Zniżka 15%

Ruta ziele 250g

Masa netto: 250g

Ruta zwyczajna (Ruta graveolens) – z rodziny rutowatych – to pospolicie rosnąca roślina, która jest także uprawiana.  

Cena brutto  Cena podstawowa 45,00 38,25 zł

najniższa cena z ostatnich 30 dni: 45,00 zł

Wybierz wariant

3-4 dni robocze
14 dni
od 249 zł

Jest takie ludowe powiedzenie: „panna rutkę sieje”. Otóż ruta uważana była za symbol panieństwa i dziewictwa. Dawniej dziewczyny, które bardzo chciały wyjść za mąż, siały przed swoim domem rutę, która miała być informacją dla potencjalnych kandydatów, że w tym domu mieszka panna gotowa zmienić stan cywilny. Niektóre panny siały rutę każdego roku, aż w końcu zostały uznane za „stare panny”. Powiedzenie „siać rutkę” oznacza „doczekać się staropanieństwa”. Zaś gałązki ruty wplecione w weselny wianek po nocy poślubnej były palone. 

Skład chemiczny:

W zielu ruty zidentyfikowano sporą ilość gruczołów wydzielniczych, w których obecne są olejki eteryczne. Zapach z tych olejków odstrasza różnego typu owady pasożytujące na roślinach, dlatego niektórzy w swych ogrodach sadzą rutę między np. krzaczki truskawek. Zapachu ruty nie lubią koty, a także ślimaki czy żaby. Ruta zawiera flawonoidy, z których najważniejsza jest rutyna. Zawiera też kwas  graveolenowy, furanokumaryny – psoralen, bergapten i ksantotoksynę o właściwościach fotouczulających (lepiej po spożyciu ruty nie wystawiać się bezpośrednio na działanie promieni słonecznych) oraz sporą ilość alkaloidów: graveolinę, graveolininę,fagarynę, arboryninę, rutakrydon.

Działanie terapeutyczne:

Ze względu na obecność rutyny roślina uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne, działa przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie. Ponadto ruta ma właściwości: uspokajające, lekko nasenne, działa przeciwbólowo. Jest wskazana do leczenia chorób: wątroby, trzustki, śledziony, dróg żółciowych, nerek i dróg moczowych. 

Pomocna w leczeniu nadciśnienia. Ponieważ neutralizuje działanie jonów miedzi w tkankach, poleca się ją przy chorobie Wilsona. Ruta pomaga również przy: wyczerpaniu nerwowym, bezsenności, lękach, wszelkich nerwicach, stresie, stanach zapalnych, także łagodzi obrzęki, opuchlizny, wysięki, wspomaga pracę naczyń krwionośnych, zmniejsza żylaki.

Środki ostrożności, przeciwwskazania

W dużych dawkach jest niebezpieczna – ruta ma silne działanie poronne. Związki czynne (furanokumaryny i alkaloidy) wywołują skurcze mięśni macicy, powodując krwawienia. Przeciwwskazaniem do stosowania ruty jest więc ciąża oraz uczulenie na olejek mogący niektóre osoby fotouczulać.

Jak używać?

Większość substancji czynnych zawartych w rucie nie rozpuszcza się w wodzie, dlatego wyciągi alkoholowe są bardziej skuteczne niż wyciągi wodne. Warto z suszonego ziela zrobić nalewkę.

Suszoną rutą można przyprawiać potrawy, jest to bowiem ziele o intensywnym aromacie. Można ją dodawać do potraw mięsnych, tym bardziej że wspomaga trawienie – zwiększa wydzielanie soku trzustkowego i żołądkowego.

Opinie (0)

Dodaj opinię

Powiązane artykuły na blogu