Domowe sposoby na migrenę

Domowe sposoby na migrenę

Migrena to uciążliwa dolegliwość, która może wystąpić w najmniej oczekiwanym momencie. Jej charakterystycznym objawem jest pulsujący ból głowy, najczęściej jednostronny. Jest to choroba przewlekła, która skutecznie może utrudnić pracę i wykonywanie codziennych obowiązków. Czy można zminimalizować jej skutki?

Czym jest migrena?

Migrena to przewlekła choroba. Może wystąpić już w dzieciństwie i trwać przez okres całego życia. Objawy zazwyczaj słabną u osób dojrzałych i w starszym wieku. Migrena objawia się przeważnie jednostronnym pulsującym bólem głowy, który najczęściej umiejscowiony jest w okolicach skroni, czoła, a także z tyłu gałki ocznej. Ma charakter napadowy i w większości przypadków dotyczy kobiet. Dolegliwości mogą trwać od czterech do kilkudziesięciu godzin. Dodatkowo chory może odczuwać nudności, zdarzają się wymioty i łzawienie z oczu. Pojawia się też nadwrażliwość na zapachy, dźwięki i hałasy oraz światło. Czasami występują zawroty głowy. Ból ma różne stopnie nasilenia, niekiedy jest niewielki, a w innym przypadku ostry, pulsujący, wręcz rwący. Typowy atak migreny jest sygnalizowany różnymi objawami, np. brakiem koncentracji i zaburzeniami apetytu. Bywa, że pojawia się tzw. aura, czyli zaburzenia wzrokowe, a następnie ból głowy, który ma charakter napadowy. Chory czuje się wyczerpany i senny.

Jakie są przyczyny występowania migreny?

Przyczyny występowania migreny nie są do końca znane. Przypuszcza się, że jest ona dziedziczona, a także uwarunkowana różnymi innymi czynnikami. Bóle mogą nastąpić np. po wysiłku fizycznym, emocjonalnym przeżyciu oraz spadku napięcia po stresie. Migrena może być wywołana także w wyniku działania jaskrawego światła, hałasu, intensywnego zapachu oraz głodu. Przyczyną jej ataku czasami jest brak lub też nadmiar snu. Niekiedy może pojawić się na skutek raptownej zmiany pogody, spożywania niektórych pokarmów oraz napojów alkoholowych, a także przyjmowania wybranych farmaceutyków. Także zmiany hormonalne w różnych momentach życia kobiety mogą sprowokować wystąpienie migreny.

Jak radzić sobie z migreną?

Przyjmuje się, że choroba ta jest nieuleczalna. Można natomiast próbować hamować jej pojawienie się, a także łagodzić związane z nią dolegliwości i zmniejszać ich intensywność. Nie warto obawiać się ataków migreny, tylko zdiagnozować na podstawie doświadczenia i obserwacji, kiedy może nastąpić potencjalny atak. Wtedy będziemy mogli lepiej się na niego przygotować, a nawet spróbować mu zapobiec. Na pewno należy skonsultować się z lekarzem, który oceni, czy rzeczywiście mamy do czynienia z migreną, czy też są to incydentalne bóle głowy. Być może zaleci on przyjmowanie leków, ale kiedy chcemy tego uniknąć, warto zastosować inne metody na złagodzenie dolegliwości.

Napary ziołowe na migrenę

Na migrenowe bóle głowy sprawdzą się napary z ziół. Jedną ze skuteczniejszych roślin w tym zakresie jest wrotycz maruna, który znany był już w starożytności. Na bóle głowy najlepsze są zwłaszcza świeże liście, które pomagają też na bezsenność. Skutecznością w tym zakresie wykazuje się również imbir. Badania wykazały, że już dwie godziny po spożyciu przynosi ulgę, zmniejszając dolegliwości migrenowe. Zaleca się także korzystanie z wyciągu z lepiężnika różowego. Warto też sięgać po zioła, które przynoszą ukojenie, pozwalają na relaks i uspokojenie. Do tej grupy należą melisa, dziurawiec, a także waleriana.

Aromaterapia a migrena

Wspomaganie leczenia przyjemnymi zapachami stosowane było już w czasach starożytnych. Przynosiły poprawę nastroju i polepszały samopoczucie. Stosowane były też przy napadowych bólach głowy. W przypadku migreny dobrze jest nasmarować skronie mieszaniną olejku goździkowego z oliwą. Tak samo dobrze sprawdzi się olejek miętowy. Relaks przynoszą także kąpiele w wannie z dodatkiem olejku eukaliptusowego lub lawendowego. Należy pamiętać, że wystarczy tylko kilka kropel. Jeśli przesadzimy z ilością, to intensywność zapachu może wzmóc dolegliwości migrenowe, a nie pomóc w ich łagodzeniu.

Co jeszcze pomaga na migrenę?

  • Medytacje i autohipnozy pomogą nam zapanować nad lękami, stresem i swoim ciałem. Pozwolą nam też się odprężyć i zapomnieć o dolegliwościach.
  • Zdarza się, że bóle migrenowe prowokujemy sami, np. poprzez niedosypianie i doprowadzanie do zbytniego zmęczenia. Dlatego, żeby nie dopuścić do dolegliwości, dobrze jest zapewnić sobie 7–8 godzin snu dziennie. Większa lub mniejsza ilość może doprowadzić do napadów migreny. Warto także zadbać o odpoczynek po pracy – niezależnie, czy był to dla nas wysiłek fizyczny czy też umysłowy.
  • Prawidłowa dieta przy migrenie polega na wyeliminowaniu napojów kofeinowych oraz alkoholowych i wypijaniu dziennie ok. 2 litrów wody w przypadku kobiet i ok. 3 litrów przez mężczyzn. Niewskazane są również takie produkty jak: sery żółte i pleśniowe, pomidory, owoce cytrusowe, jaja, produkty przetworzone, orzechy, marynaty, ryby wędzone, czekolady i potrawy tłuste. Należy spożywać żywność, która zawiera substancje wspomagające walkę z migreną, czyli: kwasy omega-3, witamina B2, magnez, błonnik, a także koenzym Q10.
  • Kobietom w ciąży zaleca się przyjmowanie magnezu. Jednak wcześniej najlepiej jest skonsultować się z lekarzem, który sprawdzi, czy nie istnieją przeciwwskazania.
  • Warto zastanowić się, co powoduje u nas objawy migreny, a następnie czynniki te (hałas, jaskrawe światło, sytuacje stresowe itp.) starać się wyeliminować.
  • Do analizy napadów migrenowych świetnie sprawdzi się prowadzenie dzienniczka, w którym będziemy zapisywać, kiedy one nastąpiły i analizować, co mogło być ich przyczyną.

Przeczytaj także: prof. Paul Clayton - Dlaczego boli nas coraz dokuczliwiej?

Bibliografia: 1. red. P. Gajewski, Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków 2020. 2. Mattias Linde, Migrena: współczesne kierunki leczenia, viamedica.pl, https://journals.viamedica.pl/polski_przeglad_neurologiczny/article/view/19988/15691, data dostępu: 25.08.2023. 3. Domowe sposoby walki z migreną, abcmigrena.pl, https://www.abcmigrena.pl/domowe-metody-walki-z-migrena, data dostępu: 25.08.2023.

Inne wpisy w tej kategorii

Stan zapalny – niefarmakologiczne zapobieganie i leczenie

2024-10-17

Stan zapalny – niefarmakologiczne zapobieganie i leczenie

Sprawdź czym jest stan zapalny w organizmie, co go wywołuje i jak możemy go pokonać naturalnymi metodami.

Czytaj dalej

Dbaj o swoją tarczycę

2024-10-04

Dbaj o swoją tarczycę

Zaburzenia funkcjonowania tarczycy mogą manifestować się na wiele sposobów. Objawy u jednych to tycie, u innych chudnięcie, mogą wystąpić problemy z koncentracją ale nie tylko. Sprawdź co jeszcze.

Czytaj dalej

Stadia choroby nowotworowej

2024-09-24

Stadia choroby nowotworowej

Wydzielenie poszczególnych stadiów tworzącego się niebezpieczeństwa daje bardzo wiele cennych wskazówek – zarówno jeśli chodzi o diagnozę, jak i wskazania do leczenia. Sprawdzamy?

Czytaj dalej

Sarkopenia – jak zapobiegać utracie masy i siły mięśni w starszym wieku

2024-09-20

Sarkopenia – jak zapobiegać utracie masy i siły mięśni w starszym wieku

Sarkopenia - choroba będąca jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności u seniorów. W jej przebiegu dochodzi do pogorszenia sprawności fizycznej, jak i do innych problemów. Sprawdź jak z nią walczyć!

Czytaj dalej

Jesień bez przeziębień - Jak wzmocnić organizm?

2024-09-10

Jesień bez przeziębień - Jak wzmocnić organizm?

Jesień najczęściej kojarzy się wszystkim z często występującymi infekcjami sezonowymi. Pociąganie nosem, kaszel, kichanie, bóle gardła wielu ludziom towarzyszą na co dzień. Z czego to wynika?

Czytaj dalej

Pies – przyjaciel i lekarz człowieka

2024-08-28

Pies – przyjaciel i lekarz człowieka

Wykorzystanie terapeutyczne psów mieści się w ramach zooterapii i jest jedną z jej dziedzin. Terapia z udziałem psa jest metodą wzmacniającą efektywność rehabilitacji. Ale nie tylko.

Czytaj dalej