dwóch typów i w zależności od tego, który występuje, może mieć różne przyczyny.

Sinica centralna – występuje głównie na skórze, która zwykle jest ciepła oraz na ustach. Znika pod wpływem masażu. Niektóre przyczyny sinicy centralnej:

 • niewydolność oddechowa
 • niektóre wrodzone wady serca
 • przebywanie na dużych wysokościach n.p.m.

Sinica obwodowa - widoczna jedynie na skórze dystalnych części ciała (np. palce u rąk czy nóg), gdzie jest zwykle zimna. Niektóre przyczyny sinicy obwodowej:

 • znaczne wychłodzenie ciała 
 • wstrząs kardiogenny
 • zaawansowana niewydolność serca
 • zwężenie zastawki mitralnej lub aortalnej
 • - miażdżyca
 • zatory tętnicze
 • choroba Buergera
 • cukrzyca
 • objaw Raynauda
 • zakrzepica
 • zapalenie żył powierzchownych

Diagnostyka sinicy

Diagnostyka sinicy zaczyna się od wywiadu i analizy historii medycznej, a także badania fizykalnego. Lekarz zada pytania o to, kiedy sinica po raz się pierwszy pojawiła, czy występuje stale czy okresowo, czy jest związana z określonymi czynnościami lub środowiskiem oraz jakie inne objawy towarzyszą sinicy. Lekarz może także zbadać parametry życiowe takie jak ciśnienie tętnicze, puls, temperaturę ciała, saturację za pomocą pulsoksymetru, sprawdzając stopień wysycenia hemoglobiny tlenem, możliwe jest także wykonanie gazometrii (gazometria to analiza gazów krwi, test wykorzystywany do mierzenia ilości gazów - tlenu i dwutlenku węgla oraz pH krwi).

Badania diagnostyczne w kierunku sinicy

Przykładowe badania krwi, jakie może zlecić lekarz:

 • morfologia ogólna;
 • testy funkcji nerek - pomiar poziomu sodu, potasu, chloru, wapnia, fosforu, magnezu, mocznika i kreatyniny;
 • testy funkcji wątroby- pomiar poziomu bilirubiny, ALT, AST, ALP, GGTP, albuminy i białka całkowitego;
 • poziom glukozy we krwi;
 • testy lipidowe pomiar poziomu cholesterolu całkowitego, LDL, HDL i trójglicerydów;
 • badanie stężenia hemoglobiny;
 • EKG serca, echokardiografia;
 • diagnostyka obrazowa - RTG klatki piersiowej, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny.

Na czym polega leczenie sinicy

Leczenie sinicy polega na skupieniu się, co jest przyczyną jej występowania. Jeżeli sinica wynika z niedotlenienia spowodowanego chorobą płuc, leczenie może obejmować terapię tlenową. W przypadku sinicy wynikającej z choroby serca, leczenie może obejmować farmakoterapię, zmianę stylu życia (np. więcej ruchu na świeżym powietrzu, zaprzestanie palenia papierosów), a nawet operację. W przypadku sinicy wynikającej z niedokrwistości, leczenie może obejmować suplementację żelaza lub witaminy B12.

Podsumowanie

Sinica powinna być zawsze traktowana jako stan wymagający należytej uwagi, gdyż może sygnalizować obecność poważnych schorzeń. Każda zmiana koloru skóry, zwłaszcza na niebiesko, powinna skłonić do natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Zarówno ostra jak i przewlekła forma sinicy wymagają stałego nadzoru medycznego i odpowiedniego leczenia, szczególnie sinica o ostrym przebiegu, która jest stanem krytycznym, wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.

 

Inne wpisy w tej kategorii

Żywienie makrobiotyczne według Jewgienija Lebiediewa

2024-05-14

Żywienie makrobiotyczne według Jewgienija Lebiediewa

Leczenie alternatywne zdobywa ostatnimi laty coraz więcej zwolenników. Niezwykle dużą skutecznością w leczeniu poważnych chorób ma żywienie makrobiotyczne autorstwa Jewgienija Lebiediewa. Sprawdź.

Czytaj dalej

Ćwiczenia na rwę kulszową

2024-04-24

Ćwiczenia na rwę kulszową

Czasami przy niekontrolowanym schyleniu się nagle czujemy ostry ból w okolicach odcinka lędźwiowego kręgosłupa. To może oznaczać, że właśnie mamy do czynienia z rwą kulszową. Jak sobie pomóc?

Czytaj dalej

Chiropraktyka – terapia usuwająca blokady ruchu i nie tylko

2024-04-10

Chiropraktyka – terapia usuwająca blokady ruchu i nie tylko

Przy zaburzeniach narządów ruchu oraz dysfunkcji występujących w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego mogą pomóc zabiegi chiropraktyki. Sprawdź gdzie jeszcze?

Czytaj dalej

Te nawyki zwiększają ryzyko nowotworów. Unikaj ich!

2024-04-02

Te nawyki zwiększają ryzyko nowotworów. Unikaj ich!

Wielu przypadkom nowotworów można zapobiec, gdyby tylko w odpowiednim momencie życia chorzy wdrożyli odpowiednie, prozdrowotne nawyki do swojego codziennego funkcjonowania. Dowiedz się więcej.

Czytaj dalej

Mutacja genu MTHFR i problemy z metylacją

2024-03-26

Mutacja genu MTHFR i problemy z metylacją

Z biegiem lat nasze ciała mogą napotkać pewne trudności w prawidłowym metylowaniu DNA. W rezultacie mogą pojawiać się błędy w DNA, zwiększające ryzyko rozwoju chorób, takich jak nowotwory.

Czytaj dalej

Te witaminy chronią przed nowotworami

2024-03-21

Te witaminy chronią przed nowotworami

Odpowiednie spożycie witamin i składników mineralnych może mieć przełożenie na ryzyko zachorowania na różnego typu nowotwory. W niniejszym artykule skupimy się na tej pierwszej grupie – witaminach.

Czytaj dalej