Sinica - objaw niektórych chorób

Sinica - objaw niektórych chorób

Sinica to stan (objaw), gdy krew nie dostarcza wystarczającej ilości tlenu do tkanek, czyli z hemoglobiną wiąże się zbyt mała ilość tlenu, na skutek czego organizm jest niewystarczająco dotleniony.

Sinicę można rozpoznać po tym, że niektóre obszary skóry, usta, język, błony śluzowe i paznokcie stają się niebieskawe lub sinawe – objawy sinicy są dość charakterystyczne. Organizm reaguje na niedobory wysycenia tlenem. Gdy hemoglobina jest wystarczająco nasycona tlenem, kolor krwi jest jaśniejszy. Ciemniejsza barwa krwi, przechodząca nawet w niebieskawą czy fioletowawą, oznacza wyższy stopień odtlenowania hemoglobiny.

Sinica jest symptomem, a nie chorobą samą w sobie - to oznacza, że jest wynikiem innego stanu medycznego. W zależności od genezy, rozróżnia się  dwa rodzaje sinicy: obwodową oraz centralną.

Możliwe przyczyny

Przyczyną sinicy może być współwystępowanie różnych chorób, a najczęściej są to schorzenia płuc i serca. Samą sinicę różnicuje się wg dwóch typów i w zależności od tego, który występuje, może mieć różne przyczyny.

Sinica centralna – występuje głównie na skórze, która zwykle jest ciepła oraz na ustach. Znika pod wpływem masażu. Niektóre przyczyny sinicy centralnej:

  • niewydolność oddechowa
  • niektóre wrodzone wady serca
  • przebywanie na dużych wysokościach n.p.m.

Sinica obwodowa - widoczna jedynie na skórze dystalnych części ciała (np. palce u rąk czy nóg), gdzie jest zwykle zimna. Niektóre przyczyny sinicy obwodowej:

  • znaczne wychłodzenie ciała 
  • wstrząs kardiogenny
  • zaawansowana niewydolność serca
  • zwężenie zastawki mitralnej lub aortalnej
  • - miażdżyca
  • zatory tętnicze
  • choroba Buergera
  • cukrzyca
  • objaw Raynauda
  • zakrzepica
  • zapalenie żył powierzchownych

Diagnostyka sinicy

Diagnostyka sinicy zaczyna się od wywiadu i analizy historii medycznej, a także badania fizykalnego. Lekarz zada pytania o to, kiedy sinica po raz się pierwszy pojawiła, czy występuje stale czy okresowo, czy jest związana z określonymi czynnościami lub środowiskiem oraz jakie inne objawy towarzyszą sinicy. Lekarz może także zbadać parametry życiowe takie jak ciśnienie tętnicze, puls, temperaturę ciała, saturację za pomocą pulsoksymetru, sprawdzając stopień wysycenia hemoglobiny tlenem, możliwe jest także wykonanie gazometrii (gazometria to analiza gazów krwi, test wykorzystywany do mierzenia ilości gazów - tlenu i dwutlenku węgla oraz pH krwi).

Badania diagnostyczne w kierunku sinicy

Przykładowe badania krwi, jakie może zlecić lekarz:

  • morfologia ogólna;
  • testy funkcji nerek - pomiar poziomu sodu, potasu, chloru, wapnia, fosforu, magnezu, mocznika i kreatyniny;
  • testy funkcji wątroby- pomiar poziomu bilirubiny, ALT, AST, ALP, GGTP, albuminy i białka całkowitego;
  • poziom glukozy we krwi;
  • testy lipidowe pomiar poziomu cholesterolu całkowitego, LDL, HDL i trójglicerydów;
  • badanie stężenia hemoglobiny;
  • EKG serca, echokardiografia;
  • diagnostyka obrazowa - RTG klatki piersiowej, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny.

Na czym polega leczenie sinicy

Leczenie sinicy polega na skupieniu się, co jest przyczyną jej występowania. Jeżeli sinica wynika z niedotlenienia spowodowanego chorobą płuc, leczenie może obejmować terapię tlenową. W przypadku sinicy wynikającej z choroby serca, leczenie może obejmować farmakoterapię, zmianę stylu życia (np. więcej ruchu na świeżym powietrzu, zaprzestanie palenia papierosów), a nawet operację. W przypadku sinicy wynikającej z niedokrwistości, leczenie może obejmować suplementację żelaza lub witaminy B12.

Podsumowanie

Sinica powinna być zawsze traktowana jako stan wymagający należytej uwagi, gdyż może sygnalizować obecność poważnych schorzeń. Każda zmiana koloru skóry, zwłaszcza na niebiesko, powinna skłonić do natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Zarówno ostra jak i przewlekła forma sinicy wymagają stałego nadzoru medycznego i odpowiedniego leczenia, szczególnie sinica o ostrym przebiegu, która jest stanem krytycznym, wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.

 

Inne wpisy w tej kategorii

Podwyższony kwas moczowy we krwi – o czym świadczy i jak go obniżyć?

2024-07-18

Podwyższony kwas moczowy we krwi – o czym świadczy i jak go obniżyć?

Podwyższony kwas moczowy we krwi – o czym świadczy, do czego prowadzi i jak go obniżyć? Sprawdzamy.

Czytaj dalej

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o nietolerancji histaminy

2024-07-11

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o nietolerancji histaminy

Nietolerancja histaminy dotyka nawet co 20. osobę na świecie i wiąże się z występowaniem nieprzyjemnych dolegliwości (jak ból głowy, ból brzucha i inne) po spożyciu niektórych produktów spożywczych.

Czytaj dalej

Dłoń i paznokcie wskaźnikiem zdrowia

2024-07-09

Dłoń i paznokcie wskaźnikiem zdrowia

Wielkość, kształt, kontur i powierzchnia paznokci dają informację zarówno o przeważającym prakriti (konstytucja psychosomatyczna), jak i aktualnym stanie zdrowia organizmu. Sprawdź swoje zdrowie.

Czytaj dalej

Rzuć na stałe palenie papierosów

2024-07-03

Rzuć na stałe palenie papierosów

Podpowiadamy jak skutecznie rzucić palenie. Jak nie wracać do nałogu. Jak być zdrowym. Wyjaśniamy dlaczego niektórym łatwiej jest rzucić palenie, podczas gdy inni mają z tym problem. Sprawdź już teraz

Czytaj dalej

Niezłośliwe zmiany skórne – tłuszczaki, włókniaki, rogowiaki, naczyniaki

2024-06-27

Niezłośliwe zmiany skórne – tłuszczaki, włókniaki, rogowiaki, naczyniaki

Czasami podejrzana zmiana skórna, która pojawiła się nagle w dowolnej części ciała, może zaniepokoić. „Czy to coś złośliwego?” – z pewnością wielu z nas przemknęła taka myśl. Sprawdźmy.

Czytaj dalej

Aktywności i ćwiczenia ruchowe na poprawę krążenia

2024-06-25

Aktywności i ćwiczenia ruchowe na poprawę krążenia

Przy kłopotach z krążeniem oprócz zastosowania odpowiedniego leczenia zaleca się również systematyczne uprawianie aktywności ruchowych, żebyśmy sami mogli sobie pomóc. Sprawdź jak ćwiczyć!

Czytaj dalej