Sylwoterapia – na czym polega?

Sylwoterapia – na czym polega?

Sylwoterapia – na czym polega? 

Życie w obecnych czasach często ma bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie i organizm człowieka. Dotyczy to nie tylko ciała i fizyczności, ale również psychiki. Styl życia, pogoń za sukcesem i dobrami materialnymi, brak czasu, ruchu, spożywanie przetworzonego jedzenia, wszechobecne uczucie niepokoju, a także stres doprowadzają do obniżenia poziomu zdrowia. 

Cywilizacja niesie ze sobą nie tylko pozytywne aspekty, ale również te bardzo niekorzystne dla ludzi. Zanieczyszczone przez przemysł i pojazdy samochodowe środowisko – zwłaszcza w miastach – powoduje wiele chorób i schorzeń. Dlatego wielu naturoterapeutów zaleca przebywanie wśród przyrody, a szczególnie bliski kontakt z drzewami poprzez np. przytulanie się do nich. Taka drzewoterapia cieszy się coraz większą popularnością.

Charakterystyka

Przebywanie wśród drzew określane jest jako „sylwoterapia” (po łacinie silva to „las”), drzewolecznictwo oraz drzewoterapia. Metoda ta jest zaliczana do tzw. medycyny alternatywnej. Wg jej założeń leczenie polega na przebywaniu w bliskim otoczeniu drzew oraz krzewów, co ma doprowadzić do poprawy zdrowia zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Oficjalnie nauka nie potwierdza skuteczności tej metody, jednak kontakt ze środowiskiem przyrodniczym jest zalecany przez lekarzy jako środek na wyciszenie, odstresowanie czy też dotlenienie organizmu.   

Jak to robić?

Sylwoterapia to przede wszystkim bardzo przyjemna i nieinwazyjna metoda. Już samo przebywanie wśród drzew uspokaja i wpływa kojąco na umysł, a także ciało. Po lesie można spacerować, gimnastykować się na jego łonie, praktykować jogę, czy też biegać. Te wszystkie czynności inaczej działają na człowieka, gdy wykonuje je w środowisku przyrodniczym niż w pomieszczeniu czy mieście. 

Najwięcej jednak efektów przynosi bardzo bliski kontakt z drzewami. Można się o nie oprzeć, usiąść przy nich lub stojąc, objąć je rękoma. Najlepiej jest przywrzeć do pnia całym ciałem, oprzeć czoło lub policzek o korę. Drzewo można też dotykać bosymi stopami oraz innymi odkrytymi częściami ciała. Należy się całkowicie rozluźnić, przymykając oczy. W takiej pozycji dobrze jest wytrzymać przez kilka, a nawet kilkanaście minut. Oddech jest spokojny i miarowy. 

Zalety 

    • Przytulanie się do drzewa powoduje, że człowiek zostaje poddany działaniom fitoncydów, czyli substancji, które są przez nie wydzielane. Hamują one rozwój mikroorganizmów i bakterii wywołujących infekcje i choroby. 

    • Liście i kwiaty rosnące na drzewach wydzielają substancje, które wykazują działanie odkażające oraz zwalczające grzybicę.

    • Aromat wydzielany przez drzewa wpływa kojąco i poprawia nastrój.  

    • Wdychanie świeżego powietrza oczyszcza płuca człowieka, który na co dzień żyje w środowisku narażonym na zanieczyszczenia (wielkie aglomeracje miejskie).

    • Brak zgiełku i hałasu miejskiego. 

    • Uspokojenie, wyciszenie.

    • Brak sytuacji stresowych. 

    • Lepsza praca płuc.

    • Regeneracja całego układu oddechowego.

    • Uważa się, że wydzielane przez drzewa substancje mogą łagodzić ból.  

    • Kolory kwiatów, liści i inne walory estetyczne wpływają na obniżenie poziomu stresu, hamowanie uczucia niepokoju, a także poprawę nastroju.

    • Dodatkowym elementem istotnym dla lepszego samopoczucia jest szum wiatru i śpiew ptaków. 

    • Drzewolecznictwo pomaga w terapii osób z głębokim upośledzeniem umysłowym. 

    • Naturoterapeuci zalecają sylwoterapię jako środek na bezpłodność.  

    • Drzewoterapia pomaga w leczeniu reumatyzmu. 

Wpływ gatunków drzew na człowieka:

– działanie uspokajające i hamowanie stresu: brzoza, buk, czarny bez, dąb, wierzba, 

– pozytywny wpływ na umysł, percepcję, koncentrację: buk, jarzębina, lipa, 

– poprawa samopoczucia, zastrzyk energii: czarny bez, kasztanowiec, wiśnia,

– lepsze krążenie krwi: czereśnia, grusza, kasztanowiec, lipa, wiśnia, 

– poprawa odporności: jodła, 

– redukcja zmęczenia: lipa, 

– pozytywny wpływ na układ oddechowy: lipa, sosna, 

– działanie przeciwbólowe: wierzba, 

– lepszy metabolizm: brzoza, 

– odmładzający wpływ na skórę: czereśnia, 

– na bezsenność: kasztanowiec,

– dawka energii: akacja.  

To warto wiedzieć

    • Drzewo, do którego się przytulamy, powinno być zdrowe i nie mieć żadnych oznak chorobowych.

    • Uważa się, że drzewoterapia może być pomocna w zwalczaniu nałogów i uzależnień.

    • Z sylwoterapii nie powinny korzystać osoby wykazujące uczulenie na działanie substancji wydzielanych przez kwiaty i liście drzew.  

Jarosław Cieśla

Inne wpisy w tej kategorii

Witamina B3, PP (niacyna)

2021-06-10

Witamina B3, PP (niacyna)

Witamina B3, PP (niacyna) Witamina PP (B3) obejmuje swą nazwą dwa związki: kwas nikotynowy i amid kwasu nikotynowego. W ludzkim organizmie witaminę B3 wytwarzają bakterie jelitowe z aminokwasu e [...]

Czytaj dalej

Poranne bieganie – dlaczego warto?

2021-06-10

Poranne bieganie – dlaczego warto?

Poranne bieganie – dlaczego warto? Rozpoczęcie dnia od aktywności dla wielu osób jest lepsze niż kawa. Taka pobudka dodaje energii i chęci do efektywnego działania. Kto przyzwyczaił się do poran [...]

Czytaj dalej

Dieta bogatoresztkowa

2021-06-09

Dieta bogatoresztkowa

Dieta bogatoresztkowa Dieta bogatoresztkowa jest stosowana przede wszystkim w zaparciach nawykowych (postać atoniczna, wynikająca z małej aktywności fizycznej i z siedzącego trybu życia), jak ró [...]

Czytaj dalej

Kozłek lekarski na uspokojenie

2021-06-08

Kozłek lekarski na uspokojenie

Kozłek lekarski na uspokojenie Już w starożytności doceniano działania roślin, które pozwalały na tzw. sen sprawiedliwego i wykazywały się działaniem uspokajającym. Do takich zaliczano kozłek le [...]

Czytaj dalej

Aktywność ruchowa kobiet w ciąży

2021-06-08

Aktywność ruchowa kobiet w ciąży

Aktywność ruchowa kobiet w ciąży Ciąża to dla kobiety stan szczególny. Istotne jest, żeby w tym okresie odpowiednio dbać o siebie, gdyż ważna jest dobra forma matki oraz dziecka, które ma przyjś [...]

Czytaj dalej

Regeneracja po treningu

2021-06-07

Regeneracja po treningu

Regeneracja po treningu Czynnikiem wpływającym na osiągnięcie zamierzonych rezultatów są: systematyczny trening, aktywność, rekreacja. Dla jednych kierunkiem będzie przygotowanie się do zawodów [...]

Czytaj dalej