Jarosław

Jarosław

Ćwiczenia na poprawę wzroku
Ćwiczenia na poprawę wzrokuBez dobrego wzroku trudno sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie. Oczy są nie tylko zwierciadłem duszy, ale też naszym oknem na świat. Niestety w dzisiejszych czasach nadmiernie je nadwyrężamy. Nie tylko podczas wykonywania obowiązków zawodowych, ale także w czasie wolnym. Ślęczenie godzinami przed komputerem, wpatrywanie się w ekran monitora telewizyjnego czy też w wyświetlacz telefonu, a także czytanie – często przy słabym świetle - to wszystko powoduje, że oczy są stale i nadmiernie eksploatowane. Dlatego warto o nie zadbać i dowiedzieć się, jak poprawić wzrok domowymi sposobami, stosując ćwiczenia we własnym zakresie.
      
Zmęczenie oczu


Wraz z wiekiem jakość naszego wzroku spada. Poza tym mogą też wystąpić symptomy, które świadczą o jego zbyt dużej eksploatacji. Powieki wydają nam się ciężkie, a spojówki mogą być zaczerwienione. Czasami czujemy, że oczy bolą, są suche albo zaczynają swędzieć, piec, a niekiedy – łzawić. Nie widzimy też wszystkiego wyraźnie, a w obszarze widzenia pojawiają się małe plamki. Niekiedy występuje też nadwrażliwość na światło. Zmęczenie oczu skutkuje również w niektórych wypadkach bólem głowy. Kiedy pojawiają się opisane wyżej dolegliwości, trzeba zadbać nie tylko o odpoczynek, ale również o odpowiednią regenerację. Nasuwa się więc pytanie: jak poprawić wzrok? Dobrym sposobem jest wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, które nam w tym pomogą. Można je zastosować praktycznie wszędzie. Ważna jest ich systematyczność.  


Ćwiczenia na poprawę wzroku


Joga oczu

Jedną z metod poprawiania jakości wzroku jest joga oczu, czyli ćwiczenia mające na celu ich relaksację i rozluźnienie.


1) Ćwiczenie zostało opracowane przez Amerykanina, dr Williama Batesa (1860–1930), który był okulistą. Najlepiej jest wykonywać je na powietrzu lub w dużym pomieszczeniu, jak też na długim korytarzu.  


Przyjmujemy pozycję stojącą. Stopy ustawiamy w dość szerokim rozkroku, rozluźniamy barki, ramiona, a także szyję. Kiedy już to zrobimy, to zaczynamy w bardzo wolnym rytmie się kołysać. Wykonujemy to tak, żeby przez cały czas zmieniać ciężar ciała, przenosząc go z jednej nogi na drugą. Nie poruszamy głową, jest ona nieruchoma. Podczas tego ćwiczenia przypominamy wahadło zegara. Wcześniej wybieramy sobie dwa punkty. Jeden oddalony jest w dużej odległości od nas (jakiś nieruchomy przedmiot: budynek, ławka, drzewo itp.), a drugi blisko (plama na szybie, klamka itp.) – ok. jednego metra.


Patrzymy w ich stronę, jednak w sposób nieostry, czyli wyraźnie nie widzimy żadnego z przedmiotów. Podczas tej czynności wydaje nam się, jakby ten bliższy poruszał się w odwrotną stronę niż nasz ruch. Po wykonaniu 15 takich ,,bujnięć" zamykamy oczy i teraz staramy się wyobrazić ten ,,ruch" bliższego przedmiotu. Po kolejnych 15 ruchach otwieramy oczy, cały czas wykonując ćwiczenie. Postępujemy tak przez cały czas jego trwania, czyli 2 minuty. Zaleca się, żeby ćwiczenie wykonywać nawet do 4 razy dziennie.       


2) To ćwiczenie wykonujemy na siedząco na powietrzu lub w domu. Do jego przeprowadzenia potrzebna będzie zapalona lampa biurowa, jeśli ćwiczymy w pomieszczeniu. Należy przyjąć wygodną dla siebie pozycję, a także zadbać o rozluźnienie mięśni karku. Na początku wykonajmy kilka głębokich wdechów i wydechów. Następnie zamykamy oczy i nakierowujemy je prosto w światło lampy. Możemy też ćwiczyć na powietrzu i wtedy zamiast lampy ,,patrzymy" (oczy są też zamknięte) w słońce. Teraz zaczynamy poruszać głową najpierw w górę, potem w dół, następnie w prawo, w lewo i znów w górę, dół itd. Postępujemy tak przez 2 minuty. Zalecane jest, żeby ćwiczenie powtarzać 2 razy dziennie.       


3) To ćwiczenie powinno być niektórym osobom znane z dzieciństwa jako forma zabawy. Na ścianie, na wysokości naszego wzroku, gdy jesteśmy w pozycji stojącej, umieszczamy wycięty z papieru okrąg o czarnym kolorze, który powinien mieć średnicę 5 centymetrów. Stajemy naprzeciwko niego w odległości metra. Należy zadbać o rozluźnienie mięśni karku oraz wykonywać głębokie wdechy i wydechy. Zaczynamy intensywnie wpatrywać się w okrąg, cały czas oddychając. W pewnym momencie powinniśmy zaobserwować, że w jego centrum zaczyna się rozjaśniać. Wtedy szybko po przeniesieniu wzroku na ścianę powinniśmy zauważyć biały okrąg o podobnych gabarytach jak ten rzeczywisty. Ćwiczenie powtarzamy 3–5 razy.    


4) Gdy chcemy wiedzieć, jak poprawić ostrość wzroku, to powinniśmy kilka razy dziennie stosować poniższe ćwiczenie. Możemy stać lub też siedzieć. Oddychamy swobodnie, spokojnie i staramy się odprężyć oraz rozluźnić mięśnie. Zamykamy oczy, a następnie bardzo wolno przesuwamy oczy w jedną stronę tak, żeby poczuć mięśnie gałki ocznej. Po chwili, też powoli, przesuwamy oczy w drugim kierunku. Należy wykonać to ćwiczenie 10 razy. Specjaliści zalecają kilkukrotne powtarzanie całego cyklu w ciągu dnia, nawet do 5 razy.     


Masaż oczu

Ćwiczenie to ma przeciwdziałać chorobom oczu. Możemy je wykonać praktycznie w każdej chwili, gdy czujemy, że nasze oczy są zmęczone. Przyjmujemy dowolną pozycję (siedzącą lub stojącą). Oddychamy swobodnie i rozluźniamy mięśnie karku. Zamykamy oczy i do powiek przykładamy dalsze paliczki kciuków stroną zewnętrzną (prawy do prawego, lewy do lewego). Następnie zaczynamy poruszać nimi w górę i w dół. Ruch ma być spokojny, a nacisk niezbyt mocny, jednak odczuwalny. Tak by pobudzić mięśnie gałek ocznych. Ćwiczenie wykonujemy przez minutę lub nawet 2, jeśli czujemy taką potrzebę. Warto je powtarzać 3–4 razy dziennie.   


Ćwiczenie dla osób, które przez długie godziny pracują przy komputerze


To ćwiczenie warto wykonywać, gdy przez długie godziny pracujemy, wpatrując się w ekran monitora. Warto w telefonie ustawić sobie ,,przypominajkę", która będzie nas informować, że właśnie nadszedł na nie czas. Po 20 minutach pracy należy odwrócić wzrok od ekranu monitora. Teraz przez 20 sekund trzeba patrzeć na jakiś dowolny przedmiot, który jest oddalony od nas o ok. 6 metrów. Następnie wracamy do swoich zajęć. Ćwiczenie powtarzamy co 20 minut przez cały czas korzystania z komputera. Nawet w domu.


Ćwiczenie na opadające powieki


Osoby, które zastanawiają się, jak podnieść powieki domowymi sposobami, mogą zacząć od następującego ćwiczenia. Przyjmujemy dowolną pozycję, czyli możemy siedzieć, stać, a nawet leżeć. Oczy mamy otwarte. Należy tylko zadbać o rozluźnienie. Opuszkami palców obu dłoni dotykamy miejsca przy skroni – tuż przy zewnętrznych kącikach oczu. Następnie należy naciągać skórę w tym miejscu pod pewnym skosem, czyli robimy skośne oczy. W tej pozycji trzeba wytrzymać przez 5 sekund, by po tym czasie rozluźnić naciąg. Ćwiczenie wykonujemy 10 razy, robiąc pomiędzy naciągnięciami 3 sekundy rozluźnienia. Taką serię dobrze jest powtarzać 3–4 razy codziennie.


Opracowanie Jarosław Cieśla  

Jarosław

Jarosław

Inne wpisy w tej kategorii

E produkty – nieszkodliwe dodatki do żywności

2022-09-29

E produkty – nieszkodliwe dodatki do żywności

Produkty, w których występują dodatki do żywności z literą E, budzą wiele kontrowersji. Wiele z nich jest szkodliwych dla zdrowia, mimo dopuszczenia ich do pożycia. Przyjmowane w nadmiarze mogą p [...]

Czytaj dalej

Kawa z reishi – dwa w jednym

2022-09-29

Kawa z reishi – dwa w jednym

Któż nie lubi małej czarnej kawki – nie ma chyba takiej osoby. Dla kawoszów mamy wspaniałą wiadomość. Doskonałą alternatywą jest kawa grzybowa z dodatkiem ekstraktu z grzybów reishi. Napój ten zn [...]

Czytaj dalej

Eliksir młodości, czyli mononukleotyd nikotynoamidowy (NMN)

2022-09-27

Eliksir młodości, czyli mononukleotyd nikotynoamidowy (NMN)

Oprócz wielu chorób, które dotykają ludzkość, sam upływ czasu powoduje, że organizm naturalnie się starzeje, a jego liczne organy pracują coraz słabiej. Czasu oczywiście nie zatrzymamy, ale dzięk [...]

Czytaj dalej

EKSTRA(kt) na dobre trawienie – Medi-Flowery

2022-09-27

EKSTRA(kt) na dobre trawienie – Medi-Flowery

Ekstrakt z zielonej łupiny orzecha włoskiego firmy Medi-Flowery to bogate źródło naturalnych związków bioaktywnych niezbędnych do utrzymania organizmu w dobrej kondycji.Dzięki zawartości flawonol [...]

Czytaj dalej

E-produkty – szkodliwe dodatki do żywności – barwniki (cz. III)

2022-09-26

E-produkty – szkodliwe dodatki do żywności – barwniki (cz. III)

Coraz więcej się mówi o tym, że dodatki do żywności mogą powodować wiele szkód w organizmie człowieka. Wpływają też negatywnie na rozwój dzieci zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. [...]

Czytaj dalej

Grzyb kamforowy – pogromca raka

2022-09-26

Grzyb kamforowy – pogromca raka

W tradycyjnej medycynie tajwańskiej od lat z powodzeniem stosowany jest grzyb występujący na wiecznie zielonych, a zarazem aromatycznych drzewach kamforowych (łac. Cinnamonum kanehirae). Grzyb te [...]

Czytaj dalej