Zmiany skórne – informacja o chorobach wewnętrznych

Zmiany skórne – informacja o chorobach wewnętrznych

Zmiany skórne – zwane wykwitami – najczęściej kojarzymy z chorobami skóry. Często faktycznie są to objawy dermatoz (chorób skóry), ale nie tylko. Niektóre z nich mogą występować łącznie z innymi objawami, ale nawet samoistnie wskazują na różne dolegliwości ogólnoustrojowe. Ważne jest, aby umieć rozpoznawać sygnały dawane nam przez organizm i w porę reagować.

Wyróżniamy wiele rodzajów zmian skórnych. Jedne są objawem chorób skóry, co stanowi jedynie problem dermatologiczny. Inne natomiast mogą świadczyć o chorobach wewnętrznych, czego często nie kojarzymy. Warto więc poznać „język” organizmu, którym przemawia do nas i ostrzega o dolegliwościach wewnętrznych.

Zmiany skórne przy chorobach wątroby

Chora wątroba często objawia się właśnie zmianami skórnymi. Jedną z najpoważniejszych dolegliwości jest marskość, która w 95 proc. wiąże się z żółtaczką. U niemal połowy chorych występuje hiperpigmentacja, czyli przebarwienia skórne powstałe w związku z nadprodukcją przez organizm melaniny. Niemal na całym ciele widoczne są plamy różnego koloru. Innymi objawami przy tej dolegliwości mogą być: suchość skóry, żółte kępki powiek, dłoni czy zespół CREST (twardzina układowa objawiająca się włóknieniem skóry).

Może również dojść do zwapnień w postaci małych, białych guzków na palcach rąk i nóg, a także na kolanach i łokciach. Twardzina układowa może być objawem również innych dolegliwości wątrobowych, jak chociażby zapalenia tego jakże ważnego organu. We wczesnych stadiach raka wątroby można zauważyć na ciele pokrzywkę oraz odczuwać bardzo dokuczliwy świąd skóry. Zresztą swędzenie skóry jest objawem wielu innych chorób, chociażby cukrzycy.

Zmiany skórne w chorobie nerek

Nerki to kolejny ważny organ, który sygnalizuje dolegliwości za pomocą zmian skórnych. W przewlekłej niewydolności nerek występuje zazwyczaj: suchość oraz bladość skóry, łuszczenie, obrzęki w okolicach powiek, świąd oraz nadmierne starzenie się skóry.

Poważnym objawem jest tzw. świerzbiączka guzkowa charakteryzująca się przewlekle utrzymującymi się na ciele guzkami: do 3 mm, czerwonobrunatne przebarwienie, pokryte zazwyczaj strupem, a czasem naciekami. W dobie przeszczepów nerek oraz dializ świerzbiączka jest rzadziej spotykana, aczkolwiek występuje także u chorych z atopowym zapaleniem skóry lub skazą atopową. Powoduje uporczywe swędzenie i duży dyskomfort.

Chore nerki często też ujawniają się liszajem przewlekłym. Są to ogniska barwy czerwonosinobrunatnej, pokryte złuszczającym się naskórkiem. Liszaje powstają zazwyczaj wskutek silnego świądu oraz drapania. Występują najczęściej na podudziach, łokciach, karku, a także w okolicach intymnych i mają charakter nawrotowy.

Zmiany skórne występują również u osób dializowanych. Nierzadko występują na ich ciele zrogowacenia czy też grudki pokryte strupem.

Zmiany skórne przy cukrzycy

U diabetyków najczęściej obserwuje się występowanie czyraków, kaszaków, ropniaków czy zapalenia mieszków włosowych. Często może też wystąpić róża, czyli ostry stan zapalny skóry oraz tkanki podskórnej wywołany przez paciorkowce. W przypadku niewyrównanej cukrzycy może ona przybrać bardzo niekorzystny przebieg. Wszelkie czyraki, kaszaki i ropniaki należy usunąć chirurgicznie, choć mają one w przewlekłej cukrzycy charakter nawrotowy.

Czasem mogą pojawić się ogniska obrączkowate utworzone z drobnych grudek koloru skóry, zlokalizowanych na grzbietach dłoni i stóp, które ustępują bez śladów. Diabetycy narażeni są też na grzybicę paznokci u nóg. Chorzy powinni zwrócić szczególną uwagę na zmiany na stopach, aby zawczasu wykryć i zapobiec niezwykle groźnej stopie cukrzycowej.

Zmiany skórne przy chorobach sercowo-naczyniowe

Również i tego rodzaju dolegliwości potrafią objawić się na skórze. Dla przykładu zapalenie wsierdzia (proces zapalny obejmujący wsierdzie w obrębie zastawek serca, ściany serca oraz naczyń okołosercowych) może skutkować guzkami Olsera. Są to rumieniowe guzki podskórne o charakterze pokrzywkowym, występujące najczęściej na palcach dłoni. Na dłoniach oraz podeszwach mogą też pojawić się plamki Janewaya. Są to małe, krwotoczne wykwity. Występują rzadziej, ale powodują duży dyskomfort.

Zmiany skórne w chorobach jelit

Oznakami na skórze ciała charakteryzują się w szczególności wszelkie zapalenia jelitowe. Występują raczej rzadko (w około 15 proc. przypadków), ale w chorobie Crohna czy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego mogą pojawić się zmiany skórne.

Może to być rumień guzowaty – czerwone lub sine guzki zlokalizowane najczęściej na podudziach, tułowiu, przedramionach, a nawet twarzy. Z kolei piodermia zgorzelinowa charakteryzuje się przewlekłą martwicą skóry, występuje zwykle na kończynach dolnych, pośladkach, w okolicach intymnych, na głowie i szyi. Piodermia wiąże się często z bolesnym owrzodzeniem.

Schorzenia jelitowe mogą także wystąpić łącznie z zespołem Sweeta. Są to czerwone, naciekowe ogniska na tułowiu, kończynach górnych oraz twarzy i szyi.

Zmiany skórne przy nadciśnieniu

Mało kto mógłby sądzić, że nawet nadciśnienie objawia się na skórze. Są to co prawda rzadsze przypadki, ale występują. Na kończynach (dolnych i górnych) może wystąpić plamica obrączkowa (plamica Majocchiego). Wskutek wynaczynienia krwi mogą wystąpić punktowe wybroczyny o czerwonobrązowożółtym zabarwieniu.

Zmiany skórne na kończynach dolnych u nadciśnieniowców (strup otoczony rumieniem) zwane są owrzodzeniem Martorellego. Z czasem strupy robią się coraz większe i są bolesne. Trudno też je wyleczyć. Wiele, wiele innych chorób manifestuje się także poprzez zewnętrzną część skóry. Trudno w jednym artykule wszystkie je wskazać. Najważniejsze jest jednak to, aby bacznie obserwować swoje ciało i niezwłocznie reagować na wszelkie sygnały, objawy i zmiany skórne. Nie kojarzmy ich tylko z dolegliwościami dermatologicznymi, ale weźmy też pod uwagę prawdopodobieństwo chorób wewnętrznych.

Literatura: 1/ I. Pastinszky, I. Racz, Zmiany skórne w chorobach wewnętrznych, PZWL, Warszawa 1969. 2/ S. Jabłońska, S. Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, PZWL, Warszawa 2005.
Suplement diety. Produkt przeznaczony dla osób dorosłych. Nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Suplement diety nie może być stosowany jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia. Przechowywać w sposób niedostępny dla małych dzieci. Produkt nie posiada właściwości leczniczych. Stosować zgodnie z informacją zawartą na opakowaniu.

Inne wpisy w tej kategorii

Nowe badania: Witamina D działa lepiej na odporność niż szczepionka na grypę?

2025-10-08

Nowe badania: Witamina D działa lepiej na odporność niż szczepionka na grypę?

Wirus grypy co roku atakuje miliony organizmów na całym świecie, wywołuje przy tym poważne konsekwencje zdrowotne i społeczne. Mimo rozwoju medycyny wirus wciąż wymyka sie spod kontroli. Dlaczego?

Czytaj dalej

Naturalne sposoby na stłuszczoną wątrobę

2025-10-02

Naturalne sposoby na stłuszczoną wątrobę

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w naszym organizmie, pełni istotną rolę w detoksykacji. Troska o zdrowie wątroby jest kluczowa dla naszego dobrostanu. Sprawdź jak to zrobić.

Czytaj dalej

Układ limfatyczny w detoksykacji organizmu – jak go naturalnie wspierać?

2025-09-26

Układ limfatyczny w detoksykacji organizmu – jak go naturalnie wspierać?

Często mówimy o odporności czy detoksykacji organizmu, ale zazwyczaj pomijamy – jakże istotny w tym obszarze – układ limfatyczny. Sprawuje on wiele kluczowych dla organizmu funkcji.

Czytaj dalej

Łuszczyca – choroba skóry czy całego organizmu?

2025-09-24

Łuszczyca – choroba skóry czy całego organizmu?

Łuszczyca to przewlekła, nawracająca, niezakaźna choroba skóry, przybierająca różne formy i stopnie nasilenia. Szacuje się, że na świecie łuszczyca dotyka około 2–3 proc. populacji.

Czytaj dalej

Hydrokoloidy – główne dodatki do żywności przemysłowej

2025-09-15

Hydrokoloidy – główne dodatki do żywności przemysłowej

Zgodnie z przepisami prawa producenci nie muszą podawać na etykietach tych dodatków, których w produkcie jest poniżej 2 proc. Jakie to dodatki? Sprawdzamy.

Czytaj dalej

Dbaj o swoją tarczycę

2025-09-08

Dbaj o swoją tarczycę

Tarczyca to jeden z najważniejszych gruczołów w ludzkim ciele, pełni wiele kluczowych funkcji niezbędnych dla utrzymania organizmu w zdrowiu i równowadze. Sprawdź, co zakłuca jej pracę.

Czytaj dalej